Zavrieť

Porady

Učt. rozvrh

Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Prosím Vás, ako si mi to nemyslí. Učt. jednotka nemôže používať synt. účty. My máme utvorenú analytiku napr.takto :

551 000 Odpisy HIM

221 000 Bankové účty
221 001 Bank. ú. TB
221 002 Bank. ú VUB

Môžme vôbec účtovať cez 551 000 /keďže je to súhrnný aú/
alebo si máme vytvoriť 551 001 ?
Usporiadat
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Súhlasím so Zuzkou 551 001.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Nevidím dôvod, prečo by účet 551.000 mal byť považovaný za účet, na ktorý sa nemá účtovať. Ak nepotrebujem analytický účet, tak si do účtového rozvrhu zaradím iba jeden účet. Rámcová účtová osnova pozná iba trojmiestne číslovanie účtov (napr. 551). Na koľko miest je číslovanie analytických účtov, to nám určuje iba SW ktorý pre vedenie účtovníctva používame. Niektorý SW neumožňuje účtovať na účet s nulami v analytike. Nevyplýva to ale z účtovných predpisov, ale je to iba programová záležitosť.

Nevymýšlajme si ako záväzné pravidlá, ktoré nemajú základ v platných predpisoch.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ďakujem , Mudroš. Presne tak to vidím aj ja.

Pekný deň!
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Tak ako tu už povedal p.Mudroš.

Je to síce súhrnný aú 551 000 , ale jediný, lebo nepotrebujeme si synt. ú 551

rozpitvávať na kopec aú, nám stačí jeden jediný anal. ú 551 000 /čiže volám ho súhrnný/.

Napr. 221 000 je súhrnný účet : anal. účtov 221 001, 221 002 t.j. súčet týchto dvoch aú dáva 221 000 .

Takto to chápem od počiatku, ale vďaka rôznym poradám niekedy pochybujem ... a potrebujem mať istotu.

Prepáč, ešte sa vrátim ku Tvojej poznámke: podľa mňa je synt. ú 551 , ja vo svojom príspevku hovorím o viac ako 3-miestnych čísliciach. 551 000 mám ako aú.
Naposledy upravil Lila : 08.04.05 at 08:15
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ja bežne používam analytiku aj s 000, je to naozaj otázkou softu, lebo keď mám analytiku napr 551 000, 551 001, 551 002, sumár mi vytvorí na 551. Mám to takto roky, nikto mi to ešte nevytkol, ale ako sa tu píše, jeden nikdy nevie
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ja používam i účty syntetické napr. 504-Tovar, 411 Základné imanie ....Je to zlé.Sme malá firma a nepotrebujem to rozčleňovať.Je to v súlade so zákonom?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak nepotrebujem analytiku bežne účtujem napr.411000 - tie nuly mi tam dáva software a nikdy mi to nikto nevytkol.
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Analytika sa tvori, ak niekto potrebuje sledovat nejaky druh nakladov, vynosov, pohladavok,... Niektore ucty maju byt povinne sledovane na analytike ako je to s DPH, ale zavisi od uctovnej jednotky ako si ju zvoli.
pekny den
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ale ani na DPH zákon neprikazuje analytiku, je to len na účtovnej jednotke.
0 0
didilika didilika

didilika je offline (nepripojený) didilika

Som tu nova pouzivatelka. Vsetkych pozdravujem.

V suvislosti s analytikou k DPH. Podla Cenigovej : " Uctovanie na tomto ucte treba usporiadat na analyticke ucty tak , aby uctovna jednotka na jeho podklade preukazala danovemu uradu vsetky udaje nadvyzujuce na danove priznanie k DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať