Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

mmmm1 Pozri príspevok
Povedzte mi prosim kde sa teda dá kúpiť hurmi, ktoré bude relatívne rýchlo rodiť,je odolný, má pekné veľké plody a nie je drahý. Ďakujem.
. Tak také nekúpiš nikde.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Čo je to:Nie drahý???

http://www.lecooke.com/cms/fruit-tre...mon-trees.html
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

...nie tieto, ale môj Diospyros kaki bude na jar za babku (cena palivového dreva)
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ako chuťovku by som chcel uviesť 5 najnovších Ukrajinských odrôd hybridov
Diospyros Virginiana a Diospyros Kaki, ktoré sa u nás už v budúcom roku budú
odskúšavať a neboli ešte zatiaľ publikované. Ide o potomkov slávnych ukrajinských
hybridov: Rosijanky a Nikitskej bordovej. Podľa popisov by mali mať väčšie a
chutnejšie plody a pritom vysokú odolnosť voči mrazom.
Aj táto zima dáva zapravdu skeptikom v pestovaní tradičných "hurmi kaki" mimo tých najlepších podmienok bez dôkladného zateplenia...
Preto u nás jednoducho bude potrebné pestovať tieto hybridy, ktoré sú šľachtené na Ukrajine už 70 rokov. To sa nedá tak ľahko dohoniť, keď niekto ako ja začal s hybridizáciou len pred pár rokmi...

1. Gora Goverla. Je to dcéra Nikitskej Bordovej. Až 270 g. oranžové plody zrejú v októbri.
Veľkosť plodov má teda takmer dvojnásobnú v porovnaní s matkou Nikitskou bordovou a
mrazuodolnosť udávajú ukrajinci porovnateľnú. Má najväčšie plody s pomedzi všetkých
mrazuodolnejších hybridov. Je to hybrid 3 generácie.

2. Pamjati Pasenkova. Matka je Rosianka. Vyšlachtil ju jeden z najvýznamnejších
Ukrajinských šľachtiteľov, po ktorom nesie aj meno. Veľkosť plodu je do 150g. Výborná
sladká chuť. Dozrieva koncom októbra až začiatkom novembra a deklarovaná odolnosť do -
27. Hybrid 2. generácie.

3. Gora Roman Koš. Matka je Nikitská bordová. Žlté až 270g. Dozreieva ako posledná z
pomedzi Ukrajinských odrôd až začiatkom novembra. Hybrid 3 generácie, odolnosť do -27.

4. Sosnovská. Najnovšia hybridná Ukrajinská odroda. V tomto roku bola po prvý raz
spomenutá. Plody síce len 100g ale sladké bez akejkoľvek trpkosti i pred úplným dozretím.
Dozrieva v polovici októbra. Deklarujú mimoriadnu odolnosť proti mrazom do -30 a
vhodnosť aj do studených oblastí so skorými jesennými a neskoršími jarnými mrazíkmi.

5. Čučupaka. Najnovšia hybridná partenokarpická Ukrajinská odroda. V tomto roku bola
po prvý raz spomenutá. Deklarujú mimoriadnu odolnosť proti mrazom do -30. Stredne
veľké 150g plody dozrievajú v októbry a sú sladké bez akejkoľvek trpkosti.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Хурма, привитые саженцы зимостойких сортов: Россиянка, магазин Наш Сад, Киев (110 грн.)

Цена
110 грн.

Просмотров: 5
Дата: Вторник 11 октябрь 2011


Хурма, привитые саженцы зимостойких сортов: Россиянка (110 грн.) Постоянная ссылка на это объявление
Связаться с пользователем
Не забудьте сообщить рекламодателю, что вы нашли это объявление на Slando 380XXXXXXX Показать телефон Написать автору объявления
Хурма:

Виргинская крупноплодная – сорт виргинской хурмы, плод может завязываться без опылителя с ромовым ароматом до 80 г, вкусовая оценка 3,5 балла из 5, созревание растянутое с середины сентября, хранится до 1 месяца, морозостойкость до – 35С, самый морозостойкий сорт хурмы;

Мидер – сорт виргинской хурмы, для вызревания урожая нужен сорт-опылитель, плод с ромовым ароматом до 75 г, вкусовая оценка 4 бала из 5, созревание растянутое с конца сентября, хранится до 1 месяца, морозостойкость до -32С;

Джон Рик – сорт виргинской хурмы, для вызревания урожая нужен сорт-опылитель, плод с ромовым ароматом до 75 г, созревание в начале октября, вкусовая оценка 4 балла из 5, морозостойкость до –30С;

Россиянка – гибрид хурмы виргинской и хурмы восточной, плод может завязываться без опылителя, со слабым ароматом без терпкости и высокой сахаристостью, жёлто-оранжевый до 150 г, вкус 5 баллов из 5, созревает в начале октября, долго висит на дереве, не опадает, сорванным может сохранятся до января, морозостойкость до – 30С, один из самых популярных сортов в Украине;

Никитская Бордовая - гибрид Россиянки и восточной хурмы; плод может завязыватся без опылителя, вкусный бордовый 150 г, созревание в середине октября, морозостойкость до -27С;

Гора Говерла – гибрид Н.Бордовой, плод завязывается при наличии опылителя, оранжевый 270г, созревает в конце октября, морозостойкость до -27С, самый крупноплодный из всех сортов в Украине;

Памяти Пасенкова – гибрид Россиянки от одного из главных хурмоводов Украины А.К.Пасенкова, плод сладкий до 150 г, созревает в ноябре, морозостойкость до -27С.

Гора Роман Кош – гибрид Н.Бордовой; плод завязывается при наличии опылителя, жёлтый до 270г, созревает в начале ноября, морозостойкость до -27С, самый поздний из всех гибридных сортов в Украине;

Опылитель – сорт виргинской хурмы преимущественно с мужскими цветками, используется исключительно для опыления гибридных сортов, рекомендуется 1 растение опылителя на 6- растений гибридных сортов, морозостойкость до -35С;

Сосновская – новый гибридный украинский сорт. Плоды некрупные до 80 г, но созревают в середине октября, дерево карликовое, рекомендуется для регионов с ранними заморозками. Морозостойкость до -30С. Абсолютная новинка 2011 года.

Божий Дар – новый гибридный украинский сорт. Плоды образуются без наличия сорта-опылителя, средние до 150 г, созревают в октябре. Вкусовые показатели превосходят остальные сорта. Поступит в реализацию с 2012 года.

Чучупака – новый гибридный украинский сорт. Плоды образуются без наличия сорта-опылителя, средние до 150 г, сладкие без тёрпкости, созревают в октябре, очень урожайна. Абсолютная новинка 2011 года!

Новинка – новый гибридный украинский сорт, который помимо своих вкусных и сладких плодов ещё и опыляет другие сорта. Абсолютная новинка 2011 года.

Aj keď zima nahráva podľa wabiho skeptikom tak by som mu chcel povedať,že nie sme skeptici ale realisti.Možno uzná a dá mi za pravdu.K tým chuťovkám len tolko,že tento inzerát v podobnom znení ako som ho tu v ruštine nakopíroval poznám asi 3 rok.No musím uznať,že cena 110 hrivien čo je 10-11€ je mimoriadne lákavá. Mrazuvzdornosť podľa ruských fór je kapitola sama o sebe to tu asi písať ani nemusím.Kto skúšal pestovať,pestuje vie o čom hovorím.A kto neverí väčšinou po zime podobnej ako táto aj uverí.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Neviem neviem. Mrazy hlásia do 20.2. ale to samozrejme ešte zmenia (nie k lepšiemu). Ja som mal minimum -14, takže nervózne sledujem každú novú informáciu o počasí kvôli jedinému hurmikaki v exteriéry - Dunaj a to nemám -25 mrazy a menej, to by som rovno zabalil. Na jar vyhodím na záhradu Nikitu, Koreu a Kaukaz a testovanie pokračuje.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ono ani tak nejde o to koľko presne ale skôr kedy. V akej fáze narašenia to príde, aká je vlhkosť, či je námraza, ako dlho nízke teploty trvajú...
Prikrývanie je dobré nielen proti mrazu ale aj proti slnku v predjarnom období...
Podľa všetkého sa táto zima nelíši príliš od predchádzajúcich troch. Takže asi 4 zima po sebe, kedy najnižšie teploty dosiahnu v najteplejších regionoch na -14 až -17 stupňov, takže je to tak na hranici prežitia obyčajných klasických hurmi kaki, aké sa dovážajú napríklad z Talianska. Znamená to v praxi ak sú stromčeky dobre prekorenené, nie sú čerstvo vysadené a sú na chránenom mieste, tak len trocha namrznú, ak sú prikryte, tak vôbec. Na horšom mieste namrznú výraznejšie až do 2-3 ročného dreva ak nie sú prikryté a tým pádom ani nezarodia. To ale za predpokladu že sa to bude vyvíjať ako predchodzie roky. Najdôležitejšia bude ešte jar. Hoci Kaki rašia až v máji, ak ich aj máte v kvetináčoch, neprenášajte ich von skôr ako 2 májový týždeň a to za predpokladu priaznivých predpovedí...
Hybridy sú dobré preto, že ak sú dobre prekorenelé a majú povedzme už aspoň 5 ročné drevo, je možné ich v najteplejších oblastiach pestovať bez zvlášnej starostlivosti a prikrývania, na chránených miestach.
Čo je ale dôležité, vďaka zvýšenej mrazuodolnosti sa na Slovensku značne rozširuje areal možnosti pestovať toto úžasné ovocie aj na miesta kde je o pár stupňov chladnejšie než v tých najteplejších regionoch...
Iste pri vysadení a zazimovaní v týchto horších polohách potom platí to, čo som písal o menejodolných klasických odrodách v teplejších oblastiach. Teda chránená poloha, prikrývanie a ďalšie opatrenia.
Rozhodne sú však tieto hybridy veľkým úspechom a v našich podmienkach sa ich oplatí pestovať na väčšine územia. V najteplejších oblastiach bez problémov. V menej teplých so zvýšenou starostlivosťou a iste aj určitým rizikom pri jej zanedbaní. V tých najstudenších vysokohorských oblastiach a mrazivých kotlinách kde aj momentálne je teplota blízka - 30 a viac, iba ak v studenom skleníku so sudmi vody, či vo veľkých kvetináčoch.
Na týchto miestach však sú ešte možné vysadiť do voľnej pôdy odolnejšie odrody Virginiany... Čo je tiež kaki ale má menšie plody a trocha inú chuť a štruktúru. Má však svojich milovníkov. Tak ako máme radi čerešne, či višne, hoci sú ich plody v porovnaní so slivkami, broskyňami a marhulami podstatne menšie kvôstkoviny.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

mmmm1 Pozri príspevok
Povedzte mi prosim kde sa teda dá kúpiť hurmi, ktoré bude relatívne rýchlo rodiť,je odolný, má pekné veľké plody a nie je drahý. Ďakujem.
Tak niečo by bolo mám od neho už niečo zasadené...písal mi dnes asi toto:

Greetings from Bulgaria!
This season we have and offer next varieties Diospiros and Ziziphus:
--Ziziphus:Lang,Li,Chan,Lu,Priest,Red lands4
--Diospiros virginiana:Moris Burton,Dick,Yates,Garetson,NC-10,Prok,Korp
--Diospiros kaki x Diospiros virginiana:Rosseyanka(hardines -28degC)
--Diospiros kaki:Steiermark,Newstad weinstrase,Korea kaki,Suruga,Nishimura wase,
Maekawa jiro,Jiro,Benisaki Gaki,Giant Fuyu,Hana Fuyu,Fuyu,Gwang

yang,Smits Best,Ukraina,Hokaido,Kumme,Nam Chul ri,Tam Kam,

Sagi ochi si,Fredrik,Izu,Yamato Gosho,Ban Gosho,Pen,Kubo,
Niu niu,Lampadina,Kostata.
Price:Ziziphus-7Euro + post,Diospiros - 5Euro + post./post 10 Euro do 5 kg,20 Euro do 10 kg /


Respectfully yours:Simeon

Adresa:
http://cornus.net78.net/index.html

Ja rozmýšľam o Ziziphuse...asi si objednám...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Načo by mu boli. V Bulharsku je podstatne teplejšie. Nepotrebuje vymýšľať a robiť experimenty ako my v našich "tundrách". Tento rok to práve tie klasické riadne schytali a to som v fakt teplej oblasti. Už teraz sú konce u citlivých kaki uschnuté - namrznuté. A skutočné škody budú vidieť až v máji. U hybridov a Virginian samozrejme aspoň tu na juhu Slovenska isto ale nie.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Kupodivu tento rok sa žiadna tragédia nekonala napriek pomerne nízkym teplotám, zrejme pomohlo to, že je mimoriadne sucho. Sucho pomôže aj tomu, že nebudú hubové choroby, napríklad kučeravosť u broskýň... Ale inak niučomu inému. Jedine ak predaju závlahových systrémov
Naposledy upravil arizona : 03.04.12 at 22:24 Dôvod: vymazanie reklamy
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Ako u koho sa nekonala...
Od Vas kupene Koralio a Cinebuli predminulu jesen a na jar zasadene volne do pody to tuto zimu zazimovane neprezili... takze tieto dve odrody nezvladli Bratislavsku zimu cca -15 st. C
0 0
botos botos

botos je offline (nepripojený) botos

Takých je nás tu viac čo od pána Daneka rastlinky neprežili . Asi má krízu aj on
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tak ako sa ľudia vzájomne veľmi odlišujú, tak podmienky formujú aj stromy.
Na každom miste to samozrejme môže byť inak. Mikroklimatické podmienky môžu byť a aj sú iné na rôznych miestach. Často len niekoľkometrov rozhoduje. Ani tak nejde o to koľko presne ale skôr kedy. V akej fáze narašenia to príde, aká je vlhkosť, či je námraza, ako dlho nízke teploty trvajú...
Prikrývanie je dobré nielen proti mrazu ale aj proti slnku v predjarnom období...
Podľa všetkého sa táto zima nelíši príliš od predchádzajúcich troch. Takže asi 4 zima po sebe, kedy najnižšie teploty dosiahnu v najteplejších regionoch na -14 až -17 stupňov, takže je to tak na hranici prežitia obyčajných klasických hurmi kaki, aké sa dovážajú z južných krajín, alebo tam majúpôvod. Znamená to v praxi pri najteplejších regionoch, ak sú stromčeky dobre prekorenené, nie sú čerstvo vysadené, majú dobre vyzreté drevo a sú na chránenom mieste, tak len trocha namrznú, ak sú prikryte, tak vôbec. Na horšom mieste namrznú výraznejšie až do 2-3 ročného dreva ak nie sú prikryté a tým pádom ani nezarodia. To ale za predpokladu že sa to bude vyvíjať ako predchodzie roky. Najdôležitejšia bude ešte jar. Hoci Kaki rašia až v máji, ak ich aj máte v kvetináčoch, neprenášajte ich von skôr ako 2 májový týždeň a to za predpokladu priaznivých predpovedí...
Ak kupujete stromky "čistokrvné Diospyros kaki" teda nie hybridy, máte síce plody podobné tým v obchode ale riskujete vždy. Nikdy neviete, ktorú zimu ktorý stromček neprežije...
Ak niekto predáva stromčeky ktoré sú chúlostivé, je jeho povinnosťou upozorniť na možné riziká.
Aj na porade aj na iných miestach podrobne upozorňujem na riziká. Odporúčam tiež hybridy a odolné Virgínske kaki. Ak napriektomu niekto chce skúsiť a zoberie na seba aj riziko kúpy menej odolnej či vyslovene chúlostivejšej odrody, mal by sa k tomu postaviť "chlapsky". Iste nie je to jednoduché...
Na základe jednej skúsenosti sa nedá zovšeobecňovať. Veď na Slovensku rastú už tisíce stromčekov Hurmi kaki. Najstarší má už cez 50 rokov. Poznám stromy, ktoré na dobrom mieste rastú a každoročne rodia desiatky rokov. To však neznamená že na inommieste sa imbude určite dariť.Rovnako všakneznamená že akniekomu stromčekneprežil,že v jehozáhrade už nikdy nič neporastie. Možnolen niekoľkometrov nainommieste, či iná odroda...
Napíšem to inak. Pri určitom percente sa i napriek modernej medicíne vyskytuje narodenie mŕtveho dietaťa a popôrodné komplikácie končiace smrťou dieťaťa. Nemôžeme však zovšeobecňovať, že v tej nemocnici či meste sa rodia mŕtve deti... Ťažko to však vysvetliť konkrétnemu rodičovi ktorého tá nešťastná udalosť postihla. Byť v tejto situácii lekárom je riziko. Očakávať šťastnú udalosť ako rodič, je tiež určité riziko.
Napriek tomu sa deti rodia. I tak to však musí vziať niekto na seba a toto riziko podstúpiť...
S tohoto uhla pohľadu som však stále na tom lepšie. Ide len o strom a nie dieťa. Zároveň však každý môže výrazne ovplivniť prežitie svojho stromčeka. Nielen starostlivosťou, ale aj výberom odolnejšej odrody. Človekktorý stromček predáva nemá možnosť tieto veci ovplyvniť okrem toho že upozorňuje a radí.
V tejto chvíli sú k dispozícii desiatky rôznych odrôd Hurmi kaki. Tie najodolnejšie prežívajú bez problémov aj teploty -30. Kupujte si preto prosím odolnejšie odrody! I tie však nie súnesmrteľné. Iste nikto neprizná svoju mieru zodpovednosti často ani sámpred sebou nieto ešte pred svetom. Vždy je na vine niekto iný. Je to prirodzené...
Hybridy sú dobré preto, že ak sú dobre prekorenelé a majú povedzme už aspoň 5 ročné drevo, je možné ich v najteplejších oblastiach pestovať bez zvlášnej starostlivosti a prikrývania, na chránených miestach. Ano i tak je dobre ak miesto je starostlivo vybrané.
Čo je ale dôležité, vďaka zvýšenej mrazuodolnosti sa na Slovensku značne rozširuje areal možnosti pestovať toto úžasné ovocie aj na miesta kde je o pár stupňov chladnejšie než v tých najteplejších regionoch...
Iste pri vysadení a zazimovaní v týchto horších polohách potom platí to, čo som písal o menejodolných klasických odrodách v teplejších oblastiach. Teda chránená poloha, prikrývanie a ďalšie opatrenia.
Rozhodne sú však tieto hybridy veľkým úspechom a v našich podmienkach sa ich oplatí pestovať na väčšine územia. V najteplejších oblastiach bez väčších problémov. V menej teplých so zvýšenou starostlivosťou a iste aj určitým rizikom pri jej zanedbaní. V tých najstudenších vysokohorských oblastiach a mrazivých kotlinách kde aj momentálne je teplota blízka - 30 a viac, iba ak v studenom skleníku so sudmi vody, či vo veľkých kvetináčoch.
Na týchto miestach však sú ešte možné vysadiť do voľnej pôdy odolnejšie odrody Virginiany... Čo je tiež kaki ale má menšie plody a trocha inú chuť a štruktúru. Má však svojich milovníkov. Tak ako máme radi čerešne, či višne, hoci sú ich plody v porovnaní so slivkami, broskyňami a marhulami podstatne menšie.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

To kto povedal že kaki začína rašiť až v Máji? Ja v Máji už oberám
IMG_1181.jpg  
IMG_1182.jpg  
IMG_1183.jpg  
IMG_1184.jpg  
IMG_1185.jpg  

IMG_1186.jpg  
IMG_1187.jpg  
IMG_1188.jpg  
1/1
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Pan Danek, po tomto Vasom obsiahlom objasneni teraz uz vobec netusim co som od Vas zakupil...
Ked som ich kupoval ponukali ste mi tri odrody (Koralio, Cinebuli, Kostata) ktore podla Vas v pohode zvladnu "nase" zimne teploty. Ak si dobre spominam tak ste tvrdili ze zvladnu do -20st. C
Na Vasu radu presadit ich este hned v tu jesen som nastastie nemal cas a absolvoval som to az na jar (prezimovali na zasklennom balkone). Pocas minuleho roka urobili zopar novych vyhonov a po predpovediach "krutej" zimy som ich na jesen normalne zazimoval, ako aj niektore volne pestovane figovniky.

Pisete tu: "Ak kupujete stromky "čistokrvné Diospyros kaki" teda nie hybridy, máte síce plody podobné tým v obchode ale riskujete vždy. Nikdy neviete, ktorú zimu ktorý stromček neprežije...
Ak niekto predáva stromčeky ktoré sú chúlostivé, je jeho povinnosťou upozorniť na možné riziká.
Aj na porade aj na iných miestach podrobne upozorňujem na riziká. Odporúčam tiež hybridy a odolné Virgínske kaki. Ak napriektomu niekto chce skúsiť a zoberie na seba aj riziko kúpy menej odolnej či vyslovene chúlostivejšej odrody, mal by sa k tomu postaviť "chlapsky". Iste nie je to jednoduché..."
Rad by som sa teda dozvedel od Vas co su vlastne tieto tri Vami ponukane odrody ???
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž mám niekoľko desiatok odrôd nielen 3 menované. Súmedzi nimi aj veľmi odolné ajmenej odolné. Všetky všakna Slovensku dokážu rásť a rodiť, inakby som ich ani nemnožil. Fakt je,že keď niekto má záhradu na juhu Slovenska a upozorním ho na to že sa jedná o Diospyros kaki, ktoré bežne nezvládajú akékoľvek nízke teploty a napriek tomu ich chce pestovať, s tým, že im bude venovať zvýšenú starostlivosť, vysvetlímmu ešte aby ich vysadil radšej tak, že miesto štepenia pod úroveň pôdy a ostatné podmienky, ktoré som tu už viac krát uvádzal tak aby som sa neopakoval... tak nevidím dôvod prečo by nemal tieto odrody pestovať...
S každým zákazníkom sa bavým na túto tému dlho často i hodinu ak je na to čas a je o to z jeho strany záujem. Tiež každému prizvukujem poradenstvo po telefone a na nete.
Naprtiek tomu som sa i tak už stretol s tým, že ľudíiauž nezavolajú a to dokonca ani keď sa vyskytne nejaký problém.
Naposledy som riešil reklamáciu z východu, kedy todotyčný reklamuje asiminy po troch rokoch kedy sám priznal,že mu rástli. Bol však tak nešťastný a neodbytný, že mi prišlo jednoduchšie mu 2 asimíny zadarmo poslať než sa doťahovať. Bolo mi ho ľúto a chápem človeka ktorý sa tešil na úrodu a namisto toho mu stromček zhynul a tak občas pristúpim aj k takýmto krokom. Môžem si to dovoliť len preto, že takýchto reklamátorov nie je veľa. Ak by to robil každý, nemohol by som tieto chúlostivejšie druhy množiť. To je zároveň dôvod, prečo sa snažím ľuďom vysvetlovať riziká.
Možno i to je odpoveď na otázku prečo musia byť tieto stromčeky drahšie. Ťažšie sa dopestujú a častejšie sa môže prihodiť, že niekomu zahynú.
Ľudia nie sú ochotný akceptovať, že proste určité percento uhynie a nemusí byť "vinník" vždy hľadajú vinníka v niekom inom. Je to jednoduchšie než hľadať skutočnú príčinu, či sa dokonca uspokojiť s teoriou pravdepodobnosti.
Ak vám skutočne úplne vyhynuli všetky 3 stromčeky, je mi to ľúto a som ochotný vám ich samozrejme nahradiť, a to napriek tomu, že necítim ani najmenšiu vinu za to, že sa vám to prihodilo. Nebudete však ani prvý ani posledný.
Zastavte sa najlepšie osobne, pred tým ma kontaktujte telefonicky a dostanete náhradu...

Rovnako na stránke, na základe ktorej som kontaktovaný, je napísaný postup a obdobie vysádzania a zateplovania. Žiaľ bol odkaz na ňu vymazaný a to napriek tomu, že iné odkazy sú tu bežne tolerované. Nie je to však problém, pretože v príspevkoch aj na tejto téme som to pomerne podrobne opisoval. Stačí sa len pozrieť dozadu v tejto téme.
Aj tu na porade som to už niekoľko krát vysvetloval. Urobím to kľudne znova, ale vašemu problému to zjavne už nepomôže.
Pripadá mi však zvláštne, že namiesto toho aby ste ma kontaktoval, to vypisujete na porade a navyše nečítate čo sem píšem a naopak sa tvárite, že neviete čo ste kúpil. Ak ste to pozabudol mohol ste ma už dávno kontaktovať a spýtať sa na to, keď sa vám nechce čítať. Občas nezaškodí si niečo aj prečítať a nielen kritizovať.
Je pravda, že telefonujem veľa, pretože poradenstvo robím často. Preto ak sa nedovoláte na prvý raz skúste inokedy alebo pošlite sms či kontakt na vás do asimina.kaki@gmail.com.
Ďakujem vopred za váš seriozny prístup a kritické pochopenie situácie.
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Pan Danek chcem len vediet co su zac tieto odrody, kedze netusim ci sa jedna o hybridy, alebo cistokrvne kaki a pisem, ze nezvladli Bratislavsku zimu aj ked boli zazimovane.
Ked som ich od Vas kupoval chcel som odrody ktore by boli volne pestovatelne v tejto oblasti, co bohuzial tieto asi nie su, alebo boli prilis skoro (mlade stromky) vysadene do volnej pody... Keby som sa to bol od Vas pri zakupeni dozvedel nebudem to takto zistovat.
To, ze to tu pisem verejne, ale neznamena ze tu chcem rozduchavat nejake emocie o Vasej serioznosti a nepozadujem za ne ani nejaku nahradu. Keby som sa chcel dotahovat urcite Vam napisem mail...
Myslim si, ze fora su na diskutovanie aj o problemoch a preto sa pisu verejne, aby ludia mali moznost zvazit uskalia pestovania a boli oboznameni co ma zmysel pestovat a co nie a v akych podmienkach...
Naposledy upravil Pepe.d : 05.04.12 at 07:13
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Podľa môjho odhadu rastie na slovensku asi sto kusov stromčekov z každej z menovaných odrôd. Jedine ak by práve túto zimu boli všetky náhle vymrzli, čomu ale neverím.
Najpestovanejšia je práve Costata, týchto bude možno aj niekoľko sto kusov...
Je pokladaná za najodolnejšie odrody v kategorii - druhu Diospyros kaki. Nejedná sa však o hybridy čo je samozrejme iná kategoria. Sú rôzne fámy,koľko mrazu ktoré odrody vydržia,ale ako som tu už písal, záleží veľa od polohy...
S touto odrodou - Costáta mám dobré skúsenosti. Viem o strome asi 15 ročnom, ktorý pravidelne rodí v Bratislavskom regione a nevymrŕza, takže neponúkal som nič neoverené. Skutočne táto zim,a, tak ako som už uvádzal neprí k tým, ktoré by táto odroda nemala vydržať. O ostatných menovaných odrodách viem napísať iné charakteristiky, každá má niečo...
Tieto odrody patria len do najteplejších oblastí.
Teraz sem presuniem niekoľko bodov,ktoré tu už bolo uvedených niekoľko krát prvý raz asi pred 2 rokmi:
1. začiastkom leta pristrihnúť letorasty 1: rádu kvôli ich vyzretiu a zvýšeniu odolnosti voči mrazu.
2. Koncom leta a na jeseň postriekať hoci aj obyčajným malým rozprašovačom hnojivom obsahujúcim mikroelementy najmä K a P ale nie N.
3. Nasunúť po opade listov na konáre kúrenárske sivé izolačné elastické trubky a vyplniť suchou rašelinou. Na jar ju použiješ do kvetináčov, takže ani zrno nazmar. Je to jednoduché a účinné.
4. Na zimu pod kmienok obložiť napríklad slama, seno prekryť vrecovinou, či netkanou textíliou.
5. Na zimu ho oblož napríklad 3 sudmi s vodou a celé prekryť netkanou textíliou či foliou,pozor však aby neboli pod foliou sparené,musí to dýchať...
6. Čerstvý hnoj konský či iný na primeranej kôpke pod stromom pod fóliou - mikróby pracujú a dokážu zohriať na celkom vysokú teplotu.
7. Odporový drôt len v niekoľkých najchladnejších nociach keď teplota klesne pod - 20, takže veľa energie nezožerie.
8. Do suda či večšieho vedra s vodou je možné použiť napríklad akváriový zohrievač vody. Niektoré majú dokonca termostaty ale to je zbytočný luxus. Pomáha dokonca aj obyčajné vzduchovanie a voda nezamrzne tak ľahko. Samozrejme len počas niekoľkých najchladnejších nocí nie počas celej zimy.
9. Rekupiračná trubka v pôde končiaca pod stromčekom. Náročnejšie ale urobíš raz a slúži roky.
10. Polistirénový domček - iglú je fakt extrém ale tiež sa poskladá iba raz a môže slúžiť viacero zím.

Tak niektoré s bodov sú jednoduchšie niektoré pracnejšie ale ak sa vykoná čo najviac z nich - zvyšuje sa výrazne šanca že nevymrzne.
Aspoň niektoré také naozaj nenáročné z týchto opatrení však zvládne asi každý a pomôže to.
Samozrejme je možné pestovať vo veľkom naozaj veľkom kvetináči či sude ale to nie je ono. Pri figách to odporúčam, ale pri Kaki je lepšie voľná pôda. Ešte je možné vykopať 2m jamu a urobiť takú jednoduchú tranšej, ale to nie je všade možné a ani potrebné.
Ktoré z týchto opatrení ste vakonal? Na akom mieste boli stromčeky vysadené? Záleží na veľa drobnostiach...
Teraz to vypadá zložito. Predstavte si ale že niekto nič o týchto veciach nevie, jednoducho si stromček vysadí do záhrady,nikdy nič nerobí nestrihá nezakrýva a stromček chúlostivého Hurmi kaki mu tam rastie roky bez problémov pravidelne rodí..!
Takže ak píšete: "chcel som odrody ktore by boli volne pestovatelne v tejto oblasti, co bohuzial tieto asi nie su," Nie je to tak. Veď nebývate na Kysuciach ale v Bratislave...
Ak dovolíte rád by som sa na vašu záhradu šiel pozrieť a pokúsil sa zistiť príčinu,pretože nielen vás ale aj mňa zaujíma. Zároveľ vám prinesiem náhradu, ktorú vám pomôžem vysadiť na vybranom mieste. Iste keby ste bolz Košíc nenavrhovalby som to, ale do Bratislavy idemnapríklad aj Zajtra a chodievam tampomerne často,takže nie je problém...
Idem tam naštepiť jednému pánovi jedno Hurmikaki, ktoré vypestoval zo semienka vonku a teraz má už asi 2m a je stále vonku a nikdy nevymrzlo. Asi má dobrúpolohu... Chce tam naštepiť nejakú odrodu. Asi mu tam navrhnem aj niektorú s tu zmieňovaných odrôd...
Budem rád ak mi umožníte zistiť príčinu a možno to pomôže ako rada aj ostatným.
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

Na zimne zakrytie som pouzil ako aj u figovnikov zakupenu textiliu na to urcenu a pouzivam aj vrecovinu a ku spodku kmenu este nahrnam aj nakopenu zeminu...
Nie je problem ked budete mat cestu do BA a ja volno sa prist pozriet, zatial ich vykopavat nebudem, mozno ze este "obrazia" od korena, ale to asi potom budu semenace ?
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Zázrakom mi prežilo TIPO aj tomel kúpený vlani od wabiho.Rozoberali ste odrody a ja by som sa chcela opýtať wabi, aká je to vlastne odroda.
P4050189.jpg  
tomel.jpg  
1/1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať