Zavrieť

Porady

účasť v okrskovej volebnej komisii a zamestnanecká prémia

galova.silvia

galova.silvia je offline (nepripojený) galova.silvia

galova.silvia
čaute poraďáci.
natrafila som na tento článok:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...anecka-premia/
a na tento:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...ku-premiu.html
a neviem sa z nich vysomáriť.
za minulý rok som splnila všetky podmienky na nárok na zamestnaneckú prémiu, ale bola som členkou vo volebnej okrskovej komisii a dostala som za to po zdanení dákych 30 éčok.
znamená to, tak ako píše pán Mihál, že som prišla o nárok na túto prémiu? len kvôli tomuto jednému odmakanému dňu?
alebo môžem postupovať podľa pani Jobovej?
vďaka za názory
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    atka4

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    Naposledy upravil atka4 : 19.03.10 at 06:07
    atka4

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Iste, ak odmena bola vyplatená a zdanená obcou zrážkovou daňou, daň sa považuje za vysporiadanú a takýto príjem sa nemusí uvádzať v RZD, potvrdenie o takomto príjme sa neprikladá k RZD.

    Ak by sme šli podľa toho, tak zamestnanec - ak splnil ostatné podmienky - má nárok na ZP - lebo príjem člena okrskovej komisie "nebude vidno", tento príjem predsa "bol daňovo vysporiadaný".

    "Duch zákona", presnejšie povedané idea, ktorá je zašifrovaná v podmienkach na priznanie ZP, je však taká, že ak mal daňovník príjmy ktoré sú istým spôsobom zvýhodnené napríklad neplatením odvodov, tak stratí nárok na ZP.

    Všimnite si hlavne fakt, že ak mal daňovník príjem z podielov na zisku (bol napríklad spolumajiteľ s.r.o.) tak nemá nárok na ZP.

    Rečnícka otázka: Je podiel na zisku zdaneným príjmom? Uvádza sa v RZD (DP)?

    Odpoveď:Je to príjem ktorý nie je predmetom dane, resp. je od dane oslobodený a v RZD/DP sa neuvádza.

    A napriek tomu je myslím bez diskusie jasné, že takýto daňovník nemá nárok na ZP.

    Z rovnakého dôvodu by nemal mať nárok na ZP ani vtedy, ak mal odmenu člena volebnej komisie - aj keď bola zdanená zrážkovou daňou a v RZD/DP sa neuvádza.

    Ľutujem všetky účtovníčky, ktoré musia riešiť takéto nezmyselné problémy...
    stotožňujem sa s týmto názorom,
    sama som sa zamýšľala nad tým, ako by sa DÚ dozvedel o tom, keď je to príjem zdanený zrážkou a môžem ho považovať za daňovo vysporiadaný, nejde ani do hlásenia, ale.........
    ten § 32a ods. 1 písm. a) bod 4 zákona o dani z príjmov je /takmer/ jasný, uvedený príjem zamestnanec nesmie mať, ak si chce uplatniť nárok na zam. prémiu (a nejde o to, akou formou by bol zdanený, či preddavkovo, alebo zrážkovou daňou, ale o fakt, že vyplatený bol...), ak by ho neuviedol, daň. priznanie by bolo podané nesprávne s nesprávnymi a klamlivými údajmi....detto, v žiadosti o vykonanie roč. zúčtovania by zamestnanec uviedol nepravdivé údaje....ak by tieto príjmy nepriznal.... /ak nechce, nemusí ich uviesť ak sú zdanené zrážkovou daňou/, ale minimálne by mal uviesť, že ich mal, aby uviedol pravdivé údaje pre mzd. účtovníčku....)
    Naposledy upravil atka4 : 20.03.10 at 17:43
    Jozef Mihál

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    § 32a ods. 1 písm. a) bod 4.:

    "...nepoberal príjmy uvedené v § 3 ods. 2 písm. c) a d), § 5 ods. 1 písm. b) až e), g) a h), § 5 ods. 3 a § 5 ods. 7 písm. i),..."

    Ak si všimnete o aké príjmy zo závislej činnosti ide, tak sú to všetky príjmy podľa § 5 ods. 1 zákona, okrem písmen

    a) = príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu,

    f) = príjmy z prostriedkov sociálneho fondu...

    i) = vrátené poistné zo zaplateného poistného...

    Teda len príjmy podľa písmen a), f) a I) sú "OK" - všetky ostatné príjmy uvedené v § 5 ods. 1 sú "zlé" a ich existencia znamená zánik nároku na ZP.

    Odmena člena okrskovej volebnej komisie nesporne nespadá ani pod písmeno a), ani f) a samozrejme ani pod i) ...
    Ľubica2

    Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

    Ľubica2
    atka4 Pozri príspevok
    k môjmu prísp. "7"
    dopl. Inak riadne ma to štve, lebo dcéra, je od 09/2009 študentka, ale v čase 02-10/2009 bola riadne zamestnaná na PZ+potom dohoda 11-12/2009, mala by nárok na zamestnaneckú prémiu 11/12, ale pre smiešnych 20 €, ktoré dostala za účasť vo volebnej komisii, kde odsedela 2 celé dni od 6,00 do 22,00 ešte bude "potrestaná". Ale, čo s tým narobíte, keď viete, že na to nárok nie je.... detto kopa zamestnancov školstva, kt. si chceli privyrobiť....a ich príjmy sú tiež nie boh vie čo....
    Hold, ale Zákon je zákon :-(((


    (pôvodne som text doplnila do svojho prísp. 7, ale keďže je tam už hodnotenie, tak som usúdila, že by nebolo vhodné doplniť pôv. prísp., lebo hodnotiaci by sa nemuseli stotožniť s mojim doplnením.....)

    Ako už bolo vyššie spomenuté, jedná sa o príjem za účasť vo volebnej komisii, ktorý je zdanený zrážkovou daňou. A teda ak sa nejedná o zamestnanca obce, ktorý má aj iné príjmy zdanené preddavkovo, tak na potvrdení o príjme, je tento príjem za voľby uvedený v spodnej časti tlačiva. Daň z tohto príjmu je vyrovnaná a nemusí sa započítať do RZD alebo DP. A ak spĺňa ostanté podmienky na ZP, tak si ju môže uplatniť.
    Naposledy upravil Ľubica2 : 20.03.10 at 17:54
    Jozef Mihál

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Iste, ak odmena bola vyplatená a zdanená obcou zrážkovou daňou, daň sa považuje za vysporiadanú a takýto príjem sa nemusí uvádzať v RZD, potvrdenie o takomto príjme sa neprikladá k RZD.

    Ak by sme šli podľa toho, tak zamestnanec - ak splnil ostatné podmienky - má nárok na ZP - lebo príjem člena okrskovej komisie "nebude vidno", tento príjem predsa "bol daňovo vysporiadaný".

    "Duch zákona", presnejšie povedané idea, ktorá je zašifrovaná v podmienkach na priznanie ZP, je však taká, že ak mal daňovník príjmy ktoré sú istým spôsobom zvýhodnené napríklad neplatením odvodov, tak stratí nárok na ZP.

    Všimnite si hlavne fakt, že ak mal daňovník príjem z podielov na zisku (bol napríklad spolumajiteľ s.r.o.) tak nemá nárok na ZP.

    Rečnícka otázka: Je podiel na zisku zdaneným príjmom? Uvádza sa v RZD (DP)?

    Odpoveď:Je to príjem ktorý nie je predmetom dane, resp. je od dane oslobodený a v RZD/DP sa neuvádza.

    A napriek tomu je myslím bez diskusie jasné, že takýto daňovník nemá nárok na ZP.

    Z rovnakého dôvodu by nemal mať nárok na ZP ani vtedy, ak mal odmenu člena volebnej komisie - aj keď bola zdanená zrážkovou daňou a v RZD/DP sa neuvádza.

    Ľutujem všetky účtovníčky, ktoré musia riešiť takéto nezmyselné problémy...
    Jozef Mihál

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Presne ako píšem, nemáte nárok na zamestnaneckú prémiu.

    Na potvrdení o príjme, ktoré Vám mala vydať obec, by to malo byť vyznačené.
    galova.silvia
    pozerám na to potvrdenie, a nikde na ňom nevidím, že by mi zanikal nárok na zamestnaneckú prémiu.
    je tam len uvedené, že ide o príjem zo závislej činnosti, z ktorého je daň vybratá zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm. j) a pri kolónke "zamestnanec poberal príjmy uvedené v § 32a ods. 1 písm. a) bod 4", ktoré zahŕňa aj príjmy za výkon funkcie v štátnych orgánoch a v orgánoch územnej samosprávy je zaškrtnuté "nie", tak neviem...
    Jozef Mihál

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Obec Vám vydala zlé potvrdenie.

    Príjem člena okrskovej volebnej komisie patrí medzi "príjmy uvedené v § 32a ods. 1 písm. a) bod 4.".
    MESVRAM

    MESVRAM je offline (nepripojený) MESVRAM

    MESVRAM
    neviem, či som to dobre pochopila..... naša zamestnankyňa, ktorá bola v r. 2009 viackrát členkou volebnej okrskovej komisie a vyplatili sme jej za to odmeny, nemá nárok na zamestnaneckú prémiu i keď jej zdaniteľný príjem z pracovného pomeru u nás bol od 01 - 12/2009 len 2894 eur..../sme obec, odmeny za voľby sme vyplácali my/.....???
    ďakujem za odpoveď.
    atka4

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    k môjmu prísp. "7"
    dopl. Inak riadne ma to štve, lebo dcéra, je od 09/2009 študentka, ale v čase 02-10/2009 bola riadne zamestnaná na PZ+potom dohoda 11-12/2009, mala by nárok na zamestnaneckú prémiu 11/12, ale pre smiešnych 20 €, ktoré dostala za účasť vo volebnej komisii, kde odsedela 2 celé dni od 6,00 do 22,00 ešte bude "potrestaná". Ale, čo s tým narobíte, keď viete, že na to nárok nie je.... detto kopa zamestnancov školstva, kt. si chceli privyrobiť....a ich príjmy sú tiež nie boh vie čo....
    Hold, ale Zákon je zákon :-(((


    (pôvodne som text doplnila do svojho prísp. 7, ale keďže je tam už hodnotenie, tak som usúdila, že by nebolo vhodné doplniť pôv. prísp., lebo hodnotiaci by sa nemuseli stotožniť s mojim doplnením.....)
    Ľubica2

    Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

    Ľubica2
    Po skúsenostiach so zamestnaneckým bonusom, som zvedavá koľko ľudí odmietne byť členom volebnej komisie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.