Zavrieť

Porady

Kúpa budovy a jej zaradenie do majetku

Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. kúpila na svoje podnikateľské účely budovy, došlú faktúru zaplatila dňa 05.06.2008. Zápis do katastra sa však uskutočnil až 24.07.2008.
Môžem túto budovu zaradiť do majetku a začať odpisovať dňom 05.06.2008, teda zaplatením dodávateľskej faktúry?
Treba k tomu doložiť nejaké tlačivko, že firma sa rozhodla zaradiť majetok týmto dňom?
Prosím poraďte, veľmi pekne ďakujem
Naposledy upravil Dav : 17.03.10 at 09:17
Usporiadat
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

MartinkoK Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. kúpila na svoje podnikateľské účely budovy, došlú faktúru zaplatila dňa 05.06.2008. Zápis do katastra sa však uskutočnil až 24.07.2008.
Môžem túto budovu zaradiť do majetku a začať odpisovať dňom 05.06.2008, teda zaplatením dodávateľskej faktúry?
Treba k tomu doložiť nejaké tlačivko, že firma sa rozhodla zaradiť majetok týmto dňom?
Prosím poraďte, veľmi pekne ďakujem

Prosím nikto neporadí.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
MartinkoK Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. S.r.o. kúpila na svoje podnikateľské účely budovy, došlú faktúru zaplatila dňa 05.06.2008. Zápis do katastra sa však uskutočnil až 24.07.2008.
Môžem túto budovu zaradiť do majetku a začať odpisovať dňom 05.06.2008, teda zaplatením dodávateľskej faktúry?
Treba k tomu doložiť nejaké tlačivko, že firma sa rozhodla zaradiť majetok týmto dňom?
Prosím poraďte, veľmi pekne ďakujem
Majiteľom budovy spoločnosť sa stáva zväčša dňom kúpy. Zápis do LV je vlastne už iba administratívne potvrdenie právnej skutočnosti vlastníctva.
Ak sa mýlim opravte ma.
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

V takomto prípade záleží na tom, kedy ste budovu prevzali do užívania. My zvykneme vystavovať tzv. preberací protokol a držíme sa dátumu na protokole (jeho súčasťou môže byť aj odovzdanie dokumentáce, revízií ...).
Len je potrebné skontrolovať zmluvu, či tam náhodou nie je spomenuté, kedy môže dôjsť k odovzdaniu (môže tam byť nejaká podmienka).
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Tento prípad mi dáva úvahu nasledovne

1. Vlastníctvo sa nadobúda povolením vkladu do katastra. par. 2/2 postupy účtovania. A teda deň prevzatia nehnuteľnosti: 042/3xx.
Par.32 mi hovorí, o DHM účtujeme vtedy, ak má UJ k majetku vlastnícke právo. Ja ešte vlastnícke právo k uvedenému majetku nemám. Nemám v ruke zavkladovanie. A následne par. 33 znie, že uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií, vtedy by som účtovala zápis: 021/042.
ďalej keď čítame uvedený par. o znížení hodnoty stavby, postupujeme podľa par. 18, kt. mi hovorí o tvorne OP 18/4.
1 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Ja som mala na mysli skôr bod b)

(2) V účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa účtuje o dlhodobom majetku, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o majetok štátu. O dlhodobom majetku sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o
a) dlhodobý hnuteľný majetok, ku ktorému vlastnícke právo alebo právo správy prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny alebo dohodnutej odplaty a do nadobudnutia vlastníckeho práva alebo práva správy, tento majetok kupujúci alebo nadobúdateľ užíva,
b) dlhodobý nehnuteľný majetok obstaraný na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva alebo práva správy účtovná jednotka nehnuteľnosť užíva,
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

vrankak Pozri príspevok
Ibaže o povolení vkladu ťa neinformujú.
A tá pečiatka vpravo hore na KZ: t.j.
- vklad povolený dňa:
- pod č.v.....
- rozhodnutie nadobudnutia práv.....
- vklad povolil
- podpis....

Pozerám nejednu zmluvu práve
0 0
Zuzka 335 Zuzka 335

Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

Prosím, poraďte mi v mojom opačnom prípade. Predali sme nehnuteľnosť z vlastníctva firmy a ja mám dilemu, kedy vystaviť faktúru (sme mesační plátcovia DPH) - dňom podpisu zmluvy, alebo dňom zápisu do katastra nehnuteľností??? Podľa môjho názoru dňom podpísania zmluvy, šéf tvrdí, že až zápisom do katastra.
Ďakujem Vám vopred.
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Znovu sa vrátim k tomu, čo som už napísala. Záleží na tom, kedy nehnuteľnosť odovzdáte. Ak nemáte v zmluve uvedené, že ju odovzdáte až po zápise do katastra, potom môžte vystaviť preberací-odovzdávací protokol.
Tento bude podkladom pre vystavenie faktúry a vyradenie nehnuteľnosti z majetku. Tak ako som uviedla jedná sa o jeden z prípadov, kedy účtovanie nie je závislé na vlastníctve, ale na tom, kto majetok užíva.
0 0
Zuzka 335 Zuzka 335

Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

adato ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Zuzana
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

prosím vám na aký účet zaradím budovu v roku 2008, robím to dodatočne 021, 022?
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MartinkoK Pozri príspevok
prosím vám na aký účet zaradím budovu v roku 2008, robím to dodatočne 021, 022?
Veľmi pekne ďakujem.
021

(iba ak by bola na kolieskach , tak by som váhala )

021 - Stavby
022 - Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Mne tam program automaticky nahodil 022, a to sa mi nezdalo preto som si radšej chcela dať poradiť.
Ďakujem.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Prosím Vás pekne potrebovala by som poradiť.
Kupili sme budovu za 1000 Eur.
Musím budovu zaradiť do opisovania,aleboju jednorázovo dať do nákladov.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
evika Pozri príspevok
Prosím Vás pekne potrebovala by som poradiť.
Kupili sme budovu za 1000 Eur.
Musím budovu zaradiť do opisovania,aleboju jednorázovo dať do nákladov.
Ja by som ju odpisovala, aj keď stála len 1000 Eur. Už len z toho dôvodu,že morálne sa Vám bude opotrebovávať postupne...možno 5..možno 10..15 rokov.. a jej postupné opotrebovávanie sa Vám premietne v odpisoch postupne,nie naraz..
Môj názor,možno sa mýlim.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Tak je lepšie ju zaradiť.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Ked by som tu budovu jednorázovo dala do nákladov cez 501.
Musím si aj tak zaradiť do majetku.Ja som ju dala do nákladov a teraz neviem či mám daňové prerobiť alebo nechať to tak.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Stavby, byty a nebytové priestory boli a sú odjakživa hmotným majetkom odpisovaným.


Príloha č. 1 k opatreniu č. 23054/2002-92

RÁMCOVÁ ÚČTOVÁ OSNOVA PRE PODNIKATEĽOV
Účtová trieda 0 – Dlhodobý majetok
01 – Dlhodobý nehmotný majetok
012 - Aktivované náklady na vývoj
013 - Softvér
014 - Oceniteľné práva
015 - Goodwill
019 - Ostatný dlhodobý nehmotný majetok

02 – Dlhodobý hmotný majetok - odpisovaný
021 - Stavby022 - Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí
025 - Pestovateľské celky trvalých porastov
026 - Základné stádo a ťažné zvieratá
029 - Ostatný dlhodobý hmotný majetok

03 – Dlhodobý hmotný majetok - neodpisovaný
031 - Pozemky
032 - Umelecké diela a zbierky
Naposledy upravil Lenka1979 : 17.03.10 at 08:35
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Lenka1979 Pozri príspevok
Stavby, byty a nebytové priestory boli a sú odjakživa hmotným majetkom odpisovaným.


Príloha č. 1 k opatreniu č. 23054/2002-92

RÁMCOVÁ ÚČTOVÁ OSNOVA PRE PODNIKATEĽOV
Účtová trieda 0 – Dlhodobý majetok
01 – Dlhodobý nehmotný majetok
012 - Aktivované náklady na vývoj
013 - Softvér
014 - Oceniteľné práva
015 - Goodwill
019 - Ostatný dlhodobý nehmotný majetok

02 – Dlhodobý hmotný majetok - odpisovaný
021 - Stavby022 - Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí
025 - Pestovateľské celky trvalých porastov
026 - Základné stádo a ťažné zvieratá
029 - Ostatný dlhodobý hmotný majetok

03 – Dlhodobý hmotný majetok - neodpisovaný
031 - Pozemky
032 - Umelecké diela a zbierky
ĎAKUJEM.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

evika Pozri príspevok
Ked by som tu budovu jednorázovo dala do nákladov cez 501.
Musím si aj tak zaradiť do majetku.Ja som ju dala do nákladov a teraz neviem či mám daňové prerobiť alebo nechať to tak.
A keby sa neodpisovala, ved je aj tak v takom stave, že sa ide zbúrať a postaviť nová.Aj tak musím odpisovať?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Evika, to je žart, však na 501

Zdá sa mi, že pozeráte iba daňovo, účtovne Vás asi moc nezaujíma, a preto Vám poskytujem ZDP:

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem

1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)

c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.

Záver: rozhodujem sa dať na 501 pri hnuteľných veciach môžem, ano môžem),
- toto ma nikdy nesmie napadnúť dať na 501 pri nehnuteľnostiach. Jasne mi to i z pohľadu ZDP vyplýva, veď čítajme: Hmotným majetkom odpisovaným sú stavby, okrem prevádzkových banských diel....

Z pohľadu ZU a postupov sa pýtam: Ide o obežný, či neobežný majetok?? Aj, aj, ak ho mám za účelom predaja (tovar) ide o zásobu, obežný majetok, ak má slúžiť pre mňa napr. na podnikanie..... ide o neobežný, však ho budem používať viac než 12 mes. bez ohľadu na jeho cenu!
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať