Zavrieť

Porady

porušenie liečebného režimu

Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Usporiadat
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

§ 9 ods.4 zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca hovorí:
Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.

Zákonník práce
§ 63 ods. 1 písm. e) :

Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Marek32:kontrolu počas celej dočasnej praceneschopnosti alebo len počas 10dní ako to hovorí bendži a ostatní?
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Ešte niečo:
Má zamestnávateľ urobiť zápis z takejto kontroly?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mmartina
Marek32:kontrolu počas celej dočasnej praceneschopnosti alebo len počas 10dní ako to hovorí bendži a ostatní?
Počas prvých 10 dní zamestnávateľ, počas zvyšnej doby PN Sociálna poisťovňa.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mmartina
Ešte niečo:
Má zamestnávateľ urobiť zápis z takejto kontroly?
Ak chce, aby bolo vykonanie a výsledok kontroly preukázateľné aj v prípadnom súdnom spore, tak určite musí urobiť zápis.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Ešte k téme porušenia liečebného poriadku, nemá náhodou niekto k dispozícii vzor, ako by mal / mohol vyzerať zápis zamestnávateľa z kontroly u zamestnanca, ktorá dopadla pozitívne (teda ako pre koho ) zistením , že zamestnanec porušil l. režim? Veľmi by mi to pomohlo, dopredu ďakujem.

Samozrejme počítam s tým, že dodatočne ho budem musieť vyzvať na predloženie prípadných ospravedlňujúcich dôvodod, napr. návšteva u lekára a pod.


dana
0 0
Bubasis Bubasis

Bubasis je offline (nepripojený) Bubasis

Tiež by ma to zaujímalo...a nejako nikto neposlal vzor tak sa už asi ani nedočkame. Ale tiež mi nie je jasné, že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom....tak tomu už vobec nerozumiem...to má byť písomný súhlas a akože pri kontrole mu to dám podpísať? No mi to vychádza tak, že zrejme nie keď mi prinesie papiere od péénky...a kéď ho nedajboďolo nezastihnem doma - čo je pravdepodobné, tak si s tým papierom môžem tak akurát odkráčať...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Bubasis
Tiež by ma to zaujímalo...a nejako nikto neposlal vzor tak sa už asi ani nedočkame. Ale tiež mi nie je jasné, že zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom....tak tomu už vobec nerozumiem...to má byť písomný súhlas a akože pri kontrole mu to dám podpísať? No mi to vychádza tak, že zrejme nie keď mi prinesie papiere od péénky...a kéď ho nedajboďolo nezastihnem doma - čo je pravdepodobné, tak si s tým papierom môžem tak akurát odkráčať...
Mám skúsenosti, že vykonať efektívne kontrolu dodržania liečebného režimu prakticky nie je možné.
0 0
Bubasis Bubasis

Bubasis je offline (nepripojený) Bubasis

Dík za odpoveď, aj keď to asi nedoriešim...vtedy sme kontrolu vykonali pre klud zamestnávateľa a "našťastie" pre mňa bol zamestnanec doma S tými péenkami sa mi ale pretrhlo vrece, a chcela by som vediet, ci stále platí, že so zamestnancom, ktorý je na PN môžem rozviazať pracovný pomer v skúšobnej dobe...neplatí tam ochranná doba, však? alebo sa mýlim...príspevky, ktoré som našla k tejto problematike sú staršieho dáta, takže by ma zaujímalo, či sa náhodou niečo nezmenilo...
Vopred ďakujem, dufam za skorú dopoveď, lebo mi dosť horia termíny ...aaahojte
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

V skúšobnej dobe je možné rozviazať zo zamestnancom pracovný pomer kedykoľvek - bez udania dôvodu a ani prípadná PN nie je výnimka. takže prac.pomer rozviazať môžeš, nič sa tu nemenilo.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

<TABLE id=HB_Mail_Container height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNSELECTABLE="on"><TBODY><TR height="100%" width="100%" UNSELECTABLE="on"><TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNSELECTABLE="off">
karkulka
vidím, že sa dobre bavíte...ja by som sa bavila tiež, keby to nebolo vo firme môjho muža...minule robil prepadovku na prevádzke a z osmich chlapov šiesti nafúkali....od 0,5 promile do 1,5...keď zváračovi dvihneš kuklu, zistíš že má zapálenú cigaretľu...tu už sranda končí ...ide o život...moj život
Síce s krížkom po funuse ale mám otázočku: a ten zvárač má IQ húpacieho koňa??? a ešte u Vás aj pracuje??? Bez milosti výpoveď- hrubé porušenie pracovnej disciplíny, porušenie predpisov BOZP a PO, tr. čin všeobecného ohrozenia, odobratie zváračského oprávnenia a ja ešte neviem čo by som mu ešte pridala (okrem vypísaného vyššie jednu dobrú po ... ) U mňa by si už jednoducho neškrtol (keby som bola zamestnávateľ, ale som len bezpečák a technik PO) aj tak by som mu poriadne podkúrila.
</TD></TR><TR UNSELECTABLE="on" hb_tag="1"><TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNSELECTABLE="on">
</TD></TR></TBODY></TABLE>
0 0
ivetaM ivetaM

ivetaM je offline (nepripojený) ivetaM

prosim Vas neviete mi povedat ci este stale plati ze zamestnavatel moze vykonat kontrolu zamestnanca ktory je na PN. mame totiz podozrenie ze ju nedodrziava a este som chcela ci mozeme prenho vyvodit nejaky postih ked nam PN-ku dorucil az v piatok tzn na 5 den ktory nebol v praci? prosim poradte. Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivetaM
prosim Vas neviete mi povedat ci este stale plati ze zamestnavatel moze vykonat kontrolu zamestnanca ktory je na PN. mame totiz podozrenie ze ju nedodrziava a este som chcela ci mozeme prenho vyvodit nejaky postih ked nam PN-ku dorucil az v piatok tzn na 5 den ktory nebol v praci? prosim poradte. Dakujem
Kontrolu podľa ZP môže vykonať, ten postih určite nie, nie je na to oznámenie PN žiaden termín, takže prichádza do úvahy len upozornenie.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ano, suhlasím s majkou, a dokonca už môže aj sociálna poisťovna prvých 10 dní, ktoré prepláca zamestnávateľ, skontrolovať zamestnanca.
0 0
ivetaM ivetaM

ivetaM je offline (nepripojený) ivetaM

este sa opytam v pripade ze zistime kontrolou ze sa zamestnanec nezdrziava doma mozeme z toho prenho nieco vyvodit? a ako sa vlastne robi kontrala zamestnanvatelom??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivetaM
este sa opytam v pripade ze zistime kontrolou ze sa zamestnanec nezdrziava doma mozeme z toho prenho nieco vyvodit? a ako sa vlastne robi kontrala zamestnanvatelom??
Dodržiavanie liečebného režimu počas DPN je jeho základnou povinnosťou podľa §81 ZP.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
ivetaM
este sa opytam v pripade ze zistime kontrolou ze sa zamestnanec nezdrziava doma mozeme z toho prenho nieco vyvodit? a ako sa vlastne robi kontrala zamestnanvatelom??

Nemôžete si však z titulu kontroly "vynútiť" vstup do obydlia. Teda, ak ZC na zvonenie napr.otvorí dvere, ale odmietne vás vpustiť dovnútra, na takéto konanie má právo a nie je to možné považovať, resp. z toho vyvodiť porušovanie liečebného režimu.

Ak ho nenájdete doma, resp. neotvorí, spíšte o tom zápis., dajte mu to na vyjadrenie. Možno bol u lekára, mal vychádzky alebo bral lieky eky s uspávacím účinkom, treba to ale zdokladovať.

Ak to nezdokladuje, tak je to porušenie prac. disciplíny.

dana
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Nemá prosím niekto vzor spomínaného zápisu z kontroly?a nejakého poverenia vedúceho zamestnanca na túto činnosť?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Len by som chcela doplniť, od 1.8.2006 zamestnávateľ môže už len skontrolovať, či sa zamestnanec zdržiava v mieste bydliska. Či dodržiava liečebný režim, to môže skontrolovať len Soc.poisťovňa.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Daniela,vies mi prosim povedat,v ktorom zakone to vyslo?
Dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať