Zavrieť

Porady

Predaj bytu

Dobry den, prosim o radu tykajucu sa predaja bytu.

Kupujuci zaplati 10 % ceny pri podpise zmluvy a zvysnu cast do 15 dni od vkladu vlastnickeho prava do katastra. Zvysna cast ceny nebude hradena z hypo-uveru. Ako najlepsie je v zmluve naformulovat uhradenie kupnej ceny, aby sa co mozno najviac znizilo riziko, ze zvysnu sumu mi kupujuci nezaplati?

A este v pripade, ze by nezaplatil zvysnu cast ceny a ja by som odstupil od zmluvy, aky by bol dalsi postup? Po doruceni odstupenia s novym navrhom na kataster by kataster zavkladoval vlastnictvo naspat na mna alebo by bolo treba davat urcovaciu zalobu na sud?

Za akekolvek rady vam dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    numphi Pozri príspevok
    Dobry den, prosim o radu tykajucu sa predaja bytu.

    Kupujuci zaplati 10 % ceny pri podpise zmluvy a zvysnu cast do 15 dni od vkladu vlastnickeho prava do katastra. Zvysna cast ceny nebude hradena z hypo-uveru. Ako najlepsie je v zmluve naformulovat uhradenie kupnej ceny, aby sa co mozno najviac znizilo riziko, ze zvysnu sumu mi kupujuci nezaplati?

    A este v pripade, ze by nezaplatil zvysnu cast ceny a ja by som odstupil od zmluvy, aky by bol dalsi postup? Po doruceni odstupenia s novym navrhom na kataster by kataster zavkladoval vlastnictvo naspat na mna alebo by bolo treba davat urcovaciu zalobu na sud?

    Za akekolvek rady vam dakujem.
    V zmysle § 610 obč. zákonníka sa účastníci kúpnej zmluvy o nehnuteľnosti môžu dohodnúť, že v prípade nezaplatenia kúpnej ceny do stanovenej doby, alebo nezaplatenia niektorej zo splátok kúpnej ceny, zaniká právny vzťah založený kúpnou zmluvou. Pri spore môže mať predávajúci naliehavý právny záujem, aby súd rozsudkom určil,že po zániku právneho vzťahu je opäť vlastníkom nehnuteľnosti.

    § 610
    (1) Účastníci môžu písomnou zmluvou dohodnúť aj iné vedľajšie dojednania majúce povahu výhrad a podmienok pripúšťajúcich zánik právneho vzťahu založeného kúpnou zmluvou.
    (2) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, zanikajú tieto výhrady a podmienky najneskôr uplynutím jedného roka od uzavretia kúpnej zmluvy, ak ich predávajúci v tejto lehote neuplatnil.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Vinkulacia cez banku resp. notarska uschova. Kupna cena sa prevedie, keď jedna zo zmluvnych stran predlozi LV na noveho majitela. Nechat to na dobre slovo je slusne riziko.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Nebolo by lepsie poverit celou transakciou skuseneho advokata? Vie, ako to bezpecne spravit, aby boli uspokojene obidve strany. A mam dojem, ze advokat ruci za spravnost prevedenia bytu aj penazi..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.