Zavrieť

Porady

Dan z prenajmu

idem robyt sestre DP z prenajmu nehnutelnosti a mam tam mensie dotazy
sestra prenajima byt od 30.6.08 je registrovana na DU, najomca plati napr. najom 12 000sk spolu s inkasom a nase inkaso je 9000sk, fo 4000sk a nove okna 72000sk
- zdanuju prijmy za vsetkych 6 mesiacov alebo len 5m, pocula som ze prvy sa nezdanuje
-do kolonky prijem sa davaju prijmy cisto len z prenajmu bez inkasa
- do kolonky vydavky sa davaju aj FO a okna

ako to mam spravit
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
stanka613 Pozri príspevok
idem robyt sestre DP z prenajmu nehnutelnosti a mam tam mensie dotazy
sestra prenajima byt od 30.6.08 je registrovana na DU, najomca plati napr. najom 12 000sk spolu s inkasom a nase inkaso je 9000sk, fo 4000sk a nove okna 72000sk
- zdanuju prijmy za vsetkych 6 mesiacov alebo len 5m, pocula som ze prvy sa nezdanuje Kde si to počula? Hneď idem meniť nájomnú zmluvu, a 90% nájmu dám na prvý mesiac, len aby sa nemusel zdaňovať.
-do kolonky prijem sa davaju prijmy cisto len z prenajmu bez inkasa
- do kolonky vydavky sa davaju aj FO a okna

ako to mam spravit
Ale teraz k téme:

Pri zdaňovaní príjmov z prenájmu sa musíš najprv rozhodnúť či si budeš uplatňovať skutočné výdavky, alebo paušálne výdavky.
Príjem do výšky 5x životného minima je oslobodená od dane.
Výmena plat.okien za 72 tisíc nie je jednorázovým výdavkov (v prípade uplatňovania skutočných výdavkov).
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

to mi povedala sestra pretoze karticku z DU o DIC bola vydana o mesiac neskor ako bol uzavrety najom
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
stanka613 Pozri príspevok
to mi povedala sestra pretoze karticku z DU o DIC bola vydana o mesiac neskor ako bol uzavrety najom
A čo má spoločné kartička DIČ s zdaniteľnými príjmami a ich priznaním?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ale teraz k téme:

Pri zdaňovaní príjmov z prenájmu sa musíš najprv rozhodnúť či si budeš uplatňovať skutočné výdavky, alebo paušálne výdavky.
Príjem do výšky 5x životného minima je oslobodená od dane.
Výmena plat.okien za 72 tisíc nie je jednorázovým výdavkov (v prípade uplatňovania skutočných výdavkov).
odkedy??? veď je to oprava, na cene nezáleží, nejedná sa o technické zhodnotenie; pri uplatňovaní skutočných výdavkov tieto výdavky idú jednorázovo do nákladov
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
skaspa Pozri príspevok
odkedy??? veď je to oprava, na cene nezáleží, nejedná sa o technické zhodnotenie; pri uplatňovaní skutočných výdavkov tieto výdavky idú jednorázovo do nákladov
Viem, že ohľadne výmien okien sa tu vedie siahodlhá diskusia či ide o opravu, alebo o technické zhodnotenie.

Čo je oprava? Oprava je danie do pôvodného stavu s rovnakými, resp. približne rovnakými vlastnosťami.

Čo je techn.zhodnoteni? Zvýšenie hodnoty, náhrada pôvodného s novým s lepšími vlastnosťami.

No a podľa mňa výmena starých drevených okien na plastové mení vlastnosti. Preto zastávam názor, že ide o TZ a nie opravu.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Viem, že ohľadne výmien okien sa tu vedie siahodlhá diskusia či ide o opravu, alebo o technické zhodnotenie.

Čo je oprava? Oprava je danie do pôvodného stavu s rovnakými, resp. približne rovnakými vlastnosťami.

Čo je techn.zhodnoteni? Zvýšenie hodnoty, náhrada pôvodného s novým s lepšími vlastnosťami.

No a podľa mňa výmena starých drevených okien na plastové mení vlastnosti. Preto zastávam názor, že ide o TZ a nie opravu.
keďže sa tu tie siahodlné diskusie už viedli, tak nebudem ďalej rozoberať;
len podľa ukončených daňových kontrol - nemali výhrady - jedná sa o opravu
podľa odbornej literatúry - jedná sa o opravu
podľa audítorky - jedná sa o opravu
na základe tohto s čistým svedomím viem, že bezproblémov sa môže dať výmena starých drevených okien za nové plastové do daňových výdavkov
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
skaspa Pozri príspevok
keďže sa tu tie siahodlné diskusie už viedli, tak nebudem ďalej rozoberať;
len podľa ukončených daňových kontrol - nemali výhrady - jedná sa o opravu
podľa odbornej literatúry - jedná sa o opravu
podľa audítorky - jedná sa o opravu
na základe tohto s čistým svedomím viem, že bezproblémov sa môže dať výmena starých drevených okien za nové plastové do daňových výdavkov
Ok rešpektujem.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

z tej odborenej literatúry stačí pozrieť DÚPP 1/2009 str.66, kde je v tabuľke porovnané, čo je TZ a čo je oprava; je tam priamo uvedené: "výmena drevených okien za nové, aj plastové pri dodržaní pôvodných rozmerov" je oprava;
navyše § 29 ods. 4 zákona 595/2003 posledná veta: Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností. A vlastnosti dreveného okna a plastového sú určite porovnateľné (minimálne ak berieme do úvahy vlastnosti starých prehnitých drevených okien, keď boli nové)
0 0
ipomoni ipomoni

