Zavrieť

Porady

registrácia DPH

Dobrý večer.
Ja by som mal ohľadne obratu DPH takúto otázku. Firma dosiahla obrat k 31.12.2008 1500 tis. čiže povinnosť pre registráciu. Učtujem v JU chcem sa spýtať že berie sa obrat podľa súm vystavených faktúr mesačne, alebo podľa úhrady faktúr, lebo nie sú všetky faktúry uhradené v tom istom mesiaci ako boli vystavené. a ešte jedna otázka ked firma podniká od roku 2004 aj v tom
prípade sa berie obrat len za rok 2008???. Lebo keby sa to prenášalo z roka na rok tak napr. by bol obrat už 09/2008. Pýtam sa lebo mám nahlásenu kontrolu z DU lebo som podal o registráciu a chcú vidieť faktúry z roku 2007 a 2008. Prosím o odpoveď. Díky Batorek.
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Obrat v JU = zdaniteľné príjmy z peňažného denníka. Obrat sa počíta z 12 bezprostredne po sebe idúcich mesiacov. Povinnosť registrácie od oktobra 2008 vznikla ak obrat za obdobie oktober 2007 až september 2008 presiahol 1,5 mil. Tá kontrola s DU neviem ako súvisí s registráciou DPH, nestretla som sa s tým, že by pred registráiou kontrolovali faktúry.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

batorek Pozri príspevok
Dobrý večer.
Ja by som mal ohľadne obratu DPH takúto otázku. Firma dosiahla obrat k 31.12.2008 1500 tis. čiže povinnosť pre registráciu. Učtujem v JU chcem sa spýtať že berie sa obrat podľa súm vystavených faktúr mesačne, alebo podľa úhrady faktúr, lebo nie sú všetky faktúry uhradené v tom istom mesiaci ako boli vystavené. a ešte jedna otázka ked firma podniká od roku 2004 aj v tom
prípade sa berie obrat len za rok 2008???. Lebo keby sa to prenášalo z roka na rok tak napr. by bol obrat už 09/2008. Pýtam sa lebo mám nahlásenu kontrolu z DU lebo som podal o registráciu a chcú vidieť faktúry z roku 2007 a 2008. Prosím o odpoveď. Díky Batorek.
No podľa mňa týmto chcú zistiť naozaj to, či ste sa už nemali stať platcami DPH skôr..... nemala som tiež takú kontrolu, ale z výkazov sa to dá približne zistiť. Neviem či ste už podávali daň.priznanie za rok 2008. ČO sa týka tej povinnosti, tak sa to berie nie za kalendárny rok, ale rok prechídza z roka na rok, to zn. keď ste presiahli obrat 1500tis. za obdobie 10/07 - 09/08m tak povinnosť registrácie na DPH bola do 20.10 ... a tak ďalej.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ja som mala tiež raz kontrolu, keď som hlasila registraciu, presne preto či som nemala byť platcom skor. Myslím, že si si odpovedal správne, že si mal už byť platcom od 10/2008
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

No tam som urobil chybu, že som zapísal faktúry podľa dátumu, kde si vediem
záznam o registrácii a nie podľa úhrady a v jednom mesiaci boli uhradené faktúry oneskorene kde som potom dosiahol ten obrat inak by to vychádzalo len na koniec roka. No môžeme čakať pokutu ??? a budeme musieť si aj DPH dopočítať odkedy mala byť registrácia ?????. alebo to už bude tak ako sme sa zaregistrovali len za oneskorenú registráciu dostaneme pokutu.Neviem prečo chcu robiť kontrolu ešte sme ani DP neodovzdali. Batorek
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Ešte stále som pri tej nešťastnej registrácii, dnes som prepracoval celý záznam, kde si vediem obrat. &vlastne ja ho vediem od roku 01.05.2004 odkedy nadobudol učinnosť 12 kal. mesiacov. takže 12 mesiacov mi vždy vijde
vo 4 mesiaci ďalší rok. takto stým pokračujem až kým mie je 12 mesiacov znovu. A vlastne v roku 2008 vo 4 mesiaci bolo 12 mesiacov pozadu. a k 31.12.2008 sa dosiahol obrat na registráciu čiže nie za 12 mes. ale len za 8 mesiacov. čiže ani sme nezmeškali s registráciou podľa všetkého.
už mám z toho guláš v hlave, keď som to napísal nezrozumiteľne tak prosím doplním. Díky pekne prosím o odpoveď.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Sleduješ 12 kal. mesiacov idúcich po sebe.
Takto : 05/2004 - 04/2005, 06/2004 - 05/2005, 07/2004 - 06/2005...
T.j. každý mesiac odpočítaš obrat z najstaršieho mesiaca a pripočítaš obrat z najnovšieho.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
batorek Pozri príspevok
Prepáč ale to som náhodou poslala 2krát.
Veď to môžeš vymazať. Ťukni na tlačítko uprav.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Podnikateľ FO má príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti. Okrem toho má ja príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ale sú z:
1) duševného vlastníctva - tantiémy so SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) a zo Slovgramu (ochranný zväz pre výkonných umelcov)
2) honoráre z titulu umeleckej činnosti (funguje ako bubeník v kapele).
Započítavajú sa príjmy takéhoto druhu do obratu pre DPH?
Ďakujem za vašu odpoveď.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ahojte!
Prosím Vás o radu ak má s tým niekto skúsenost.
U násho klienta sme zistili az dnes (zivnostnik, JÚ) ze už v novembri 2008 dosiahol obrat pre povinnu registráciu DPH (teda obrat cez 35000tis. EUR).
Staci ak ho zaregistrujeme od zajtra alebo to treba urobiť spätne.
Faktury doteraz vystavuje bez DPH...
Co s tym? Ako zareaguje DU?

Dakujem pekne za pomoc!
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Lucida Pozri príspevok
Ahojte!
Prosím Vás o radu ak má s tým niekto skúsenost.
U násho klienta sme zistili az dnes (zivnostnik, JÚ) ze už v novembri 2008 dosiahol obrat pre povinnu registráciu DPH (teda obrat cez 35000tis. EUR).
Staci ak ho zaregistrujeme od zajtra alebo to treba urobiť spätne.
Faktury doteraz vystavuje bez DPH...
Co s tym? Ako zareaguje DU?

Dakujem pekne za pomoc!
Trošku preklep 35000tis ..... asi si myslela 35000 eur. No v každom prípade tento obrat sleduješ prvý krát za obdobie 02/08 - 01/09 - a ak ho tu prekročíš tak sa registruješ do 20.2.2009, čo už bolo.... a do 31.12.2008 sleduješ obrat 1.500.000,-SK, teda ak za obdobie 01/08 - 12/08 ho prekročíš, registruješ sa do 20.1.2009. Ak si v novembri 2008 prekročila obrat v prepočte 35000 euro, čo je 1.054tis. Sk ... nie je povinnosť registrácie, nakoľko platil starý zákon o DPH platný do 31.12.08.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
No ale ak som prišla na to až teraz že prekročil obrat v období 1/08-12/08 (až teraz mi odovzdal bank. výpis 12/08) čo mám urobiť teraz. Odkedy ho zaregistrovať?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lucida Pozri príspevok
No ale ak som prišla na to až teraz že prekročil obrat v období 1/08-12/08 (až teraz mi odovzdal bank. výpis 12/08) čo mám urobiť teraz. Odkedy ho zaregistrovať?

Za 1/2008-12/2008 prekročil obrat 1 500 000,-Sk ? Tak okamžite ho zaregistruj. Veď po odovzdaní daňového priznania na to prídu.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Ahojte.
Ja som dnes mal kontrolu z DU, že sme sa registrovali k 31.12.2008, kde sme prekročili 1500 tis. Som myslela, že sa budú viac o to zaujímať a budú pozerať aj po mesiacoch, ale len spočítali faktúry či sedia so sumou, čo som dala na registráciu a pozreli výpisy či úhrady sedeli na tie mesiace čo bolo v knihe faktúr. Všetko OK. batorek
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

batorek Pozri príspevok
Ahojte.
Ja som dnes mal kontrolu z DU, že sme sa registrovali k 31.12.2008, kde sme prekročili 1500 tis. Som myslela, že sa budú viac o to zaujímať a budú pozerať aj po mesiacoch, ale len spočítali faktúry či sedia so sumou, čo som dala na registráciu a pozreli výpisy či úhrady sedeli na tie mesiace čo bolo v knihe faktúr. Všetko OK. batorek
Prvýkrát počujem, že to kontrolovali, resp. čo vlastne chceli kontrolovať- či ste sa správne registrovali alebo nemali skôr?...
0 0
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

Chcem vás poprosiť o radu, práve mi volal môj otec, ktorému robím účtovníctvo, že si bol dnes na pošte zobrať registračnú kartičku na DPH, ale na kartičke je že je platcom už od 1.3.2009. DÚ ju vystavil 23.2.2009 na pošte bola 27.2.2009. Otec však nebol doma a vyzdvihol ju až dnes. Otec prevádzkuje bar, kde ale bola denná tržba za 1-4.3.2009 robená bez DPH. Čo teraz s tým urobiť? Mám si DPH vypočítať z tržieb sama ? Vôbec neviem, prosím poradte. Kasu mu príde servisák nahodiť až zajtra.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

No podľa mňa chceli vedieť ako som prišla k registrácii, lebo len spočítali faktúry či sedia so sumou , ktorú som napísala na registračný list. Ale ja som
sumu 1500 tis. mohla dosiahnúť aj skôr v priebehu roka čo sa mi aj stalo v mesiaci júl, ale len o 65 tis. podľa mňa som sa tam mal už registrovať. Ale našťastie to neskúmali mesačne len za 12 mesiacov pozadu. Batorek
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Vianocka Pozri príspevok
Podnikateľ FO má príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti. Okrem toho má ja príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ale sú z:
1) duševného vlastníctva - tantiémy so SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) a zo Slovgramu (ochranný zväz pre výkonných umelcov)
2) honoráre z titulu umeleckej činnosti (funguje ako bubeník v kapele).
Započítavajú sa príjmy takéhoto druhu do obratu pre DPH?
Ďakujem za vašu odpoveď.
Prosím, nikto nemá skúsenosť?
0 0
andrea70 andrea70

andrea70 je offline (nepripojený) andrea70

andrea70 Pozri príspevok
Chcem vás poprosiť o radu, práve mi volal môj otec, ktorému robím účtovníctvo, že si bol dnes na pošte zobrať registračnú kartičku na DPH, ale na kartičke je že je platcom už od 1.3.2009. DÚ ju vystavil 23.2.2009 na pošte bola 27.2.2009. Otec však nebol doma a vyzdvihol ju až dnes. Otec prevádzkuje bar, kde ale bola denná tržba za 1-4.3.2009 robená bez DPH. Čo teraz s tým urobiť? Mám si DPH vypočítať z tržieb sama ? Vôbec neviem, prosím poradte. Kasu mu príde servisák nahodiť až zajtra.
Pekne prosím, nikto neporadí
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
andrea70 Pozri príspevok
Pekne prosím, nikto neporadí
Ja by som sa išla poradiť so správcom dane, ako riešiť tento problém. Ale určite si myslím, že platiteľ je povinný uplatniť DPH odo dňa, keď sa stal platiteľom.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Vianocka Pozri príspevok
Prosím, nikto nemá skúsenosť?
Pre prípad potreby pre ďalších záujemcov k t odpovedi na túto tému prikladám odpoveď z DR SR BB.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Obrat pre účely registrácie za platiteľa DPH si sleduje zdaniteľná osoba. Zdaniteľnou osobou v zmysle zákona o DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť definovanú v § 3 ods. 2 zákona o DPH bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Ekonomická činnosť okrem iného zahŕňa aj duševnú tvorivú činnosť. To znamená, že aj príjmy z duševnej tvorivej činnosti, ak sa uvedená činnosť vykonáva nezávisle (napr. príjmy z činností umelca, ak je jeho činnosť vykonávaná nezávisle) sa započítajú do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH.

Váš dopyt:

Podnikateľ FO má príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti. Okrem toho má aj príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ale sú z:
1) duševného vlastníctva - tantiémy so SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) a zo Slovgramu (ochranný zväz pre výkonných umelcov)
2) honoráre z titulu umeleckej činnosti (funguje ako bubeník v kapele).
Započítavajú sa príjmy takéhoto druhu do obratu pre DPH?
Ďakujem za vašu odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať