Zavrieť

Porady

Výplata podielov na zisku

Spoločníci si idú dať vyplatiť podiel na zisku. V minulých rokoch bol podiel 20%:80%, od tohto roku sa ich podiel zmenil, a je 30%:70%.

Ideme vyplatiť podiel na zisku za roky minulé (ten sa bude samozrejme zdaňovať 19%). Nie som si ale istá, v akom pomere ich máme vyplatiť, či podľa nového rozdelenia, alebo podľa starého. Čo by ste vy na to povedali?

Vopred ďakujem.
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Trošku by som to upresnil - podiely na zisku právnických osôb sa nezdaňujú od 1.1.2004 ( v zmysle prechodného ustanovenia § 52 ods. 24 ZDP ). Nevyplatené podiely na zisku z období do r. 2004 a evidované na účte 428, sa zdaňujú sadzbou dane z príjmu platnou v tom období, kedy sa zisk vypláca (v r. 2005 19%). Tento príjem sa má spoločníkom vyplatiť nezdanený, daňovo si ho vysporiadajú v daňovom prizaní za príslušný rok.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

andrej_rv
Trošku by som to upresnil - podiely na zisku právnických osôb sa nezdaňujú od 1.1.2004 ( v zmysle prechodného ustanovenia § 52 ods. 24 ZDP ). Nevyplatené podiely na zisku z období do r. 2004 a evidované na účte 428, sa zdaňujú sadzbou dane z príjmu platnou v tom období, kedy sa zisk vypláca (v r. 2005 19%). Tento príjem sa má spoločníkom vyplatiť nezdanený, daňovo si ho vysporiadajú v daňovom prizaní za príslušný rok.
ďakujem, to zdaňovanie mi bolo jasné, je to vyplatenie zisku za minulé roky, takže jasne, že zdaňujeme, len neviem, čo s tým spoločníkom - firma v zahraničí, či vyplatiť, a nestarať sa o to, ako si to zdaní, alebo musím ja zabezpečiť daň, alebo použiť zrážkovú daň ... ???
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
maja
Mne audítorka povedala "jednoduché" pravidlo, pred rozdelením zisku na účtoch 428 a 429 nemôže byť zostatok súčasne. Musí sa 429 znulovať a čo ostane, to si môžu rozdeliť.
Audítorka môže povedať a citovať zákon, ale vy sa musíte držať spoločenskej zmluvy, ktorá bola pri založení s.r.o. a podľa toho rozdeliť - nerozdeliť zisk, uhradiť- neuhradiť stratu atď.... a na základe schválenej účtovnej závierky (zápisnice), ako sa rozhodla valná hromada - zaúčtovať.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Luckasari
ďakujem, to zdaňovanie mi bolo jasné, je to vyplatenie zisku za minulé roky, takže jasne, že zdaňujeme, len neviem, čo s tým spoločníkom - firma v zahraničí, či vyplatiť, a nestarať sa o to, ako si to zdaní, alebo musím ja zabezpečiť daň, alebo použiť zrážkovú daň ... ???
Podľa mňa tu tiež treba použiť ustanovenia § 52 ods. 24 účinné od 1.5.2004 s prihliadnutím na to, či je priamy podiel zahraničného spoločníka na základnom imaní firmy, ktorá vypláca zisk, do alebo nad 25 %, a či má sídlo v EÚ:
- ak nemá sídlo v EÚ (alebo má, no jeho podiel na ZI je menší ako 25%), podiely na zisku za zdaňovacie obdobia do 31.12.2003 sa zdania 19% zrážkovou daňou podľa § 43
- ak má sídlo v EÚ a jeho priamy podiel na ZI je aspoň 25%, podiel na zisku od nie je predmetom dane
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

andrej_rv
Podľa mňa tu tiež treba použiť ustanovenia § 52 ods. 24 účinné od 1.5.2004 s prihliadnutím na to, či je priamy podiel zahraničného spoločníka na základnom imaní firmy, ktorá vypláca zisk, do alebo nad 25 %, a či má sídlo v EÚ:
- ak nemá sídlo v EÚ (alebo má, no jeho podiel na ZI je menší ako 25%), podiely na zisku za zdaňovacie obdobia do 31.12.2003 sa zdania 19% zrážkovou daňou podľa § 43
- ak má sídlo v EÚ a jeho priamy podiel na ZI je aspoň 25%, podiel na zisku od nie je predmetom dane
no ten zahraničný spoločník vlastní viac ako 25%, a nemá sídlo v EÚ - takže mi z toho vychádza zrážková daň (hmmm, a s tou nemám žiadne skúsenosti, a vôbec neviem, ako funguje ...) - ak teda môžte, prosím vás o radu, ako previesť to vyplatenie ...
0 0
papmi papmi

papmi je offline (nepripojený) papmi

takže ak som to dobre pochopila, ak ide o vyplatenie zisku za rok 2004 nezdaňuje zahraničný spoločník za žiadnych okolností rovnako ako našinec?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Aj ja to potrebujem vediet, a nezdani to on teda doma spolu s inymi svojimi prijmami? Ale hlavne ma trapi, ci ja tu mam zahr.spolocnikovi nieco zrazkovou danou (predpokladam 19%) zrazit a odviest? A on nech si to vysporiada vo svojej krajine? Tento nas je 60%-ny majitel sro. 40 % ma PO, aj ta je zahranicna, ani tam neviem, ci nieco nezrazit.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Dávam do pozornosti poslednú novelu ZDP - http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2005&cc=134 zatiaľ som to len prebehla narýchlo očami a nerozumiem tomu ani zbla vie to niekto vysvetliť po slovensky a nie po právnicky, čo to pre prax znamená? týka sa to podielov na zisku, vypadli tam slová "po zdanení"..... ja mám "depku" (rozumej DPH ) ... neni čas lúštiť právničtinu
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
ala13
Aj ja to potrebujem vediet, a nezdani to on teda doma spolu s inymi svojimi prijmami? Ale hlavne ma trapi, ci ja tu mam zahr.spolocnikovi nieco zrazkovou danou (predpokladam 19%) zrazit a odviest? A on nech si to vysporiada vo svojej krajine? Tento nas je 60%-ny majitel sro. 40 % ma PO, aj ta je zahranicna, ani tam neviem, ci nieco nezrazit.
A menilo sa teda nieco na vyplacanych podieloch tou novelou?
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Prosím vás poradte aj mne.
Fungujeme od 2003. Za 2003 aj 2004 bol zisk. Teraz sa konatelia rozhodli že si budú vyplácať podiel na budúcom zisku /predtým si nič nevyplácali/ 80 000 mesačne.
Čo teraz, ako to urobiť , zdaniť im to, atd ???????????????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať