Zavrieť

Porady

Omylom vyplatená vyššia mzda

Dobrý deň všetkým,
po prechode na euro mi v niektorých vzorcoch v mzdovom programe zostali koruny a teraz som objavila jednu chybu.
Zamestnanec dostal vyplatené namiesto 33,19 eur (1000 SK) na výplatu 1000 eur pohyblivú zložku.
Ja som to prehliadla, on sa samozrejme neozval a prišla som na to pri spätnej kontrole. Prosím o radu, ako najlepšie takúto chybu opraviť. Prerátať mzdu a urobiť aj opravné výkazy do poisťovní?
Ide mi tiež o spôsob zrážky. Keďže dobre vedel, že dostal neprávom vyplatenú sumu a niekoľko mesiacov mlčal s tým, že sa to prepečie, je možné mu strhnúť zo mzdy takú čiastku, aby mu zostalo len životné minimum?
Napísala by som mu list, vyzvala, aby rozdiel uhradil (rozdiel medzi čistou mzdou s chybou a čistou mzdou opravenou) a v prípade ak nevráti dobrovoľne, začneme mu zrážať zo mzdy.
Prosím o pomoc, ako tento problém zlikvidovať.
Ďakujem vopred.
Katarina
Usporiadat
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

Ja by som si ho dala predvolať a dohodla sa s ním na zrážkach (napr. na 3x). Písomne. 1000 € je predsa len dosť vysoká položka. Nemôžeš argumentovať, že o tom vedel. Bude ti tvrdiť, že si to nevšimol - nepozrel si pásku, výpis z účtu. Bola to, žiaľ, tvoja chyba a tak ho musíš požiadať.
Držím palce.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katgaz Pozri príspevok
Dobrý deň všetkým,
po prechode na euro mi v niektorých vzorcoch v mzdovom programe zostali koruny a teraz som objavila jednu chybu.
Zamestnanec dostal vyplatené namiesto 33,19 eur (1000 SK) na výplatu 1000 eur pohyblivú zložku.
Ja som to prehliadla, on sa samozrejme neozval a prišla som na to pri spätnej kontrole. Prosím o radu, ako najlepšie takúto chybu opraviť. Prerátať mzdu a urobiť aj opravné výkazy do poisťovní?
Ide mi tiež o spôsob zrážky. Keďže dobre vedel, že dostal neprávom vyplatenú sumu a niekoľko mesiacov mlčal s tým, že sa to prepečie, je možné mu strhnúť zo mzdy takú čiastku, aby mu zostalo len životné minimum?
Napísala by som mu list, vyzvala, aby rozdiel uhradil (rozdiel medzi čistou mzdou s chybou a čistou mzdou opravenou) a v prípade ak nevráti dobrovoľne, začneme mu zrážať zo mzdy.
Prosím o pomoc, ako tento problém zlikvidovať.
Ďakujem vopred.
Katarina
§ 222 ZP
Bezdôvodné obohatenie

(1) Ak sa zamestnanec bezdôvodne obohatí na úkor zamestnávateľa alebo ak sa zamestnávateľ bezdôvodne obohatí na úkor zamestnanca, musí obohatenie vydať.
(2) Bezdôvodné obohatenie na účely tohto zákona je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu, plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
(3) Predmet bezdôvodného obohatenia sa musí vydať tomu, na čí úkor bol získaný. Musí sa vydať všetko, čo sa nadobudlo bezdôvodným obohatením. Ak to nie je možné najmä preto, že obohatenie spočívalo vo výkonoch, musí sa poskytnúť peňažná náhrada.
(4) S predmetom bezdôvodného obohatenia sa musia vydať aj úžitky z neho, ak ten, kto obohatenie získal, nekonal dobromyseľne.
(5) Ten, kto predmet bezdôvodného obohatenia vydáva, má právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré na vec vynaložil.
(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.
1 0
Katgaz Katgaz

Katgaz je offline (nepripojený) Katgaz

Áno, samozrejme je to moja chyba. Dám mu teda návrh ta také 3 splátky.
Bezdôvodné obohatenie je jasné si myslím v tomto prípade, zamestnanec musel z okolností predpokladať, že išlo o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené (na základe výplatnej pásky).
Ešte mi ide o opravu. Myslíte, že mám robiť aj prepočet mzdy a opravné výkazy? Alebo stačí urobiť zamestnancovi zrážku a tú odúčtovať do výnosov?
Vďaka.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Mala by si so zamestnancom spísať dohodu o krátení hrubej mzdy z dôvodu nesprávne vyplatenej pohyblivej zložky mzdy, vo výške ....EUR/mesiac až do jej splatenia.

Potom nemusíš nič opravovať a prerábať, hrubá mzda a tým pádom aj VZ na poistné do SP a ZP budú nižšie o zrazenú sumu.
0 0
Katgaz Katgaz

Katgaz je offline (nepripojený) Katgaz

Rozumiem, nemám teda zrážať mzdu čistú ale hrubú, tým sa upravia aj odvody a daň. Dúfam, že mi také niečo mzdový systém umožní.
Ďakujem za odpovede a rady.
Pekný deň všetkým.
K.
0 0
Katgaz Katgaz

Katgaz je offline (nepripojený) Katgaz

Prosím ešte o radu, akú výšku mu môžem strhnúť mesačne? Vôbec sa nevyznám v § 131 Zrážky zo mzdy a poradie zrážok.
Ďakujem pekne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katgaz Pozri príspevok
Prosím ešte o radu, akú výšku mu môžem strhnúť mesačne? Vôbec sa nevyznám v § 131 Zrážky zo mzdy a poradie zrážok.
Ďakujem pekne.
Len takú, s akou bude súhlasiť v dohode o zrážkach, ktorá bude podpísaná zamestnancom a zamestnávateľom.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Katgaz Pozri príspevok
Prosím ešte o radu, akú výšku mu môžem strhnúť mesačne? Vôbec sa nevyznám v § 131 Zrážky zo mzdy a poradie zrážok.
Ďakujem pekne.
Keďže je to tvoja chyba, tak sa dohodni zo zamestnancom na mesačných splátkach, resp. zrážkach z HM.
Ak sa dohodnete na 3. splátkach budú 3, ak na 12., tak ich bude 12.
0 0
Katgaz Katgaz

Katgaz je offline (nepripojený) Katgaz

Ok, navrhnem mu dohodu, aby sa to vyriešilo do konca roka 2009.
Ďakujem všetkým.
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Zamestnanec mal v pracovnej zmluve podpísanú zmluvnú pokutu. Jednalo sa o to, že boli vynaložené náklady na jeho zaškolenie. Ešte pred uplynutím skúšobnej doby chce odísť ku konkurenčnej firme. V čom mu samozrejme nemôžeme zabrániť. Nechcem ako účtovníčka rozoberať, či je zmluvná pokuta oprávnená, alebo nie. V každom prípade zamestnanec napísal do jeho žiadosti o výpoveď , že je ochotný uvedenú pokutu zaplatiť. Teraz sa mi jedná o to, ako budem o uvedenej zrážke zo mzdy účtovať. Bude sa to podľa Vášho názoru týkať aj triedy 6, resp. budem ponižovať mzdové náklady?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Sosa Pozri príspevok
Zamestnanec mal v pracovnej zmluve podpísanú zmluvnú pokutu. Jednalo sa o to, že boli vynaložené náklady na jeho zaškolenie. Ešte pred uplynutím skúšobnej doby chce odísť ku konkurenčnej firme. V čom mu samozrejme nemôžeme zabrániť. Nechcem ako účtovníčka rozoberať, či je zmluvná pokuta oprávnená, alebo nie. V každom prípade zamestnanec napísal do jeho žiadosti o výpoveď , že je ochotný uvedenú pokutu zaplatiť. Teraz sa mi jedná o to, ako budem o uvedenej zrážke zo mzdy účtovať. Bude sa to podľa Vášho názoru týkať aj triedy 6, resp. budem ponižovať mzdové náklady?
Tá zrážka sa vykoná až z čistej mzdy zamestnanca, takže mzdové náklady to nijako neovplyvní.

Pre firmu to bude príjem, ale neviem ti povedať, na ktorý účet to dať, resp. aký príjem to bude.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Prosím poraďákov o radu, ak sa stane opačný prípad, že zamestnávateľ vyplácal zamestancovi nižžšiu mzdu, z dôvodu nesprávneho zaradenie platovej triedy ( prišlo sa na to pri kontrole novej riaditeľky) Ako postupovať v takomto prípade je to obdobie 4 rokov???
0 0
16lukasko 16lukasko

16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

slečna Katgaz ty nesmieš ako účtovníčka pomýliť sa..rozdiel 990 € je trošku veľa... a čo sa týka toho zrážania zo mzdy.. to nesmieš!! na to je zákon.. jedine s jeho dovolením.. na čo jediné mu môžeš siahnúť sú nenárokovatelné časti mzdy.. prémie, odmeny, podiel z výsledku hospodárenia atď.. a ja by som spravil to isté keby mi príde na účeť o 990 € viac.. ak máš nejakú poistku za zodpovednosť.. tak ju použi.. ak nemáš smola.. myslím si že tebe by to mali strhávať a nie jemu..
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

16lukasko Pozri príspevok
slečna Katgaz ty nesmieš ako účtovníčka pomýliť sa..rozdiel 990 € je trošku veľa... a čo sa týka toho zrážania zo mzdy.. to nesmieš!! na to je zákon.. jedine s jeho dovolením.. na čo jediné mu môžeš siahnúť sú nenárokovatelné časti mzdy.. prémie, odmeny, podiel z výsledku hospodárenia atď.. a ja by som spravil to isté keby mi príde na účeť o 990 € viac.. ak máš nejakú poistku za zodpovednosť.. tak ju použi.. ak nemáš smola.. myslím si že tebe by to mali strhávať a nie jemu..
nemas az taku pravdu, je to sice jej chyba. ale u pracvnika neodvovodnene obohatenie sa a on MUSI podla zakona tie peniaze vratit....
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Arava Pozri príspevok
Prosím poraďákov o radu, ak sa stane opačný prípad, že zamestnávateľ vyplácal zamestancovi nižžšiu mzdu, z dôvodu nesprávneho zaradenie platovej triedy ( prišlo sa na to pri kontrole novej riaditeľky) Ako postupovať v takomto prípade je to obdobie 4 rokov???
A mne nikto neporadí?? Prosím Vás!
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Arava Pozri príspevok
Prosím poraďákov o radu, ak sa stane opačný prípad, že zamestnávateľ vyplácal zamestancovi nižžšiu mzdu, z dôvodu nesprávneho zaradenie platovej triedy ( prišlo sa na to pri kontrole novej riaditeľky) Ako postupovať v takomto prípade je to obdobie 4 rokov???
Tak ak s tym riaditel suhlasi, dopocitajte mu rozdiel v hrubom a vyplatte mu to formou odmeny alebo doplatku v dalsej vyplate /alebo niekolkych vyplatach rozlozene/
0 0
16lukasko 16lukasko

16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

musí vrátiť?? čo ste tam písali s tým nedovoleným obohatením.. to je blbosť.. to tam nespadá.. bezdôvodné obohatenie je niečo iné.. čo tak naštudovať radšej všeobecnú zodpovednosť ža škodu? hmm? a prečo je treba potom spýsať zmluvu o žrážkach zo mzdy?? Veď on to podľa vás musí vráátiť... blbosť...
0 0
16lukasko 16lukasko

16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

§ 222 ZP
Bezdôvodné obohatenie

(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.


Ako chcete dokázať že zamestnanec vedel alebo musel predpokladať o tom že bola nesprávne určená alebo omylom vyplatená? ak som to dobre pochopil jednalo sa o pohyblivú zložku mzdy.. mohli to byť napr odmeny prémie.. aj keď, keď jeden mesiac dostane 1000 sk a na ďalší 1000€ za odmenu.. nieje to v pohode.. xD ale tak keby sa do toho oprel poriadny právnik tak má pani problém.. a veď povinnosťou zamestnanca nieje kontrolovať si výpis z bankového účtu.. on na to fakt nemusel prísť..
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

16lukasko Pozri príspevok
§ 222 ZP
Bezdôvodné obohatenie

(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.


Ako chcete dokázať že zamestnanec vedel alebo musel predpokladať o tom že bola nesprávne určená alebo omylom vyplatená? ak som to dobre pochopil jednalo sa o pohyblivú zložku mzdy.. mohli to byť napr odmeny prémie.. aj keď, keď jeden mesiac dostane 1000 sk a na ďalší 1000€ za odmenu.. nieje to v pohode.. xD ale tak keby sa do toho oprel poriadny právnik tak má pani problém.. a veď povinnosťou zamestnanca nieje kontrolovať si výpis z bankového účtu.. on na to fakt nemusel prísť..
Pripadas mi, ze sem chodis len provokovat ....


Co si myslis, preco asi bol ten par. 222 do zakonnika prace vytvoreny?
Asi preto, ze sa take pripady stavali a aj stavat budu.
Aj mzdova uctovnicka je len clovek a kedze jej to urobil SW, mozno by sa skor dalo uvazovat o zodpovednosti dodavatela SW.

Nic to vsak nemeni na skutocnosti, ze zamestnanec vedel, ze ked kazdy mesiac dostane 1000 Sk, tak po konverzii sa z 1000 Sk zazrakom nestane 1000 EUR. Takze akykolvek pravnik by mu musel vysvetlit, ze sudne konanie v tomto pripade nema zmysel, ze by ho prehral so zaamestnavatelom.
0 0
16lukasko 16lukasko

16lukasko je offline (nepripojený) 16lukasko

Arava noo len aby to nebolo už premlčané.. vieš.. potom už nič..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať