Zavrieť

Porady

Zamestnané(povin.NP) mamičky poberajúce materské+starajúce sa o druhé dieťa do 3roko

Podla čerstvej info od jednej mamičky, ktorá priniesla túto info z UPSVaR

mamičky, ktoré sú:
- zamestnané alebo povinne nemocensky poistené SZčo a súčasne
- poberajú materské alebo nemocenské (niekedy sa poberá nemocenkské v prípade, ak mamička nemá nárok na materské v období od nástupu na MD do ukončenia šestonedelia) a súčasne
- starajú sa o staršie dieťa do troch rokov alebo o dieťa do 6rokov s dlhodobo nepr. zdr.stavom

v odbobí, kedy sa im neposkytuje rodič.príspevok za celý kalendárny mesiac alebo materské "pred uplynutím šiestich týždnov odo dna narodenia dalšieho dieťaťa" (po šestonedelí)

majú nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa na staršie dieťa vo výške 25% sumy rodičovského príspevku ! (ak sa nemýlim, tak 1195,- Sk)

Zatial sa mi to velmi nezdá, ale čo som pozerala zákon, tak by to malo sedieť, aj ked jeden paragraf ( §4 ods.4 zákona o starostl. o dieťa) by som si tak určite nevyložila, ak by to nebola info z UPSVaR. NO a preto by ma zaujímal váš názor, ako to chápete vy, príp. či viete o tom viac.

Myslím, že s tým súvisia hlavne
§ 2 ods.3 písm e)
§ 4 ods. 1 písm a) + ods. 2 písm.d)c)
§ 4 ods. 4
§ 5 ods. 1 písm.b)
§ 6 ods. 3 + ods.4

príp. § 7 + § 8 ods.3 + § 9 + § 10 ods.1

vid zákon 561/2008 o príspevku na starostlivosť o dieťa

pracovná verzia je na stránkach minist.práce a soc.vecí, zákon je posledný v poradí
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=706

alebo v zbierke zákonov
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25897


Ten spomínaný, pre mna ťažko vysvetlitelný
§ 4 ods.4 znie:
(4) Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské10) alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok11) alebo obdobná dávka v cudzine.


To by som si netrúfla povedať, že slová " po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia dalšieho dieťaťa" patria aj k slovu/za slovo "materské"!!!

Takže napr. mamička starajúca sa o 2-ročné dieťa, ktorá doteraz čerpala RD v zamestnaní a poberala rodič.príspevok, a ktorá napr. 10.2.09 nastúpi na druhú MD, druhé dieťa sa jej narodí 21.3.09 (t.j. šestonedelie trvá do 2.5.09), má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (staršie) za mesiace marec až máj 2009. Za február nebude mať príspevok vyplatený, lebo dostane vyplatený ešte rodič.príspevok (vid § 6 ods.4) a za máj dostane celú výšku príspevku, aj ked splnila podmienky len 2dni (vid § 6 ods.3).

Síce to nie je vela , ale ak by to bola pravda, tak pri vybavovaní príspevku pri narodení dieťaťa sa dá vybaviť aj toto.
Aký máte na to názor?
Naposledy upravil brčko : 24.02.09 at 10:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    TAk som tento príspevok na starostlivosť na dieťa (STARšIE, ale samozrejme max. do 3rokov, ak je zdravé a max. do 4-och ak ide o dieťa s dlh.nepr.zdr.stavom) popri poberaní materského (teda dalšom tehotenstve) zamestnanej mamičky overovala na UPSVaR a je to tak. Mamičkám vychádza poberanie tohto príspevku obvykle na 2 alebo 3mesiace.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Brčko - je to tak. Ja som na rodičovskej dovolenke, dcérka má 20 mesiacov, v polovici apríla čakáme ďalšie bábo. Môj pracovný pomer stále trvá, takže som ukončila rodičovskú dovolenku a od 28.2. som na materskej dovolenke. Na UPSVaR som zaniesla Žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa. Po dobu od 1.3. (kedy už nedostanem rodičovský) do 6 týždňov po narodení bábätka dostanem príspevok - tých 25% z rodičovského príspevku. Pani mi vravela, že som jej prvý takýto prípad, ale že by to tak malo byť. Asi veľa žien o tom zatiaľ nevie.....

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ešte doplním, že popri poberaní materského je nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa na OBE DETI (resp. aj viac, ak sú do 3/6rokov)
    - na staršie dieťa ( do 3rokov resp. do 6rokov ak ide o dieťa s dlhod.nepr.zdr.stavom) od nástupu na MD,
    - na novonarodené dieťa od mesiaca narodenia

    maximálne do 6týždna od pôrodu a nárok na PnSoD nie je za mesiac, za ktorý poberáte ešte rodič.príspevok.

    Zamestnané(povin.NP) mamičky poberajúce materské+starajúce sa o druhé dieťa do 3roko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.