Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Pred asi rokom sa tu prezentovali ako najodolnejšie odrody ukrajinské gory profesora Zajceva, skúšobne ich vysadili na Kryme a div sa svete zamrzli. Neodradilo ma to, lebo sú aj tak mimoriadne. Už ich mám, ale kým zarodia tak to ešte potrvá. Ty si v genetike veľmi dobrý, mám kríženca NBxRos, ale hybrid NBO2 je údajne oveľa lepší, aký je medzi nimi rozdiel?
Wabi ten tvoj semenáč zatiaľ (podľa pestovateľov) je rovnako odolný ak nie lepší. Stále mám záujem, ale zatiaľ som mimo SR.
Pár príspevkov vyššie sú tie moje omrznuté plody, tri noci po -6 až 7 C. Tvrdé zo stromu boli dobré, sladké a šťavnaté, po dvoch týždňoch neomrznutá časť dozrela, ostala kašovitá a omrznutá tuhá sfarbená do hneda. Dajú sa konzumovať aj zamrznuté, ale netreba ich nechať dozrieť v teple.
Naposledy upravil pmajap : 28.10.13 at 20:34
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ospravedlňujem sa že to musím upresniť. Len aby nedošlo k nejakým nedorozumeniam.
Neviem kto prezentoval ukrajinské "Gory" ako najodolnejšie, ale pochopiteľne to tak nie je. Sú aj ukrajinské odrody odolnejšie... o amerických Virginianach a ich prvostupňových hybridoch nehovoriac...
Ten profesor nebol Zajcev ale Zajc a nevyšlachtil žiadne hybridy hoci ich testoval... takže ak som od neho nejaké odrody priniesol, tak tie hybridné nevyšľachtil on jednalo sa len o čisté Kaki ale pomerne odolné...
Ukrajinci za 70 rokov hybridizácie dosiahli desiatky zaujímavých hybridov. Chvíľu potrvá pokiaľ sa nájdu tie najperspektívnejšie. Na Slovensku a najmä v Čechách a na Morave však mame celkom dobre našliapnuté a za pár rokov budú bohaté skúsenosti a budú tiež vlastné hybridy. Tie už síce aj sú ale ešte nerodia...
Čo sa týka toho porovnania nemám dostatok podkladov, aby som vyhodnotil...
Skôr ma zaujímajú skoršie Virginiany, ktoré síce sp menšie ale sú fakt odolné bezproblémove a jednoducho mi chutia...
Otázka však nestojí či Americké alebo Ukrajinské sú to rozličné druhy a každý má svoj význam a uplatnenie.
To je akoby sme porovnávali napríklad broskyne a slivky... Iste niekto má rád broskyne a niekto zas slivky a ja mám rád aj jedny aj druhé ale broskyne sú proste predsa len chúlostivejšie a nie úplne všade sa im darí...
A hurmi kaki ma fascinujú práve svojou odlišnosťou. Čo odroda to prekvapenie inakosti v chuti, odolnosti, veľkosti plodov, vyfarbení, dobe dozrievania či dokonca spôsobe rastu a kvitnutia a pod...
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Nech mi to pán profesor hore odpustí, podarilo sa mi poslovenčiť mu meno, ale keď lúskam ruské stránky, neuvedmujem si to, stalo sa.
Priznám sa, že tiež ma zaujímajú, ale z pohľadu "konzumenta" . Zaujímavé je rus. fóŕum http://forum.homecitrus.ru/index.php...ic=3494&st=280, kde píše spolupracovník profesora o pôvode týchto krížencov, podľa jeho slov vyšľachtené v Japonsku a patentované na Ukrajine. Ale to je to, čo ma najmenej zaujíma, chcem len pár tomelov, ktoré budú chuťou podobné tipu, väčšie ako Rosijanka, udržia plody a nezmrznú prvú zimu . Informácie o nich sú veľmi rozdielne, tak som sa skúsila opýtať tu. A to je všetko.
Naposledy upravil pmajap : 29.10.13 at 12:03
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Skôr ma zaujímajú skoršie Virginiany, ktoré síce sp menšie ale sú fakt odolné bezproblémove a jednoducho mi chutia...
Časy sa menia zajtra do videnia
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Virginiany mi chutili vždy ale je to iný druh a iná chuť. Rozdiel medzi nimi a klasickými kaki som prirovnal k rôznym druhom Kvôstkovín ako sú napríklad marhule, broskyne, slivky, čerešne. Sú rôzne a predsa sa všetky pestujú a všetky majú svojich obdivovateľov...
Ak som napísal že ma zaujímajú a chutia mi, neznamená to že nemám rád aj klasické kaki alebo že by som na ne nejako zanevrel...
Preto nie som rád ak sa vytrháva z kontextu.
Časy sa však našťastie naozaj menia a preto je to tak zaujímavé. Stále nové skúsenosti...
Dúfam že o rok zas budem mať čo nové napísať...
Ak však máme radi aj klasické kaki, prečo by sme ho tiež nepestovali, najmä ak existujú odolné odrody a máme k tomu vhodné podmienky v nížinách a na chránených miestach kde teplota ani v zime neklesá pod 25 stupňov...
Napokon máme tu naše vlastné semenáče už desiatky rokov... Najdu sa dokonca medzi nimi aj také kde mám podozrenie, že vydržia podobne nízke teploty ako tie ukrajinské. Ale aby sa táto teória naplno potvrdila tak to chce viac skúseností a chce to nechať nejaké tie stromy ešte zamrznúť...
Najbližšie k tomu klasickému kaki, ktoré mi tiež chutí sú práve tie Ukrajinské krížence 4.generácie a to hlavne chuťovo a veľkosťou plodov. Až tak ďaleko, že to niekomu je podozrivé.
Informácia že boli ukradnuté a že sa jedná o nejaké japonské odrody, sú na zmieňovanom fore púhe dohady.
Dosť ma ale pobavilo, že súdruhovia s Ukrajiny nemajú fotografie a nevedia porovnať ani listy...
S toho čo som videl, na vlastné oči a to je lepšie ako foto najmä ak ani to nie je, podľa listov, púčikov a konárikov, javia všetky ukrajinské odrody určitú podobnosť a zároveň jednoznačnú odlišnosť od klasických Kaki.
Takže nemám dôvod pochybovať o oficiálnej verzii. Nehovoriac, že šľachtenie Diospyrosov nie je nijak zvlášť zložité, napokon uviedol som, že aj u nás je už pomerne dosť semenáčov a je veľký predpoklad vlastných odolných a dobrých odrôd...
Tých nešťastníkov na tom ruskom fore proste neberiem vážne, veď sa dohadujú len na základe nejakej fotografie plodov. Stromy nikdy nevideli... Na každom fore sú proste ripáci, ktorý spochybňujú a bez skúseností a dôkazov iba na základe domnienok a zle vyložených faktov robia závery... treba to brať s rezervou...
Pre informáciu. Klasické kaki majú listy sfarbujúce sa na jeseň na červeno. Listy Virginian sa zase sfarbujú vždy iba na žlto a opadávajú oveľa skôr. Rosijanka rovnako ako Nikita majú listy žlté a červená farba tam nie je na jeseň buď vôbec alebo len naznačená. Rovnako sú na tom aj ďalšie ukrajinské krížence,
Rád by som sem hodil na potvrdenie toho nejaké fotky, ale sú moc veľké a nechce mi ich zobrať. Zabudol som už ako ich zmenšiť...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Najviac ma zaujíma Rosijanka, pomerne skorá, mrazuodolná (vraj do -28 C), plody udrží a sú chuťovo veľmi dobré, ale malé do 75g. Na stránke predajcu http://61327.ua.all.biz/hurma-sazhen...yanka-g1809285 je už gramáž do 150 g, takže sa jedná už o kríženca ?, pritom popis je o inom, ako keby to bola 1. generácia. A rovnako zmätočné sú informácie a popisy.
NBNO2 alebo Rosijanka 2 by mala podľa všetkého byť 4 tá generácia a asi aj dosť mimoriadna čo sa týka veľkosti plodov a odolnosti. Nepoznám nikoho komu by už rodila, to zatiaľ asi len na Ukrajine.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Videl som na Ukrajine Rosianku 2 a s najväčšou pravdepodobnosťou ak ju niekto má tak s vrúblov čo som asi pred 6 rokmi priniesol. Je to sestra Rosijanky a ako prvá generácia má malé plody, možno menšie než rosijanka. Veľkosť plodov je samozrejme rozdielna od toho na akom podpníku, od veľkosti úrody vzhľadom ku kondícii stromu, od hnojenia a zavlažovania to sú tie najvýznamnejšie vplyvy ale v praxi môžu byť natoľko významné, že zatiaľčo na jednom strome môže mať plody veľkosti 100g na inom 25g. Je to pritom tá istá odroda...
Vo všeobecnosti neverím, že by mala Rosianka a i Rosianka 2 väčšie plody než do 100g a ak tak je to výnimočný rekord a nie bežná vec, asi ako keď uvediem že asiminy majú plody do 0,5 kg ale to je proste rekord rovnako ako ľudia môžu narásť aj nad 210 cm, ale kto kedy takého stretol?
Čo sa týka chuti plodov tak je dosť trpká a o takomto čase ešte nie je zrelá ani omylom. Ťažko ju zaradiť medzi včasné odrody. Vlastne zo všetkých Diospyrosov mi chutí najmenej a preto už niekoľko rokov ju nepropagujem.
Iste chuť je subjektívna záležitosť...
Ak ti ide o veľkosť plodov Rosijanka nebude to pravé ak ti ide o chuť, tak novšie hybridy, hoc aj Nikita alebo niektoré s ešte novších sú lepšie.
Nehovoriac o Genevách čo sú Americké hybridy s nepomerne lepšou chuťou a dozrievajúcich v dobrých podmienkach už od polovice augusta, sladké ako med. alebo hoc aj Dickie, alebo ďalších asi 5 Virginian, ktoré sú tiež skoré a sú schopné v pohode robiť plody nad 100g. Samozrejme zas dôležitosť dobrej podnože zväčšujúcej im plody.
Na nete sú často dezinformácie keď ich píšu ľudia ktorí sa len domnievajú a možno plody danej odrody ani nevideli. Aj ja som niektoré super novinky nevidel rodiť a preto o nich nemudrujem, pokiaľ neuvidím na vlastné oči a neokoštujem vlastným jazykom a potom už ale nemám dôvod presadzovať jednu sortu na úkor inej...
Ak mi niekto poradí v súkromnej správe ako zmenšiť fotky, tak ich sem môžem nahádzať aj Rosianky aj ostatné aj s váhou aby bolo vidno hmotnosť plodov s tohoročných úrod...
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265





Nikita a Rosijanka,listy aj plody minulý týžden...
1 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Dobre dajme tomu,že tebe amíci chutnajú no nám nie....
Môžeš nám teda poradiť nejaký UA hybrid ktorý by nemusel trebárs u mňa zmrznúť???
Vďaka
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Takto v Trenčíne u Mira


0 0
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

Ahoj Palo!
Kecá ako vždy. Ale nemám ani čas ani chuť s ním diskutovať.
Profesor Zajac robil šľachtenie. Aj preto tam po jeho smrti zašli z univerzity, aby zachránili niečo z jeho práce. Bohužiaľ, bolo to dosť zle označené.
U teba bude treba spraviť kakikáreň na hybridy, tak ako to mám ja na kaki. A nejde len o mrazuvzdornosť, ale aby to aj stihlo dozrieť. Teraz mi dozrieva ten hybrid v popredí na fotke 1. Plody sú výborné, priamo zo stromu, keď to začína mäknúť. Bolo ich asi 50, príď ochutnať. Na tej istej fotke je vľavo posledný prezretý Prok a vzadu na vrchole Gora Goverla, zatiaľ tvrdá ako kameň. Tá by u teba nielen nedozrela, ale okrem toho minulý rok mala chuť veľmi blízku D. virginiana. Ale možno bola prezretá - to kôli tomu drozdovi, čo mi stihol vždy uletieť skôr ako som ho vyfotil (foto na kiwifóre). Na ďalšej fotke je Steiermark kaki ďaleko od dozretia.
Spravím a pošlem ti fotku Rosseyanka 2 navrúbľovanú v Rosseyanke z Lednice. Rozdiel je viac ako badateľný. Otázka je ale zasa o správnosti označenia. Fakt ale je, že keď mi predminulú zimu vymrzli všetky kaki, táto si mrazy ani nevšimla. Ale zatiaľ je ďaleko od dozretia
Zdraví Miro.
