Zavrieť

Porady

Neplatené volno

som aká som
Poradte mi niekto. Zamestnanec si v januári žiadal neplatené volno 13 dni a to isté teraz spravil aj vo februári. Ako je to s odvodmi do SP a ZP ? vypočítavajú sa aj za obdobie neplateného volna alebo len za odpracované dni?
Usporiadat
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

blondy Pozri príspevok
odvod do ZP bude z dosiahnutého príjmu 150,96€, od 1.1.2011 nie je stanovený minimálny VZ zamestnaca pre ZP
Ďakujem
to zn., že ak zam-ec bude mať Nepl.volno tak nemusím odvádzať do ZP z min. mzdy ale z takej aká bude aj do SP??napr. ked teraz je 317,00€ a bude mať NV a HM bude 150,00€ tak z tých 150,00€ budem platiť odvody aj do ZP?tak to chápem?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Maxinka Pozri príspevok
Ďakujem
to zn., že ak zam-ec bude mať Nepl.volno tak nemusím odvádzať do ZP z min. mzdy ale z takej aká bude aj do SP??napr. ked teraz je 317,00€ a bude mať NV a HM bude 150,00€ tak z tých 150,00€ budem platiť odvody aj do ZP?tak to chápem?
áno... a ak bude mať celý mesiac neplatenév voľno, musíš ho za ten mesiac odhlásiť ako zamestnanca, a zdravotné poistenie v tomto prípade si bude platiť sám ako samoplatca
2 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

blondy Pozri príspevok
áno... a ak bude mať celý mesiac neplatenév voľno, musíš ho za ten mesiac odhlásiť ako zamestnanca, a zdravotné poistenie v tomto prípade si bude platiť sám ako samoplatca
ĎAKUJEM veľmi pekne - to sú nejaké novinky - kde sa o nich môžem dočítať aby som niečo ešte nepokazila?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Maxinka Pozri príspevok
ĎAKUJEM veľmi pekne - to sú nejaké novinky - kde sa o nich môžem dočítať aby som niečo ešte nepokazila?
napr http://www.porada.sk/t157624-zmeny-o...v-skratke.html
alebo v aktuálnych zneniach zákonov
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ďakujem
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

blondy Pozri príspevok
áno... a ak bude mať celý mesiac neplatenév voľno, musíš ho za ten mesiac odhlásiť ako zamestnanca, a zdravotné poistenie v tomto prípade si bude platiť sám ako samoplatca
a ked bude čerpať NV 10 dní v mesiaci?
tiež ho musím odhlásiť na 10 dní?
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Maxinka Pozri príspevok
a ked bude čerpať NV 10 dní v mesiaci?
tiež ho musím odhlásiť na 10 dní?
To by zaujímalo aj mňa , budem mať presne takýto prípad.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Maxinka Pozri príspevok
a ked bude čerpať NV 10 dní v mesiaci?
tiež ho musím odhlásiť na 10 dní?
margaretka71 Pozri príspevok
To by zaujímalo aj mňa , budem mať presne takýto prípad.
Zákon o zdravotnom poistení
§ 11
Platitelia poistného

(1) Na účely tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.

(2) Poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je
a) zamestnancom,
b) samostatne zárobkovo činnou osobou alebo
c) osobou, za ktorú platí poistné štát.

(3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.19)
Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské.

Vysvetlivky pod čiarou
18) § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
19) § 223 až 228a Zákonníka práce.


§ 10b
Zárobková činnosť
(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19)

(2) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu25) z dôvodu, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(3) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu, 25) ktorú vykonáva fyzická osoba na území Slovenskej republiky, a na ktorú sa v právnych vzťahoch povinného verejného zdravotného poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu16h) alebo podľa medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.


Odpoveď teda znie: Aj keď v mesiaci bude mať 10 dní neplatené voľno, treba ho v ZP odhlásiť.
7 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

rodina1 Pozri príspevok
Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské.


Odpoveď teda znie: Aj keď v mesiaci bude mať 10 dní neplatené voľno, treba ho v ZP odhlásiť.
S "odpoveďou" nesúhasím - na základe červeného citovaného, ak bude mať nepaltené voľno 10 dní a vo zvyšnej časti mesiaca bude mať príjem, zo ZP sa neodhlasuje. V SP sa dáva preruŠeniue.
2 0
salka salka

salka je offline (nepripojený) salka

volala som teraz do ZP, pokiaľ určitú časť mesiaca zamestnanec odpracuje, tak sa neodhlasuje.
A odvody sa platia zo skutočnej dosiahnutej mzdy, nie z minimálnej ako to bolo do min.roku
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
salka Pozri príspevok
volala som teraz do ZP, pokiaľ určitú časť mesiaca zamestnanec odpracuje, tak sa neodhlasuje.
A odvody sa platia zo skutočnej dosiahnutej mzdy, nie z minimálnej ako to bolo do min.roku
Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské.
ak mám zamestnankyňu na RD bolo ju treba k 01.01.2011 odhlásiť zo ZP? V odseku , ktorý citujem sa RD nespomína, iba MD.
Neodhlásila som. Ak teraz zamestnankyni končí RD a bude na neplatenom voľne, firma súhlasí, ona bude na ďalšej MD, o cca 4mes, treba ju odhlásiť hneď po dni ako dieťa bude mať 3 roky?
keďže má len dohodu a bude na NV odvody do ZP sa nebudú platiť.

ako je to zo SP? Tam stačí poslať RL prerušenie? 1. ukončiť prerušenie RD, 2.začať prerušenie z dôvodu NV.
Naposledy upravil lenkak : 15.04.11 at 21:03
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenkak Pozri príspevok
ak mám zamestnankyňu na RD bolo ju treba k 01.01.2011 odhlásiť zo ZP? V odseku , ktorý citujem sa RD nespomína, iba MD.
Neodhlásila som. Ak teraz zamestnankyni končí RD a bude na neplatenom voľne, firma súhlasí, ona bude na ďalšej MD, o cca 4mes, treba ju odhlásiť hneď po dni ako dieťa bude mať 3 roky?
keďže má len dohodu a bude na NV odvody do ZP sa nebudú platiť.

ako je to zo SP? Tam stačí poslať RL prerušenie? 1. ukončiť prerušenie RD, 2.začať prerušenie z dôvodu NV.
Lenka, aj keď si to ešte neurobila, treba to urobiť spätne k 31.12.2010 na Oznámení zamestnávatela o poistencoch. Bola som v piatok osobne na pobočke, a tiež som to dávala do poriadku.

Máš nahlásený nástup na RD ? Ak nie, treba tak urobiť dodatočne s kodom platnosť zmeny (Z) 1c. K 31.12.2010 nahlasuješ platnosť zmeny (K), kod 2. Keď nastúpi do zamestnania, kod 1c ukončíš a prihlásiš ju pod kodom 2.

Nie som si istá, či je to možné urobiť ďalšiu MD tak ako píšeš. Lebo u Vás je to v podstate z pracovného pomeru už neplatené volno.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
veronikasad Pozri príspevok
Lenka, aj keď si to ešte neurobila, treba to urobiť spätne k 31.12.2010 na Oznámení zamestnávatela o poistencoch. Bola som v piatok osobne na pobočke, a tiež som to dávala do poriadku.
Je potrebné opraviť aj výkazy - prílohy za mesiace ? zamestnanec na RD bol uvedený na riadku len s rč, sumy neboli.

Máš nahlásený nástup na RD ? pokiaľ viem áno, ale pre istotu overím Ak nie, treba tak urobiť dodatočne s kodom platnosť zmeny (Z) 1c. K 31.12.2010 nahlasuješ platnosť zmeny (K), kod 2. Keď nastúpi do zamestnania, kod 1c ukončíš a prihlásiš ju pod kodom 2. Potom keď ju dodatočne odhlásim k 31.12.2010 potom už koniec RD nenahlasujem, resp začiatok nepl. voľna? Podľa mňa treba všetky zmeny nahlásiť. Ak by jej firma po skončení nepl. voľna, kým nepôjde na novú MD vyplatila dovolenku čo má nevyčerpanú, potom by som ju zase odhlásila z NV a prihlásila ako zamestnanca, po skončení dovolenky len nahlásila že je na MD? Ona s nami spolupracuje na dohodu, firma nechce s ňou rušiť prac. pomer, a nárok na novú MD má zo strany SP overené, aj keď sa nejedná o reťazový pôrod. Ešte nemám overené zo strany SP, čo sa týka tej dovolenky, ale to sa ešte bude riešiť.

Nie som si istá, či je to možné urobiť ďalšiu MD tak ako píšeš. Lebo u Vás je to v podstate z pracovného pomeru už neplatené volno.
ja som tu stanovisko SP pridávala, spolu s Jankou sme to riešili. Je to v téme:
http://www.porada.sk/t34494-p3-mater...ovy-porod.html
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marcelaStanakova Pozri príspevok
môže zamestnávateľ prikázať neplatené voľno zamestnancovi z dovodu neschopnosti platenia mzdy
v žiadnom prípade......nesmie.....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať