Zavrieť

Porady

Sociálny fond - začiatok

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň, poprosila by som o radu. Ak teraz začnem zamestnávať zamestnanca, som povinná tvoriť sociálny fond. Nemám zvlášť účet, tak ho budem tvoriť ku koncu ID - t.j. k 31.12.2009. A čerpanie, už možem počas roka 2009? Alebo až po roku 2009? Lebo tak najprv by bolo čerpanie a až potom príjem do SF. ĎAkujem za vysvetlenie a radu.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Ak teraz začnem zamestnávať zamestnanca, som povinná tvoriť sociálny fond. Nemám zvlášť účet, tak ho budem tvoriť ku koncu ID - t.j. k 31.12.2009. A čerpanie, už možem počas roka 2009? Alebo až po roku 2009? Lebo tak najprv by bolo čerpanie a až potom príjem do SF. ĎAkujem za vysvetlenie a radu.
Tvorbu SF uvádzaš v Knihe sociálneho fodu, tiež jeho čerpanie. Uvádzaš dátum tvorby a čerpania.
V peňažnom denníku účtuješ len tvorbu, za celé zdaňovacie obdobie, uzávierkovou operáciou jedným zápisom.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Toto všetko rozumiem. Len keď začnem teraz zamestnávať, mala by som hneď prispievať zo sociálneho fondu? Lebo tvorba bude iba k 31.12.2009, tak kedy čerpať? V knihe SF by mala byť najprv tvorba a potom čerpanie, nie?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marína Pozri príspevok
Tvorbu SF uvádzaš v Knihe sociálneho fodu, tiež jeho čerpanie. Uvádzaš dátum tvorby a čerpania.
V peňažnom denníku účtuješ len tvorbu, za celé zdaňovacie obdobie, uzávierkovou operáciou jedným zápisom.
Veď som to uviedla. Tvorbu aj čerpanie eviduješ v knihe SF.

Ejo Pozri príspevok
Toto všetko rozumiem. Prepáč, ale asi zle. Len keď začnem teraz zamestnávať, mala by som hneď prispievať zo sociálneho fondu? Veď aj budeš a čerpanie budeš evidovať v knihe SF. Lebo tvorba bude iba k 31.12.2009, To nie je pravda, tvorba bude z každej mzdy počas roka, len zúčtovaná do VOZD v PD bude v rámci uzávierkových operácii. tak kedy čerpať? Počas roka. V knihe SF by mala byť najprv tvorba a potom čerpanie, nie? Z časti správne. Začneš tvoriť, čerpať a zase tvoriť z každej mzdy, čerpať, ............ atd.
Odpoveď v texte citátu.
Naposledy upravil Marína : 22.02.09 at 19:25
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Tak to asi chápem zle. Začnem zamestnávať, z hrubej mzdy každý mesiac tvorím SF, iba zaevidujem do knihy SF - tvorba, a to čo prispejem zamestnancovi, úbytok, evidujem v knihe SF a aj v PD ako výdaj NZD. Ku koncu roku si spočítam tvorbu SF a tú čiastku účtujem v PD k 31.12.2009 - ID ako výdaj OZD - tvorba SF. Takto je to už správne? Ďakujem za trpezlivosť!!!!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ejo Pozri príspevok
Tak to asi chápem zle. Začnem zamestnávať, z hrubej mzdy každý mesiac tvorím SF, iba zaevidujem do knihy SF - tvorba, a to čo prispejem zamestnancovi, úbytok, evidujem v knihe SF a aj v PD ako výdaj NZD. Ku koncu roku si spočítam tvorbu SF a tú čiastku účtujem v PD k 31.12.2009 - ID ako výdaj OZD - tvorba SF. Takto je to už správne? Ďakujem za trpezlivosť!!!!
Takto je to správne.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Tvorba sociálneho fondu bude aj za 12/2008 v peňažnom denníku? Nakoľko mzdy mám len v záväzkoch....Ď.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Prosim Vas pekne, takze v penaznom denniku sa uctuje tvorba SF len na konci roka jednym zapisom, ako VOZD. Ale na druhej strane to dam ako prijem neovpl. ZD do pokladne SF? A cerpanie SF si mesacne evidujem v knihe SF, ale do penazneho dennika sa to neuctuje ani na konci roka? Potom mi nebude sediet pokladna SF. Alebo tuto pokladnu vobec nemusim mat vytvorenu? Dakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

martina100 Pozri príspevok
Prosim Vas pekne, takze v penaznom denniku sa uctuje tvorba SF len na konci roka jednym interným zapisom, ako VOZD. Ale na druhej strane to dam ako prijem neovpl. ZD do pokladne SF? A cerpanie SF si mesacne evidujem v knihe SF, ale do penazneho dennika sa to neuctuje ani na konci roka? správne Potom mi nebude sediet pokladna SF. Alebo tuto pokladnu vobec nemusim mat vytvorenu? Dakujem.
Viď v texte citátu.
Správne si uviedla, že SF sa účtuje v knihe soc. fondu ako prírastok a úbytok. Kniha SF je pomocná kniha záväzkov z pracovnoprávnych vzťahov. Pozri postupy účtovania v JU §4 ods.6 a §7 ods.3.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Alebo tuto pokladnu vobec nemusim mat vytvorenu?
ak nie je samostatný účet v banke, musí byť pokladňa - čiže fyzicky by tie peniaze mali byť v pokladni
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

No ved prave to mi nie je jasne. Ak na konci roka prijmem do pokladne SF peniazky, ale cerpanie nebudem uctovat, tak potom mi pokladna SF nebude sediet s knihou SF. ALebo?
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Ahojte, tak som sa vcera este raz mrkla na ten socialny fond. Konecne mi z toho vychadza, ze v uctovnictve nemusim mat vytvorenu ziadnu osobitnu pokladnu socialneho fondu. V zosite si v den vyplat poznacim tvorbu SF a vzdy k 1-mu vydavam listky, tak si poznacim cerpanie SF. Na konci roka vycislim zostatok a prenesiem do dalsieho roka. V ramci uzavierkovych operacii cez interny doklad nauctujem do pen. dennika tvorbu SF za cely rok ako VOZD. Je to takto spravne? Ale v r. 2007 som mala vytvorenu osobitnu pokladnu SF, kde bol aj nejaky zostatok. Ako tuto pokladnu v r. 2008 zlikvidujem?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

martina100 Pozri príspevok
Ahojte, tak som sa vcera este raz mrkla na ten socialny fond. Konecne mi z toho vychadza, ze v uctovnictve nemusim mat vytvorenu ziadnu osobitnu pokladnu socialneho fondu. V zosite si v den vyplat poznacim tvorbu SF a vzdy k 1-mu vydavam listky, tak si poznacim cerpanie SF. Na konci roka vycislim zostatok a prenesiem do dalsieho roka. V ramci uzavierkovych operacii cez interny doklad nauctujem do pen. dennika tvorbu SF za cely rok ako VOZD. Je to takto spravne?
Áno, je to správne.
martina100 Pozri príspevok
Ale v r. 2007 som mala vytvorenu osobitnu pokladnu SF, kde bol aj nejaky zostatok. Ako tuto pokladnu v r. 2008 zlikvidujem?
Zostatok preveď cez priebežné položky do "klasickej" pokladne.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Super, dakujem moc.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Mozem este jednu otazocku? Ked mam doklad z ERP o nakupe kolekcii, ktore sme poskytli zamestnancom, tento doklad len "prilozim" do knihy soc. fondu, alebo ho zauctujem v pen. denniku z "normalnej" pokladne ako VNZD v stlpci cerpanie SF? Myslela som, ze cerpanie sa v pen. denniku nema prejavit...
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Mne ten socialny fond ani neda spat. Prosim este o pomoc. Do vydavkov sa mi ma dostat tvorba SF za cely rok januar - december bezneho roka. Ako to potom vyzera v knihe SF? Posledny zapis v roku 2008 bude napr. 10.1.2009, ked vyplatim mzdy za december 2008 v kolonke "tvorba SF"?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

martina100 Pozri príspevok
Mne ten socialny fond ani neda spat. Prosim este o pomoc. Do vydavkov sa mi ma dostat tvorba SF za cely rok januar - december bezneho roka. Ako to potom vyzera v knihe SF? Posledny zapis v roku 2008 bude napr. 10.1.2009, ked vyplatim mzdy za december 2008 v kolonke "tvorba SF"?
Tvorba z decembrových miezd bude VOZD v r.2009.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Prosim pomozte. Po prestudovani prispevku o soc. fonde v Poradcovi mi vychadza, ze v knihe SF sa do r. 2008 zauctuje aj tvrorba SF z decembrovych vyplat (ktore budu vyplatene v januari 2009). A do VOZD sa zauctuje tvorba december 2007 - november 2008? To znamena, ze tvorba, ktoru si zauctujem v pen. denniku na konci roka do VOZD sa nebude zhodovat s tou v knihe SF?
0 0
proVista proVista

proVista je offline (nepripojený) proVista

Prosim o radu. Podla zakona je zakladom na urcenie pridelu do socialneho fondu suhrn hrubych miezd alebo platov. Ide o mzdu za odpracovany cas, teda bez vsetkych nahrad (sviatky, dovolenky,.....)?

Dakujem za odpoved,
BZ
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

chcela by som sa opýtať dotera zo si vždy zaúčtovala tvorbu SF podľa skutočnosti, ako mi vyšlo z výplaty ale som sa dočítala, že sa odvádza 1/12, to znamená, že SF z r. 2008 napr.30€ :12= 2,5 € a každý mesiac odvádzať na tvorbu 2,5 a do konca januára potom zúčtovať podľa skutočnosti?
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

takže ešte raz ak min. rok boli HM:
92.268x0,6%=553,60:30,126=18,38:12=1,53€, to by mal byť mesačný odvod sociálneho fondu-tvorba?
0 0
Načítať ďalšie