Zavrieť

Porady

dohodári

Prosííím môžete mi poradiť? Ja som registrovala dohodárov včera t.j. 12.8 a začiatok prac.čin. sme dali od pondelka t.j. 16.8.2010. Deň výplaty je určený v 20-ty deň v mesiaci. Dokedy mám poslať odvody na soc.poisťovňu a výkaz (elektronicky)? A tú sumu ktorú dám dohodárom si môžem meniť každý mesiac? A musím za nich platiť daň? Som úplný začiatočník v s.r.o.
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

baculacik Pozri príspevok
Prosííím môžete mi poradiť? Ja som registrovala dohodárov včera t.j. 12.8 a začiatok prac.čin. sme dali od pondelka t.j. 16.8.2010. Deň výplaty je určený v 20-ty deň v mesiaci. Dokedy mám poslať odvody na soc.poisťovňu a výkaz (elektronicky)? A tú sumu ktorú dám dohodárom si môžem meniť každý mesiac?Podľa toho, čo máš uvedené v Dohode o prac.činnosti. A musím za nich platiť daň?Áno-ak majú podp. Vyhlásenie k dani je to daň preddavková, po odpočítaní nezd. časti zvyšok zdaníš. Ak nemajú podp. vyhlásenie k dani odmena do výšky 165,97 € je zdanená zrážkovou daňou, nad 165,97 € je zdanená preddavkovou daňou. Som úplný začiatočník v s.r.o.
Časť odpovede v texte.

Zákon 461/2003 §143
§143
Splatnosť poistného
(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
f) predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie,1) invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie,1)
Naposledy upravil katka50 : 12.08.10 at 06:34
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
baculacik Pozri príspevok
Prosííím môžete mi poradiť? Ja som registrovala dohodárov včera t.j. 12.8 a začiatok prac.čin. sme dali od pondelka t.j. 16.8.2010. Deň výplaty je určený v 20-ty deň v mesiaci. Dokedy mám poslať odvody na soc.poisťovňu a výkaz (elektronicky)? A tú sumu ktorú dám dohodárom si môžem meniť každý mesiac? A musím za nich platiť daň? Som úplný začiatočník v s.r.o.
1) Odmenu, ktorú budete vyplácať dohodárom nie je možné meniť každý mesiac. Pretože jedna z podmienok, ktorú musí obsahovať dohoda o pracovnej činnosti, či dohoda o vykonaní práce, je aj odmena za vykonanú prácu.
2) Ak nemajú dohodári u vás podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, tak odmenu, ktorá bude vo výške do 165,97 Eur budete zdaňovať zrážkovou daňou (ktorú odvediete na daňový úrad), ak odmena bude vyššia ako uvedená čiastka, tak ju budete zdaňovať preddavkovou daňou, ktorú tiež odvediete na daňový úrad.
3) Zákon o sociálnom poistení:
§ 143
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.

Za zamestnancov, ktorí majú uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, alebo dohodu o vykonaní práce, zamestnávateľ odvádza odvody na garančné poistenie a úrazové poistenie.
4 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Poviem to takto: dohody ešte s nimi spísané nemám, to chcem doriešiť tento víkend. Im je to v podstate jedno, podpíšu to čo im pripravím. Jeden dohodár je nezamestnaný vedený na ÚP a druhý je študent. Pre mňa ako pre firmu teda bude jednoduchšie keď im vymeriavací základ stanovím do sumy 165,97?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

baculacik Pozri príspevok
Poviem to takto: dohody ešte s nimi spísané nemám, to chcem doriešiť tento víkend. Im je to v podstate jedno, podpíšu to čo im pripravím. Jeden dohodár je nezamestnaný vedený na ÚP a druhý je študent. Pre mňa ako pre firmu teda bude jednoduchšie keď im vymeriavací základ stanovím do sumy 165,97?
Ak tomu dohodárovi čo je na UP dáš základ viac ako 136,38 eur tak ho vyradia z evidencie a bude si sám musieť platiť odvody do ZP.
4 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
baculacik Pozri príspevok
Poviem to takto: dohody ešte s nimi spísané nemám, to chcem doriešiť tento víkend. Im je to v podstate jedno, podpíšu to čo im pripravím. Jeden dohodár je nezamestnaný vedený na ÚP a druhý je študent. Pre mňa ako pre firmu teda bude jednoduchšie keď im vymeriavací základ stanovím do sumy 165,97?
Zamestnancovi, ktorý je vedený na úrade práce, môžeš dať maximálne odmenu vo výške asi 136 Eur (ospravedlňujem sa, ale nemôžem teraz narýchlo nájsť, koľko je to presne), pretože ak by si mu dala vyššiu, mohol by prísť o dávky v nezamestnanosti. Tomuto zamestnancovi treba povedať, že aspoň jeden deň pred nástupom na výkon práce sa musí zahlásiť na úrade práce, že nastupuje na prácu na dohodu, pretože ak by tak neurobil, úrad práce by ho vyradil z evidencie.
Ak študentovi dáš podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, pri sume do 165,97 Eur nebude mať žiadnu daň (pretože nezdaniteľná čiastka na mesiac je vo výške 335,47 Eur).
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Od 1.7.2010 je maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na 136,52 €.
3 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Takže ak by som obidvom dala odmenu vo výške 100 eur, nemusím platiť za nich daň? Alebo daň platím v každom prípade?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

baculacik Pozri príspevok
Takže ak by som obidvom dala odmenu vo výške 100 eur, nemusím platiť za nich daň? Nie, ak podpíšu vyhlásenie k dani.Alebo daň platím v každom prípade?
Odpoveď v texte.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Vyššie v príspevkoch ti odpovedali správne, ak podpíšu vyhlásenie, zo sumy 100 € daň nevyjde platiť, bez vyhlásenia daň odvádzaš.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. Môžete mi tu prosím vložiť to vyhlásenie ak ho máte, alebo link? A aj vzor dohody o pracovnej činnosti?
A ešte mi nie je jasná jedna vec. Musím teda zájsť na daňový úrad s týmito ich vyhláseniami a oznámiť to tam? Do koľkých dní?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

baculacik Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. Môžete mi tu prosím vložiť to vyhlásenie ak ho máte, alebo link? A aj vzor dohody o pracovnej činnosti?
A ešte mi nie je jasná jedna vec. Musím teda zájsť na daňový úrad s týmito ich vyhláseniami a oznámiť to tam? Do koľkých dní?
Vyhlásenie k zdaneniu nájdeš na stránke www.drsr.sk, dohodu tu na porade medzi tlačivami. Vyhlásenie netreba nikam dávať, sú len pre zamestnáv..
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Napadlo ma, či ste vôbec ako zamestnávateľ zaregistrovaný na DÚ a SP (pri dohodároch netreba ZP). Na DÚ treba štvrťročne predkladať prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti a do 31.marca budúceho roka aj ročné hlásenie.
5 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Podrobnejšie pozri tu http://www.porada.sk/984882-post132.html Máš tam aj tlačivá.
2 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Na SP už sme zaregistrovaný, ale na daňovom ešte nie. A musím sa regitrovať na daňovom aj keď spíšem s dohodármi vyhlásenie? Ale predpokladám, že asi áno...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

baculacik Pozri príspevok
Na SP už sme zaregistrovaný, ale na daňovom ešte nie. A musím sa regitrovať na daňovom aj keď spíšem s dohodármi vyhlásenie? Ale predpokladám, že asi áno...
Áno, musíš prihlásiť zamestnávateľa na daň zo ZČ.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

baculacik Pozri príspevok
Na SP už sme zaregistrovaný, ale na daňovom ešte nie. A musím sa regitrovať na daňovom aj keď spíšem s dohodármi vyhlásenie? Ale predpokladám, že asi áno...
Na daňovom úrade doplníš registráciu dane zo závislej činnosti. Štvrťročné prehlady posielaš aj v prípade, keď neodvádzaš žiadnu daň. (nulové)
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Poprosila by som vas o radu, len keby ste mi to odobrili, popripade ma opravili:
1. SZčO zamestnava 2 dohodarov, pre neho plati takisto ako pre zamestnavatela, ze plati za nich do SP urazove a garancne poistenie?
2. do ZP sa dohodar neprihlasuje, ani ziadne odvody neplati?
3. Ak zamestnava co i len 1 zamestnanca,do toho patri aj dohodar tak sa musi prihlasit na DU a štvrťročne prehľady podavať, + ročne hlasenie?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

nikulik Pozri príspevok
Poprosila by som vas o radu, len keby ste mi to odobrili, popripade ma opravili:
1. SZčO zamestnava 2 dohodarov, pre neho plati takisto ako pre zamestnavatela, ze plati za nich do SP urazove a garancne poistenie?
2. do ZP sa dohodar neprihlasuje, ani ziadne odvody neplati?
3. Ak zamestnava co i len 1 zamestnanca,do toho patri aj dohodar tak sa musi prihlasit na DU a štvrťročne prehľady podavať, + ročne hlasenie?
prosím viete mi pomôcť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik Pozri príspevok
prosím viete mi pomôcť?
Trikrát áno.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať