Zavrieť

Porady

PRÍJEM Z NEMECKA

Mám otázku:
SZČO podniká na území Slovenskej republiky a súčasne má príjem zo závislej činnosti v Nemecku.
Trvalý pobyt má v SR.
Daňové priznanie sme robili v SR aj z príjmov z NR metódou vyňatia príjmu.

Teraz potrebuje pre účely podania daňového priznania v Nemecku príjmy zo Slovenskej republiky. Ale špekulujem, načo? Veď tie už mal raz v SR zdanené.
Nepôjde o dvojité zdanenie?
Veď hoci sa zdržuje prevažnú časť roka v NR je rezidentom SR, nie?

Kto so mnou rozoberie tento problém?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Kvôli čomu potrebuje podať daňové priznanie v Nemecku? Chce žiadať o vysporiadanie dane?

    eko je offline (nepripojený) eko

    eko
    Už tretí rok odo mňa žiada potvrdenie o zaplatení dane (je to formulár z DÚ) jeho daňová poradkyňa z Nemecka, ktorá mu robí daňové priznanie.
    Ale teraz mi na DÚ povedali, že mi potvrdenie vydajú, ale načo ho potrebuje?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Nejedná sa náhodou o potvrdenie z daňového úradu o jeho daňovom domicile?

    eko je offline (nepripojený) eko

    eko
    Nie. Ide o potvrdenie o zaplatení dane.
    Ale skôr mi ide o princíp.
    V súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia keď príjmy zo SR a NR vysporiada na Slovensku, je potrebné slovenské príjmy priznávať aj v NR?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ak sa jedná o príjmy zo závislej činnosti myslím, že nie. Tam je zrejme problém s ročným vysporiadaním dane a preto si myslím, že žiadajú potvrdenie, či tieto príjmy boli pojaté do daňového vysporiadania na Slovensku. Ale odporúčala by som ti ešte
    preštudovať zmluvu s Nemeckom o zabránení dvojitého zdanenia. Túto nemám preštudovanú. Oni sú síce dosť suché, ale možno tam niečo nájdeš.

    eko je offline (nepripojený) eko

    eko
    Môžeš mi povedať, čo v tej zmluve mám konkrétne hľadať?
    Už ju mám vytlačenú, ale dosť ťažko sa mi v ňom číta.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Skús §15, 23 ods.2,§25 a 26.

    AlexX je offline (nepripojený) AlexX

    AlexX
    Ahojte Poradaci,

    mam problem s jednym tazsim pripadom (teda tazsim aspon pre mna :-))... Clovek ktory mal trvaly pobyt v Nemecku do augusta 2006 tam aj poberal prijmy zo zavislej cinnosti do augusta. Potom sa prestahoval na Slovensko, kde ma od augusta aj trvaly pobyt v SR a zaroven tu aj prijmy zo zavislej cinnosti. Mimochodom je statny obcan tretieho statu, cize ani Nemecka ani SR, a zaroven nema nejake extra ani hodpodarske ani osobne vztahy (ziaden majetok v Nemecku ani v SR, ziadny vzdah, teda okrem kamaratskych samozrejme)... Som z toho jelen, lebo ako citam tu zmluvu s Nemeckom, tak citam (cl. 4), nie je mi jasne kde je rezidentom... Velmi sa mi nechce sa dohadovat s DU o jeho danovej rezidencii... Ma niekto s takymto pripadom skusenosti?

    Budem vdacna za kazdu odpoved,
    AlexX

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak sa tvári, že nemá v SR ani v Nemecku (v takomto poradí) stály byt, osobné ani hospodárske záujmy, ani sa v týchto krajinách obvykle nezdržuje, tak je rezidentom tam, kde je štátny občan.
    Lenže .... zmluvy sú dvojstranné a my sme do toho zamotali tretiu krajinu ...
    Podľa mňa by sa mal posudzovať iba podľa zmluvy medzi SR a SRN, pretože v týchto krajinách má trvalý pobyt. Tým, že má v SR príjmy zo závislej činnosti, myslím, že tu má aj hospodárske záujmy ... Alebo má nejaký iný ( lepší) druh príjmu okrem z príjmov zo závislej činnosti?

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    robím daňové priznanie aj s príjmami z Nemecka. Prvou kategóriou sú príjmy , ktoré sú do určitej sumy od dane oslobodená, platia sa len odvody, sú to príjmy z riadneho pracovného pomeru. Druhá kategória príjmov sú príjmy, z ktorých sa neplatia ani dane, ani odvody, obdoba našich dohôd. Táto druhá kategória príjmov sa neuvádza ani na potvrdení od zamestnávateľa, aj keď mám k dispozícií výplatné pásky zo všetkých príjmov. Predpokladám, že keďže k DP sa prikladajú potvrdenia od zamestnávateľov, zahrniem do DP len príjmy, ktoré sú uvedené na potvrdení. Alebo mám uviesť všetky?

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    eko Pozri príspevok
    Nie. Ide o potvrdenie o zaplatení dane.
    Ale skôr mi ide o princíp.
    V súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia keď príjmy zo SR a NR vysporiada na Slovensku, je potrebné slovenské príjmy priznávať aj v NR?
    Nie, nemcov nezaujímajú tvoje príjmy zo Slovenska. Si daňový rezident SR, preto podávaš z príjmov aj z NR, ale v DP na Slovensku, tieto príjmy sa vyňajú, ( nemôže ma napadnúť normálnejší výraz), ale udať sa musia v DP.

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    Johanka Pozri príspevok
    Ak sa tvári, že nemá v SR ani v Nemecku (v takomto poradí) stály byt, osobné ani hospodárske záujmy, ani sa v týchto krajinách obvykle nezdržuje, tak je rezidentom tam, kde je štátny občan.
    Lenže .... zmluvy sú dvojstranné a my sme do toho zamotali tretiu krajinu ...
    Podľa mňa by sa mal posudzovať iba podľa zmluvy medzi SR a SRN, pretože v týchto krajinách má trvalý pobyt. Tým, že má v SR príjmy zo závislej činnosti, myslím, že tu má aj hospodárske záujmy ... Alebo má nejaký iný ( lepší) druh príjmu okrem z príjmov zo závislej činnosti?
    Všeobecné pravidlo je že aspoň ja som to tak pochopila, že podiela tej legislatíve, kde pracuje. Je to podľa EHS 1408/71, mal by teda podliehať slovenskej legislatíve, ak sa nedá presne určiť stredisko jeho záujmu a prac. činnosť vykonáva len na SK.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.