Zavrieť

Porady

Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?

Dobrý deň, rád by som požiadal o radu. Dostávam príspevok z UPSVR, ktorý prepláca odvody na zdravotné a sociálne poistenie zamestnávateľovi, tak aj zamestnancom. Časť príspevku patriaci zamestnancom im vraciam vo výplate v následujúcom mesiaci a mám otázku, či tento príspevok je pre zamestnanca príjem podliehajúci dani z príjmu a či zvyšuje aj vymeriavací základ sociálneho a zdravotného poistenia. Ďakujem
Usporiadat
jaboig jaboig

jaboig je offline (nepripojený) jaboig

dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri zaúčtovaní príspevky z úpsvr do peňažného denníka.Je to pre mňa príjem ovp. základ dane alebo PNZD ? Ide o príjem ktorý mi prepláca UPsvr pre zamestnanca .
Naposledy upravil jaboig : 16.03.10 at 11:53
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

Dobrý deň, chcela by som sa k tejto téme tiež niečo spýtať:dohodu o poskytnutí príspevku podľa § 50a, máme podpísanú 30.3.2010. Začínam s predkladaním požadovaných dokladov teda až teraz k 5.5.2010. Moja otázka znie, či príspevok, ktorý mi vrátia za zamestnanca prvýkrát až o 30 dníi po predložení všetkých dokladov, mám tomuto zamestnancovi pripočítať ku mzde už teraz v aprílovej výplate alebo až v ďalšom mesiaci, keď už budem mať príspevok na účte. A ďalej by som chcela vedieť, či táto suma ide alebo nejde do VZ ZP?čítala som všetky možné témy, ale jednoznačnú odpoveď som nenašla. ďakujem vám veľmi pekne.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

nikto nevie?
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
msa Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa k tejto téme tiež niečo spýtať:dohodu o poskytnutí príspevku podľa § 50a, máme podpísanú 30.3.2010. Začínam s predkladaním požadovaných dokladov teda až teraz k 5.5.2010. Moja otázka znie, či príspevok, ktorý mi vrátia za zamestnanca prvýkrát až o 30 dníi po predložení všetkých dokladov, mám tomuto zamestnancovi pripočítať ku mzde už teraz v aprílovej výplate alebo až v ďalšom mesiaci, keď už budem mať príspevok na účte. A ďalej by som chcela vedieť, či táto suma ide alebo nejde do VZ ZP?čítala som všetky možné témy, ale jednoznačnú odpoveď som nenašla. ďakujem vám veľmi pekne.
Dohodu máte podpísanú k 30,3,2010? a pracovné miesto je podporované od 1.4.2010? ak je to tak, tak žiadate preplatiť odvody za mesiac apríl a už v májovej výplate pripočítate odvody za zamestnanca ku mzde zamestnancovi, pretože vy už viete výsku tých odvodov, nečakáte na to až vám prídu peniaze fyzicky na účet.
5 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

pridávam odpoveď, ktorú mi poslali z Krosu:

nakoľko sa na nás s touto otázkou obrátili viacerí zákazníci, oslovili sme s touto otázkou priamo Ministerstvo zdravotníctva.
Z Ministerstva zdravotníctva sme obdržali písomné stanovisko, podľa ktorého tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie, nakoľko príspevok sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi. Do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie by tento príspevok nevstupoval, ak by bol poskytnutý prvému prijímateľovi.
To znamená, že ak sa príspevok priamo vypláca zamestnancovi, tento nevstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie. Ak ale tento príspevok vyplatí až zamestnávateľ zamestnancovi, zamestnancovi tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.
2 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

No ja to robím takto:
Dohoda podpísaná 30.03.2010, podporované pracovné miesto od 01.04.2010.

Už v aprílovej výplate preplácam odvody zamestnancovi, ako príjem neovplyvňujúci základ dane (štát mu akoby platil odvody, považujem to ako príspevok od štátu), a následne žiadam refundáciu od úradu práce. Vyplácam to hneď v tom mesiaci, ktorý už je podporovaný, pretože na základe podpísanej dohody s úradom práce viem presnú výšku refundácie. Ale to vyjadrenie ministerstvo zdravotníctva sa mi nejako nezdá.
0 0
ivapiatka ivapiatka

ivapiatka je offline (nepripojený) ivapiatka

Ja som sa tiež informovala na uvedený problém priamo na UPSVAR a tam mi prefotili vyjadrenie zo zdravotnej poisťovne a to nasledovné:
"V zmysle § 50a ods. 3 zákona č. 5/2004 Z.z. je príspevok zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Nakoľko tento príspevok je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov, nezapočítava sa do vymeriavacieho základu zamestnanca."
2 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

ivana184 Pozri príspevok
No ja to robím takto:
Dohoda podpísaná 30.03.2010, podporované pracovné miesto od 01.04.2010.

Už v aprílovej výplate preplácam odvody zamestnancovi, ako príjem neovplyvňujúci základ dane (štát mu akoby platil odvody, považujem to ako príspevok od štátu), a následne žiadam refundáciu od úradu práce. Vyplácam to hneď v tom mesiaci, ktorý už je podporovaný, pretože na základe podpísanej dohody s úradom práce viem presnú výšku refundácie. Ale to vyjadrenie ministerstvo zdravotníctva sa mi nejako nezdá.
Toto je nesprávne!!!!ak je podporované miesto od 1.4.2010 tak vo výplate za apríl príspevok zamestnancovi ešte cez pásku nejde až pri výpočte mzdy za mesiac máj dáte zamestnancovi príspevok z ÚP (za mesiac apríl)
2 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

msa Pozri príspevok
pridávam odpoveď, ktorú mi poslali z Krosu:

nakoľko sa na nás s touto otázkou obrátili viacerí zákazníci, oslovili sme s touto otázkou priamo Ministerstvo zdravotníctva.
Z Ministerstva zdravotníctva sme obdržali písomné stanovisko, podľa ktorého tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie, nakoľko príspevok sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi. Do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie by tento príspevok nevstupoval, ak by bol poskytnutý prvému prijímateľovi.
To znamená, že ak sa príspevok priamo vypláca zamestnancovi, tento nevstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie. Ak ale tento príspevok vyplatí až zamestnávateľ zamestnancovi, zamestnancovi tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.
Toto sa mi nezdá, podľa mňa príspevok nevstupuje do VZ zamestnanca.
2 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
karpis Pozri príspevok
Toto je nesprávne!!!!ak je podporované miesto od 1.4.2010 tak vo výplate za apríl príspevok zamestnancovi ešte cez pásku nejde až pri výpočte mzdy za mesiac máj dáte zamestnancovi príspevok z ÚP (za mesiac apríl)
Ani ja s týmto nesúhlasím čo napísala ivana184.

aj v dohode je uvedené, že príspevok sa vypláca zamestnancovi ku mzde za mesiac spätne. čiže tak ako napísala karpis za apríl v májovej výplate.
2 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

karpis Pozri príspevok
Toto je nesprávne!!!!ak je podporované miesto od 1.4.2010 tak vo výplate za apríl príspevok zamestnancovi ešte cez pásku nejde až pri výpočte mzdy za mesiac máj dáte zamestnancovi príspevok z ÚP (za mesiac apríl)
Viem, že viacerí tak postupujú ako uvádzate, ale úrad práce mi to odobril a sám poradil, koľko ľudí, toľko chutí, a milión názorov a vysvetlení zákonov.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ja som sa nakoniec dovolala na úrad a tam mi povedali, tiež ako to robí väčšina, až za vyplatené mzdy za mesiac apríl v mesiaci máj, dokladám doklady prvýkrát bez pripočitateľnej položky , a v ďalšom mesiaci už aj s príplatkom, bez ohľadu na to či mi to oni poslali alebo nie. No a s tým VZ teda neviem čo mám robiť, ešte mám našťastie mesiac k dobru, tak budem zisťovať. ďakujem za odpovede.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

msa Pozri príspevok
ja som sa nakoniec dovolala na úrad a tam mi povedali, tiež ako to robí väčšina, až za vyplatené mzdy za mesiac apríl v mesiaci máj, dokladám doklady prvýkrát bez pripočitateľnej položky , a v ďalšom mesiaci už aj s príplatkom, bez ohľadu na to či mi to oni poslali alebo nie. No a s tým VZ teda neviem čo mám robiť, ešte mám našťastie mesiac k dobru, tak budem zisťovať. ďakujem za odpovede.
Aj u nás sa práve teraz pripravujú podklady na podanie žiadosti, a preto hľadám, čo sa len dá, aby som mala už teraz prehľad ako- čo.


Ide tento príspevok do VZ alebo nie?
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

Ahojte práve mi prišla odpoveď zo VŠZP v tomto znení:


Dobrý deň,

režim platenia preddavkov a poistného na zdravotné poistenie sa riadi
§ 5 a 6 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších
predpisov a prípadnými odkazmi na oslobodenie od platenia a § 13
zákona o zdravotnom poistení (580/2004 Z. z.).
V zmysle § 50a ods. 3 zákona č. 5/2004 Z. z. je príspevok
zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) pripočítateľnou položkou
ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných
fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Nakoľko tento príspevok
je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov,
nezapočítava sa do vymeriavacieho základu zamestnanca na účely
platenia preddavkov na zdravotné poistenie.

Pokiaľ ide o § 50d zákona č. 5/2004 Z. z., tento príjem nie je
„oslobodený“ v § 13 ods. 4 zákona o zdravotnom poistení a ani zákone
o dani z príjmov nie je zmienka, že by takýto príjem bol oslobodený
od platenia daní. V prípade, že by takýto príjem spĺňal podmienku
vyňatých príjmov, mohli by sme ho považovať za takýto príjem,
konkrétne § 13 ods. 20 písm. c) - príjmy z ktorých sa vyberá daň
zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov okrem príjmu zo závislej
činnosti, kedy daňovník nežiada zamestnávateľa o uplatnenie
nezdaniteľných čiastok a daňového bonusu a ide o príjem nepresahujúci
165,97 eura mesačne. Viď § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z
príjmov.
Na základe uvedeného si dovoľujeme vysloviť názor, že pokiaľ príjem
podľa § 50d zákona č. 5/2004 Z. z. presahuje sumu 165,97 eura, je
povinnosť odvádzať poistné na verejné zdravotné poistenie, vrátane
preddavku na verejné zdravotné poistenie.


V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) počas pracovných dní od
8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP
5 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Zatiaľ sme v štádiu uvažovania o zamestnaní človeka z úradu práce. A mali by sme záujem o príspevok z úradu práce podľa § 50a, čož je preplácanie odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Nie sú mi jasné dve veci, po prečítaní zákona a usmernení na stránkach úradu práce, ako môže zarobiť pracovník menej ako je minimálna mzda (max.360,88 Eur)? Vyplýva mi z toho, že by mal mať nižší hodinový pracovný úväzok, aby bola dodržaná litera zákona o minimálnej mzde a hlavne splnené podmienky poskytnutia príspevku z úradu práce. A druhá vec mi bola povedaná, že stačí ak nadobudne právoplatnosť rozhodnutia o zaregistrovaní nezamestnaného a hneď môžeme žiadať o príspevok na podporu udržania zamestnancov. V zákone však čítam, že by mal byť evidovaný na úrade práce minimálne 3 mesiace. Viem mi niekto odpovedať na tieto dve mne nejasné vecičky?
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Podľa mňa najhorší projekt, aký kedy ÚP mal, treba sledovať mzdu nám napríklad nezrefundovali mzdu kvôli preplateniu nevyčerpranej dovolenky. Treba si vybrať radšej iný projekt ak ešte vôbec nejaké sú napríklad refundovanie 50%CCP no ten myslím končí už v októbri.
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Miriza, zamestnali ste na skrátený pracovný úväzok?
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Nie, zamestnali sme ho normálne v pracovnej zmluve sme však mali minimálnu mzdy a bol tam jeden bod že mzda sa bude meniť tak ako sa bude meniť minimálna mzda.
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Zamestnanec nesmie mať v sledovanom mesiaci mzdu vyššiu ako je 50% priemernej mzdy v NH SR vyhlásenej štatistickým úradom. nemôže mať nižžšiu ako je MM.

u nás je to tak, že zamestnanec musí byť evidovaný na ÚP 3 mesiace. je to aj podľa zákona.
3 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
miriza Pozri príspevok
Podľa mňa najhorší projekt, aký kedy ÚP mal, treba sledovať mzdu nám napríklad nezrefundovali mzdu kvôli preplateniu nevyčerpranej dovolenky. Treba si vybrať radšej iný projekt ak ešte vôbec nejaké sú napríklad refundovanie 50%CCP no ten myslím končí už v októbri.
Tým, že ste mali preplatenú dovolenku, vyšla vám zrejme vyššia HM ako je tých 50% priemernej mzdy. preto vám zrejme nepreplatili.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať