Zavrieť

Porady

Vydržanie pozemku

dobry den,poprosim info o možnosti vydržania pozemku.V skratke:
- zdedili sme pozemok 5 spoluvl.z celkovych 6 spvl.(rok 1998)
- 1 spvl. robí zamerne problem,nechce vyporiadať
- 5 spvl sa dohodlo, vytvorilo dohodu a GP,dalo zavkladovať,
- kataster prerušil konania a potom zastavil pre chybajuci podpis 1 spvl.
- nasledne podanie na súdne doriešenie, tu je to 3 roky
- medzi tym bezvysledne jednania s tym 1 spvl.
- je možné použiť vydržanie na časť pozemku, kde su znamy spvl?
- pozemok uživam 11rokov.a s podpismi 2 dotknutých spvl nie je problem ak sa tým čiastočne vyrieši spor.
- ak použijem §134 vydržanie a dam si ho spolu s GP čo je na sude s dohodou zapísať ako vlastníctvo(parcely podla GP-čiastočne využijem daný GP)zapíšu mi to ako osobne vlastníctvo.?

dakujem
Naposledy upravil Dav : 25.05.10 at 19:34
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok
Na listoch vlastníctva je uvedené to, že vlastníci odkúpili zastavané pozemky a nádvoria. Vlastníci to oplotiť nechcú. Tá cesta ide asi 1 m od bytovky, takže ani ten odpredaj nie je dobrý nápad. ...
K tej 1 m vzdialenosti cesty od domu - aký predpis upravuje vzdialenosť medzi domom a cestou (myslím tým, aká najmenšia môže byť tá vzdialenosť)?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok


K tej 1 m vzdialenosti cesty od domu - aký predpis upravuje vzdialenosť medzi domom a cestou (myslím tým, aká najmenšia môže byť tá vzdialenosť)?
Pozrela som cestný a stavebný zákon, ale o tej vzdialenosti tam nie je nič písané. Vraj to upravujú nejaké normy. Neviete mi poradiť, kde by som ich našla alebo čo konkrétne mám hľadať?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 6 vyhlášky 532/2002 Z.z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu ...

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Mária27 Pozri príspevok
§ 6 vyhlášky 532/2002 Z.z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu ...

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.
Ďakujem za radu. V našom prípade však ide tá neexistujúca cesta na boku bytovky, kde sú iba okná z kúpeľní. Navyše tam tá cesta nikdy nebola, len nejaká prístupová komunikácia či čo pre výstavbu bytovky a nejaký starosta mal "skvelý" nápad ju vyasfaltovať, pričom sa nikoho na nič nepýtal. Takže najskôr bol dom, potom cesta, ktorá však oficiálne neexistuje, nie je ani zakreslená v katastri, čiže ani nikdy nemohla byť skolaudovaná. Známy mi hovoril, že vraj pri cestách nie je dôležitá ich vzdialenosť od domu, ale vychádza sa, z čoho sú postavené a na aké autá sú "stavané", čo sa reguluje dopravnými značkami. Po tejto "ceste" na našom pozemku vzdialenej cca 1 m od bytovky jazdia aj kamióny so stavebným materiálom (a jazdia si po všetkých okolitých pozemkoch, pretože sa nevytočia v zákrute, tak sa točia, kde sa dá, o.i. aj na našej žumpe, ktorá 100% nie je stavaná na niekoľko tonovú záťaž kamiónov - príp. tieto kamióny na nej ešte aj parkujú ).
Naposledy upravil Llívia : 07.07.10 at 20:00
0 0
brinza brinza

brinza je offline (nepripojený) brinza

pracujuci
Mária27 Pozri príspevok
Notársky poriadok – 323/1992
§ 63
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní

Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Notárska zápisnica musí obsahovať

a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa osobitného predpisu, 6) najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá
1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
2. vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
3. vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľností podľa osobitného predpisu 6a) alebo má právo nakladať s nehnuteľnosťami podľa osobitného predpisu, 6b) že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,

b) označenie dôkazov, ktoré boli notárovi predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností,

c) uvedenie dňa, ktorým účastník nadobudol vydržaním vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
------------------------------------------------------------------
6) § 134 Občianskeho zákonníka.
6a) Napríklad § 11 zákona č. 61/1977 Zb. o lesoch v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 183/1993 Z. z., zákon č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov, § 17 zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov, § 34 ods. 2 prvá veta zákona Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov a § 6 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 181/1995 Z. z. o pozemkových spoločenstvách.
6b) Napríklad § 34 ods. 2 druhá veta zákona Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. v znení zákona č. 80/1998 Z. z., § 16 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom.
mna zaujima bod a) vyjadrenie osob. co ak je v katastri zapisany: Janko mrkva (Ferov syn) narodeny a ze je to v sprave SPF a nic viac? co stym. da sa vydrzat aj takyto pozemok, kde ja som na LV vstupil kupnou zmluvou od spolupodielnika (pritom pozenmok obhospodarujem vyse 10 rokov) a vlastnim skoro celu parcelu az na to co spravuje SPF. bojim sa aby sa neozval enjaky iny dedic a nesudil som sa. podu vyuzivam len na hospodarske ucely. a dalej ma zaujima ak osom dostal nahradnu podu na obhospodarovanie ale nebadal som ci ma vlastnikov a ani neviem ci ma a ako sa volaju, mozem si poziadat o vydrzanie aby ma skutocni vlastnici otial nevystvali, kedze osm si podu pripravil (vyviezol skali, hnojil, oral, sadil plodiny...)
Naposledy upravil brinza : 14.07.10 at 08:44
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak si dostal pôdu, pozri do katastra podľa čísla parcely, kto je tam zapísaný ako vlastník. Nerozumiem presne všetkému, čo sa pýtaš. Niečo sa dá kúpiť, niečo vydržať. Ak nemáš od koho kupovať, pokús sa vydržať.
4 0
ewelyn3331 ewelyn3331

ewelyn3331 je offline (nepripojený) ewelyn3331

Ak užívam pozemok cca 30 rokov, najprv tam bol močiar, ktorý sme vyrovnali na ornú pôdu, vysadili stromy a krovy a oplotili, môžem ho vydržať? Na katasterportaly som hľadala vlastníka tohto pozemku, avšak mi vypísalo, že daná parcela nie je zapísaná na liste vlastníctva.
Je možné takýto pozemok vydržať? Alebo môže mať tento pozemok niekde vlastníka, teda si mám zaplatiť sedenie u geodeta, potom na katastri? Nerada by som platila geodetovi za "nič". Ak bude mať vlastníka, môžem aj potom pozemok vydržať s tým, že som o vlastníkovi nevedela a myslela som, že ten pozemok je môj?
Ďakujem za odpoveď
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

ewelyn3331 Pozri príspevok
Ak užívam pozemok cca 30 rokov, najprv tam bol močiar, ktorý sme vyrovnali na ornú pôdu, vysadili stromy a krovy a oplotili, môžem ho vydržať? Na katasterportaly som hľadala vlastníka tohto pozemku, avšak mi vypísalo, že daná parcela nie je zapísaná na liste vlastníctva.
Je možné takýto pozemok vydržať? Alebo môže mať tento pozemok niekde vlastníka, teda si mám zaplatiť sedenie u geodeta, potom na katastri? Nerada by som platila geodetovi za "nič". Ak bude mať vlastníka, môžem aj potom pozemok vydržať s tým, že som o vlastníkovi nevedela a myslela som, že ten pozemok je môj?
Ďakujem za odpoveď
musíš byť dobromyseľná. Na základe čoho si myslíš, že pozemok je tvoj?
0 0
ewelyn3331 ewelyn3331

ewelyn3331 je offline (nepripojený) ewelyn3331

Rodičia mali k priľahlému pozemku nájomnú zmluvu, vtedy sa ani presne nevedelo koľko metrov to je. Odkedy je to v našom vlastníctve, tak sme si to oplotili a zarovnali s cestou (teda vyrovnali močiar). Susediaci pozemok je neobhospodárovaný, takže sa nikto nesťažoval, že sa močiar vyrovnáva, naopak, ľudia boli radi. Niekedy sa to takto nebralo, ale teraz tam chceme začať budovať, tak sme to dali vymerať a geodet nám povedal, že máme oplotenú časť cudzej parcely. Stoplo sa teda celé stavebné konanie, pokiaľ sa nevysporiada tento problém.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Veď práve v tom je ten problém, že v minulosti sa to tak nebralo, keď niekto užíval cudziu parcelu....Pozrel by som do pozemkovej knihy, keď nie je na parcelu LV.
Vydržať môžte vtedy, ak máte z minulosti napr. kúpnu alebo darovaciu zmluvu - vtedy by ste boli dobromyseľná.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Odpovedala som ti tu
http://www.porada.sk/t166233-p2-vydr...ml#post2069229
2 0
bocan111 bocan111

bocan111 je offline (nepripojený) bocan111

ewelyn3331 Pozri príspevok
Ak užívam pozemok cca 30 rokov, najprv tam bol močiar, ktorý sme vyrovnali na ornú pôdu, vysadili stromy a krovy a oplotili, môžem ho vydržať? Na katasterportaly som hľadala vlastníka tohto pozemku, avšak mi vypísalo, že daná parcela nie je zapísaná na liste vlastníctva.
Je možné takýto pozemok vydržať? Alebo môže mať tento pozemok niekde vlastníka, teda si mám zaplatiť sedenie u geodeta, potom na katastri? Nerada by som platila geodetovi za "nič". Ak bude mať vlastníka, môžem aj potom pozemok vydržať s tým, že som o vlastníkovi nevedela a myslela som, že ten pozemok je môj?
Ďakujem za odpoveď
..... mas kupnu a bo darovaciu zlmluvu staru aj 30 rokov od majitela pozemku??? Ak ano, chod na kataster a ries veci. Ak nie, tak zabudni na pozemok ....
Naposledy upravil Dav : 27.05.12 at 17:20 Dôvod: urážky
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať