Zavrieť

Porady

SVB: Prosím o radu

Prebral som už existujúce SVB, ktoré má správcu. SVB obhospodaruje iba fond opráv a údržby. SVB nemá príjem z prenájmu ani nevypláca odmenu svojim zástupcom.
Musíme viesť účtovníctvo?
Musíme podávať DP, resp. mať IČ DPH?
Ďakujem za pomoc..
Usporiadat
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

tricky Pozri príspevok
SVB nemá príjem z prenájmu ani nevypláca odmenu svojim zástupcom.
Musíme viesť účtovníctvo?
Musíme podávať DP, resp. mať IČ DPH?
Ďakujem za pomoc..
DP nemusíte podávať, účtovníctvo musíte viesť. Keďže nie ste platcami DPH, tak IČ DPH nemôžete mať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
No nie je to až tak jednoduché. Nakoľko ste si zvolili spoločenstvo, nemôžete byť spravovaný správcom. Podľa zákona je možná iba jedna forma správy. Ale, ako to u nás je zvykom všetko sa dá trochu inak zariadiť a preto si aj SVB môže zmluvou zabezpečiť presun určitých svojich povinností na externú firmu, čím sa však nezbavuje zodpovednosti za to ako to je. Tieto povinnosti na základe zmluvy s SVB väčšinou vykonávajú správcovské spoločnosti. Keďže ste SVB a máte právnu subjektivitu , ste povinný viesť účtovníctvo (ak ho za vás nevedie správcovská firma) a ste povinný podávať aj DP (i to môže za vás urobiť firma ale v každom prípade by ste ho mali vidieť a podpísať.) Je veľmi dôležité ako máte formulovanú zmluvu.
I bežný podnikateľ si nechá svoje papiere spracovať účtovníckej firme aj s vyplnením DP ale aj tak ostáva zodpovednosť na podnikateľovi.

Dodatok:
Ak si však len spravujete fond opráv a nemáte SVB zriadené a vás spravuje správcovská spoločnosť, tak nemáte žiadne povinnosti. Tieto má správca.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

SVB môže byť spravované správcom na základe mandátnej zmluvy, daňové priznanie je potrebné odovzdať aj keď je nulové.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

tricky Pozri príspevok
Prebral som už existujúce SVB, ktoré má správcu. SVB obhospodaruje iba fond opráv a údržby. SVB nemá príjem z prenájmu ani nevypláca odmenu svojim zástupcom.
Musíme viesť účtovníctvo?
Musíme podávať DP, resp. mať IČ DPH?
Ďakujem za pomoc..
Treba si ozrejmiť čo je vlastne SVB. Je založené za iným účelom ako je zisk. Ani nepoznám žiadne SVB, ktoré by malo pridelené IČ DPH.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

lubica_02 Pozri príspevok
SVB môže byť spravované správcom na základe mandátnej zmluvy, daňové priznanie je potrebné odovzdať aj keď je nulové.
A prečo by malo SVB podávať DP? U nás funguje SVB už 10 rokov a DP sme nepodávali. Bolo nám povedané, že len vtedy, ak by sme prenajímali nejaké priestory alebo plochy na reklamu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Blankake Pozri príspevok
A prečo by malo SVB podávať DP? U nás funguje SVB už 10 rokov a DP sme nepodávali. Bolo nám povedané, že len vtedy, ak by sme prenajímali nejaké priestory alebo plochy na reklamu.
Alebo vyplácali mzdy na dohody ... Ale záleží či a ako je SVB registrované na DU.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Alebo vyplácali mzdy na dohody ... Ale záleží či a ako je SVB registrované na DU.
My aj vyplácame mzdy na dohody ale DP nepodávame. Len výkazy.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Na vyplácanie odmien máte byť registrovaný na DU a malo Vám byť pridelené DIČ.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Na vyplácanie odmien máte byť registrovaný na DU a malo Vám byť pridelené DIČ.
Áno, my DIČ máme. Ale IČ DPH nie, to predsa SVB nepotrebuje.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ale keď ste registrovaný s prideleným DIČ mali by ste podávať aj DP.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie (ako spoločenstvo), nemusí podať daňové priznanie, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou . Ak takýto daňovník má príjmy, ktoré sú predmetom dane, potom musí podať daňové priznanie. Daňové priznanie musí podať aj vtedy, ak má iba príjmy oslobodené od dane.

Ak spoločenstvo dosiahne v zdaňovacom období príjmy, ktoré sú predmetom dane, napr. príjmy za výkon správy bytov (aj keď sú podľa § 13 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov oslobodené od dane), je povinné do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby. Bežne sa však správa uhrádza z fondu, nie na osobitný účet spoločenstva.

Zdaňujú sa teda príjmy z prenájmu spoločných priestorov, reklám ... spoločenstvo je platiteľom a podáva daňové priznanie.
Ak spoločenstvo odvádza daň z odmien napr. predsedu, vysporiadanie dane si robí predseda.
Naposledy upravil Mária27 : 15.04.09 at 18:11
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

SVB má aj príjem za správu aj keď je oslobodeným príjmom DP sa podáva. Ak sa platí odmena za účtovníctvo alebo členom rady, dozorcom výťahov, kuričovi alebo za údržbu. Nemusí mať len predseda odmenu z SVB.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Predseda bol príklad - opravené. Príjem za správu neúčtujete do fondu?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Príjem za správu ide v účtovníctve samostatnou položkou. To nie je tvorbou a čerpaním FPOaU.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Príjem za správu ide v účtovníctve samostatnou položkou. To nie je tvorbou a čerpaním FPOaU.
V tom prípade máte podať daňové priznanie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mária27 Pozri príspevok
V tom prípade máte podať daňové priznanie.
Ja ho aj podávam... ale inde ho nepodávajú. To nie ja som mala ten problém.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja ho aj podávam... ale inde ho nepodávajú. To nie ja som mala ten problém.
Nám na daňovom povedali, keď sme chceli pred rokmi podať DP, že nemusíme - keď nemáte žiadne príjmy s prenájmu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Blankake Pozri príspevok
Nám na daňovom povedali, keď sme chceli pred rokmi podať DP, že nemusíme - keď nemáte žiadne príjmy s prenájmu.
Ale pred pár rokmi bola zmena legislatívy.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Keď majú DIČ - DP musia podať.
A zo zadania - sme SVB, ktoré má správcu. Prečo ste ho vôbec zakladali? Mohli ste u správcu vydržať aj so zástupcom vlastníkov a nie s predsedom a radou.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ale pred pár rokmi bola zmena legislatívy.
Takže, ak nič neprenajímame, vyplácame odmeny členom rady, predsedovi..., z ktorých odvádzame zrážkovú daň - aj tak musíme podať DP?
Prikladám Kalendár povinností pre SVB na r. 2009, ktorý dostávame od Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov. Povinnosť podať DP je tam len pre PO a my sme FO.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať