Zavrieť

Porady

opäť leasing

Zaujímala by ma jedna vec ohľadne leasingu: ked sa zaúčtuje leasované auto na 022, tak treba ho aj odpisovať? Tohto roku sme brali auto na leasing a v splátkovom kalendári sa istina a finančná činnosť každým mesiacom menia, len suma na mesačnú úhradu ostáva konštantná. Je to akože forma odpisovania, ktorá mi vchádza do nákladov?

Nikto sa nenarodil múdry, ale ani nezomrel hlúpy...
Usporiadat
Biba Biba

Biba je offline (nepripojený) Biba

Ahoj Zuska,
pokiaľ dávaš auto na 022 tak ho už máš vo vlastníctve,tj. po skončení leasingu. Ale ty používaš účty 474 pre leasing a pre odpisy zo vstupnej ceny 551 a fin. čiastku na 562. Až ked auto odkúpiš zaradíš ho v OC 022/082, lebo už je odpísané. Uhradu platíš tiež na 474, takže by sa Ti mala na konci leasingu vyrovnať.
Ahoj Biba
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Odpisuje sa mesačne podiel výšky istiny na jeden mesic trvania leasingu. Napr. ak leasing trvá 36 mesiacov, mesačne sa odpisuje 1/36 výšky istiny.
Výška leasingovej splátky na to nemá vplyv.
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

Ved práve istina s splátkovom kalendári je každý mesiac iná. Netvorí 1/36.
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

zuska
Ved práve istina s splátkovom kalendári je každý mesiac iná. Netvorí 1/36.
Časť istiny, ktorá tvorí súčasť mesačnej leasingovej splátky, nemá vplyv na výšku mesačných odpisov. V podstate len znižuje výšku tvojho záväzku na účte 474 (ak ho používaš na tento účel).
Výšku odpisov si musíš vypočítať sama ako podiel (napr. 1/36) z celkovej výšky istiny.
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

neviem, Biba. Tu mám pred sebou dáke účtovné predpisy a tam píšu, že sa zaradí do majetku: 022/042. Tým pádom je to majetok nájomcu, nie?
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

janka37
Časť istiny, ktorá tvorí súčasť mesačnej leasingovej splátky, nemá vplyv na výšku mesačných odpisov. V podstate len znižuje výšku tvojho záväzku na účte 474 (ak ho používaš na tento účel).
Výšku odpisov si musíš vypočítať sama ako podiel (napr. 1/36) z celkovej výšky istiny.
...tak potom o čo je to jednoduchšie ako v starom spôsobe účtovania leasingu?
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
to zuska: majetkom najomcu to bude, az po skonceni leasingu, ked si odkupis majetok od prenajimatela podla zmluvy, pripadne to moze byt uvedene v leasingovej zmluve, aka je odkupna hodnota majetku.
ty si ho zaradis do majetku, aby si ho mohla odpisovat.
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

zuska
...tak potom o čo je to jednoduchšie ako v starom spôsobe účtovania leasingu?
To neviem posúdiť, starým spôsobom som leasing v praxi neúčtovala, ale takto mi to pripadá veľmi dobre sledovateľné. Okrem toho mi veľmi vyhovuje, že pri tomto spôsobe odpadá podsúvahová evidencia.
Pri začiatku leasingu som si vytvorila v Exceli tabuľku, podľa ktorej každý mesiac účtujem predpis leasingovej splátky a tiež si viem odsledovať, aký podiel istiny už máme splatený a aké náklady na leasing nám v konkrétnom roku vzniknú.

Účtovanie mesačných odpisov tiež nie je problém, je to každý mesiac tá istá suma, len posledný odpis bude iný.
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

JanaF
to zuska: majetkom najomcu to bude, az po skonceni leasingu, ked si odkupis majetok od prenajimatela podla zmluvy, pripadne to moze byt uvedene v leasingovej zmluve, aka je odkupna hodnota majetku.
ty si ho zaradis do majetku, aby si ho mohla odpisovat.
A kedy sa to potom účtuje na tú 022?
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

janka37
To neviem posúdiť, starým spôsobom som leasing v praxi neúčtovala, ale takto mi to pripadá veľmi dobre sledovateľné. Okrem toho mi veľmi vyhovuje, že pri tomto spôsobe odpadá podsúvahová evidencia.
Pri začiatku leasingu som si vytvorila v Exceli tabuľku, podľa ktorej každý mesiac účtujem predpis leasingovej splátky a tiež si viem odsledovať, aký podiel istiny už máme splatený a aké náklady na leasing nám v konkrétnom roku vzniknú.

Účtovanie mesačných odpisov tiež nie je problém, je to každý mesiac tá istá suma, len posledný odpis bude iný.
Z tvojich slov som usúdila, že mesačné istiny na splátkovom kalendári si nemám všímať a jednoducho z OC si mám vypočítať 1/36 a tú pravidelne mesačne účtovať do nákladov... A čo potom s tou rôznorodou finančnou činnosťou? to sa dáva na 518 v sumách, ako je písana v splátkovom kalendári, alebo aj tú si musím vypočítať na 1/36?
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

zuska
A kedy sa to potom účtuje na tú 022?
V deň začatia leasingu zaúčtuješ výšku istiny na 022/474.
Každú mesačná splátku rozúčtuješ podľa splátkového kalendára na:
474 (výška istiny podľa spl.kal.)
562 (výška úrokov podľa spl.kal.) / 379 alebo iný záväzkový účet.

Zároveň si zaúčtuješ mesačný odpis na 551/082.

Úhrada bude 379/221.

Na účte 474 sa postupne zníži výška istiny na nulu, účet 562 predstavuje výšku nákladov na leasing.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Neviem prečo si nepozriete do starších tém, kde bol lízing rozoberaný a veľmi dobre rozoberaný. Už som asi 2x prikladala tabuľku, skús pohľadať.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

janka37
V deň začatia leasingu zaúčtuješ výšku istiny na 022/474.
Každú mesačná splátku rozúčtuješ podľa splátkového kalendára na:
474 (výška istiny podľa spl.kal.)
562 (výška úrokov podľa spl.kal.) / 379 alebo iný záväzkový účet.

Zároveň si zaúčtuješ mesačný odpis na 551/082.

Úhrada bude 379/221.

Na účte 474 sa postupne zníži výška istiny na nulu, účet 562 predstavuje výšku nákladov na leasing.
No skôr by malo byť prevzatie predmetu lízingu zaúčtované 042/474 vo výške istiny + poplatky + kúpna cena (ak sú). Potom zaradenie do užívania 022/042.
A mesačne podľa splátkového kalendára účtovať 562/474 - úrok, 568/474 poistenie, 343/474 DPH a 474/221 úhrada.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ahoj asi len v skratke
prijatei majetku najomcom v den prijatia 042/474
naklady suvisiace s obstaranim 042/321, od 1.1.2005 379
zaradenie predmetu LZna majet ucet v OC 022/042
Mes odpis napr LZ je na 44 mes OC/44 551/08..
v den splatnosti dohod platieb-fin marza -urok 562/474
ku koncu roka pozor,/alebo ak mas robenu uct zavierku na ine obdobie/ zauctujes len to co ti pripada na obdobie do dna splatnosti ku ktoremu robis uctovnu zavierku 562/474 cast
neviem ci som ti pomohla
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
to zusca: Velmi pekne je rozobrany leasing tu: http://www.ceniga.sk/materialy.php V spodnej casti mas leasing velmi dobre vysvetleny.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A ešte treba rozlišovať účtovné a daňové odpisy!
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

Dada, tak OC nemám deliť na 36-tiny, ale postupovať v účtovaní na 551 tak ako to máš ty v tabuľke?
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Dada
No skôr by malo byť prevzatie predmetu lízingu zaúčtované 042/474 vo výške istiny + poplatky + kúpna cena (ak sú). Potom zaradenie do užívania 022/042.
A mesačne podľa splátkového kalendára účtovať 562/474 - úrok, 568/474 poistenie, 343/474 DPH a 474/221 úhrada.
S tým, že sa má účtovať najprv na 042 a až potom 022/042 súhlasím. Ostatné účtovanie závisí asi od konkrétneho účtovníka.
V literatúre som našla viaceré spôsoby účtovania leasingu. Jeden z nich je aj tento, ale bol tam aj ten môj, ktorý som si vybrala hlavne kvôli tomu, že mi viac sedel aj z hľadiska sledovania výšky nesplatenej istiny na účte 474. Preto používam na mesačnú splátku účet 379.
Poistenie som neuvádzala preto, že u nás netvorí súčasť leasingovej splátky.
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

Dada
A ešte treba rozlišovať účtovné a daňové odpisy!
a v tom je aký rozdiel?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ten majetok si musíš zadeliť do odpisovej skupiny. Účtovné odpisy robíš na základe zadanej odpisovej skupiny a daňové podľa dĺžky lízingu. A o rozdiel medzi účtovnými a daňovými upravuješ potom na konci základ dane. Tak ako to mám v tabuľke.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať