Zavrieť

Porady

Zapisanie tarchy na LV

Nevie mi prosim niekto poradit, kde by som nasla infosky suvisiace so zapisom tarchy na LV ku nehnutelnosti?
Spolu s priatelom sme kupili nehnutelnost, z viacerych dovodov je na LV pisana iba na moje meno. Rada by som nieako osetrila aj "na papieri" to, ze tam ma urcite prava. Viem, ze sa da osetrit, ze je potrebny suhlas tretej osoby (mojho priatela) pre nakladanie s nehnutelnostou.
Nemate nahodou niekto vzor?

Este otazocka: je v takomto pripade potrebne podat navrh na vklad a zaplatit kolky? Alebo sa to da riesit iba oznamenim na kataster?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Chceš dať zapísať vecné bremeno ako právo k cudzím veciam, alebo chceš aj zmenu vlastníctva?

    Na zmenu vlastníctva potrebuješ nejakú zmluvu, ktorou mu prevedieš časť nehnuteľnosti do vlastníctva alebo spoluvlastníctva - kúpnu zmluvu, darovaciu ... Dar musí darca prijať.

    Vecné bremeno sa môže tiež zriadiť zmluvou, napr. právo užívania bytu.

    Nakladanie s nehnuteľnosťou je právo vlastníka (spoluvlastníka) nehnuteľnosti.
    Nechcem zmenu vlastnictva, z viacerych dovodov nam vyhovuje ze tam figurujem iba ja.
    Niekolko znamych to ma spravene tak, ze sice vlastnia byt ale nemozu ho naprr. prenat bez suhlasu tretej osoby, vacsinou otca.

    Zaroven nechcem, aby toto jeho pravo mohol niekto zdedit

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je to vecné bremeno patriace osobe určenej v zmluve o zriadení vecného bremena. Takéto vecné bremená neprechádzajú na iné osob, zanikajú najneskôr smrťou, možno ich zriadiť na určitý čas. Do zmluvy sa dávajú všetky podmienky pre obe strany.
    Pozri § 151n a ďalšie občianskeho zákonníka.

    Vecné bremená nadobúdajú právoplatnosť po kladnom rozhodnutí o vklade do katastra - pozri § 28 a nasl. katastrálneho zákona. Normálny vklad.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    hannahRybicka Pozri príspevok
    Nevie mi prosim niekto poradit, kde by som nasla infosky suvisiace so zapisom tarchy na LV ku nehnutelnosti?
    Spolu s priatelom sme kupili nehnutelnost, z viacerych dovodov je na LV pisana iba na moje meno. Rada by som nieako osetrila aj "na papieri" to, ze tam ma urcite prava. Viem, ze sa da osetrit, ze je potrebny suhlas tretej osoby (mojho priatela) pre nakladanie s nehnutelnostou.
    Nemate nahodou niekto vzor?

    Este otazocka: je v takomto pripade potrebne podat navrh na vklad a zaplatit kolky? Alebo sa to da riesit iba oznamenim na kataster?
    Všetko ohľadom listu vlastníctva rieši

    Katastrálny portál

    https://www.katasterportal.sk/kapor/...VkladAction.do

    Informácie o zamýšlanom vklade do katastra nehnutelností

    kúpnej zmluvy
    darovacej zmluvy
    zámennej zmluvy
    vyhlásenia vkladateľa o vložení majetku do právnickej osoby
    zabezpečenia záväzku prevodom vlastníckeho práva
    zmluvy o výstavbe
    zmluvy o nadstavbe
    zmluvy o vstavbe
    nepomenovanej zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka
    zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru
    zmluvy o zriadení alebo zrušení vecného bremena
    zmluvy o zriadení záložného práva
    zmluvy o zriadení alebo zrušení predkupného práva
    dohody manželov o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov
    dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnostiam
    dohody o vydaní veci
    zmluvy o predaji podniku podľa § 476 Obchodného zákonníka
    https://www.katasterportal.sk/kapor/...VkladAction.do

    Adresy úradov , poplatky , mapy , vklady ......ťarchy , výpisy ......

    Zapisanie tarchy na LV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.