1 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Kde bolo tam bolo bol raz jeden pestovateľ kaki a podarili sa mu dopestovať nejaké stromky kaki z Kóreje. Jeden z nich pekne rástol a mal veľké prírastky,tak jednu jar pestovateľ ostrihal tento strom. V ten deň mu prišla návšteva iného pestovateľa-podnikateľa a ten nepodnikatela poprosil o nejaké vrúble,čo boli na kope na dvore.Nepodnikateľ mu dovolil
pobrať koľko len podnikateľ chcel.....odvtedy sa to tu všade množí ako Kórea,tak isto prebehla príhoda aj o Kaukaze......
1 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Pridávam foto spomínané Mirom:fotku Rosseyanka 2 navrúbľovanú v Rosseyanke z Lednice. Rozdiel je viac ako badateľný. Otázka je ale zasa o správnosti označenia. Fakt ale je, že keď mi predminulú zimu vymrzli všetky kaki, táto si mrazy ani nevšimla. Ale zatiaľ je ďaleko od dozretia
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Paráda, stojí za hriech.
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Milas a zvitazilo dobro nad zlom v tejto rozpravke alebo nie ?
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Podľa toho čo si kúpil...
0 0
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

Ahoj Milan!
Prepáč, ale musím tú tvoju rozprávku trochu opraviť.
Asi pred 5 rokmi prišiel za mnou jeden pán (vtedy ešte len budúci pod...) získať základné informácie o asiminách. No a už vtedy bolo Korea - kaki na stránke môjho kamaráta Hromadnika:
http://www.tillandsia.at/kaki.htm
Ja som ho kôli porovnaniu so Steiermark - kaki nezaradil do mojej skromnej zbierky.
Takže ak tvoj rozprávkový podnikateľ nazbieral vrúble nejakého kaki, kórejskej odrody a pomenoval ho Korea - kaki, tak by išlo len o ďalší podvod a zmätok v označovaní. No a keďže sa takéto rastliny dostávajú aj do známych záhradníctiev, nemôžeme sa čudovať, ak väčšina kúpených rastlín je niečo iné ako to čo bolo označené.
Inak to dobro víťazí len v niektorých rozprávkach...
Zdraví Miro.
1 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Tam kde sa nedá?
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Sledujem tu akési rozprávky, ktorým sa ani nesnažím prísť na reálnu podstatu. Samotní rozprávkári stratili možno pointu. Skutočnosť zahalená do magického šera dohadov a nemenovaných osôb. Hra akýchsi podivných intríg a ohováračiek, ktorej nerozumiem a ani sa o to nesnažím...
Ako keby záležalo na tom kto mal ktorú odrodu skôr či neskôr a od koho. Svet je malý a kto si chce nejakú odrodu zadovážiť, tak ju skôr neskôr iste získa...
Globalizácia zúri všade okolo. Záchrana a množenie zaujímavých semenáčov, ich propagácia a osveta je vždy záslužná činnosť. Je to fajn, že na Slovensku rastú už tisíce "Hurmi kaki" a tým stromom je jedno či pochádzajú z Trnavy, Trenčína či Nitry. Ide proste len o to, že veľa ľudí sa popálilo už na dovozoch z Talianska, Španielska či Bulharska. Mnohí z nich potom zanevrú na pestovanie kaki s tým, že to nejde a vymŕza. Preto je dôležité, že sú tu tie fotky. Každý vidí, že sa dajú naozaj u nás dopestovať...
Pre mňa je jednoduchšie napísať aj niekoľko strán textu než vložiť fotku. Ale hneď ako bude chvíľa sa to naučím a niečo sem nahádžem, keď už som si dal tú robotu s fotením.
Vďaka Paloovi ktorý mi poslal link, len si ho musím ešte naštudovať.

Sledujem všetky dostupné testovateľné odrody na viacerých miestach. Je zaujímavé sledovať ako sa rovnaká odroda správa inak na rôznych miestach, na rôznych podpníkoch...
Odrody ako Korea 1,2,3,4 aj Kaukaz aj Steiermark, sú klasické kaki, ktoré dozrejú len v najlepších podmienkach a na najlepšom stanovišti. Tieto odrody síce už asi 5 či možno aj viac rokov mám ale nemnožím ich ďalej ani som ich nemnožil, hoci nejaké tie vrúble s kdečoho si kdekto už bral...
Korea má najväčšie plody aké som kedy videl ale chce to fakt veľa tepla a dlhé leto (tiež opeľovača :-) ak majú byť tak veľké, inak sú samozrejme partenokarpické)... nie je ľahko dopestovateľná mimo skleník.
To Kaukaz je o čosi odolnejší, tvorí samčie i samičie kvety. Tiež ho však nemnožím pretože Dvorský aj 3flow sú mu podobné ale sú lepšie, sladšie a majú aj väčšie a dlhšie skladovatelné plody, sú sladké aj pred úplným dozretím a aj o nejaký ten stupeň odolnejšie. Preto nie je, aspoň pre mňa, dôvod množiť Kavkaz, keď tu máme náš slovenský semenáč a ten je po všetkých stránkach lepší.
Steiermark je semenáč, akých je na Slovensku tiež dosť a ničím podľa mňa nevyniká. Je to iba môj názor a ak si ho niekto hýčka ako poklad nechcel som sa ho dotknúť.
Ku Kóreám som prišiel tak že som ich zakúpil ako 4 rôzne stromčeky rôznych typov od pestovateľa spod Zobora, bolo to pre známeho ktorý si ich vysadil v skleníku, tiež som pre neho zakúpil na rovnakom mieste ďalších asi 10 stromčekov 2 odrôd najznámejších Ukrajinských hybridov. Myslím že to pre pestovateľa nebol zlý obchod hoci tuším ešte v korunách... Dostal som k tomu aj vrúble Býčieho srdca a ešte akéhosi kaki, ktorého názov ma teraz nenapadne...
Tie vrúble boli namrznuté a nič s nich napokon nebolo. Čo ma však netrápilo. I tak som to bral len ako do zbierky a neplánoval to množiť ďalej.
Dúfam, že som tým nikoho neurazil, písal som len o zmieňovaných odrodách a tak ak kecať tak aspoň k veci.
U prof. Zaica som bol viac krát na jeho záhrade v Medvedzí Medzi Užhorodom a Mukačevom. Popravde viac než jeho "šľachtenie" kaki ma zaujali jeho odrody broskýň (jeho pôvodná zbierka čítala okolo 1000 typov prevažne vinohradníckych broskýň zozbieraných po Ukrajine) a tiež jeho hybridy hrušiek, o ktoré svet prišiel... Prof. Zajc vysieval semenáče Costaty. Boli zo samovoľného, náhodného opeľenia. Bral som tam vrúble, aj s týchto jeho semenáčov aj s Rosianky 2, ktorý tam bol ako veľký starý strom a tiež aj s jeho obľúbenej Budapešti, ktorá mi ale neučarovala rovnako ako miestny semenáč Mukačevo a priniesol som ich na Slovensko i do Čiech. Vrúble som poskytol každému kto chcel, dohromady asi 7 pestovateľom na Slovensku i na Morave. Dal som ich aj do Ledníc. Nikto neodmietol, ale niektorí na oplátku odmietli poskytnúť čokoľvek, iní nie a tak s niektorými spolupracujem a s inými nie, no nemám proti nikomu nič. Občas ma síce naserie keď niekto rýpe či provokuje, či píše bludy a rozprávky ale i tak v konečnom dôsledku mám rád každého kto sa zaoberá touto problematikou a každý si zaslúži úctu, pretože propagácia je dôležitá o množení a šľachtení nevraviac...
Snažím sa dobré veci čo najviac rozšíriť a každý rok mám vytypované čo stojí za to kam množiť... Každý rok kriticky prehodnocujem nové skúsenosti... tak sa deje, že množím iné, vždy to, čo ma najviac oslový alebo aj osvedčí...
Cieľom je rozšíriť všetko dobré medzi ľudí a nie schovávať odrody a skúsenosti pre seba, či ich baliť do nejasných inotajov...
Podľa všetkého budem na jar štepiť najmä tie najskoršie odolné Virginiany a ich Americké hybridy, ktoré som okoštoval a svojou chuťou ma oslovili. Komu som ich dal ochutnať a mal rád kaki, každý bol spokojný hoci každého prekvapila ich lekvárová karamelovo-čokoládová sladkosť. Je pravda, ten komu nechutia žiadne kaki, ten ani len nevyskúšal, takže je to jasné, nie je to proste dobrá náhražka klobások a jaterničiek...
Pripájam sa k tomu čo tu už bolo povedané. Je treba pestovať to, čo nielen nezamrzne ale aj stihne dozrieť.
Tento rok sa jar posunula a na veľkú noc ešte snežilo aj v nížinách a jaro a začiatok leta bol chladný a pod mrakom. Zdalo sa že horúčavy a následné už tradičné veľké sucho a vysoké teploty to napravia. No príroda to celkom nedobehla, najmä preto že jeseň inak prekvapivo dlho teplá bola prerušená jednou či dvoma mrazivými nocami a tak dokonca ani v teplej nížine nedozrela najneskoršia Drienka, myslím nejaká Bulharská veľkoplodá odroda slivkovitého tvaru. Tiež som videl nedozreté namrznuté kaki a dokonca aj neskorším Virginianam sa to leto videlo prikrátke. Aj jujuby to prekvapivo postihlo... sú menšie.
1 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

Wabimu nemozno upriet snahu o sirenie tohto ovocneho druhu a ziskanie sirokeho genetickeho materialu (vid napriklad selekcie od Zajaca a Goverly), je to dobra a zasluzna cinnost. Co ale je tazko pochopitelne, je uvadzat odrody ako Korea 1,2,3,4,5, to nie je dobre... Niekto si mozno povie, ze to nie je podstatne, hlavne ze to nevymrzne ale robi to vacsi zmaetok pri stovkach odrod hurmikaki, korejskych je tiez vela, najznamejsie u nas su asi Cong-pjong, Bahn si, Shin na da, Dae-bong, Bu-yu... Vacsina korejskych odrod ma svoje meno a tymto oznacovanim sa nikam nepohneme. Ak sa predavaju pod oznacenim Korea kaki vsetky korejske odrody, je to dost zle, lebo nie vsetky su rovnako mrazuodolne ako Korea kaki.

Odroda Korea kaki bola dovezena mnichmi z korejsko-cinskeho pohranicia, u Hromadnika podla jeho slov zniesla minus 23 stuponov bez zimnej ochrany. Velmi sa podoba tvarom plodov na Steiermark kaki, Costatu, len je trocha mensia. Podla pana Rezla z bambusarium.cz to budu asi vsetko selekcie z pradavnej povodnej odrody Costata...Ktovie, ci su mrazuodolnostou Costata, Korea kaki, Steiermark rovnako odolne, asi nikto ich nepestuje na jednej lokalite. Stalo by to za vyskusanie, nevyhodou tychto odrod je, ze su to dost neskoro dozrievajuce Je vobec skora a mrazuodolna odroda z tych mnohych selekcii, ktora by bola vhodna do nasich podmienok? Nuz, hybridom sa asi nevyhneme, aby to vydrzalo aspon minus 20 stupnov bez poskodenia....

Miro, tebe Steiermark kaki namrzol pri akej teplote?

Wabi, ta Rosseyanka2 vyzera zjavne byt selekciou s vacsimi plodmi (nastepene je to na jednej rastline podla popisu, tak vylucme vplyv podnoze a inych podmienok, ako ty zvyknes pisat)- preco ta nenadchla? Otaznou je ale chut plodov, uvedena hmotnost, to Miro nespomenul, mozno doplni po dozreti... Povodna Rosseyanka ma chutne plody, hoc trocha malo stavnate a s menej cukru v porovnani napr. s Nikitou.... Ktovie, co bolo pridane pri krizeni tejto R2 odrody, nikde som to nenasiel....Mozno toto je jedna z tych buducich perspektivnych, cas ukaze... Na Ukrajine sa robilo vela selekcii a je tam uz niekolko generacii, co stazuje orientaciu....Ak su odkazy na ruske stranky ci clanky, mozte dat linky....

Wabi, urcite pridaj fotky Dvorskeho a 3flow - vydrzia naozaj viac ako Kavkaz? Do kolko stupnov? Su naozaj selekcie Dvorsky a 3flow netrpke odrody?Pokial si pametam, tak Dvorsky je semenac z plodu kupeneho v Albansku.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať