Zavrieť

Porady

Prostoduchí susedia

Zúfalo prosím o radu,

Bývam v štvorbytovke na dedine. Bývame tam dve mladé rodiny a dva dôchodcovské páry. V bytovke neexistuje žiadna správa spoločných priestorov. Susedia o správcovi ("bytovom družstve") nechcú ani počuť. Rovnako tak nechcú počuť ani o SVB (myslia si, že ide o pôžičku z banky"). Bytovka pomaly chradne a nikdy tam nebola robená revízia či oprava. Niekoľkokrát som sa pokúšal o zriadenie SVB, ale márne. Susedia si zmluvu ani len neprečítali (pochybujem že vedia čítať), tvrdili že v čase krízy to nie je dobré... Ako som spomínal bývame tam dve mladé rodiny a úplne by stačilo keby naši starší susedia len prispievali do fondu opráv.

Ako v takomto prípade postupovať? Existuje nejaký spôsob ako "prinútiť" susedov k podpisu zmluvy o SVB, alebo aspoň k starostlivosti o spoločné priestory?

Dakujem
Usporiadat
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Stačí nadpolovičná väčšina - ale vo vašom prípade to bude veľmi ťažké. Prinútiť nikoho nemôžeš, treba im vysvetliť výhody.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Stačí nadpolovičná väčšina ale vo vašom prípade to bude ťažké. Treba im vysvetliť výhody a čakať ako sa vyjadria.
0 0
Duryi Duryi

Duryi je offline (nepripojený) Duryi

viem že je potrebná nadpolovičná vacsina! Výhody som im vysvetloval asi stokrat.
Nevyplýva náhodou zo zákona povinnosť spravovať spoločné priestory v dome formou spravcu alebo spoločenstva? Môže byť budova a spoločné priestory v nej nespravovaná/é?
Existujú nejaké "páky" na to ako susedov za ich ľahostajnosť postihnúť?
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Je to všetko v zákone 182/1993.
0 0
Duryi Duryi

Duryi je offline (nepripojený) Duryi

Prosím Ta,pokial ide o zakon 182/1993, mozes byt konkretnejsi?

Pýtam sa: " Je možné postihnúť majiteľov bytov v bytovom dome, ak neprístupia k zmluve o správe spoločných a nebytových priestorov?" "Je možný postih ak na správu spoločných priestorov jednoducho kašlem?"
Pri tejto otázke je jedno o akú formu spravovania ide...

dakujem za odpovede
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Istá možnosť tu je, ale je pomerne náročná.

1. Zvolaj schôdzu vlastníkov - na zvolanie schôdze stačí ak o to požiada štvrtina

§11a "Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti.". Keďže ste 2 rodiny zo 4 to postačuje

3. Na schôdzi, navrhnite správu bytového domu správcom (pred tým nejakého správcu skontaktuj, či bude ochotný Vás spravovať), a predložte na schôdzi návrh zmluvy o výkone správy. Na to potrebujete nadpolovičnú väčšinu vlastníkov, na čo vám 2 hlasy zo 4 nestačia. Práve pre tento prípad je v §14 ods.4) v poslednej vete je uvedené "Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd".
0 0
Duryi Duryi

Duryi je offline (nepripojený) Duryi

este jedna doplnujuca: Moze byt na schodzi navrhnuta sprava formou SVB? a potom postupovat tak ako si napisal/a?
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Duryi Pozri príspevok
este jedna doplnujuca: Moze byt na schodzi navrhnuta sprava formou SVB? a potom postupovat tak ako si napisal/a?
Môže byť aj navrhnuté SVB, ale na jeho zriadenie je potrebných 2/3 hlasov. V tom prípade pôjdete na súd aby rozhodol, nie pri rovnosti hlasov, ale ako prehlasovaný vlastník.
0 0
Duryi Duryi

Duryi je offline (nepripojený) Duryi

Aj ked dvaja chceme SVB a dvaja nie, tak bude sud rozhodovat ako prehlasovany vlastnik?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Duryi Pozri príspevok
Aj ked dvaja chceme SVB a dvaja nie, tak bude sud rozhodovat ako prehlasovany vlastnik?
Vy dvaja budete vystupovať na súde ako prehlasovaní. Vy ste 1/2 a sú potrebné 2/3.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

svojar Pozri príspevok
Vy dvaja budete vystupovať na súde ako prehlasovaní. Vy ste 1/2 a sú potrebné 2/3.
TO bude zaujímavý precedens - založenie SVB na základe rozhodnutia súdu.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Mňa by skôr zaujímalo, ako budú fungovať ak súd rozhodne a vznikne svb. To potom budú zaujímavé zhromaždenia.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Citácia zo zákona 182/1993:
(2) Bytovým domom (ďalej len dom ) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Vyplýva z toho že ste bytový dom a teda byť buď v správe na základe zmlvy o výkone správy alebo založiť SVB.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jozef I Pozri príspevok
Mňa by skôr zaujímalo, ako budú fungovať ak súd rozhodne a vznikne svb. To potom budú zaujímavé zhromaždenia.
Jeden s tých mladších bude predseda, štatutár. Ostatní budú rada. V rade sú starší vo väčšine, teda mladších prehlasujú. Čo sa týka zhromaždenia, tam sú 1 : 1. Ak nedokážu niektorí jedného presvedčiť, každú maličkosť budú riešiť na súde.

Ktorý správca si zoberie taký dom do správy, finančný prínos minimálny a starosti až - až. Akurát on by musel byť aj na súdoch. Ten stav 1 : 1 sa nezmení.

Súd môže vydať akékoľvek rozhodnutie, ak ho tí štyria nebudú rešpektovať, treba dom zbúrať, to by ich možno prebralo a začnú sa oň starať spoločne.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Sito: presne tak si to predstavujem ale nechcelo sa mi to všetko popisovať
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Nerozumiem podstate problemu. Ak sa bytovy dom odpredal, tak musi mat jednu z foriem spravy bytoveho domu. Pretoze inak nastal stav, ktory je v rozpore so zakonom. Bud spravcovsku spolocnost, alebo spolocenstvo.
§ 1 zákona o bytoch: ods(1) Tento zákon upravuje spôsob a podmienky nadobudnutia vlastníctva bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnosti vlastníkov týchto bytových domov, práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ich vzájomné vzťahy a práva k pozemku.
Ods(2) Tento zákon sa nevzťahuje na byty osobitného určenia1) okrem bytov stavebne určených na bývanie ťažko telesne postihnutej osoby, najmä bezbariérový byt, 1a) byty v domoch osobitného určenia, 2) byty v domoch určených podľa schváleného územného plánu na asanáciu a na predaj bytov v rodinných domoch, 3) ktoré majú len jeden byt.
Naposledy upravil najag : 23.06.09 at 14:14
0 0
Duryi Duryi

Duryi je offline (nepripojený) Duryi

Ano, to je ten problem. Nas dom nema žiadnu spravu bytoveho domu. A 1/2 vlastníkov bytov v dome to ignoruje, pretože nemajú ani potuchy o čo ide a čo to je. Dal som im čítať zákon, ale oni nie sú schopní ho prečítať a už vôbec nie pochopiť.
Bytovka sa pomaly rozpada a podla vasich rad s tym mozem ist jedine na sud...ktorý sa bude tahat a tahat...

Ked sprava tohto našho domu je v rozpore so zákonom a 1/2 vlastníkov bytov v dome to nechce riešiť, na koho alebo na aký inštitút sa mám obrátit?
0 0
Duryi Duryi

Duryi je offline (nepripojený) Duryi

sito Pozri príspevok
Jeden s tých mladších bude predseda, štatutár. Ostatní budú rada. V rade sú starší vo väčšine, teda mladších prehlasujú. Čo sa týka zhromaždenia, tam sú 1 : 1. Ak nedokážu niektorí jedného presvedčiť, každú maličkosť budú riešiť na súde.

Ktorý správca si zoberie taký dom do správy, finančný prínos minimálny a starosti až - až. Akurát on by musel byť aj na súdoch. Ten stav 1 : 1 sa nezmení.

Súd môže vydať akékoľvek rozhodnutie, ak ho tí štyria nebudú rešpektovať, treba dom zbúrať, to by ich možno prebralo a začnú sa oň starať spoločne.
Vsetci majitelia bytov v dome chcu dom opravit, ale 1/2 vlastníkov bytov v dome si to predtavuje tak ze peniaze dame na susedin ucet a ona bude tie financie spravovat bez akej kolvek zmluvy ci kontroly. Ich najsilnejším argumentom je ze vedla v bytovke to tak funguje, moji starsi susedia totiz neskocili ani zakladnu skolu, cize tomu nemaju ako rozumiet...preto sa pytam ci existuje nejaky sposob ako och "prinutit" spravovat spolocne priestory tak ako je urcene zakonom....
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Chybu urobil ten, kto odpredaval nehnutelnost a mal by urobit dodatocne pravny ukon, ktory mal byt spojeny so spravou bytoveho domu. Ak ho neurobil, porusil zakon a mal by ho napravit sam.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Duryi Pozri príspevok
Ano, to je ten problem. Nas dom nema žiadnu spravu bytoveho domu. A 1/2 vlastníkov bytov v dome to ignoruje, pretože nemajú ani potuchy o čo ide a čo to je. Dal som im čítať zákon, ale oni nie sú schopní ho prečítať a už vôbec nie pochopiť.
Bytovka sa pomaly rozpada a podla vasich rad s tym mozem ist jedine na sud...ktorý sa bude tahat a tahat...

Ked sprava tohto našho domu je v rozpore so zákonom a 1/2 vlastníkov bytov v dome to nechce riešiť, na koho alebo na aký inštitút sa mám obrátit?
Skús nám ozrejmiť, ako sa mohlo stať, že Váš dom nemá správcu. Kto odpredával byty do OV? byt. družstvo, alebo obec alebo štátny podnik, či poľnohosp. družstvo?

Pri odpredaji bytu do OV ste museli podpisovať zmluvu o prevode vlastníctva bytu, ktorá musela obsahovať predpísané náležitosti a to podľa §5 zákona o bytoch
napr. táto zmluva musela obsahovať podľa §5 ods 1 písmeno g) "vyhlásenie nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru v dome o pristúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov alebo k zmluve o výkone správy"

alebo §5 ods. 2 posledná veta "Ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je aj vyhlásenie prenajímateľa o tom, že nájomca bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na nájomnom a na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru."

čiže nie je mi jasné ako ste sa ocitli bez správcu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať