Zavrieť

Porady

zrušenie knihy jázd, ale...

Ahojte, odkedy som počula túto senzačnú novinku o zrušení povinnosti viesť knihu jázd, tak stále musím rozmýšlať, ako tí naši zákonodarci doriešia DPH z nákupov PHM, platí od 1.3.2009 ak sa nemýlim, no ale neviem si to predstaviť, ako budeme odpočítať DPH z týchto nákupov. Každý mesiac odrátať tých 20% z celkovej hodnoty DPH a hotovo? No neviem, neviem....
Usporiadat
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Predpokladám, že DPH pôjde do odpočtu celá. Ono podobné to tu už bolo, keď u osobných áut sa uplatňovalo 85% v nákladoch z celkovej spotreby PHM.
0 0
kjudit kjudit

kjudit je offline (nepripojený) kjudit

Možno, len to je smutné že o detailoch sa nehovorí. Nenávidim zmeny počas roka, človek z toho má potom guláš, a nevie z čoho má vychádzať.
0 0
Monika17 Monika17

Monika17 je offline (nepripojený) Monika17

Ahojte, prosim vas, kde to mozem najst, ze bola zrusena povinnost viest knihu jazd?
0 0
Krakonoš Krakonoš

Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

zákon 60/2009, bod 13
Naposledy upravil Krakonoš : 14.03.09 at 11:14
0 0
Nellka Nellka

Nellka je offline (nepripojený) Nellka

dobrý deň. táto téma ma tiež veľmi zaujíma. blíži sa podanie DP k DPH a ja naozaj neviem ako by malo vyzerať to 80% uplatnenie výdavkov za PHM. živnostníci by to chceli využiť s tým že si nechcú písať knihu jázd, no neviem im poradiť, lebo sa neviem dopátrať k tomu ako sa to má účtovať u platcov DPH. veľmi by som bola vďačná za každú radu.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
dobrý deň. táto téma ma tiež veľmi zaujíma. blíži sa podanie DP k DPH a ja naozaj neviem ako by malo vyzerať to 80% uplatnenie výdavkov za PHM. živnostníci by to chceli využiť s tým že si nechcú písať knihu jázd, no neviem im poradiť, lebo sa neviem dopátrať k tomu ako sa to má účtovať u platcov DPH. veľmi by som bola vďačná za každú radu.
80% - VOZD
20% - VNZD
100% - DPH odpočet

treba viesť evidenciu km zápis začiatok a koniec mesiaca
0 0
Nellka Nellka

Nellka je offline (nepripojený) Nellka

moc ďakujem, už som ani nedúfala. aj je k tomuto nejaké usmernenie, je to niekde uvedené v postupoch účtovania alebo tak? ešte raz ďakujem
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Hanelie, to je na základe usmernenia daň. úradu, alebo len tvoj predpoklad?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

hanelie Pozri príspevok
80% - VOZD
20% - VNZD
100% - DPH odpočet

treba viesť evidenciu km zápis začiatok a koniec mesiaca
Takže stav km treba evidovať každý mesiac?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Takže stav km treba evidovať každý mesiac?
zdroj: drsr.sk
Zákon č. 60/2009 Z. z., ktorý novelizoval zákon 595/2003 Z. z. o dani z príjmov zaviedol viac zmien a to napr. možnosť rozhodnúť sa, či budete musieť viesť knihy jázd, alebo nie.

Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ". takže nemusí to byť mesačne,

Prechodné ustanovenia

Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009 sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.

Účinnosť od 1.3.2009

Hanelie, to je na základe usmernenia daň. úradu, alebo len tvoj predpoklad?
ak sa to týka členenia - tak DPH s tým nemá nič spoločné / DPH je DPH - to nie je VOZD ani VNZD / ide o verziu pre platiteľov DPH
Naposledy upravil hanelie : 02.04.09 at 12:11
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Veď práve, že ide o platcov DPH, pretože neplatca to bude účtovať tak, ako si napísala: 80 % - VOZD 20 % VNZD vrátane DPH ale čo platca? Že by šťát bol taký benevolentý a dovolil nám uplatniť si DPH aj z daň. neuznaných výdavkov, to sa mi nechce veriť i keď by ma to potešilo.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ahojte, aj mňa táto téma zaujala, nakoľko SZČO zakúpil na podnikanie motorové vozidlo. Tiež nemám celkom jasné, ako to bude s DPH. Ale ja by som to riešila asi takto: podľa nákupu by som dávala bločky od PHM do VOZD (prev.réžia) + DPH. Na konci roka po prepočte 80% by som preúčtovala 20 % do VNZD. A čo s DPH? To by som asi urobila tak isto, že by som v daňovom priznaní k DPH za posledný štvrťok zvýšila daňovú povinnosť o tých 20 % DPH čo som si v priebehu roka uplatnila ako odpočet. Ale neviem či uvažujem správne. Ak nie, opravte ma prosím. Nikde som nenašla žiadne usmernenie k DPH ale ako sa tu už písalo, všetko sa asi ujasní v priebehu roka.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

