Zavrieť

Porady

príspevok z UPSVaR

Dostávam príspevok z UPSVaR podľa § 50 a viem, že preplatené odvody musím zamestnancovi v nasledujúcej mzde vrátiť/ nakoľko mu to uhradil štát/moja otázka znie pracujem s programom OLYM - Kros kde pri kóde 990 príspevok z UPSVaR - je určený odvod z tejto vrátenej -preplatenej čiastky do ZP.čiže mam znovu stianhuť pracovníkovi 4 % a zamestnávate 10 %.
Podotýkam, že usmernenie z Ministerstva zdravotníctva, ktoré mi zaslali z UPSVaR je jednoznačne vysvetlené že časť ktorú zamestnancovi mu v nasledujúcom mesiaci dáte do výplaty, jedná sa o pripočítateľnú položku ku mzde zamestnanca po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov.
Tak isto mi poslali z Krosu- Olymp rozhodnutie z Ministerstva zdravotníctva ako som uviedla, kde je stanovený povinný odvod z týchto preplatených odvodov no poraďte mi kto má pravdu?
Naposledy upravil Dav : 25.05.10 at 17:55
Usporiadat
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Prikladám citáciu zákona o službách zamestnanosti:

§ 50a
Príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami


(1) Príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami prijatých do pracovného pomeru z evidencie uchádzačov o zamestnanie (ďalej len "príspevok") sa poskytuje zamestnávateľovi na úhradu
a) preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom a
b) sumy preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie plateného zamestnancom.

(3) Zamestnávateľovi sa príspevok poskytuje najviac počas 24 kalendárnych mesiacov. Príspevok zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) je pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Príspevok podľa odseku 1 písm. b) zamestnávateľ vypláca zamestnancovi mesačne pozadu spolu so mzdou v termíne určenom na výplatu mzdy.
3 0
ajkariky ajkariky

ajkariky je offline (nepripojený) ajkariky

Ďakujem, takto je to správne no ale prečo si Kross- Olymp toto neopraví? robí mi to zbytočnú prácu pri prepočítavaní a opravách.Keď som s nimi dnes telefonovala tvrdili mi opak. Ešte raz díky.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

kros má toitž vyjadrenie z MV o tom, že do ZP sa VZ zvyšuje o tú položku. Prikladala som to do inej témy a aj vyjadrenie, ktoré mi prišlo zo VŠZP. Toto vyjadrenie som poslala aj do KROSU, ale napísali, mi že oni sa riadia MV, lebo je nadriadené ZP a preto ich softvér to robí správne. Ale dá sa to urobiť takto:
Keď si vygeneruješ mzdu a pridáš položku 990 príspevok z UPSVR, cez záložku Zrážky si môžeš upraviť VZ. Už som to skúšala. Aj ja to od budúceho mesiaca budem robiť takto.
1 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

tiež som to hľadala a rozpitvávala v tejto téme, neviem,ale pripojiť link:

Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?
0 1
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Danka - ajkariky, pozerala som tieto príspevky a musím priznať, že som o tom nevedela, takže musím sa ešte veľa učiť, veľa učiť. Z toho ale, čo som si doteraz naštudovala, tak ten príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie a takisto ho treba zdaniť, nevstupuje do VZ pre sociálnu poisťovňu.
3 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?

Zdaniteľný príjem.
5 0
ajkariky ajkariky

ajkariky je offline (nepripojený) ajkariky

ondrejvla Pozri príspevok
Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?

Zdaniteľný príjem.
Ďakujem
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

abel Pozri príspevok
Danka - ajkariky, pozerala som tieto príspevky a musím priznať, že som o tom nevedela, takže musím sa ešte veľa učiť, veľa učiť. Z toho ale, čo som si doteraz naštudovala, tak ten príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie a takisto ho treba zdaniť, nevstupuje do VZ pre sociálnu poisťovňu.
... už len taká podotázočka ... Ak tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca pre zdravotné poistenie, vstupuje aj do vymeriavacieho základu zamestnávateľa ... či?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
promont maja Pozri príspevok
... už len taká podotázočka ... Ak tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca pre zdravotné poistenie, vstupuje aj do vymeriavacieho základu zamestnávateľa ... či?
A prečo zamestnávateľa? Ak je zamestnávateľ FO pre neho VZ HV za účtovné obdobie. Zamestnávateľovi vstupuje do zdaniteľných príjmov príspevok z ÚPSVaR, odrazí sa to na konci účtovného obdobia v HV, čiastka, ktorá je vyplácaná zamestnancovi za odvody vstupuje do VZ zamestnanca.
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

ondrejvla Pozri príspevok
A prečo zamestnávateľa? Ak je zamestnávateľ FO pre neho VZ HV za účtovné obdobie. Zamestnávateľovi vstupuje do zdaniteľných príjmov príspevok z ÚPSVaR, odrazí sa to na konci účtovného obdobia v HV, čiastka, ktorá je vyplácaná zamestnancovi za odvody vstupuje do VZ zamestnanca.
... vďaka. Mala som totiž pochybnosti ... nakoľko v príspevku č. 7 tejto témy to nebolo presne uvedené ... teraz je to jasné.
Naposledy upravil promont maja : 19.05.10 at 07:02
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
abel Pozri príspevok
Danka - ajkariky, pozerala som tieto príspevky a musím priznať, že som o tom nevedela, takže musím sa ešte veľa učiť, veľa učiť. Z toho ale, čo som si doteraz naštudovala, tak ten príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie a takisto ho treba zdaniť, nevstupuje do VZ pre sociálnu poisťovňu.
Abel, tak to je ako píšeš. ja robím tento príspevok od februára a mne dali u nás na úp usmernenie ministerstva zdravotníctva z 13.1.2009 a tam je celkom opačne napísané. no Kocurkovo. takže ja idem teraz opravovať mzdy aj výkazy za 03,04/2010.

ešte som sa dnes dozvedela u nás na úrade, že úp bude preplácať zamestnancovi odvody do ZP z HM a tá časť odvodu, ktorá je z príspevku nebude preplatená.
2 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

ahojte, viete poradit aj mne, ide o to, ze mi dostavame dotaciu na viacej zamestnancov, v dokumentoch, ktore odovzdavame je uvedena cena prace, za vsetkych zamestnancov cca 5.000 eur, z UP nam vratia naspat maximum, co je cca 2.265 eur, akym podielom, alebo akym sposobom mame z tychto prostriedkov vratit odovody zamestnancom?
dakujem za odpovede
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Dana1 Pozri príspevok
Abel, tak to je ako píšeš. ja robím tento príspevok od februára a mne dali u nás na úp usmernenie ministerstva zdravotníctva z 13.1.2009 a tam je celkom opačne napísané. no Kocurkovo. takže ja idem teraz opravovať mzdy aj výkazy za 03,04/2010.

ešte som sa dnes dozvedela u nás na úrade, že úp bude preplácať zamestnancovi odvody do ZP z HM a tá časť odvodu, ktorá je z príspevku nebude preplatená.
Dana1, nemohla by si to usmernenie Ministerstva zdravotníctva z 13. 1. 2009 tu prilepiť, resp. zverejniť? A tej informácii u Úradu práce tiež celkom nerozumiem ... nemohla by si to podbrobnejšie ( najlepšie s číslami ...) rozpísať?
1 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
promont maja Pozri príspevok
Dana1, nemohla by si to usmernenie Ministerstva zdravotníctva z 13. 1. 2009 tu prilepiť, resp. zverejniť? A tej informácii u Úradu práce tiež celkom nerozumiem ... nemohla by si to podbrobnejšie ( najlepšie s číslami ...) rozpísať?
môžem ho prilepiť len neviem či to niekoho nepomýli.

A ten príspevok bude preplácaný takto:
predpokladáme, že z predošlého mesiaca má zamestnanec príspevok v sume 41,23 EUR

HM......307,70
SP firma- 25,2% VZ 307,70.....................77,54
ZP firma-10% VZ 307,70.........................30,77
Spolu............................................. .....108,31 EUR

SP z-c -9,4% VZ 307,70............................28,92
ZP z-c - 4% VZ 348,93 (307,70+41,23)......13,95 (12,31+1,64)

spolu.......................................42,87 EUR

Od úpsvar budem ale žiadať preplatiť:
za firmu 108,31 EUR
za zamestnanca 41,23 EUR (28,92+12,31)
usmernenie 001.jpg  
3 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Jooooj, teraz ma napadlo, že odvody do soc.poisťovne sa zaokrúhľujú na celých desať centov a už sa mi to nechce prepočítavať.
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Dana1 Pozri príspevok
môžem ho prilepiť len neviem či to niekoho nepomýli.

A ten príspevok bude preplácaný takto:
predpokladáme, že z predošlého mesiaca má zamestnanec príspevok v sume 41,23 EUR

HM......307,70
SP firma- 25,2% VZ 307,70.....................77,54
ZP firma-10% VZ 307,70.........................30,77
Spolu............................................. .....108,31 EUR

SP z-c -9,4% VZ 307,70............................28,92
ZP z-c - 4% VZ 348,93 (307,70+41,23)......13,95 (12,31+1,64)

spolu.......................................42,87 EUR

Od úpsvar budem ale žiadať preplatiť:
za firmu 108,31 EUR
za zamestnanca 41,23 EUR (28,92+12,31)
Dana1, msa v príspevku č. 6 tejto témy nám prilepila link na http://www.porada.sk/t130701-prispev...to-prijem.html ... nie je to presne úvod z rovnakého usmernenia ... čo ty potom nato?
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
No to stanovisko čo mám ja, nie je jednoznačné, je tam veľmi diplomaticky napísané " ....podľa nášho názoru..." . písala som aj do union zdr.poisťovne a odpísali mi, že vstupuje do VZ. už kvôli tomu pomaly nespim, ale budem to robiť tak, že to budem dávať do VZ a keby nie tak to potom dorovnám v RZZP. dúfam, že už to potom bude jasne.
4 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

dobrý deň, prikladám ďalšiu odpoveď na danú problematiku zo ZP Dôvera:
Odpoveď našich pracovníkov::
dobrý deň príspevok poskytnutý zamestnávateľovi za základe § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o zamestnanosti v znení neskroších predpisov sa nepovažuje za príjem, ktorý je vymeriavacím základom pre platenie preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie podľa § 13 ods. 1 až 4 zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. Poskytnutie príspevku z UPSVaR sa považuje za dotáciu štátu na udržanie zamestnanosti.
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

msa Pozri príspevok
dobrý deň, prikladám ďalšiu odpoveď na danú problematiku zo ZP Dôvera:
Odpoveď našich pracovníkov::
dobrý deň príspevok poskytnutý zamestnávateľovi za základe § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o zamestnanosti v znení neskroších predpisov sa nepovažuje za príjem, ktorý je vymeriavacím základom pre platenie preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie podľa § 13 ods. 1 až 4 zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. Poskytnutie príspevku z UPSVaR sa považuje za dotáciu štátu na udržanie zamestnanosti.
... a nejde tu len o preklep v písmenku... či?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať