Zavrieť

Porady

paušalne výdavky

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
Ahojte potrebovala by som poradit a skontrolovat. Rozhodla som sa pre paušalne výdavky.

Vyslo mi to takto prijmi celkom 3 236,71.
(40%) 1 294,684 + zdravotne odvody 283,92 (socialku- nie podnikam 1 rok)
spolu to je ČZD 1 578,604
NM 4 025,70
ZD 0,00
Daň 0,00

Mám to správne?

Potrebovala by som vediet co mam teda viest ked nerobim Jed.učt. Na miesto to ho šanonu teda stači evidencia prijmov ( To by bola kniha pokladnice a tržieb), evidencia pohľadavok - vytlačim z alfy. Zasoby- sklad nevediem.

Ked to nahadzujem cez alfu staci tieti vydavky 40 percentne + odvody nahodit ako vydavok - iny odpočitateľný od základu dane) ?

To ze si uplatnujem pausalne vydavky mam zapisat XIII. Oddiel Miesto na osobitne zaznami staci ked tam napisem iba pausalne vydavky alebo ako to mam zapisat?

Ked mam teda puusalne vydavky tak naozaj nemusim mat výkaz o prijmoch a vydavkoch a ani výkaz o majetku a záväzkoch ? Nemusim tlacit ani penazný dennik ?

DAKUJEM
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
No vieš že jej to nahádžem do tabulky, kde to figuruje medzi neuhradenými ... kým neuhradia

Ja šaliem, z toho ako to pricapí k výpisom, má svojím spôsobom pravdu aspon nepotratí a má prehlad ale ... pre mna je to utrpenie hlavne v čase od 1.1. do 31.3.
Keď sa to tak vezme, je to dobrý a spoľahlivý systém. Netreba ani počítač a možnosť omylu je minimálna. Problém je keď chceš niečo vyhľadať. Bez PC sa namakáš. Najmä ak máš mesačne aspoň jeden šanón. Tiež som mal takú skúsenosť. A daňová kontrola by z toho bola tiež nadšená.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marjankaj Pozri príspevok
Keď sa to tak vezme, je to dobrý a spoľahlivý systém. Netreba ani počítač a možnosť omylu je minimálna. Problém je keď chceš niečo vyhľadať. Bez PC sa namakáš. Najmä ak máš mesačne aspoň jeden šanón. Tiež som mal takú skúsenosť. A daňová kontrola by z toho bola tiež nadšená.
No ona má jeden šanon na tri roky, a to ju poctivo zásobujem papiermi typu DP, RZZP, prihlášky, odhlášky a podobné blbosti.

Ale i tak do roka vystaví 170 faktúr. A kontrola? Čo by pri paušalistke kontrolovali?
0 0
barbora23 barbora23

barbora23 je offline (nepripojený) barbora23

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu: uplatnujeme pausalne vydavky, problem je v tom, ze odvody na poistne (soc. i zdravot.) boli platene v nespravnej vyske (Bolo treba platit 100eur, platili sme 120 eur). Co s tym teraz? V zakone sa pise:
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách
výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka
okrem zaplateného poistného a príspevkov,
ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky
si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.

Co to znamena v preukazanej vyske? - mam dat do DP sumy poistneho, ktore sme platili, alebo tie co sme mali platit? Dakujem
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

barbora23 Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu: uplatnujeme pausalne vydavky, problem je v tom, ze odvody na poistne (soc. i zdravot.) boli platene v nespravnej vyske (Bolo treba platit 100eur, platili sme 120 eur). Co s tym teraz? V zakone sa pise:
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách
výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka
okrem zaplateného poistného a príspevkov,
ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky
si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.

Co to znamena v preukazanej vyske? - mam dat do DP sumy poistneho, ktore sme platili, alebo tie co sme mali platit? Dakujem
v preukázanej výške znamená v tej sume, ktorá bola skutočne uhradená (teda je možné ju preukázať napr. na výpise z banky)
0 0
barbora23 barbora23

barbora23 je offline (nepripojený) barbora23

A nebude to vadit DU, ze dam do DP vyssie sumy poistneho, ako sme mali platit? Zatial neviem, co sa s tym preplatenym poistnym bude robit - ci nam to SP, VSZP vrati, alebo sa to nejak zuctuje...Ak by nam to vratili, tak to budem v roku 2010 viest ako zdanitelny prijem?? alebo mam o tu sumu ponizit zaplatene vydavky na poistne za rok 2010? Mam z toho v hlave chaos :-)
0 0
Gabika75 Gabika75

Gabika75 je offline (nepripojený) Gabika75

Aké percento paušálnych výdavkov by ste dali pri pomocných stavebných prácach v ŽL - Prípravné práce k realizácii stavby
40 % alebo 60%? Vopred Vám ďakujem za odpovede.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Gabika75 Pozri príspevok
Aké percento paušálnych výdavkov by ste dali pri pomocných stavebných prácach v ŽL - Prípravné práce k realizácii stavby
40 % alebo 60%? Vopred Vám ďakujem za odpovede.
40 %.
1 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

Prosím Vás, je to takto správne?
pr. Vyslo mi to takto prijmi celkom 3 236,71.
(40%) 1 294,684 + zdravotne odvody 283,92 (socialku- nie podnikam 1 rok)
spolu to je ČZD 1 578,604
NM 4 025,70
ZD 0,00
Daň 0,00
rozdiel oproti paušálnym výdavkom - výdavky JU:
napr. skutočné výdavky, uhradené faktúry 2000 €, príjmy zo SZČO 0,-, bol tam však príspevok na začiatok podnikania.
takže príjmy 2000 €, výdavky 2000 €, -odvody = ČZD je mínusový? Uvažujem správne?
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Pri paušálnych výdavkoch treba evidovať vystavené faktúry a doklady o zaplatení ZP a SP. Žiadne denníky, ani nič iné. K daňovému priznaniu sa nerobia žiadne výkazy (Výkaz príjmov a výdavko ani Výkaz o majetku a záväzkoch).
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

editasara Pozri príspevok
Prosím Vás, je to takto správne?
pr. Vyslo mi to takto prijmi celkom 3 236,71.
(40%) 1 294,684 + zdravotne odvody 283,92 (socialku- nie podnikam 1 rok)
spolu to je ČZD 1 578,604
NM 4 025,70
ZD 0,00
Daň 0,00
rozdiel oproti paušálnym výdavkom - výdavky JU:
napr. skutočné výdavky, uhradené faktúry 2000 €, príjmy zo SZČO 0,-, bol tam však príspevok na začiatok podnikania.
takže príjmy 2000 €, výdavky 2000 €, -odvody = ČZD je mínusový? Uvažujem správne?
pri paušále máš správny postup

pri účtovaní v JÚ máš príjmy 2000 €? aj dotácia sa ráta do zdaniteľných príjmov vo výške vyčerpanej sumy ....
výdaje sú 2000 aj s poistným?
upresni sumy
0 0
Simiimi Simiimi

Simiimi je offline (nepripojený) Simiimi

szčo, paušál 40%, DP B - zarátam do príjmu aj platbu za vystavenú fa z roku 2008? Predpokladám, že áno, len sa chcem uistiť.
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Simiimi Pozri príspevok
szčo, paušál 40%, DP B - zarátam do príjmu aj platbu za vystavenú fa z roku 2008? Predpokladám, že áno, len sa chcem uistiť.
Ak bol zaplatená v roku 2009 tak áno.
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

Chcem sa rozhodnuť medzi paušálom a JU.
SZCO prijem dotacie r. 2009
3775,- a nejaké drobné , faktúry - čerpanie dot. 2000 €, odvody zatiaľ žiadne, príjmy zo szčo žiadne.
Okrem toho závislá činnosť5015, z dohody 429, preddavky na dan 386, zrážková 81, nezdanit.čast 2348 uplatnená pri záv.činnosti. Čo sa mi oplatí viac? JU alebo paušál? Dobrovolne nemoc. poist. 128, odvody poistné zo záv. činn 633, z toho 189 zdravotne. Mám 3 deti, ale bonus si uplatnuje manzel. Dakujem
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
editasara Pozri príspevok
Chcem sa rozhodnuť medzi paušálom a JU.
SZCO prijem dotacie r. 2009
3775,- a nejaké drobné , faktúry - čerpanie dot. 2000 €, odvody zatiaľ žiadne, príjmy zo szčo žiadne.
Okrem toho závislá činnosť5015, z dohody 429, preddavky na dan 386, zrážková 81, nezdanit.čast 2348 uplatnená pri záv.činnosti. Čo sa mi oplatí viac? JU alebo paušál? Dobrovolne nemoc. poist. 128, odvody poistné zo záv. činn 633, z toho 189 zdravotne. Mám 3 deti, ale bonus si uplatnuje manzel. Dakujem
Ak by si viedla JU:
Príjem by bol: 2000,-/POZD je do výšky čerpania podpory/
Výdaj by bol: 2000,-/VOZD-čerpanie dotácie/
Ak už neboli žiadne prijmy zo SZČO a ani žiadne výdaje, tak daňový základ je 0.

Ak by si viedla paušálne výdavky:
Príjem v tomto prípade je celá dotácia: POZD - 3.375,--
Výdaj: VOZD je 1.350,-- /40%/
Takže daňový základ je : 2025,--

Tada lepšie je vedenie JÚ.

Ale pozerám, že odpočitateľná položka na daňovníka nebola uplatnená celá, teda zostáva ešte uplatniť /4025-2348/ - 1677.
Teda pri výpočte dane pri paušálnych výdavkoch by sa daň.základ 2025 ešte mohol ponížiť o sumu 1677 .
Treba si dať ale pozor pri paušálnych výdavkoch na to, koľko mesiacov podnikáš.Lebo zo základu dane sa počítajú odvody do poisťovní a tam sa to delí na počet mesiacov podnikania. Aby nevyšli vysoké odvody.
Naposledy upravil ivustek : 03.03.10 at 11:37
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

Ďakujem, SZČO som od 15062009, podľa doteraz zistených informácií tu na porade povinným plátcom odvodov do SP nebudem, a čo so ZP? Ako sa to odzrkadlí tam?
Naposledy upravil editasara : 03.03.10 at 15:53
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

A pri vedení toho JU, ak základ dane je 0, môže si ten zvyšok odpočítateľnej položky na mňa uplatniť manžel?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
do SP platiť nemusíš lebo si mala príjem pod stanovenú hranicu. Teraz do konca marca budeš robiť aj RZZP za rok 2009 a tam uvidíš, koľko ti vyjde platiť preddavok na ZP od 1.7.2010. Takže nemusíš platiť minimálne odvody na ZP, ale iba toľko, koľko vyjde v RZ/ z dôvodu, že si predpokladám zamestnaná/.
Naposledy upravil ivustek : 03.03.10 at 16:21
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
editasara Pozri príspevok
A pri vedení toho JU, ak základ dane je 0, môže si ten zvyšok odpočítateľnej položky na mňa uplatniť manžel?
Zvyšok tvojej odpočítateľnej položky si nemôže manžel uplatniť vo svojom DP. Ty si v DP uplatníš celú odpočitateľnú položku.

Manžel si ale môže tiež uplatniť odpočitateľnú položku na manželku - ale iba čiastku, ktorá sa rovná rozdielu medzi jej príjmami a odpočitateľnou položkou. V tvojom prípade to nie je možné, lebo máš príjem zo závislej činnosti a príjem ako SZČO a spolu je to viac ako odpočitateľná položka.

Keby si mala spolu napr. príjem 3000€. Vo svojom DP si uplatníš odp.položku za celý rok + mamžel by si mohol vo svojom DP uplatniť odp.položku na manželku - 1025€/4025-3000/. Ale to v prípade, že neprekročil určitý príjem.
Naposledy upravil ivustek : 03.03.10 at 16:23
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

To vážne je to s tou odpočitateľnou položkou takto? Ešte že som sa na to opýtala, lebo fakt by som bola na ten rozdiel upozornila manžela, nech si prerába DP. No vďaka Vám všetkým na porade mi začínajú konečne zapadať tie kocky do seba. Ďakujem, ďakujem,ďak...
0 0
Skladaná Skladaná

Skladaná je offline (nepripojený) Skladaná

Podľa Zákona č. 60/2009 pre vedenie daňovej evidencie treba splniť podmienky a to: a. podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť vykonáva samostatne - teda bez zamestnanca, b. v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období dosiahol z tejto činnosti príjmy nepresahujúce 170 000 €, c. pri príjmoch z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti uplatňuje preukázateľné daňové výdavky. Čiže podľa toho keď uplatňuješ 40% nepreukázateľných výdavkov z príjmu, musíš viesť JÚ. Tiež keď sa rozhodneš pre daňovú evidenciu nemusíš robiť uzávierku, vyhotoviť výkazy a pod.
0 0
Načítať ďalšie