Zavrieť

Porady

Samozdanenie v MRP-Win

Dobrý deň prajem,

prosím o pomoc v tejto záležitosti. Prešli sme na účtovanie z MRP DOS na MRP Win. A objavil sa mi nasledujúci problém: Pri obstaraní tovaru z členského štatu som v DOS verzii nemal problém... Nahodil som faktúru s daňovou skupinou, ktorú som si sám zadefinoval, keďže výstup nebol zhodný s originál priznaním DPH, aj tak sa musel prepisovať...ako podklad ale poslúžil. Následne som faktúru zaúčtoval do denníka, pričom v prípade DPH som použil pri účtovnom zápise dva totožné účty - čo program umožňoval. Bohužiaľ, verzia Win toto už neumožňuje. Pri pridávaní faktúry do knihy faktúr zadám kurz pre výpočet faktúry, pre výpočet DPH, zadám daňovú skupinu... avšak pri zaúčtovaní do denníka už táto možnosť chýba, zadať túto daňovú skupinu. Čiže zadám - neovplyvňujúce DPH - avšak na moje prekvapenie sa objavi suma aj faktúry aj DPH, pričom sa mi navýši celková cena faktúry o DPH, čo je nesprávne. Viem, že je možnosť vymazať sumu zo základu DPH a zadať ju ako mimo DPH, či oslobodené od DPH... Je to ale správne takto spraviť? Taktiež nie je možné zadať predkontáciu s totožnými účtami...
Pomôže niekto, pls?
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

nika.sum Pozri príspevok
uz som sa zlakla, ci robim dobre. Tami, este sa chcem opytat. Ked dam vo fakture typ 46, vo fakture dam 19% a davam zauctovat do dennika fakturu, v tabulke kde je rozuctovanie, sa mi to objavi v kolonke oslob. (to je pri fakturach kt. mam prenesene do ucto z ineho programu), ale ked ju sama zaradim do ucta, tak je to v denniku pri zakl. dane, len bez vycislenej DPH (co je OK). Neviem ci som to zrozumitelne napisala.
Faktúry so typom DPH 46 a 49 sú v účtovnom denníku v kolónke Základ. V kolonke Oslobodené by malo byť uvedené iba to, čo je oslobodené podľa zákona o DPH - od § 28 vyššie. V kolónke Mimo DPH uvádzam to, čo nemá vplyv na DPH, napr. zaokrúhlenie.
5 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tamila Pozri príspevok
Faktúry so typom DPH 46 a 49 sú v účtovnom denníku v kolónke Základ. V kolonke Oslobodené by malo byť uvedené iba to, čo je oslobodené podľa zákona o DPH - od § 28 vyššie. V kolónke Mimo DPH uvádzam to, čo nemá vplyv na DPH, napr. zaokrúhlenie.
Tak to zle natahuje. Dakujem za radu.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ešte dodám, že do kolonky Mimo DPH dávam napr. fa od neplatcu.
3 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, konecne som sa dostala k PC (maly je chory).

Zacala som uctovat jednu firmu, kde mi bol urobeny prenos faktur (VF, DF) z ineho programu. Ked som to otvorila v MRP, stlpec celkom pri prijatych aj vydanych fakturach mam zlto vysvieteny a ked otvorim fakturu, mam tam vysvietene cervenou Prepocet celk.ciastok vypnuty! A ked otvorim tabulku Ciastky, tak v tabulke mi neukazuje dopocitanu DPH. Neviete co s tym? Je to asi tym prenosom.
Uz som prisla ako to urobit rucne, neviete ci to nie je mozne spravit nejako jednoduchsie.
Aj ked je faktura v EUR od dodavatela mimo tuzemska, aj tak si tam stale pyta kurz.
Naposledy upravil nika.sum : 16.09.10 at 19:22
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
žlto vysvietený je preto, lebo mrp sám nespravil prepočet čiastok. Opravíš to len ručne, keď na danej fa klikneš na čiastky a klikneš na prepočet.

Ak Ti neukazuje dopočítanú dph sú možnosti:
nemáš správny typ dph
nemáš správny dátum daň. povinnosť, alebo odp. dane
nemáš v čiastkach základ, ale mimo dph resp. 0%
6 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
žlto vysvietený je preto, lebo mrp sám nespravil prepočet čiastok. Opravíš to len ručne, keď na danej fa klikneš na čiastky a klikneš na prepočet.

Ak Ti neukazuje dopočítanú dph sú možnosti:
nemáš správny typ dph
nemáš správny dátum daň. povinnosť, alebo odp. dane
nemáš v čiastkach základ, ale mimo dph resp. 0%
uz robim rucne. Ked som preniesla faktury importom z ineho programu, tak to nacitalo do 0% DPH. Tiez mi to ide rucne opravit. Co uz.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
upovedom programátora, nech nastaví svoj export tak, aby dokázal preniesť čiastku na správne miesto. Ak bude ochotný, pochodíš.

Neprepisuj celé čísla, ani nemaž, choď na riadok 0% mal by byť vysvietený, stlač CTRL+X a choď naspäť na základ a stlač CTRL+V. Uľahčí Ti to prácu.
5 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
upovedom programátora, nech nastaví svoj export tak, aby dokázal preniesť čiastku na správne miesto. Ak bude ochotný, pochodíš.

Neprepisuj celé čísla, ani nemaž, choď na riadok 0% mal by byť vysvietený, stlač CTRL+X a choď naspäť na základ a stlač CTRL+V. Uľahčí Ti to prácu.
uz som prisla na to, ako to zjednodusit. dakujem
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

A máš v čiastkach odfajknuté políčko prepočet? Lebo keď nemáš, vtedy vypisuje červeným Prepočet celk. čiastok vypnutý!
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Žabinka Pozri príspevok
A máš v čiastkach odfajknuté políčko prepočet? Lebo keď nemáš, vtedy vypisuje červeným Prepočet celk. čiastok vypnutý!
Dakujem, to viem, len ja mam tie faktury natiahnute z ineho programu, takze takto to musim rucne odfajknut pri kazdej, nenasla som to kde by sa to dalo spravit pre vsetky naraz.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, chcem si len overit ci to robim spravne. Mam prijatu fakturu datum 20.3.2010, typ 46, datum zdan.pov. a odpoctu dane je 4.3.2010. Ked uctujem do dennika spyta sa ma ci chcem zauctovat dopocitanu DPH, dam ano, v denniku sa mi samozdanenie + odpocet da pod datumom prijatia faktury 20.3. a doklad je cislo faktury. Je spravne ak tam ako doklad dam ID a datum 4.3. ? Nie je problem ak pre vsetky samozdanenia za stvrtrok (su platitelia Q) dam na jeden ID?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Mne vôbec nevypíše hlášku na dph, pri type 46.
Robí to pri type 40, a vtedy dám nie. Dakedy práve toto preúčtovanie dph sa robilo vtedy, keď do dph sa počítali úhrady - platby fa, a nie fa podľa prijatia.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
Mne vôbec nevypíše hlášku na dph, pri type 46.
Robí to pri type 40, a vtedy dám nie. Dakedy práve toto preúčtovanie dph sa robilo vtedy, keď do dph sa počítali úhrady - platby fa, a nie fa podľa prijatia.
mne to doteraz tiez nerobilo, ale stiahla som si vo stvrtok novu verziu 6.40 (615). Viem, ze na preuctovanie sa niekedy pytalo, ale toto je dopocitana DPH, pekne mi v riadku vypise tu DPH co sa tyka samozdanenia, len ten datum je podla mna zly, lebo to by nemalo byt podla prijatia faktury ale podla toho kedy to samozdanenie urobime. Samozrejme v denniku pri rozuctovani (v tabulke) ta DPH nie je. Tak asi je to novinka. A co sa tyka interneho dokladu, mozem to davat na jeden ID - vsetky samozdanenie vsak?
Pri type 40 sa nepyta uz nic.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak to bude tou verziou.
Keď budem mať volnejšie stiahnem, a pozriem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
Tak to bude tou verziou.
Keď budem mať volnejšie stiahnem, a pozriem.
Lenka a ten ID je v poriadku?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Myslíš to tak, že budeš mať jedno číslo ID pre všetky samozdanenia?
Kľudne môžeš.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
Myslíš to tak, že budeš mať jedno číslo ID pre všetky samozdanenia?
Kľudne môžeš.
Ano tak som to myslela. Dakujem velmi pekne.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Dátum samozdanenia si v účtovnom denníku môžeš prepísať. Ja ako číslo dokladu nechávam číslo faktúry, vytláčam si likvidačný list k faktúre a tam to mám zaúčtované. Kedysi, keď MRP samozdanenie nerobilo a nahadzovala som si ho sama, dávala som ID. Záleží ako to tebe vyhovuje.
4 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tamila Pozri príspevok
Dátum samozdanenia si v účtovnom denníku môžeš prepísať. Ja ako číslo dokladu nechávam číslo faktúry, vytláčam si likvidačný list k faktúre a tam to mám zaúčtované. Kedysi, keď MRP samozdanenie nerobilo a nahadzovala som si ho sama, dávala som ID. Záleží ako to tebe vyhovuje.
Ale urcite ten datum treba prepisat vsak? Alebo to zauctovanie moze byt zhodne s datumom zaradenia faktury? Neviem, je toto niekde zadefinovane ako to robit?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

nika.sum Pozri príspevok
Ale urcite ten datum treba prepisat vsak? Alebo to zauctovanie moze byt zhodne s datumom zaradenia faktury? Neviem, je toto niekde zadefinovane ako to robit?
Dátum zaúčtovania DPH si daj ten, kedy máš túto DPH aj v DP DPH, aby ti sedela 343 s DP DPH.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať