Zavrieť

Porady

Stravné - konateľ

Ahojte. Som prvý krát na vašej stránke. Potreboval by som aj ja poradiť. Som konateľ bez spoločníkov (jednoosobovej) s.r.o. bez zamestnancov - no pracujem v nej len ja. A chcem sa spýtať - musím mať pracovnú zmluvu (ako zamestnanec)? Odvádzam si len ZP. Nechcem mať žiadnu odmenu za prácu (budem mať podiel zisku na konci roka) - lebo nechcem odvádzať ďalšie odvody do SP. Je to možné maž PZ bez nároku na odmenu za prácu? A keď pracujem mám nárok na stravné lístky. Dočítal som sa že práve musím mať prac. zmluvu a to ako - to si budem 45% platiť neviem z čoho ked nebudem mať nárok na odmenu a 55% zasa ja lebo s.r.o. je moja. Mohol by mi to niekto vysvetliť? Veľmi pekne ďakujem. som s toho
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    zlatko7979 Pozri príspevok
    Ahojte. Som prvý krát na vašej stránke. Potreboval by som aj ja poradiť. Som konateľ bez spoločníkov (jednoosobovej) s.r.o. bez zamestnancov - no pracujem v nej len ja. A chcem sa spýtať - musím mať pracovnú zmluvu (ako zamestnanec)?
    NIE

    Odvádzam si len ZP. Nechcem mať žiadnu odmenu za prácu (budem mať podiel zisku na konci roka) - lebo nechcem odvádzať ďalšie odvody do SP. Je to možné maž PZ bez nároku na odmenu za prácu?
    Pracovná zmluva sa uzatvára podľa zákonníka práce a ten uvažuje so mzdou za vykonanú prácu.
    A keď pracujem
    ako zamestnanec! lebo iba zamestnanec má nárok na SL; povinnosť zabezpečiť stravovanie vyplýva zamestnávateľovi práve z tohto zákonníka práce.
    mám nárok na stravné lístky. Dočítal som sa že práve musím mať prac. zmluvu a to ako - to si budem 45% platiť neviem z čoho ked nebudem mať nárok na odmenu
    prečo? veď zamestnanec má nárok na mzdu za prácu; treba uzatvoriť PZ, určiť mzdu a bude z čoho...

    a 55% zasa ja lebo s.r.o. je moja.
    spoločník je majiteľom sro, avšak tržby a náklady patria s.r.o. (nie spoločníkovi) ; spoločníkovi patrí podiel na zisku po zdanení sro-čkou a to je rozdiel.
    Mohol by mi to niekto vysvetliť? Veľmi pekne ďakujem. som s toho
    ... pokúsila som sa o to

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Pripadá mi, že toto všetko je ten istý prípad, ktorý sa tu dnes riešil, zadanie je takmer identické.
    Riešenie vidím v uplatňovaní stravného podľa zákona o CN vzhľadom na to, že v zadaní je uvedené, že konateľ takmer denne vykonáva pracovnú cestu do BA. V závislosti od časových pásiem môže byť v niektorých dňoch priznané stravné aj vyššie ako je príspevok na stravovanie podľa ZP.


    JANULA999 Pozri príspevok
    ahojte poraďáci. Mám takýto problém. Mám klienta, ktorý je konateľ s.r.o. nemá zamestnancov, nemá spoločníkov. V s.r.o. pracuje sám nemá ani žiadnu pracovnú zmluvu. Má nárok na stravné - stravné lístky? A môže si uplatniť aj soboty - nedele? prosím pomôžte. díky
    liba2 Pozri príspevok
    Pokiaľ konateľ nemá so svojou s.r.o. žiadnu zmluvu, t.j. ani mandátnu na výkon funkcie, ani pracovnú, potom nemá nárok na stravné lístky.
    Doplňujem ešte: má nárok na stravné podľa zákona o cestovných náhradách v prípade, že vykonáva pracovné cesty.
    JANULA999 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Majiteľ a zároveň konateľ jednoosobovej s.r.o., pracuje vo svojej s.r.o. Mal by mať uzatvorenú pracovnú zmluvu ak chce mať nárok na stravné lístky, nákup pracovného odevu a pod.? Nechce mať žiadnu odmenu za prácu, chce len podiel na hospodárskom výsledku po skončení roka. Ako konateľ - samoplatiteľ si platí ZP. Ale nechce mať ďalšie odvody. dakujem
    JANULA999 Pozri príspevok
    Musí mať uzatvorenú pracovnú zmluvu - ako zamestnanec so svojou s.r.o. ak chce mať nárok na stravné lístky, nákup pracov. odevu a pod.? díky
    liba2 Pozri príspevok
    odpoveď k stravným lístkom je tu:

    http://www.porada.sk/887830-post20.html

    Je to stanovisko DR

    Pokiaľ ide o OOPP, ak vykonáva prácu takého charakteru, že je nevyhnutný k tomu pracovný odev a vie to zdôvodniť = obhájiť , môže jeho nákup dať do nákladov. Správne má byť vypracovaná interná smernica (nájdeš na porade).
    Ja by som to v tomto prípade riešila písomným odôvodnením, ktoré by som priložila k dokladu o nákupe.
    Je to môj názor.
    JANULA999 Pozri príspevok
    ahojte. Mám problém. Konateľ s.r.o. (nemá podpísanú mandátnu zmluvu ani pracovnú zml.) ale pracovne cestuje do BA skoro každý deň vlastným autom ktoré tiež nieje majetkom s.r.o. - má nárok na náhradu cestovného a stravného? díky
    liba2 Pozri príspevok
    má nárok na všetko čo umožňuje zákon o CN ak súčasne splnil zákonné podmienky. Pritom nemusí mať PZ ani MZ uzavretú so svojou s.r.o.
    Za použitie jeho vlastného vozidla bude s.r.o. platiť daň z MV v januári 2010 - nezabudnúť na to.

    JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

    JANULA999
    Ahojte, vážne je to podobná téma. Dievčatá, ale aj tak ďakujem za pomoc. Podľa zákona mi to bolo jasné, že nemá nárok na stravné, ale klient mi nedal pokoj a stále mi tvrdil že má nárok. Tak som Vás poprosila a dala som mu to prečítať - konečne to mal čierne na bielom. ešte raz vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.