Zavrieť

Porady

Povinnost vystavit fakturu ????

Dobry den vsetkym, ako sa zda, rozumiem tomu vsetkemu coraz menej.

Nedavno som sa ako sukromna osoba - zakaznik natahoval s jednym dodavatelom sluzieb (sietove dodavky, to je jedno, proste sluzby) o fakturu. Neboli ochotni mi ju vystavit, iba poslali sek, nech zaplatim na ich ucet a ked som bez faktury nezaplatil, vyhrazali sa vymahanim.

Fakturu som potreboval z dovodu vyuctovania sluzby najomnikovi, pretoze nehnutelnost prenajimam, ale na tom tiez asi nezalezi.

Pointa je v tom, ze som sa tak vytocil, ze som napisal oficialny dopyt na DRSR. Pytal som sa, za akych okolnosti nie je firma povinna zakaznikom vystavovat faktury za prijatu platbu. Zaujimalo ma to aj preto, ze sam vlastnim s.r.o. Prisla odpoved, s citovanim asi 10.000 paragrafov, z ktorej pre mna nevyplyvalo, ze by som nemal pravdu, ak pozadujem fakturu.

Na to sa dodavatel stale zdrahal fakturu vystavit, tak som odpovedal na e-mail z DRSR este raz.

Prisla odpoved, ze vraj povodne sa mi nezobrazila posledna veta, citujem:

Posledná veta odpovede, ktorá sa nezobrazila v celom rozsahu, znie:
V nadväznosti na ust. § 71 ods. 1 zákona o DPH, platiteľ dane nie je povinný vyhotoviť faktúru s náležitosťami podľa ods. 2 cit. ustanovenia, pri dodaní tovaru alebo dodaní služby fyzickej osobe - občanovi.


Pozeral som ten par. 71, ods1, , citujem -

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Teda znamena to, ze ak moja s.r.o preda nieco obcanovi, tak mu nemusi vystavit fakturu??? Ved prave pri predaji obcanovi predsa odvadzame DPH nie? To akoze staci, ked napriklad nieco poslem na dobierku cez e-shop, alebo zakaznik zaplati zlozenkou a hotovo?
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Kazdopadne diky vsetkym za odpovede, dozvedel som sa to, co som potreboval, teda ze faktury vystavovat nemusim.

Zatial ich asi posielat s tovarom stale budem, pretoze by mi to bolo dost neprijemne voci zakaznikovi neprilozit fakturu. Neviem, ale ja keby som dostal taky balik z e-shopu tak by mi to zavanalo ciernotou. Prave vcera mi prisiel tovar z e-shopu,nakupobal som ako FO, faktura tam samozrejme bola, zatial si nepamatam, ze by mi niekto poslal tovar bez faktury, ale zacnem si to vsimat.

Kazdopadne - majitelia e-shopov - ak ste to doteraz nevedeli, tak nemusite vystavovat pri predai FO faktury. Takze tak, pokojne preziti sviatkov vsetkym zelam, co sa tyma tejto temy, asi uz na nic noveho neprideme.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Miso, Tebe sa skutočne neoplatí odpovedať Som naozaj rada, že si jediný, ktorý sa tu zamýšľa....ak by to však bolo na 100% po prečítaní aj toho, čo som Ti napísala k tejto téme /o ostatných ani nehovorím/by si nikdy nemohol napísať predovšetkým hrubo vyznačené

misomiso Pozri príspevok
Pre teba nema zmysel. Pretoze teba nezaujima nic, okrem tvojej roboty, staci ti, ze mas dost papierov na prekladanie a ze ti za to ma (zatial) kto zaplatit. Nedovidis dalej ako 20 cm, pokial je ti jedno, ze je legislativa nastavena zle, ked na jednej strane je velmi benevolentna a na druhej strane buzeruje tam, kde to naozaj skodi ekonomike
Nie je benevolentná, len Ty uznávaš len jeden typ dokladu ....

Predovsetkym - faktury sa cisluju, takze je ovela tazsie nepriznat fakturu, ako nejaku platbu cez zlozenku. Co sa tyka mna ako FO - zlozenka bola iba zdrapom papiera, nebolo specifikovane za co sa plati, ani sluzba ani obdobie. Na fakture dodavka specifikovana musi byt.

[COLOR="Red"]No spomeň si na vystavené faktúry a medzinárodny škandál v DPH


No mne prave vadia uctovnici, ktori vedia slepo prekladat papiere, ale v zivote sa nad niecim nezamysleli. Ja stale tvrdim, ze ak je stat na jednej strane tak benevolentny, ze netreba vystavovat faktury, tak potom cele uctovnictvo je viac-menej zmytocne buzeracia.

Stat nam doveruje, ze peniaze bez faktury prizname - diky, taka dovera naozaj potesi. No nepotesi, ak sme sucasne buzerovani tak, ze to zmenoznuje akykolvek export v malom, akykolvek rozvoj medzinarodych e-shopov u nas. Nejde iba o JCD, ale napr. aj o nemoznost legalne prijmat platby cez PayPal.

Preco cely svet nakupuje on-line z USA? Pretoze je to tam lacne? Preco je to tam lacne? Pretoze to jednoducho hodia do krabice a predaju, hoci do Australie, nikto z toho nerobi vedu. Aj u nas by to mohlo byt rovnako lacne, vidis nejaky iny dovod, preco nase e-shopy predavaju stale iba na nas malicky trh, resp. obcas do EU a nikde inde (okrem tychto buzeracii)? Ziaden dovod nejestvuje, vsetko to brzdia iba tieto legislativne buzeracie. Myslis ze u nas sa nenajdu obchodnici, ktori by vedeli poslat kdekolvek cinsky tovar, alebo hoci aj kvalitne slovenske vyrobky? Ja osobne poznam mnohych, ktori by vedeli a radi by to aj urobili.

Preco ta stale rozculuju ludia, ako napr. ja, ktori sa nad vecami obcas aj zamyslia a hladaju cestu, ako by to mohlo fungovat lepsie, zatial co ludia, ktorym je osud podnikania u nas uplne ukradnuty a sedia v poslaneckych laviciach len aby brali plat ta nechavaju v klude? Myslis si, ze snad ty nie si zavisla na celkovej vykonnosti ekonomiky u nas a na prostredi pre podnikanie?
Na záver: ja milujem ak sa ľudia zamýšľajú a robím to ak dovolíš celý život. nemám len rada, ak si ľudia myslia, že práve to ich zamyslenie je jediné správne a v každej odbornej oblasti a už vôbec sa nerozčulujem...
Naposledy upravil evina : 02.04.10 at 11:01
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misomiso Pozri príspevok
Kazdopadne diky vsetkym za odpovede, dozvedel som sa to, co som potreboval, teda ze faktury vystavovat nemusim.

Zatial ich asi posielat s tovarom stale budem, pretoze by mi to bolo dost neprijemne voci zakaznikovi neprilozit fakturu. Neviem, ale ja keby som dostal taky balik z e-shopu tak by mi to zavanalo ciernotou. Prave vcera mi prisiel tovar z e-shopu,nakupobal som ako FO, faktura tam samozrejme bola, zatial si nepamatam, ze by mi niekto poslal tovar bez faktury, ale zacnem si to vsimat.

Kazdopadne - majitelia e-shopov - ak ste to doteraz nevedeli, tak nemusite vystavovat pri predai FO faktury. Takze tak, pokojne preziti sviatkov vsetkym zelam, co sa tyma tejto temy, asi uz na nic noveho neprideme.
V jednom príspevku som Ti napísala, že väčšina podnikateľov to tak robí, je to aj pre neho prehľadnejšie...nie je správne nikoho nabádať, aby tak nerobil. Pravdou je, že nemá povinnosť vystaviť faktúru podľa §71 zákona o DPH ale účtovný doklad podľa §10 zákona o účtovníctve...
Naposledy upravil evina : 02.04.10 at 13:27
0 0
mairo69 mairo69

mairo69 je offline (nepripojený) mairo69

Tato tema ma velmi zaujima, nakolko su tu dalsie veci - ked ma SZCO prijem/obrat/trzby do 170 tisic euri a NEMA zamestnancov (teda v pohode aj platca dph), tak NIE JE povinna viest uctovnictvo, a teda pouziva zjednodusenu evidenciu (iba stlpec ci znizuje/zvysuje zaklad dane, nie v cleneni ako v penaznom denniku, nijake uctovne zavierky, nijake pravidla pre uctovanie, a teda nijake uctovne doklady atd !). Je v nejakom zakone info, co ma taka SZCO vystavit obcanovi pri predaji, kedze fakturu netreba ? Podotykam, ze nemusi viest uctovnictvo, tak nevedie, a teda nema = nemusi mat uctovne doklady (uctovny doklad je podla mna nejaky doklad, ktory musi obsahovat veci podla paragrafu xx o uctovnictve, a ktory idem zauctovat, ale iba za predpokladu, ze pouzivam uctovnictvo).

Ako zdokladuje predaj, resp. prevzatie tovaru (pri poste cez sledovanie zasielky, ze bola dorucena, ale co pri osobnom prevzati ?), a teda aj zarucnu dobu ? Pozrite si obciansky zakonnik v aktualnom zneni - ja tam nikde nevidim, ze by v zmluve mali byt akekolvek udaje o osobe a prave podla obcianskeho zakonnika sa zrejme predava sukromnym osobam, ci som nieco prehliadol ?

Zatial som nenasiel zakon, ktory by stanovil povinnost takejto SZCO dat akykolvek udaj o fyzickej osobe na akykolvek papier pri predaji tovaru bez ERP (osobne aj zasielkovo, co sa bezne robilo ze zalohova faktura, uhrada cez banku, faktura+dodaci list+zarucny list), nasiel to niekto ?

V tomto byrokratickom state toto zrazu nereba ? teda napriklad aj ked SZCO nemusi, tak vystavi papier, nazvime ho faktura (kvoli dph), normalne ma cislo, datum, polozky, datum uhrady, datum dodania tovaru, datum vystavenia pricom ale na nom nemusi byt ani adresa ani kontakt na osobu, staci napriklad iba meno osoby ? Alebo vobec nic, teda iba info, ze islo o predaj sukromnej osobe (v casti odberatel bude 'fyzicka osoba') ?? A ked je takyto papier zaroven dodaci a zarucny list, tak to len osoba podpise, ze prevzala tovar v urcity datum, ktory je na doklade uvedeny ako datum dodania tovaru ? Nech SZCO nemusi robit iks papierov, tak urobi iba tento ?
0 0