PHM nie je prev. réžia, ale materiál a čo sa týka odvodu DPH za posledný štvrťrok, neviem, či by sa nemuselo z tých 20 % podať dodat. daň. priznanie k DPH za predchádzajúce zdaň. obdobia, keďže už v tom zdaň. období som nemala nárok na tú časť DPH.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Lucinka23 Pozri príspevok
Ahojte, aj mňa táto téma zaujala, nakoľko SZČO zakúpil na podnikanie motorové vozidlo. Tiež nemám celkom jasné, ako to bude s DPH. Ale ja by som to riešila asi takto: podľa nákupu by som dávala bločky od PHM do VOZD (prev.réžia) + DPH. Na konci roka po prepočte 80% by som preúčtovala 20 % do VNZD. A čo s DPH? To by som asi urobila tak isto, že by som v daňovom priznaní k DPH za posledný štvrťok zvýšila daňovú povinnosť o tých 20 % DPH čo som si v priebehu roka uplatnila ako odpočet. Ale neviem či uvažujem správne. Ak nie, opravte ma prosím. Nikde som nenašla žiadne usmernenie k DPH ale ako sa tu už písalo, všetko sa asi ujasní v priebehu roka.
lenkam68 Pozri príspevok
PHM nie je prev. réžia, ale materiál a čo sa týka odvodu DPH za posledný štvrťrok, neviem, či by sa nemuselo z tých 20 % podať dodat. daň. priznanie k DPH za predchádzajúce zdaň. obdobia, keďže už v tom zdaň. období som nemala nárok na tú časť DPH.
Môžete mi prosím vysvetliť, prečo riešite DPH v súvislosti so zmenou ZDP?
Ja by som počkala na povolaných - či zmenia alebo nezmenia aj ZDPH.
Ja nakupujem PHM do služobného vozidla výlučne v rámci podnikania a preto si uplatňujem celú DPH. To, že pre účely dane z príjmu si 20% pripočítam k základu dane, nič na predchádzajúcej vete nemení.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

KEJKA Pozri príspevok
Môžete mi prosím vysvetliť, prečo riešite DPH v súvislosti so zmenou ZDP?
Ja by som počkala na povolaných - či zmenia alebo nezmenia aj ZDPH.
Ja nakupujem PHM do služobného vozidla výlučne v rámci podnikania a preto si uplatňujem celú DPH. To, že pre účely dane z príjmu si 20% pripočítam k základu dane, nič na predchádzajúcej vete nemení.
Plne súhlasím s názorom, že by sa mali vyjadriť povolaní, ale keďže novelizovaný ZDP je už v platnosti a treba nám urobiť priznanie k DPH a usmernenie kompetentných chýba, zaoberáme sa tu aj týmto problémom i keď len špekulatívne. Ja osobne si myslím, že keď sa DRSR rozkýve, tak nárok na celú DPH pri uplatňovaní 80 % - tného paušálu mať nebudeme.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prečo si to myslíš?
Zákon o DPH nebol zmenený. Ak neuplatňuješ z iného dôvodu pomerné odpočítanie, tak máš nárok na celú DPH.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

lenkam68 Pozri príspevok
Plne súhlasím s názorom, že by sa mali vyjadriť povolaní, ale keďže novelizovaný ZDP je už v platnosti a treba nám urobiť priznanie k DPH a usmernenie kompetentných chýba, zaoberáme sa tu aj týmto problémom i keď len špekulatívne. Ja osobne si myslím, že keď sa DRSR rozkýve, tak nárok na celú DPH pri uplatňovaní 80 % - tného paušálu mať nebudeme.


Nič Ti nebráni napísať dopyt na DRSR a potom nám sem prilepiť ich odpoveď.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

To som urobila už pred týždňom, tak už len čakám na odpoveď.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Prikladám odpoveď z DRSR, po ktorej som ešte stále na rozpakoch. Podobne ako sa vyjadrila Kejka i DRSR uvádza, že netreba miešať zákon o DzP so zákonom o DPH, čiže mám nárok pri splnení všetkých zákonných ustanovení na celú DPH, ale na druhej strane, uvádzajú:
platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu (ktorý musí preukázať), v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania, t.j. napr. ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne len na účely svojho podnikania, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu.
No a čo v prípade, ak auto použijem aj na súkromné účely? Knihu jázd nevediem, čiže neviem ani povedať, koľko km som najazdila súkromne a koľko služobne. Priznám sa, neviem čítať "medzi riadkami", preto Vás skúsenejších prosím o dovysvetlenie.

Ďakujem za trpezlivosť

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až § 51 zákona o DPH. (Nie je možné zavedený paušálny výdavok v zákone o dani z príjmov automaticky prenášať aj do zákona o DPH).
Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ (uvedené skutočnosti preukazuje platiteľ dane podľa § 29 ods. 8 zákona č. 511/1992 o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p. ) To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu (ktorý musí preukázať), v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania, t.j. napr. ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne len na účely svojho podnikania, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Takže 80% uplatňovanie výdavkov=zrušenie knihy jázd,ale kvôli 100% nému odpočtu DPH treba preukazovať? Vysvetlí mi toto niekto?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať