Zavrieť

Porady

Opravná položka s DPH alebo bez?

O opravných položkách sme už toho popísali, ale akosi sme sa nezosúladili s otázkou, či dať celú pohľadávku aj s DPH na 558/391 alebo bez DPH? Mám pohľadávky z minulého roka od augusta do januára 2005.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ja som za rok 2004 robila prvý krát opr.polož.k pohľadávkam a dávala som celkovú sumu na pohľadávkach, pozreli to aj auditori a nemali žiadne námietky k tomu.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Zatiaľ som to dala aj ja celú sumu, ale v Porade boli aj názory "bez DPH", som z toho jeleň.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pohľadávka, alebo časť pohľadávky (ak bola čiastočne uhradená). Nerozlišuje sa na DPH a základ. OP nemusí byť v celej sume ale percentom.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Ja ju chcem dať celú, t.j. 5xfaktúry na tú istú sumu (paušál). Takže môžem dať celé sumy, však?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, celé, len mi uniká dôvod. naozaj ich nezaplatia? lebo ak nie, na konci roka to bude daňová OP. Ak zaplatia, budeš musieť zrušiť OP. Zdá sa mi to predčasné.
    Naposledy upravil KEJKA : 23.07.05 at 06:05 Dôvod: doplnenie

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Pohľadávky sú účtované na 311. Na účte 311 je suma s DPH. A opravné položky zohľadňujeme k 311. Ja som za, že opr. položky sa robia k celkovej sume s DPH. proste k sume, ktorá nám ostala ako nezaplatená na účte 311.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Yvvetta
    Pohľadávky sú účtované na 311. Na účte 311 je suma s DPH. A opravné položky zohľadňujeme k 311. Ja som za, že opr. položky sa robia k celkovej sume s DPH. proste k sume, ktorá nám ostala ako nezaplatená na účte 311.
    opravné položky majú zohladnovať pochybnosti o získaní úhrady. ak je to 100%, tak načo sa ten obchod robil? Chápem OP po roku marneho nahanania uhrady ale po 3-6 mesiacoch?

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Spoločnosť sa dostala do konkurzu a možno správca konkurznej podstaty nám pohľadávku uspokojí, možno nie...

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Podľa § 19 ods. 2 písm. h) zákona 595/2003 sa odpis pohľadávky vykoná vo výške menovitej hodnoty pohľadávky.

    Podľa § 20 odst. 10 cit.zákona je daňovo uznaným výdavkom tvorba OP k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurze a vyrovnaní najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.

    Podľa § 20 ods.14 cit. zákona sa tvorí OP k pohľadávkam, ktoré boli zahrnuté do príjmov (do základu dane), t.j. len pohľadávka bez DPH.

    Podľa 52 odst. 18 sa tvorí OP k pohľadávkam nepremlčaným, ktoré boli zahrnuté do príjmov do 31.12.2003, pričom ich splatnosť nastala po 31.12.2003

    Opravná položka s DPH alebo bez?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.