Zavrieť

Porady

Mandátna zmluva

Som SZČO a pracujem vo firme na základe mantátnej zmluvy. Neexistuje iná obdobná zmluva, a daná spoločnosť je môj jediný "platiteľ". Podľa príspevkov som sa dočítala, že ak sú tieto príjmy mojím jediným príjmom, stávajú sa príjmami zo závislej činnosti, nakoľko som v podstate závislá len od tejto "výplaty" a potom je firma, v ktorej pracujem povinná odvádzať moje odvody ako za zamestnanca.
Zaujímalo by ma, že ak pozastavím moju živnosť, či naďalej bude platiť táto mandátna zmluva a aké dôsledky pre mňa z toho vyplývajú, t.j. či je možné, aby som bola posudzovaná z hľadiska zamestnanca.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Môže mi niekto poradiť, kto môže uzavrieť mandátnu zmluvu (či je nutné mať živn.list), či zamestnávateľ zdaňuje takúto zmluvu, príp. či sú odvoda do SP a ZP?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Magma
    Môže mi niekto poradiť, kto môže uzavrieť mandátnu zmluvu (či je nutné mať živn.list), či zamestnávateľ zdaňuje takúto zmluvu, príp. či sú odvoda do SP a ZP?
    Mandátnu zmluvu uzatvárajú 2 podnikatelia-obchodní partneri, pričom buď sú to SZČO alebo právnické osoby, alebo aj iné subjekty práva (verejnoprávne inštitúcie, samosprávy a pod.) Čiže tam nefiguruje zamestnávateľ a zamestnanec, ale 2 plnoprávni partneri, pričom jeden z nich, ak sú splnené aj ďalšie náležitosti (predmet podnikania atď.) si dáva predmet plnenia do nákladov a ďalší do výnosov, zdaňuje sa až prípadný zisk (alebo základ dane). Odvody sa platia podľa typu podnikateľa - viď tabuľky od Maríny.

    petrusa je offline (nepripojený) petrusa

    petrusa
    Chcela by som sa opytat, ci dvaja zvnostnici musia podpisat mandatnu zmluvu ? Ci je to potrbne na vykon cinnosti a vyplacanie odmeny za tuto cinnost....Je mozne, aby takto fungovali aj na zaklade "ustnej dohody" , na zaklade ktorej, bude jeden zivnostnik fakturovat druhemu...Je to mozne alebo je potrebne uzatvorit mandatnu zmluvu ?
    Dakujem

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    A vieš si predstaviť, že na základe ústnej dohody sa potom niečo dokazuje pred súdom? Ja teda nie - stále to zostáva v rovine tvrdenie proti tvrdeniu. Takže zmluva má byť v každom prípade.
    Bea

    petrusa je offline (nepripojený) petrusa

    petrusa
    ..takto som nad tym uvazovala aj ja.,..len ide o to , ze zivnostnik pre ktoreho robim , ma viacero pracovnikom , ktory s nim nemaju mandatnu zmluva a aj napriek tomu mu fakturuju.....cize nie je to uplne spravne ?

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    Pokiaľ živnostníkom platí pravidelne ich faktúry, je to v poriadku, ale aj tak by som takéto vzťahy radšej ošetrila zmluvne, predsa sú v zmluve spísané podmienky, za ktorých obojstranný vzťah funguje...
    Bea

    Zuzanečka je offline (nepripojený) Zuzanečka

    Zuzanečka
    Nemusíš mať mandátnu zmluvu ale musíš fungovať formou objednávka - faktúra. Ta objednávka tam musi byť, lebo inač na zaklade čoho by si fakturovala?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.