ipomoni je offline (nepripojený) ipomoni

dobry den, ohladne prenajmu sa chcem aj ja opytat - pretoze neviem- ,pri dosiahnuti prijmu za prenajom 40 532,-, nic asi neodpocítavam myslim nezdanitelnu hodnotu a výdavky 40 % počítam zo sumy za prenajom vsak ?? dakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ipomoni Pozri príspevok
dobry den, ohladne prenajmu sa chcem aj ja opytat - pretoze neviem- ,pri dosiahnuti prijmu za prenajom 40 532,-, nic asi neodpocítavam myslim nezdanitelnu hodnotu a výdavky 40 % počítam zo sumy za prenajom vsak ?? dakujem.
máš príjem zo závislej činnosti, si starobná, predčasne starobná, alebo výsluhová dôchodkyňa k 1.1.08?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ipomoni Pozri príspevok
dobry den, ohladne prenajmu sa chcem aj ja opytat - pretoze neviem- ,pri dosiahnuti prijmu za prenajom 40 532,-, nic asi neodpocítavam myslim nezdanitelnu hodnotu a výdavky 40 % počítam zo sumy za prenajom vsak ?? dakujem.
ak si v roku 2008 nemal žiadne iné zdaniteľné príjmy, daňové priznanie podávať nemusíš

inak platí - príjem z prenájmu 40 532 Sk, z ktorých je 25 650 Sk od dane oslobodených, čiže zdaňuješ 14 882 Sk ako tvoj zdaniteľný príjem z prenájmu, k tomu paušálne výdavky vo výške 40 % 5 952,8 Sk (pritom je jedno, či si tieto výdavky vo výške 40 % vyrátaš zo sumy 14 882 Sk, alebo zo sumy 40 532 Sk a potom následne si výdavky, ktoré prislúchajú k príjmu, ktorý je od dane oslobodený, odrátaš - výsledok bude rovnaký); základ dane 8929,2 Sk
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

sestra sa rozhodla ze si uplatni skut. vydavky
takze DP zacinam vyplnat v odiely 6 tab.1 riadok 10
a napisem do r10/1 72000sk prijem za 6mesiacov a do r.10/2 58000SK VYDAVKY ZA 6mesiacov +FO okna ste povedali ze nemozem dat potom vyplnim riadok 36,37,38 a 42 potom neviem ako mam pokracovat v ktorej tabulke pretoze sestra podava DP len za najom, prijem od zemestnavatela nedava lebo je vo VB uz rezidentkou
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

pomoze mi niekto
0 0
ipomoni ipomoni

ipomoni je offline (nepripojený) ipomoni

dakujem za odpoved, ale este nieco kedze nemusim podavat DP, akou formou musim oznamit DU ze platim dan a za co. dakujem.
0 0
Enyma Enyma

Enyma je offline (nepripojený) Enyma

Chcela by som sa spýtať, ak som dobre rozumela, ak mám príjmy z prenájmu
za rok 2008 v sume 22 770,-Sk, nemusím podávať daňové priznanie?

A ak by som mala príjmy nad 25 650,-Sk môžem si uplatniť výdavky paušálne 40 % zo sumy príjmu ?

Pochopila som to správne ?


Za všetky odpovede vopred ďakujem.


enyma
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

stanka613 Pozri príspevok
sestra sa rozhodla ze si uplatni skut. vydavky
takze DP zacinam vyplnat v odiely 6 tab.1 riadok 10
a napisem do r10/1 72000sk prijem za 6mesiacov a do r.10/2 58000SK VYDAVKY ZA 6mesiacov +FO okna ste povedali ze nemozem dat potom vyplnim riadok 36,37,38 a 42 potom neviem ako mam pokracovat v ktorej tabulke pretoze sestra podava DP len za najom, prijem od zemestnavatela nedava lebo je vo VB uz rezidentkou
59 14000
62 14000
64 14000
66 14000
67 14000
68 14000
69 14000
70 98496
76 98496

ZD - 0
daň - 0
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Enyma Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, ak som dobre rozumela, ak mám príjmy z prenájmu
za rok 2008 v sume 22 770,-Sk, nemusím podávať daňové priznanie?

A ak by som mala príjmy nad 25 650,-Sk môžem si uplatniť výdavky paušálne 40 % zo sumy príjmu ?

Pochopila som to správne ?


Za všetky odpovede vopred ďakujem.


enyma
áno, pochopila si to správne
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

stanka613 Pozri príspevok
sestra sa rozhodla ze si uplatni skut. vydavky
takze DP zacinam vyplnat v odiely 6 tab.1 riadok 10
a napisem do r10/1 72000sk prijem za 6mesiacov a do r.10/2 58000SK VYDAVKY ZA 6mesiacov +FO okna ste povedali ze nemozem dat potom vyplnim riadok 36,37,38 a 42 potom neviem ako mam pokracovat v ktorej tabulke pretoze sestra podava DP len za najom, prijem od zemestnavatela nedava lebo je vo VB uz rezidentkou
výmenu okien môžeš dať do daňových výdavkov jednorázovo, sú daňovým výdavkom; ak si zoltán kovács myslí, že to tak nie je, nech to niečim podloží, takto zbytočne zavádza
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

mzdarka renca Pozri príspevok
áno, pochopila si to správne

Vr. 2008 som prenajala byt. V byte trebalo urobiť opravy, ktoré vykonal nájomnca a tak sme sa dohodli, že za rok 2008 mi nebude vyplatený nájom.
Výdavky som mala, pretože som platila inkaso + iné poplatky.
Musím podávať DP, keď mám už len príjmy zo závislej činnosti ?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Predpokladám, že ste sa dohodli na cene mesačného nájomného.
Nájomca určite vie vydokladovať výdavky za opravu a to je podľa mňa nepeňažný príjem, ktorý podlieha zdaneniu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať