Zavrieť

Porady

porušenie liečebného režimu

Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Usporiadat
skitn skitn

skitn je offline (nepripojený) skitn

máme taký problém, že zamestnankyňa je v rade školy, a budú voľby, Je dlhodobo PN. Môže sa zúčastni volieb počas pN. Nie je to hodinová záležitosť, kedy by bola akože na vychádzke. Môže ju riaditeľ napadnúť, lebo bude na voľbách , čo tam robí, ked je PN? Môže ju vopred vyzvať, aby na tento deň, prerušila PN? Čo ak niekto oznámi, sociálnej poisťovni, kde sa práve nachádza, môže z toho mať problémy? pROSíM, viem, že je to naraz veľa otázok, ale voľby sú blízko,aby som nespravila nejakú chybu. Ďakujem
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

skitn Pozri príspevok
máme taký problém, že zamestnankyňa je v rade školy, a budú voľby, Je dlhodobo PN. Môže sa zúčastni volieb počas pN. Nie je to hodinová záležitosť, kedy by bola akože na vychádzke. Môže ju riaditeľ napadnúť, lebo bude na voľbách , čo tam robí, ked je PN? Môže ju vopred vyzvať, aby na tento deň, prerušila PN? Čo ak niekto oznámi, sociálnej poisťovni, kde sa práve nachádza, môže z toho mať problémy? pROSíM, viem, že je to naraz veľa otázok, ale voľby sú blízko,aby som nespravila nejakú chybu. Ďakujem
Otázka je zadaná v dvoch témach. V tejto téme je opísané, že pracovníčka sa zúčastnila volieb, dúfam, že je to myslené ako členka volebnej komisie. V tom prípade porušila liečebný režim a keď do komisie šla ako práceneschopná, že je to na jej vlastnú zodpovednosť. Ona si v prípade udania nejakej dobrej osoby, bude znášať následky.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Ja mám skúsenosť s porušením liečebného režimu takúto: Náš zamestnanec bol na PN volala som na SP a žiadala som o skontrolovanie zamestnanca, SP urobila kontrolu bol doma, zamestnávateľ urobil na druhy deň kontrolu zam. nebol doma. O dva dni doniesol papier od lekára, že tam bol po tel. overení u jeho lekárky potvrdila že tam bol v doobedňajších hodinách, kontrola u zamestnanca bola o 15,40hod.Zamestnancovi sme nevyplatili náhradu príjmu odo dňa porušenia liečebného režimu, čo som označila aj na PN a odniesla na SP s čím SP nesúhlasila že len oni sa môžu vyjadriť či porušil liečebný režim alebo nie. Zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu. Napísala som na SP na ústredie, ich odpoveď: náhrada príjmu nepatrí do vecnej pôsobnosti SP preto Vám odporúčame obrátiť sa na Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Tak som napísala na MPSVaR a ich jednoznačná odpoveď bola že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti.Tak sa vyznajte z toho.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

dada 1 Pozri príspevok
Ja mám skúsenosť s porušením liečebného režimu takúto: Náš zamestnanec bol na PN volala som na SP a žiadala som o skontrolovanie zamestnanca, SP urobila kontrolu bol doma, zamestnávateľ urobil na druhy deň kontrolu zam. nebol doma. O dva dni doniesol papier od lekára, že tam bol po tel. overení u jeho lekárky potvrdila že tam bol v doobedňajších hodinách, kontrola u zamestnanca bola o 15,40hod.Zamestnancovi sme nevyplatili náhradu príjmu odo dňa porušenia liečebného režimu, čo som označila aj na PN a odniesla na SP s čím SP nesúhlasila že len oni sa môžu vyjadriť či porušil liečebný režim alebo nie. Zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu. Napísala som na SP na ústredie, ich odpoveď: náhrada príjmu nepatrí do vecnej pôsobnosti SP preto Vám odporúčame obrátiť sa na Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Tak som napísala na MPSVaR a ich jednoznačná odpoveď bola že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti.Tak sa vyznajte z toho.
No veď to je jasné - každý má z toho hokej a je to jedno veľké Kocúrkovo. Čo inštitúcia - to iný názor a stanovisko.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dada 1 Pozri príspevok
Ja mám skúsenosť s porušením liečebného režimu takúto: Náš zamestnanec bol na PN volala som na SP a žiadala som o skontrolovanie zamestnanca, SP urobila kontrolu bol doma, zamestnávateľ urobil na druhy deň kontrolu zam. nebol doma. O dva dni doniesol papier od lekára, že tam bol po tel. overení u jeho lekárky potvrdila že tam bol v doobedňajších hodinách, kontrola u zamestnanca bola o 15,40hod.Zamestnancovi sme nevyplatili náhradu príjmu odo dňa porušenia liečebného režimu, čo som označila aj na PN a odniesla na SP s čím SP nesúhlasila že len oni sa môžu vyjadriť či porušil liečebný režim alebo nie. Zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu. Napísala som na SP na ústredie, ich odpoveď: náhrada príjmu nepatrí do vecnej pôsobnosti SP preto Vám odporúčame obrátiť sa na Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Tak som napísala na MPSVaR a ich jednoznačná odpoveď bola že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti.Tak sa vyznajte z toho.
Náhradu príjmu počas DPN vypláca zamestnáv., takže má právo kontroly, a v prípade porušenia liečebného režimu na nevyplatenie náhrad.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Tweety Pozri príspevok
Náhradu príjmu počas DPN vypláca zamestnáv., takže má právo kontroly, a v prípade porušenia liečebného režimu na nevyplatenie náhrad.
Lenže oficiálne to nevyplýva zo žiadneho predpisu. Tých prvých 10 dní presunuli na zamestnávateľov, ale pozabudli dotiahnuť aj s tým súvisiace veci - kontrola a krátenie. V zákone je riešené len kontrola zo strany SP, zamestnávateľom tú právomoc nedali, aj keď povinnosť platiť nemocenské na nich presunuli.

Podľa mňa, keby sa zamestnanec obrátil na súd, tak mu zamestnávateľ bude musieť vyplatiť nemocenské, lebo na krátenie nemal zákonné právo. Je to paradox, ale bohužiaľ....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot Pozri príspevok
Lenže oficiálne to nevyplýva zo žiadneho predpisu. Tých prvých 10 dní presunuli na zamestnávateľov, ale pozabudli dotiahnuť aj s tým súvisiace veci - kontrola a krátenie. V zákone je riešené len kontrola zo strany SP, zamestnávateľom tú právomoc nedali, aj keď povinnosť platiť nemocenské na nich presunuli.

Podľa mňa, keby sa zamestnanec obrátil na súd, tak mu zamestnávateľ bude musieť vyplatiť nemocenské, lebo na krátenie nemal zákonné právo. Je to paradox, ale bohužiaľ....
Mne sa marí, že toto je uvedené v Zákone, ktorý hovorí o náhrade príjmu, len teraz narýchlo neviem určiť jeho názov.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Tweety Pozri príspevok
Mne sa marí, že toto je uvedené v Zákone, ktorý hovorí o náhrade príjmu, len teraz narýchlo neviem určiť jeho názov.
dobre sa ti marí .

"Od 1. 8. 2006, na základe zmeny v § 9 ods. 4 zákona o náhrade príjmu zákonom č. 310/2006 Z. z., sa ustanovuje právo zamestnávateľa vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Túto kontrolu má právo zamestnávateľ vykonať v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava. Ak zamestnávateľ takouto kontrolou zistí, že dočasne práceneschopný zamestnanec sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vylučuje zamestnancovi nárok na náhradu príjmu. V takomto prípade nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec odo dňa zistenia tejto skutočnosti, a to do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr do uplynutia 10. kalendárneho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. "

zdroj: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=7829&LngID=0
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stefan2005 Pozri príspevok
dobre sa ti marí .

"Od 1. 8. 2006, na základe zmeny v § 9 ods. 4 zákona o náhrade príjmu zákonom č. 310/2006 Z. z., sa ustanovuje právo zamestnávateľa vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Túto kontrolu má právo zamestnávateľ vykonať v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava. Ak zamestnávateľ takouto kontrolou zistí, že dočasne práceneschopný zamestnanec sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vylučuje zamestnancovi nárok na náhradu príjmu. V takomto prípade nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec odo dňa zistenia tejto skutočnosti, a to do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr do uplynutia 10. kalendárneho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. "

zdroj: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=7829&LngID=0
Takže je to predsa Zákon o náhrade príjmu, som rada, že som sa nemýlila, hoci už mzdy nerobím.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Je to veľká sranda sledovať tieto výklady zákonov a zákony mne SP aby som pochopila vytlačila ich výklad zákonov a tam je že od 1.8.2006 zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu určeného lekárom,v prípade podozrenia z plr treba upozorniť posudkového lekára SP.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
dada 1 Pozri príspevok
Je to veľká sranda sledovať tieto výklady zákonov a zákony mne SP aby som pochopila vytlačila ich výklad zákonov a tam je že od 1.8.2006 zamestnávateľ nie je oprávnený kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu určeného lekárom,v prípade podozrenia z plr treba upozorniť posudkového lekára SP.
... "vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti" a "kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu určeného lekárom" nie je to isté...
1 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Môže mať zamestnanec na PN dve adresy kde sa bude počas PN zdržiavať?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Na potvrdení o dočasnej PN je adresa trvalého pobytu a v druhej kolonke je adresa, kde sa bude poistenec zdržiavať v čase DPN, vrátane poschodia.
2 0
miskob miskob

miskob je offline (nepripojený) miskob

Dobrý deň, prosila by som o radu, ako má postupovať zamestnávateľ pri výplate náhrady príjmu pri PN, v prípade zavinenia PN inou osobou, môže sa náhrada príjmu vyplatiť
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
miskob Pozri príspevok
Dobrý deň, prosila by som o radu, ako má postupovať zamestnávateľ pri výplate náhrady príjmu pri PN, v prípade zavinenia PN inou osobou, môže sa náhrada príjmu vyplatiť
Máš asi na mysli, že osoba A bola zranená osobou B. Osoba A je u vás zamestnaná a na základe zranenia jej bola vystavená DPN. Osoba A odovzdala doklad o PN vám, ako zamestnávateľovi.
Podľa mňa, to, že osoba A bola zranená osobou B nemá vplyv na vyplatenie náhrady príjmu pri DPN. Vy, vyplatíte PN v dĺžke 10 dní, ak potom PN trvá, postúpite na SP.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

miskob Pozri príspevok
Dobrý deň, prosila by som o radu, ako má postupovať zamestnávateľ pri výplate náhrady príjmu pri PN, v prípade zavinenia PN inou osobou, môže sa náhrada príjmu vyplatiť
Moj nazor je, ze pokial je vystavena PN, zamestnavatrel ju musi vyplatit.
Ak PN bola zavinena inou osobou a prebieha napr. zaloba, tak si nahradu "skody", teda vyplatenu PN uplatni v tomto konani.
0 0
Ii1 Ii1

Ii1 je offline (nepripojený) Ii1

Potrebujem poradiť som na PN zavolali ma do SP a tam mi oznámili že prišlo na mna udanie že som bol mimo vychádzky mimo svojho domu a šoféroval som motorové vozidlo. Ako dôkaz boli zaslané fotky. Ja som oponoval tým že to bolo počas vychádzky. A že to nie je dôkaz lebo čas na akom koľvek fotoaparáte či videu sa dá nastaviť dopredu na akýkolvek len chcete. Tam mi bolo oznámené že to je zjavný dôkaz porušenia liečebného režimu, že ja vôbec počas PN nemôžem viesť motorovévozidlo a chcú mi pozastaviť vyplácanie maródky.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ii1 Pozri príspevok
Potrebujem poradiť som na PN zavolali ma do SP a tam mi oznámili že prišlo na mna udanie že som bol mimo vychádzky mimo svojho domu a šoféroval som motorové vozidlo. Ako dôkaz boli zaslané fotky. Ja som oponoval tým že to bolo počas vychádzky. A že to nie je dôkaz lebo čas na akom koľvek fotoaparáte či videu sa dá nastaviť dopredu na akýkolvek len chcete. Tam mi bolo oznámené že to je zjavný dôkaz porušenia liečebného režimu, že ja vôbec počas PN nemôžem viesť motorovévozidlo a chcú mi pozastaviť vyplácanie maródky.
No asi záleží od diagnozy a liekov, ktoré užívaš, či môžeš viesť motorové vozidlo ...
0 0
Ii1 Ii1

Ii1 je offline (nepripojený) Ii1

Jedná sa síce o viacnásobnú zlomeninu predkolenia ľavej nohy, ale úraz sa stal pred cca pred 10 mesiacmi . Ostali mi problémi s členkom, nemôžem ho ohýbať len do určitej mieri a že koleno ohnem len do asi110st. . Mna to však pri vedení vozidla nijako neobmedzuje aby som nezvládol bezpečnú jazdu. A myslím že až také silné lieky neužívam aby to ovplivnilo moje schopnosti pri vedení vozidla. Ináč pred tým som informoval o tom že vediem vozidlo môjho ošetrujúceho lekára,obvodného lekára a aj posudkového lekára , ale nikto voči tomu nenamietal kým neprišlo na mňa toto udanie ktoré je mimochodom od mojej ex(žije s policajtom a znepríjemňujú mi život od už 4roky) a to kvôli tomu aby mi zamedzila stretávať sa z dcérou. Ja mám dojem že sa len v SP niekto niečoho bojí a nechce proti ním ísť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať