Zavrieť

Porady

Účtovanie založenia s.r.o.

Zdravím všetkých poraďákov.
Viem, že na túto tému sa tu popísalo už niekoľko tém, aj som si ich naštudovala, no mám ešte nejaké otázky.. prosím hádam sa nájde niekto kto pomôže.

Klient si založil s.r.o. 10.01.2008. V spoločenskej zmluve bolo uvedené ZI 200.000 tis. Sk. Toto malo byt podla zmluvy splatené pred podaním návrhu na zápis do OR. Spoločnosť vznikla 15.02.2008 a v období medzi založením a vznikom vznikli aj zriaďovacie výdavky cca 10.000,- Sk.

Mám trochu guláš v účtovaní po tom čo som si prečítala tuto na porade.
Takže podľa "porady" by som to mala zaúčtovať nejako takto:

353/411 Predpis ZI podľa zmluvy - následne vytlačím Otváraciu súvahu

Potom 15.02.2008: 211/353 a 518/211

A teraz mám problém.

1. Keďže v spoločenskej zmluve mám uvedené, že ZI má byť splatené ešte do podania návrhu na zápis do OR, teda pred vznikom s.r.o., nemala by otváracia súvaha odzrkadľovať stav:

353/411 a následne aj 211/353 - takže 353 by mi z otváracej súvahy vypadol.

2. A to isté platí aj o zriaďovacích nákladoch...., ktoré mi vznikli do vzniku spoločnosti, čiže v otváracej súvahe by som nemala už ponížiť 211 o zriaďovacie výdavky?

Opieram sa totiž o § 25 postupov účtovania PÚ, kde sa hovorí, že otváracia súvaha ku dňu zápisu do OR obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, ZI zapísané do OR..

Vychádzam z toho, že ja do vzniku už vlastne mám celé ZI splatené ako aj uhradené zriaďovacie náklady.

Poradíte prosím?

A ešte taká jedna maličkosť.. čo v prípade, že v zmluve mám aj takú klauzulu, že predpokladané zriaďovacie náklady budú 25.000 tis. Sk? Mám o taktiež účtovať? A ako?
Usporiadat
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Ibiza ja som sa práve dnes pasovala s otváracou súvahou.
Robila som ju podľa týchto príspevkov http://www.porada.sk/t105372-zdanova...iku-s-r-o.html Otváraciu súvahu mám účtovanú na účtoch 353,411 a 417. Ale som do nej nezahrnula ani splatenie ZI ani zriaďovacie náklady. Ale by ma to zaujímalo, ako to má byť správne, lebo po prečítaní § 25 Postupov účtovania si myslím, že máš pravdu. A tiež neviem, ako to je s otváracou súvahou, že či sa má uviesť do súvahy k 31.12.2008 ako bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie, keďže som hľadala to Opatrenie MF § 2 ods. 2, ktoré je v príspevkoch spomínané, našla som, ale tým Opatrením sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, takže podľa mňa platia len pre individuálnu účtovnú uzávierku.
Možno sa mýlim , tiež by som bola zvedavá, ako sa k tomu vyjadria ostatní.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

No tak ten článok, ktorý je v tom tvojom linku je fakt zaujímavý, v podstate som prišla na to, že namiesto 211 mi do otváracej súvahy vstúpi 378 a vidí sa mi to aj celkom logické. Ešte by ma zaujímali tie zriaďovacie výdavky..
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Ibiza, mne z toho vychádza, že účet 378 by sa mal použiť, ak bolo ZI vložené na účet. Mne táto podmienka nesedí, takže musím účtovať cez 211.
A uvedieš stavy z otváracej súvahy do bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 my sme použili 378 aj pre prípad, že bol splatený vklad pred vznikom spoločnosti a po vzniku spoločnosti bol vložený do pokladne.

Vychádzali sme z ustanovenia Obchodného zákonníka (§ 60 ods. 3), ktorý hovorí v prvej vete:

Po vzniku spoločnosti je osoba spravujúca vklady povinná odovzdať ich bez zbytočného odkladu spoločnosti.

To znamená, v momente vzniku spoločnosti (keď ešte spoločnosť neotvorila pokladňu), eviduje spoločnosť pohľadávku voči správcovi vkladu (účet 378). Takto to vstupuje do našej otváracej súvahy (378 oproti 411 - zjednodušene povedané, lebo tiež máme prípad, že vklady boli splatené pre vznikom spoločnosti).

Po vzniku spoločnosti správca vkladu prišiel a doniesol splatené vklady, ktoré sa vložili do pokladne. A toto je už účtovný prípad, ktorý nám už nestúpil do otváracej súvahy.

Nechcem Vás mýliť - to je môj názor. Súhlasíte s ním? A prajem Vám pekné ráno! :-)
Naposledy upravil emarosl : 09.03.09 at 06:16
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Ibiza, mne z toho vychádza, že účet 378 by sa mal použiť, ak bolo ZI vložené na účet. Mne táto podmienka nesedí, takže musím účtovať cez 211.
A uvedieš stavy z otváracej súvahy do bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia?
Kika69 - § 2 ods. 2 opatrenia pre účtovnú závierku v podvojnom účtovníctve znie nasledovne:

(2) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 3 a 5 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.

My sme uviedli otváraciu súvahu do bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia (tak ako sme už tu na Porade písali ).
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Emarosl som rada, že si sa ozval. Chcela som sa ťa spýtať, či mi môžeš poradiť, kde to Opatrenie MF nájdem, kde sa píše o tom bezprostrednom predchádzajúcom účtovnom období. Ja som totiž otváraciu súvahu uviedl do uvedených stĺpcov, len som potom hľadala to Opatrenie MF na stránke MF a nemôžem ho nájsť. Takýto bod som našla len pre individuálnu účtovnú uzávierku. Môžeš mi prosím ťa hodiť link?
Ešte jedna možno "hlúpa" otázka, ale o tom že vznikajúca s.r.o. odovzdá peniaze správcovi vkladu by mal byť nejaký zápis? Keď ja také niečo nemám, môžem použiť ten účet 378?
Inak som to všetko pochopila. Ďakujem krásne a tebe tiež pekný deň.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Takýto bod som našla len pre individuálnu účtovnú uzávierku. Môžeš mi prosím ťa hodiť link?
http://www.porada.sk/t105372-p2-zdan...iku-s-r-o.html

Toto opatrenie už je na Porade. Len teraz z tvojej otázky neviem, či som ťa správne pochopil. Stačí ti to takto? Alebo to potrebuješ pre inú ako individuálnu účtovnú záviekru (konsolidovanú účtovnú záviekru?)?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Ešte jedna možno "hlúpa" otázka, ale o tom že vznikajúca s.r.o. odovzdá peniaze správcovi vkladu by mal byť nejaký zápis? Keď ja také niečo nemám, môžem použiť ten účet 378?
Určite to nie je "hlúpa" otázka. Aj my sme ju zvažovali a nakoniec sme použili 378, lebo:

1. Obchodný zákonník (§ 60 ods. 1) hovorí:

(1) Časti vkladov spoločníkov splatené pred vznikom spoločnosti spravuje zakladateľ, ktorý je tým poverený v spoločenskej zmluve (ďalej len „správca vkladu“). Spoločenská zmluva môže správou vkladov poveriť aj banku alebo pobočku zahraničnej banky (ďalej len „banka"), aj keď nie je zakladateľom spoločnosti. Vlastnícke práva ku vkladom alebo k ich častiam splateným pred vznikom spoločnosti, prípadne aj iné práva k týmto vkladom prechádzajú na spoločnosť dňom jej vzniku. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda však spoločnosť až vkladom vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností na základe písomného vyhlásenia vkladateľa opatreného osvedčením o pravosti jeho podpisu. Ak sa na prevod práva k predmetu nepeňažného vkladu vyžaduje zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, je štatutárny orgán spoločnosti povinný podať návrh na zápis do tejto evidencie do 15 dní od vzniku spoločnosti.

2. V spoločenskej zmluve máme presne zadefinované, kto je poverený správou vkladu pred vznikom spoločnosti a voči tejto osobe sme vykázali pri vzniku spoločnosti pohľadávku.

Čo si o tom myslíš, Kika69?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
o tom že vznikajúca s.r.o. odovzdá peniaze správcovi vkladu by mal byť nejaký zápis? Keď ja také niečo nemám, môžem použiť ten účet 378?
Nemôže byť alternatívnym dokladom pre tento zápis spoločenská zmluva, ktorá ustanovuje správcu vkladu?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

emarosl Pozri príspevok
Kika69 my sme použili 378 aj pre prípad, že bol splatený vklad pred vznikom spoločnosti a po vzniku spoločnosti bol vložený do pokladne.

Vychádzali sme z ustanovenia Obchodného zákonníka (§ 60 ods. 3), ktorý hovorí v prvej vete:

Po vzniku spoločnosti je osoba spravujúca vklady povinná odovzdať ich bez zbytočného odkladu spoločnosti.

To znamená, v momente vzniku spoločnosti (keď ešte spoločnosť neotvorila pokladňu), eviduje spoločnosť pohľadávku voči správcovi vkladu (účet 378). Takto to vstupuje do našej otváracej súvahy (378 oproti 411 - zjednodušene povedané, lebo tiež máme prípad, že vklady boli splatené pre vznikom spoločnosti).

Po vzniku spoločnosti správca vkladu prišiel a doniesol splatené vklady, ktoré sa vložili do pokladne. A toto je už účtovný prípad, ktorý nám už nestúpil do otváracej súvahy.

Nechcem Vás mýliť - to je môj názor. Súhlasíte s ním? A prajem Vám pekné ráno! :-)
Ešte sme našli článok od Ing. Dušana Dobšoviča s názvom "Komanditná spoločnosť - špecifické prípady účtovania", kde sa okrem iného píše:

"Ku dňu vzniku (t.j. ku dňu zápisu do obchodného registra) sa právnická osoba z pohľadu zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve stáva účtovnou jednotkou a k tomuto dátumu otvára svoje účtovné knihy stanovené týmto zákonom. Ku dňu svojho vzniku účtovné jednotky zostavujú tzv. otváraciu súvahu. Keďže táto súvaha musí zodpovedať právnemu stavu účtovnej jednotky ku dňu jej vzniku, bude obsahovať najmä:
- v aktívach
– pohľadávky za nesplatené vklady do vlastného imania,
– splatené vklady ako iné pohľadávky voči správcovi vkladov (keďže možno predpokladať, že ku dňu vzniku správca vkladov ešte nepreviedol vklady na spoločnosť – napr. z dôvodu, že účtovná jednotka ešte nemá otvorený účet v banke),
– zriaďovacie náklady,

- v pasívach
– základné imanie zapísané v obchodnom registri,
– rezervný fond, ak je tvorený príplatkami spoločníkov už pri vzniku spoločnosti.

Samozrejme súčasťou otváracej súvahy môžu byť aj ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich so založením a vznikom obchodnej spoločnosti."

Mám toto chápať tak, že ak ešte v deň vzniku prevedie správca vkladu na spoločnosť vklady, tak už nevykazujem 378 a do otváracej súvahy vstupuje 211?

Uf, asi sa začíname do toho zamotávať
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

emarosl Pozri príspevok
Nemôže byť alternatívnym dokladom pre tento zápis spoločenská zmluva, ktorá ustanovuje správcu vkladu?
Podľa mňa môže, keď to tam máš, ale ako ja čítam tú našu spoločenskú zmluvu, tak tam nie je žiadna zmienka o správcovi vkladu, len je tam jednoducho konštatované, že vklady spoločníkov sú splatené v plnej výške.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

emarosl Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t105372-p2-zdan...iku-s-r-o.html

Toto opatrenie už je na Porade. Len teraz z tvojej otázky neviem, či som ťa správne pochopil. Stačí ti to takto? Alebo to potrebuješ pre inú ako individuálnu účtovnú záviekru (konsolidovanú účtovnú záviekru?)?
Ďakujem, ani som si nevšimla, že si to Opatrenie "pricapil" do predošlej témy. Len práveže sa to týka individuálnej účtovnej uzávierky a tú podľa § 17 a Zák. o účtovníctve
§ 17a
Na začiatok

(1) Individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov22a) zostavuje účtovná jednotka, ktorou je banka, pobočka zahraničnej banky, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, správcovská spoločnosť, pobočka správcovskej spoločnosti, poisťovňa okrem zdravotnej poisťovne, 19) pobočka zahraničnej poisťovne, zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková spoločnosť a Burza cenných papierov; rovnako postupuje aj účtovná jednotka zriadená osobitným predpisom.22aaa)

(2) Podľa odseku 1 postupuje aj účtovná jednotka neuvedená v odseku 1, ak je obchodnou spoločnosťou, ktorá najmenej dve po sebe idúce účtovné obdobia spĺňa aspoň dve z týchto podmienok:

a) celková suma majetku presiahla 165 969 594, 40 eura, pričom sumou majetku sa rozumie suma zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
b) čistý obrat presiahol 165 969 594, 40 eura,
c) priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 2 000.

Ja nezostavujem ani individuálnu ani konsolidovanú účt. uzávierku. Tak neviem či to platí aj pre mňa.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Podľa mňa môže, keď to tam máš, ale ako ja čítam tú našu spoločenskú zmluvu, tak tam nie je žiadna zmienka o správcovi vkladu, len je tam jednoducho konštatované, že vklady spoločníkov sú splatené v plnej výške.
Kika69 podľa mňa musí spoločenská zmluva obsahovať určenie správcov vkladu (i keď ja nie som právnik). Mne to vyplýva z § 110 Obchodného zákonníka:

§ 110

(1) Spoločenská zmluva musí obsahovať:

a) obchodné meno a sídlo spoločnosti,

b) určenie spoločníkov uvedením názvu a sídla právnickej osoby alebo mena a bydliska fyzickej osoby,

c) predmet podnikania (činnosti),

d) výšku základného imania a výšku vkladu každého spoločníka a výšku splatených vkladov pri založení spoločnosti včítane spôsobu a lehoty splácania vkladu, a pokiaľ ide o nepeňažné vklady, aj ich predmet a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, ku ktorému sa zaviazal,

e) mená a bydliská a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti; pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené,

f) mená a bydliská a rodné čísla členov prvej dozornej rady, pokiaľ sa zriaďuje; pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené,

g) určenie správcu vkladov podľa § 60 ods. 1,

h) výšku rezervného fondu, ak spoločnosť vytvára rezervný fond pri svojom vzniku, a výšku, do ktorej je spoločnosť povinná rezervný fond dopĺňať, a spôsob dopĺňania,

i) výhody poskytnuté osobám podieľajúcim sa na založení spoločnosti alebo na činnostiach smerujúcich k nadobudnutiu oprávnenia na jej činnosť,

j) predpokladané náklady spoločnosti súvisiace so založením a vznikom spoločnosti,

k) ďalšie údaje, ak tak ustanovuje zákon.

(2) Spoločenská zmluva môže určiť, že spoločnosť vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločnosti a podrobnejšie niektoré záležitosti obsiahnuté v spoločenskej zmluve.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

A či dať zriaďovacie náklady do otváracej súvahy z toho som už úplne K.O., ale Ibiza má pravdu lebo tak to uvádza aj spomínaný § 25 Postupov účtovania.
Budem úprimná, dnes som chcela uzávierku odovzdať spoločníkom, ale teraz som už úúúúplne bezradná.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Emarosl máš pravdu, žeby spoločenská zmluva mala obsahovať aj ten bod, ale tá naša ju neobsahuje.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Súhlasim s tebou emarosl, zdá sa mi logické použiť účet 378 a je jedno či ide o 211 či o 221, pred vznikom spoločnosti nemôžeme vlastne účtovať 211 keďže spoločnosť ešte pokladňu nemá. A dík aj za to opatrenie.
Tie zriaďovacie výdavky si ešte pozriem, ale neskôr... lebo praaacujem..
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Ďakujem, ani som si nevšimla, že si to Opatrenie "pricapil" do predošlej témy. Len práveže sa to týka individuálnej účtovnej uzávierky a tú podľa § 17 a Zák. o účtovníctve
§ 17a
Na začiatok

(1) Individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov22a) zostavuje účtovná jednotka, ktorou je banka, pobočka zahraničnej banky, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, správcovská spoločnosť, pobočka správcovskej spoločnosti, poisťovňa okrem zdravotnej poisťovne, 19) pobočka zahraničnej poisťovne, zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková spoločnosť a Burza cenných papierov; rovnako postupuje aj účtovná jednotka zriadená osobitným predpisom.22aaa)

(2) Podľa odseku 1 postupuje aj účtovná jednotka neuvedená v odseku 1, ak je obchodnou spoločnosťou, ktorá najmenej dve po sebe idúce účtovné obdobia spĺňa aspoň dve z týchto podmienok:

a) celková suma majetku presiahla 165 969 594, 40 eura, pričom sumou majetku sa rozumie suma zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
b) čistý obrat presiahol 165 969 594, 40 eura,
c) priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 2 000.

Ja nezostavujem ani individuálnu ani konsolidovanú účt. uzávierku. Tak neviem či to platí aj pre mňa.
Kika69, a nie je to tak, že zostavuješ individuálnu účtovnú závierku, ale nezostavuješ individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov (§ 17a zákona o účtovníctve)?

Môžeš sa pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t30787-individu...-zavierka.html

Ešte hľadám ďalšie info k individuálnej účtovnej závierke.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
A či dať zriaďovacie náklady do otváracej súvahy z toho som už úplne K.O., ale Ibiza má pravdu lebo tak to uvádza aj spomínaný § 25 Postupov účtovania.
Budem úprimná, dnes som chcela uzávierku odovzdať spoločníkom, ale teraz som už úúúúplne bezradná.
Aj my sa už dostááááávame do tejto fázy!
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

emarosl Pozri príspevok
Kika69, a nie je to tak, že zostavuješ individuálnu účtovnú závierku, ale nezostavuješ individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov (§ 17a zákona o účtovníctve)?

Môžeš sa pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t30787-individu...-zavierka.html

Ešte hľadám ďalšie info k individuálnej účtovnej závierke.
http://www.uctovnictvo.sk/index.php?...=84&Itemid=289
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať