Zavrieť

Porady

účtovanie obalov - flias na vodu

Ahojte poradaci,
mam firmu, ktora zacina podnikat predajom vody v galonoch (vratne flase 18,9 l) a tieto galony sa fakturuju na fakturach tak, ze ja vyfakturujem za dodane galony vody plne a zoberiem si prazdne galony.
Viete, niekto mi poradil, ze ja si mozem v internej smernici uviest novy ucet 605 - Trzby za obaly a proste budem fakturovat:
voda 311/604
obaly 311/605 +2 ks dodané
a 311/605 -2 ks zobrate naspat na naplnenie.
Myslite, ze by bolo mozne to takto viest?
Da sa zmenit resp. doplnit uctovna osnova o novy ucet? - u mna o 605?
Nikdy som sa s tym nestretla, tak prosim poradte mi.
Pripadne dajte mi typ ako by ste to viedli i vy, na akom ucte.
A obdobny problem mam i na vstupe, lebo takto isto tie galony vody i kupujem. Mozem si tam tiez vytvorit novy ucet?

Dakujem Michaela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no ... vytvorit si nový účet môžeš - samozrejme v smernici opíšeš obsahovú náplň. ale ak máš 604, tak prečo si nerozlíšiť analyticky účty 604.1 a 604.2?
    Po druhé - stretla som sa že tie galóny sa iba "požičiavajú" a zálohuju. takže zákaznik ich účtuje na 314 - akási finančná zábezpeka, Potom Ty by si mal mať 324 a nie 605-obaly.
    Čo je správne, závisí od zmluvy.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    V jednej firme som sa stretla s účtom 324, a v druhej 604/an. Ošetrenie je potrebné v smernici.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Lida
    no ... vytvorit si nový účet môžeš - samozrejme v smernici opíšeš obsahovú náplň. ale ak máš 604, tak prečo si nerozlíšiť analyticky účty 604.1 a 604.2?
    Podľa Postupov PÚ obaly patria medzi zásoby - materiál. Podľa mňa by tržby za predaj obalov (ak nejde o zálohované vratné obaly účtované cez účet napr. 325 resp. 315) mali byť účtované na účte 642 AE, nie na účte 604.
    Keď ide o vrátenie obalov v rovnakej cene, nie je možné ich vrátku účtovať napr. ako storno účtu 501 prípadne ako 311/112 ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    andrej_rv
    Podľa Postupov PÚ obaly patria medzi zásoby - materiál. Podľa mňa by tržby za predaj obalov (ak nejde o zálohované vratné obaly účtované cez účet napr. 325 resp. 315) mali byť účtované na účte 642 AE, nie na účte 604.
    Keď ide o vrátenie obalov v rovnakej cene, nie je možné ich vrátku účtovať napr. ako storno účtu 501 prípadne ako 311/112 ?
    súhlasím, ale ak sa chce odberateě tváriř, že obaly predáva a chce to účtovař na 6xx, tak potom je to obal predávaný spolu s obsahom a teda ide o tovar. Napr. ak by predával sirupy, či minerálky, tak má cenu aj s fěašou, nerozlišuje, cenu fěaše na 642.
    542 a 642 by som účtovala palety, prepravky, ap. osttané obaly, ktoré sa zálohujú a fakturujú následne v prípade nevrátenia, poškodenia atp.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Už rozumiem, ja som pod obalmi myslel najmä palety, prepravky a pod., nie vratné fľaše a podobné obaly, ktoré sa predávajú konečnému spotrebiteľovi.

    účtovanie obalov - flias na vodu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.