Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

pmajap Pozri príspevok
Zázrakom mi prežilo TIPO aj tomel kúpený vlani od wabiho.Rozoberali ste odrody a ja by som sa chcela opýtať wabi, aká je to vlastne odroda.
Myslím,že ešte je skoro kričať od radosti
0 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

preboha, to sa take minisadenice aj predavaju? kolko si za nu dala eur? podla skratky NIK by to mohla byt Nikitskaya bordovaya.....Bulhar ponuka sadenice kaki za 5 eur, a to su minulorocne, drevnate a vyzrete stromceky vysky 1 m az 1,6 m. minuly rok predaval wabi na agrokomplexe cerstvo nastepene kaki, s nevyzretymi vyhonkami.... sa necudujem, ze to potom ludom vymrza v zime, sak to je na hanbu....preboha, a sadit odrody Tipo, Ragno, Chinebulli, pripadne Vaniglia na Slovensku? to bol koho napad? ...nebolo by lepsie sadit odrody z inej oblasti - korejske alebo japonske? staci sa len trocha zorientovat, ved odrod je niekolko stoviek, vhodnejsich aj menej.....

jedna rada - ked chcete pestovat kaki, tak si najprv precitajte nieco o odrodach, a az potom kupujte. reci predajcu su u mna na poslednom mieste, mna zaujimaju skusenosti z praxe, od beznych ludi... takze viac citat a studovat na internete sa oplati....vyhnete sa potom sklamaniam. od Bulhara, ktory sa tomu rozumie, by sa mohol aj wabi inspirovat a konecne zainvestovat aj do solidnych odrod, odolnych....(ten talianske odrody Tipo,Ragno, Chinebulli neponuka, preco asi?). lenze to chce byt najprv niekolko rokov pestovatelom, az potom predajcom, nie opacne... vyskusat odrody najprv u seba vo volnej pode a az potom predavat, co je naozaj overene a ODOLNE... mozno by potom mal menej nespokojnych zakaznikov. lenze to sa asi nestane.

zaujimave je, ze nikdy tu wabi nepridal fotky urody D. kaki zo svojej zahrady. zatial len zbiera od inych materialy, fotky, pise vseobecne.... zeby vsetko okrem hybridov bola len kvetinacova kultura? stoji to za pouvazovanie...
1 1
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je ľahšie ohovárať a písať nezmysly, než napíasť pozitívne rady. Nemá význam reagovať na veci ktoré nemajú realny základ sú iba ohováraním.
Faktom je že svoju prvú hurmi kaki som vysadil pred 25 rokmi a odvtedy som ich vypestoval niekoľko tisíc. Veľká večšina z nich samozrejme nerastie v mojej záhrade. V tejto chvíli mám približne 2000 týchto stromkov v rôznej veľkosti a veku v takmer 100 rôznych odrodách.
Skutočne nie som odkázaný na prekupníctvo z Bulharska či Talianska...
Nie je veľa ľudí ktorí sa venujú tejto problematike takúto dobu a s takouto intenzitou, stále sa však učím najmä pozorovaním ale aj kritickým štúdiom literatúry a rozhovormi s odborníkmi, ktorých názor si vážim.
Fotky plodov sú na stránke, ktorú poľahky vygúglite, aj tu som nejaké vložil, ale nemám čas ani potrebu zahlcovať túto stránku s každým narasteným lístočkom.
Nenapádam cudzie príspevky a nesledujem kto ich píše. Nemám potrebu súperiť v kydaní špiny na niekoho kto má možno pocit, že toto je nejaký konkurenčný boj či o čo vlastne tu ide.
Píšem sem proste svoje postrehy, praktické dobre mienené rady a odpovede na otázky.
Tieto texty nekopírujem ale ich sám píšem. Sú teda svedectvom praktických skúseností ako aj teoretických vedomostí
Niekto to oceňuje, iného to popudzuje. Ale taký je život...
0 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

wabi, vobec sa nejednalo o ohovaranie, ale o moje konkretne postrehy a snahou boli dobre mienene rady do buducna. vidim, ze nepadli na urodnu podu ale ine som ani necakal....tu nejde o to, aby sa tu davali fotky kazdeho narasteneho listocka, ale aby ludia videli, co, kde pestujete vo volnej pode a odporucate. zatial su na vasej stranke len fotky od roznych pestovatelov a nafotene odtrhnute plody mozu byt z kvetinaca, pripadne aj z obchodu (pritiahnute za vlasy)...ludi zaujimaju vase skusenosti z volneho pestovania lebo ako som pisal, kvetinacova kultura je o nicom...realne co mate odskusane a viete doporucit, a hlavne to napisat konkretne na oblast pestovania a nie vseobecne. staci jednou vetou, tym forum nezahltite.
a co sa tyka sadenic, tak mnozstvo este nezarucuje kvalitu. ja som na agrokomplexe taku biednu sadenicu nepredaval, takze je to realna skutocnost a ziadne ohovaranie....len vizitka predajcu. preco by mala byt kupa rastlin z Bulharska priekupnictvo? ved za 5 eur kupite, za 15-20 eur predate ako normalny obchodnik, rastliny maju riadne fytocertifikaty, je to normalny obchod. aj napriek vasmu odhovaraniu od kupy, vela rastlin odtial tu uz rastie a prezivaju dokonca aj nase zimy, cuduj sa svete....vidim, ze ani tato rada sa neujala, nevadi :-) tak sa aspon pozrite, ake odrody ponuka Bulhar a inspirujte sa. pripadne skuste si niekedy v ramci vzdelavania nastudovat aj americkych predajcov hurmikaki. tam je totiz beznou praxou, ze zahradnictvo v danej oblasti najprv niekolko rokov testuje odrody, a az potom ich pusti do obehu predaja. takze aj to Vam moze pomoct v studiu,niekto to spravil uz pred vami, staci sa inspirovat.

pri 100 odrodach by nemal byt problem odporucit odolnejsie odrody pre jednotlive oblasti Slovenska ale ziadne take hodnotenie som tu nenasiel. opravte ma, ak sa mylim. stale sa drzim faktu, ze talianske odrody Tipo, Vaniglia, Ragno, Koralio, Chinebulli su na nase podmienky neni vhodne, jedine ak do Komarna.
1 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

20 až 25 eur za kaki stromček , keď sme si istý že sme kúpili odrodu ktorú sme chceli, ale stromček by mal byť o niečo silnejší ako je štítok Minimum 1 meter.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Rozhodol som sa podrobne opísať spôsob pestovania množenia hurmi kaki stromčekov z vlastných praktických skúseností.
Najsilnejším dôvodom je to, že ten kto dokáže prečítať tento text a pochopiť ho, zároveň porozumie tomu prečo sa veľký stromček nemusí uchytiť a naopak prečo staré ľudové príslovie hovorí menej je niekedy viac...
Zároveň to pomôže privýbere stromčeku pre záhradkára.
Text je písaný špeciálne pre stromčeky Hurmikaki, špecialne pre túto poradu ale možno ho zovšeobecniť pre všetky stromy. Práve pri tomto pomerne chúlostivom druhu má viac ako dvojnásobnú platnosť, pretože tieto veci sa práve pri tomto druhu prejavujú vypuklejšie.
Neberte to prosím, že chcem mudrovať. Ja nemám úchilku sa silou mocou presadzovať a už vôbec nie na úkor iných. Nenapádam tým nikoho iba konštatujem fakty. Z vlastnej mnohoročnej skúsenosti záhradníka. Záhradníkom bol aj môj pradedo a dokonca aj jeho otec v kaštiely v Nedanovciach u puškinovej sesternice. Pestovali aj figy a v skleníku ananásy a citrusy už v tej dobe pre grófku... Samozrejme dnes je iná doba ale to s tým nesúvisí...
Ja sám som odkázaný na prenajatú pôdu a som nútený sa vždy po pár rokoch odsťahovať, čo samozrejme nerobí dobre stromom... Takže nemám žiadne optimálne podmienky pre svoju prácu a zatiaľ som nenašporil na dostatok vlastnej pôdy. Ale to je život. Niekto má pôdy že nevie čo s ňou akurát robiť sa mu nechce. Niekto zas by vedel pôdu využiť a pracovať na nej ale ju nezdedil... V rámci svojich možností však robím čo sa dá... Zovšadiaľ keď sa odsťahujem zostanú po mne stromy aj Hurmikakové... Najstarší má 25 rokov na svahu Zobora. Na slovensku však rastie aj dvakrát starší strom Hurmi kaki a nie jeden! Nie je myslím ale tak podstatné že tieto stromy nevlastním. Chodímich ich pravidelne kontrolovať a sledujem ich. To že nemám potrebu ich fotiť a fotky vešať na net je možno dané tým, že nemám až taký vzťah k foteniu a zároveň ani potrebu sa realizovať a zviditeľňovať aj týmto spôsobom.
Velmi nerád sa opakujem a uvádzal som to na porade už viac krát, ale chápem, že ľudia nečítajú staré príspevky. V niektorých prípadoch by to však i tak nepomohlo, pretože by to nepochopili či sa tak aspoň tvárili a hľadali na tom zas len niečo čo sa dá prekrútiť a skritizovať. Urobím také zhrnutie výhod-nevýhod a spôsobov pestovania sadeníc Hurmi kaki.
V podstate je niekoľko základných spôsobov pestovania týchto stromčekov. Také hlavné smery sú dva. Jeden je pestovanie vo voľnej pôde a ďalší je pestovanie v kvetináči. V oboch prípadoch je samozrejme potrebné následné presadenie na trvalé stanovište. Ostatné spôsoby sú ich kombinácie:
  1. Prapôvodný spôsob vysadenie od začiatku na trvalé stanovište a nikdy nepresádzať, by bolo najideálnejším riešením pre stromček. Každé presádzanie je pre každý strom veľká trauma s ktorej sa už často nikdy nespamätá (viď.: http://www.porada.sk/t169258-p3-presadenie-stromov.html)
    Pre lenivších citujem svoj názor: Strom v prírode rastie na tom istom mieste už odsemienka a nie je stvorený na premiestňovanie! To len ľudia ho proti jeho vôli presádzajú. Iste snaží sa prežiť aj s oklieštenými koreňmi ale prirovnal by som to asi tomu ako by vás premiestnili do úplne cudzieho prostredia napríklad do Austrálie či možno dokonca Ghany navyše s amputovanou nohou. Iste človek by sa musel prispôsobiť, podobne ako ten presadený strom s osekanými koreňmi, ale dlho by sa z toho spamätával a už by tak ľahko nebol z neho športovec, proste bol by "trochu" handicapovaný aj v uplatnení v spoločnosti pretože by bol "vytrhnutý z koeňov".
    Stromy sú uspôsobené na to, že ich zvieratá ožierajú, že im blesk odčesne konár či slon alebo mamut ich doláme. Tiež strihanie záhradníkom sa dá zaradiť do tejto kategorie. To ano. Ale vykopávať a premiestňovať - ničiť korene, to dokáže len človek a na neho si za tých pár rokov ešte stromy nezvykli...

    Vysádzanie na trvalé stanovisko bez akéhokoľvek presádzania by však vyžadovalo určité vyššie zručnosti, ktoré žiaľ už dnes väčšina záhradkárov nemá. A tak sú odkázaní na kúpu stromčeka.
    Výhody-nevýhody: Nevýhody tento spôsob nemá ak nerátame väčšiu časovú náročnosť, nevyhnutnú zručnosť a aktivitu. Nevýhodou je tiež, že nemožno reklamovať... Ak sa nevydarí niet na koho zvaliť vinu, takže si to zas asi odnesie chudák stromček ako druh, či odroda. Výhodou je cena a kvalita.
  2. Ďalší spôsob obnáša minimálne jedno presádzanie a to z voľnej pôdy do voľnej pôdy záhradkára na trvalé stanovište. Často však je presádzaný už podpník, keď sa necháva naklíčiť a až takto vyklíčená sadenička je vysádzaná na dočasné stanovisko. V prípade chúlostivého druhu ako je hurmi kaki je takéto presádzanie, najmä to druhé, keď sa jedná už o pomerne veľký strom rizikový spôsob. Najväčšie rizioko je práve v tom, že takto strom stráca väčšinu svojich vlásočnicových koreňov, ktoré ho živia. Často dokonca skoro všetky. Diospyros sa tejto traume presadenia prispôsobuje podstatne ťažšie než nejaká kvôstkovina, o jadrovinách (napríklad jabloň) ani nehovorím. Tá si pustí korene hoci by aj žiadne nemala!
    Dochádza tu však navyše k problému že málo kedy si na jar príde záhradkár kúpiť stromček a predajca mu ho vyríľuje hneď z miesta kde rástol. Väčšinou sú stromky vyorávané už na jeseň a nejako sa preskladňujú. Tým sa riziká neujatia či slabej kondície s následným vymrznutím značne zvyšujú.
    Výhody a nevýhody: Nieky sú výhody nevýhodami a naopak. Stromček vo voľnej pôde narastie veľký. Takýto veľký ľahodiaci oku kupujúcej blondínky hoc aj s málo koreňmi či takmer bez koreňov, je ľahko predateľný.Táto výhoda je však len z pohľadu predávajúceho. Z pohľadu stromu to výhoda nie je pretože sme mu amputovali v lepšom prípade len skoro všetky pre jeho život najdôležitejšie orgány. Z pohľadu blondínky je to výhoda len po dobu kedy zistí, že stromček nerastie a "vyschol" alebo aj rastie ale neprežil niektorú z najbližších zím, čo blondínka definuje že "vymrzol". Tu sú 3 možnosti:
    a) Teraz to pre bežného predajcu je výhoda ak blondínka kúpi druhý stromček, pretože prvý pokus nevyšiel.
    b) Blondýnka príde k záveru že na vine je stromček ako tento druh prípadne v lepšom prípade odroda - už nikdy ho nekúpy, pretože tento citlivý strom tu proste nerastie a vysichá či vymŕza. Druhá šanca sa nekoná...
    c) Tretia varianta nie je pre poctivého predajcu práve šťastná pretože blondínka ide stromček reklamovať a to kľudne aj po 3 rokoch.
    d) Aby sme nezabudli na happyend. Blondínka je proste zvláššť starostlivá navyše má šťastie s výberom miesta (chránené miesto v teplej oblasti) a stromček sa pozviecha a "pár" rokov prežije. V ideálnom prípade sa jedná o staršiu blondínku. (od určitého veku je už blonďatý vlastne každý). Iste viete, čo som mal na mysli tým vekom v súvislosti s trvanlivosťou stromčeka i záhradkára...
  3. Spôsob je vlastne modifikácia druhého pretože stromček je pestovaný rovnako tiež vo voľnej pôde, len teda pred predajom je zakvetináčovaný, čo ho umožňuje predať aj mimo sezony a zároveň sú okyptené korene aspoň vo vlhku,teda ak nezabudeneme poliať.Tento spôsob má vlastne rovnaké výhody a nevýhody, hoci je teda o niečo šetrnejší k stomom a tiež je vyššia ujateľnosť. Zásadná vec však zostáva - drastické presadenie. Väčšia ujateľnosť je daná tým že už asi tak ľahko "nevyschne" ale "vymrzne" rovnako ľahko. V kvetináči sa totiž necíti vôbec dobre a vlastne len tak živorí.
  4. Podpník je pestovaný vo voľnej pôde a je presadený až po zaštepení "v ruke" do kvetináča či zakoreňovača a ďalej v ňom pestovaný. Takže koná sa podobná trauma ako pri predchádzajúcej možnosti. Hoci o niečo menšia, pretože stromček - zatiaľ vlastne len podpník má o rok menej a je teda ešte pomerne malý prútik. Takýto znáša presádzanie ovela lepšie. Poškodenie koreňov je tiež oveľa menšie. Stráca sa však výhoda veľkého vzrastu, pretože stromček je šokovaný presadením aj zaštepením súčasne. Straty sa preto iste nejaké vyskytujú. To samozrejme nejde na úkor záhradkára, pretože ten kupuje stromček až keď je vrúbeľ, či očko zrastené a stromček prežil presadenie aj zaštepenie.
    Výhody a nevýhody: Isté však je, že takýto stomček dosahuje v priemere len asi štvrtinovú v horšom prípade dokonca desatinovú výšku a veľkosť v porovnaní s tým, ktorý rástol vo voľnej pôde. Oproti ostatným, hore uvedeným okrem prvého bodu samozrejme, má však podstatne lepšiu ujateľnosť. Jednak sa ujíma dobre preto, že pri presadení nemal tak porušené korene, a jednak bol malý a teda prispôsobivejší. Navyše rok pestovaný v kvetináči a prežil to... a jednak pri následnom vysadení do voľnej pôdy už s celým koreňovým balom. Takže nie je takmer vôbec zošokovaný a pri primeranej starostlivosti nastupuje dobrý rast...
    Nevýhodou je teda jeho malá veľkosť výhodou je podstatne lepšia ujateľnosť, vitalita a dlhovekosť.
  5. Tento spôsob znamená od začiatku po vysadenie na stanovište pestovanie v nádobe a ak presádzanie, tak len do väčšej nádoby bez porušenia koreňového balu. Toto pestovanie je náročnejšie na starostlivosť a horšie na efekt.
    Výhody, nevýhody: Pre pestovateľa je to metóda časovo náročnejšia. Trvá to o rok dlhšie, pokiaľ sa dopestuje dostatočná veľkosť na zaštepenie. Tiež zalievanie a udržanie pri živote je náročnejšie ako pri pestovaní vo voľnej pôde.
    Stromček sa nám za to "odmení" horším rastom a ťažšou predateľnosťou.
    Blondínka si tento stromček nevyberie, hoci po presadení dosahuje ujateľnosť takmer 100%. Mrazuodolnosť je vyššia. Vitalita neporovnateľne vyššia. Menšia rastlina sa prispôsobí rýchlejšie a ovela lepšie novým podmienkam. Šok z presadenia nie je, pretože koreňový bal nie je narušený. Už v najbližšej sezone nastupuje bujný rast a je predpoklad dobrého vyzretia dreva. (Rekord mám 3m ročný prírastok u takéhoto malého 10cm stromčeka odrody "Nitra pri železnici". Má už 43 rokov a rodí bohato a pravideľne - nikdy nevymrzol. Plody sladké červené bez kvôstok. Listy veľmi veľké. Je to však len jeden z mnohých zaujímavých semenáčov. Sú opísané v inom príspevku...)
    Hlavnou nevýhodou je že nielen blondínka ale aj rypáci na porade označia takúto síce malú ale odolnú vitálnu rastlinu za hambu pre pestovateľa...


Nezávisle na spôsobe pestovania je možné zlepšiť rast rastovými stimulátormi a hnojením dusíkatými hnojivami. Oboje spôsobuje prudký nárast drevnej hmoty, často na úkor koreňovej sústavy a to nezávisle na spôsobe pestovania a kombinácie.
Nevýhodou takto rýchlo vybehnutého stromčeka je riedke nevyzreté drevo a následné namrznutie či dokonca úplné vymrznutie takéhoto stromčeka. Tento efekt sa stratí až po niekoľkých rokoch ak to dovtedy stromček prežije.
V skutočnosti je vlastne hnojenie dusíkom najmä v druhej polovice leta vyslovene nevhodné pre chúlostivejšie druhy. Naopka treba hnojiť "K" a "P".
Ak teda zákazník dostáva do rúk "pekný veľký" stromček mal by byť podorievavý:
  • Nebol stromček hormonálne stimulovaný?
  • Nebol prehnojený dusíkom?
  • Má dobre vyzreté drevo?
  • Má dostatočnú koreňovú sústavu - najmä vlásočnicové korene?

Tieto veci sú pritom oveľa dôležitejšie (najmä pri Hurmi kaki), než to o akú odrodu sa jedná.
Toto sú moje poznatky z praxe. A každý kto niekedy prakticky pričuchol k ovocinárstvu a má zdravý rozum si na základe toho urobí názor. Čo si o tom pomyslí nejaký anonimný mudrlant, hladajúci dôvod na rýpanie, ktorý ale nikdy nič pozitívne nevyplodil mi je úplne ľahostajné. Česť vínimkám!
Ak teda pestovateľ dáva zákazníkovi na výber ktoré stromčeky si chce vysadiť do záhrady. Pričom pre "blondínky" sú k dispozícii stromčeky v druhej a 3 kategórii. Pre rozumných zas tie malé ale odolné, definované tu niekým ako "hamba pestovateľa" a pre tých ostatných niečo medzi tým. Po dlhšej prednáške na túto temu si môže teda každý vybrať alebo aj nevybrať a kúpiť radšej napríklad dovezené od Bulharského či Talianskeho odborníka z juhu tie "odolné".
Človek, ktorý číta moje príspevky tiež pochopí, že niekym menované odrody z juhu Európy skutočne nie sú to čo propagujem ale ak to niekto chce a je to do teplej oblasti Slovenska, tak ako je tam správne uvedené môžu tu rásť a rastú ich tu stovky.
Ja netvrdím že by sa mali uzatvoriť hranice a zničiť všetká konkurerncia aby sa tu dalo fungovať. Robím čo môžem a nemusí sa to úplne každému páčiť. Kľudne ďalej predávajte to čo predávate. Vraví sa tomu "ži a nechaj žiť..."
Vzhľadom na 35-40% potravinovej samostatnosti na Slovensku je jasné akému tovaru u nás ľudia fandia! Ale vraví sa že "doma nie je nikto prorokom". Je to asi Slovenské príslovie a tak 100 slovákov sme sa opýtali a...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Pán Danek, kde vidíte iróniu z mojej strany. Bavili sme sa telefonicky o odolných druhoch, na základe rozhovoru som trvala na podpníku lotus, ktorý zachová klasickú chuť plodov, podpník virgiliana ako ste mi vysvetlil plody tmavé, čokoládová príchuť. Skutočne neviem o akú odrodu sa jedná, to som nechala na vás o Nikite nebola reč.
Prežil vďaka radám ľudí, ktorých nazývate neprajníkmi, bez irónie, bez útokov.
PS: som brunetka
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

pmajap Pozri príspevok
Pán Danek, kde vidíte iróniu z mojej strany. Bavili sme sa telefonicky o odolných druhoch, na základe rozhovoru som trvala na podpníku lotus, ktorý zachová klasickú chuť plodov, podpník virgiliana ako ste mi vysvetlil plody tmavé, čokoládová príchuť. Skutočne neviem o akú odrodu sa jedná, to som nechala na vás o Nikite nebola reč.
Prežil vďaka radám ľudí, ktorých nazývate neprajníkmi, bez irónie, bez útokov.
PS: som brunetka
Ešte,že máš takých dobrých neprajníkov
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

pmajap mi napísala niečo veľmi rozumné. Mohla to však zavesiť piamo sem.
Dovolil som si to napraviť a prekopíroval sem:
Pán Danek, myslím,že to bolo nedorozumenie z obidvoch strán a verte mi, že sa s toho stromčeka teším. Prajem ván krásne pokojné sviatky.

A pripájam sa k tomuto prianiu v nhlom záchvate lásky a nehy: Asi to bolo naozaj tak trochu nedorozumenie aj z mojej strany a verím, že všetci tí "prajníci" aj "neprajníci" to napokon myslia predsa len dobre a i keď s rôznymi názormi a svetonázormi spája nás zanietenie pre všetko živé v záhrade. Tešme sa teda aspoň na chvíľu zo sviatkov jari ako nám to pekne rastie po daždi!
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

„Pane, ďakujem ti za dar reči, ktorý si nám dal. Za to, že Ťa môžeme ňou oslavovať, že môžeme budovať našich bratov a sestry. Ďakujeme Ti, Pane, že naša reč môže uzdravovať, utešovať, hojiť, hladiť a prebúdzať to, čo je neprebudené, to, čo má práve teraz vyrásť. Prosím Ťa, Pane, aby si premenil všetky spôsoby, ktorými tento dar zneužívame, kedy naša reč nebuduje, ale ničí, rúca a zraňuje. Prosím Ťa, aby si nás učil navzájom sa povzbudzovať a počúvať, ako si ty počúval, aby si nás učil hovoriť v pravý čas, tak ako Ty. Amen.
0 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

sviatky veľkonočné máme za sebou, pokoj, pokoru a nehu v duši, a spokojne môžeme pokračovať v debate -po modlitbách, spirituálnych seansách a litániach ...

pmajap

a cena tých sadeničiek? len tak pre zaujímavosť :-) takže tá postaršia blondína vo wabiho príspevku ste neboli vy, pátranie pokračuje.... ale asi sa dotyčná neozve :-)

wabi
ja nie som žiaden predajca hurmikaki, ani sa ním nemienim nikdy stať. takže z konkurenčného boja ma môžete vynechať, to môže byť z vášho pohľadu, škoda že to beriete tak, ako keby vám chcem prekaziť kšefty. vy ste ten môj príspevok vôbec nepochopili, napíšem to preto po lopate. kúpte si od Bulhara po jednej rastline z každej odrody, ktorú má v ponuke - 5 euro/kus, to vás nezruinuje. a z tých potom množte, predávajte za koľko chcete. radšej tu pestovať tie kórejské a japonské odolnejšie odrody, ako sem tlačiť menej odolné talianske selekcie typu Vaniglia, Tipo, Chinebulli, Mandarino, Ragno, prípadne španielske Rojo Brillante. Chápeme sa? Lebo tým si získate len veľa nespokojných zákazníkov, pre ktorých bude zmrznutie takýchto odrôd poslednou bodkou pri pestovaní hurmikaki. Potom vám nenahradia reputáciu ani vaše neskutočne dlhé príspevky, v ktorých sa človek prestáva orientovať... Nie veľa ľudí si môže dovoliť kúpiť sadenice hurmikaki za 20-25 eur, teda niekoľko z nich po sebe, ak im to doma vymrzne. Preto správny výber odrody je asi najdôležitejšia vec. Bohužiaľ aj vy ste priznali, že s mnohými nemáte skúsenosti z pestovania vo voľnej pôde, keďže migrujete.... Tak ako môžete zaručiť potom ľudom, že im to doma nevymrzne, keď ani sám to nemáte odskúšané? Niektoré odrody sú odolnejšie viac, iné menej. Načo sa chváliť 100 odrodami, keď nepoviete, v ktorých oblastiach sa aké dajú pestovať. Tvrdenie, že závisí meter od metra pestovania mi vykúzlilo mierny úsmev na tvári :-) Takže môj príspevok bola len rada, že lepšie je najprv testovať a až potom predávať. A kľudne ma môžte volať mudrlantom alebo neprajníkom. Pri iných ovocninách ako je napríklad vinič, sú tiež sorty, ktoré sa u nás nepestujú, lebo sa pestovaním zistilo, že pri našich zimách vymŕzajú.
A už len k výberu sadenice - osobne si radšej kúpim väčšiu sadenicu, niekoľkoročnú, s hrubším kmienikom, než jednoročný prútik v priemere tenší ako má rajčinová priesada. Čím staršia rastlinka, tým viac dreva a odolnejšia, nie? Všeobecne sa odporúča aspoň prvé dva roky po naštepení pestovať rastliny v kvetináči, a až potom vysadiť von. Ale to je známa vec.
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

pmajap

a cena tých sadeničiek? len tak pre zaujímavosť :-) takže tá postaršia blondína vo wabiho príspevku ste neboli vy, pátranie pokračuje.... ale asi sa dotyčná neozve :-)

Cena 23 € , Tipo je Sieberz s.r.o. kupované v roku 2010, cena 25,60 €.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

A čo tak diskutovať o tých 100 odrodách? Dobre Tipo, Ragno, Vaniglia sme už spomenuli a teraz ďalej......Čo tak spomenúť odrody ako Tam Kam, Smiths Best, Gwang Jang, Jiro, Steiermark, Prok, Korp, Yates..... a ostatné japonské a kórejské odrody? Tipo and spol sa dovážajú z Talianska (všetky záhradné centrá) nakúpia za 10€ a predávajú za 30-40€, je to najjednoduchšie a preto práve tieto odrody takže o čom...
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

já mam asi 3 ročne hurmikaki,len neviem ako sa volá a tento rok som ho mala v pivnici lebo vlani v zime dost namrzlo a musela som zostrihat konare,ale teraz ked som bola skontrolovat ako prezimovalo bola som celkom milo prekvapená lebo niečo sa tlačilo za lístkami neviem či je to kvet alebo plod,ved posudte sami
P3264875.jpg  
P3264877.jpg  
1/1
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Beba to čo sa ti tlačí sú kvety, ale teda trochu zavčasu...
Jurkomts miešaš "jablká s hruškami", Prok, Korp, Yates súamerické Virginiany a s japonskom podľamňa nemajú nič spoločné...
Nemyslel somnijakú konkrétnu blondýnku, nie som na ne ne nijako zaťažený ale čo sa týka tej povestnej reakcie najbližšie k nej má Regiomare, ktorý si asi stojí na kábly od PC.
Ťažko však mu niečo napísať, keď má problém asi pochopiť dlhší text.
Ak je k dispozícii širčí súbor odrôd, má si každý s čoho vyberať. Je to preto aby minemohol nikto vyčítať, že mu tlačím taslianske, Bulharské, či Japonské alebo Americké prípadne Ukrajinské...
Čo preferujem ja už mohlo byť jasné... samozrejme naše Slovenské osvedčené a vyskúšané, prípadne Ukrajinské a Americké, ktoré tak ľahko nezamrznú...
Myslieť si že japonské z Bulharska sú mrazuodolnejšie mi pripadá dosť naivné... všetky čistokrvné kaki až na vínimky súchúlostivé a viac než na odrode závisí či prežijúnaše zimy na polohe.
Nepoznám na slovensku nikoho iného kto by tak dlho a aktívne skúmal tento druh, ale rád sa s ním zoznámim. Časom pribúdajúľudia aj stromy a je to z roka na rok zaujímavejšie.
V májibude zas viac času a svoje poznatky potom zhrniem zas do nejakých tých litánií.
To že som na prenajatej pôde a často sa sťahujem neznamená že nesledujem stromy vysadené vonku, akurát nie sú v mojej záhrade ale o to širšie spektrum podmienok mám mžnosť skúmať...
Čo sa týka prútik hrubší tenší jasnejšie než v litánii to už nenapíšem, ale keď niekto nevie čítať s porozumením... ako sa vraví komu nie je rady,nieje ani pomoci...
Teraz sa lúčim, nejaký čas budete mať odomňa pokoj. Keby niečo súrne tak v pondelky a na telefone.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Jáááj, čakal som hneď prvú poznámku na to, že sem pridám virgíínky Prok, Korp a Yates. Spomenul som ich z dôvodu, že ide o odrody s väčšími plodmi a tak je pre mnohých riešenie ich pestovať aj tam, kde sa to klasickým hurmikaki až tak nepáči. No nevadí, k spomenutým odrodám neodznela informácia na ktorú som sa "tešil", ideme ďalej, skúšame, testujeme.
0 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

regiomare si nestojí na kábli od PC, lebo sa pripája cez wifi, to na odľahčenie :-)

mňa celý čas v debate zaujímajú čisté D. kaki odrody. takže nebudem sem zatiaľ písať hybridy a ani virginianky, ktoré tiež pokročili v selekcii s ohľadom na veľkosť plodov.

už len posledná reakcia k Bulharovi - aby som nevyzeral, že ho tu silou mocou propagujem. nejde ani tak o jeho osobu, ako o odrody, ktoré ponúka. to zas nepochopil wabi....kedysi dávno tu písal, že načo dovážať z Bulharska rastliny, keď jeho známemu vymrzli niekoľko krát v záhrade, lebo nemali koreňový systém úplne ok. nuž, tak napíšem moju skúsenosť. v jeseni 2010 som od neho kúpil odrodu Costata, korene nič extra, preto bola cez prvú zimu v kvetináči. na jar som ju vysadil von na trvalé stanovište, cez leto narástla veľmi slabo, cca 30 cm výhonky. na zimu som ju nezakrýval, 5 euro strata by ma nezabila a urobil pokus - rastlina vydržala bez jediného omrznutého očka teplotu -19 stupňov. naproti tomu zakrytý a obalený na zimu 3 ročný Dunaj omrzol čiastočne na koncoch. omnoho hrubší v priemere kmeňa...... preto stále trvám na tom, že výber správnej odrody je najdôležitejšia vec.

K slovenským odrodám - ktoré sú tie odporúčané? Býčie srdce omŕza aj v Nitre, keď idú teploty na - 18 stupňov, odroda Dunaj to isté. Ešte poznám kaki v Botanickej záhrade v Bratislave, ale to tiež nepatrí medzi tie odolnejšie a pestované už neďaleko od BA omŕza.... Wabi,nemám nič proti dlhým príspevkom, ale nech to nie je zas len všeobecné písanie, bavme sa o konkrétnych odrodách radšej- zas sú tu napísané len všeobecné slovenské, ukrajinské a americké. A ešte som sa nestretol s hurmikaki, ktoré by bolo ošetrené rastovými hormónmi. To možno robia tí Taliani, aj keď si myslím, že hormónmi sa ošetrujú najmä okrasné kvety. Isteže je sledovanie u nás pestovaných kaki záslužná činnosť a všetci sa učíme, niektorí na vlastných, iní na chybách druhých.

100 odrôd na výber a mne pripadá divné, že si ľudia vyberajú zrovna Ragno, Koralio, Chinebulli alebo nebodaj Tipo...
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Diospyros kaki bol v predaji cez katalógy. Odrodu a podpník (Tipo na Lotuse) mi prezradil Juraj Bindzár na Porade a tak isto až tu som sa dozvedela o odrodách a úskaliach pestovania hurmikaki.
Prežil vonku dve zimy, teploty v lučenskej kotline boli od -14 do -19 C permanentne.
Omrzli kostrové konáre, len tie nevyzreté, vrcholec nebol krytý textíliou a napriek tomu raší.
Veľmi by ma zaujímali odrody Gora goverla a Gora Roman Koš, na ukrajinských stránkach sa uvádza ich odolnosť do -27 C, veľkosť plodov 270g, pritom Mider z toho istého zdroja mrazuvzdornosť -32 C. Možno niekto testuje v našich podmienkach spomínané odrody, aké máte skúsenosti.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Juraj Bindzár Pozri príspevok
To kto povedal že kaki začína rašiť až v Máji? Ja v Máji už oberám
Tak čo Juraj šúlaš kakicigarety
0 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

pmajap

Mider bude podľa všetkého Meader - stará odroda D. virginiana. Plodí aj bez opeľovače, plody sú však dosť malé. Osobne ak by som mal skúšať virginiany, tak radšej Prok, Korp, Yates alebo John Rick - majú väčšie plody.

Gora Goverla tu už bola spomínaná, aj ostatné. Sú to vlastne selekcie vyšľachtené z Nikitskej bordovej, ktorú už asi pestujete :-). Nebol by som si úplne istý, že vydržia -27 stupňov ale odolnejšie určite budú. Problémom ich bude sem zohnať, ani v Rusku/Ukrajine nie sú tak ľahko dostupné....Tieto krajiny nepatria do EU, z toho vyplývajú restrikcie a obmedzenia pri dovoze. Ale možno sa ich už niekomu podarilo doviezť, ktovie...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať