Zavrieť

Porady

DPH z preddavku v MRP Win podvoj.

Prosim Vas poradte. Mam vystavenu vydanu zalohovu fakturu na sumu 20000,- + 3800,- DPH v 09/2005, firma mi uhradila zalohu v 10/2005 v sume 11900,- Sk. Toto zauctujem na 221/324 11900 a DPH z tejto sumy 1900,- na 324/343. Dufam že to je spravne. Problem mam v tom ze ked uctujem DPH z preddavku nechce mi ho program dat do zoznamu dokladov DPH, cize ani do priznania, co s tym?
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Zálohovú platbu nerozlišuješ na základ + DPH. Celá čiastka = 221/324. Do DPH Ti MRP sumu počíta iba v tom prípade, pokiaľ z tejto zálohovej faktúry spravíš ostrú faktúru.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak
Zálohovú platbu nerozlišuješ na základ + DPH. Celá čiastka = 221/324. Do DPH Ti MRP sumu počíta iba v tom prípade, pokiaľ z tejto zálohovej faktúry spravíš ostrú faktúru.
ale ja predsa musim odviest DPH zo zalohy nie?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ale do 15 dní od prijatej zálohy musíš aj vystaviť daňový doklad. A keď spravíš ostrú faktúru, tak potom Ti pôjde DPH do DPH-čky.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak
Ale do 15 dní od prijatej zálohy musíš aj vystaviť daňový doklad. A keď spravíš ostrú faktúru, tak potom Ti pôjde DPH do DPH-čky.
musi to byt do 15 dni? Firma poskytuje urcitu sluzbu, najprv vsak rozposle zalohove faktury a az po ich celkovej uhrade tu sluzbu poskytne. Niekedy firmam trva aj 2-3mesiace kym sumu zaplatia a platia ju aj na 3krat. Nie je mozne vystavit ostru fakturu po uhrade celej sumy?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru
a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem velmi pekne, ja som to trosku zle pochopila
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ak Ti je ešte niečo nejasné, tak napíš. Veď na to tu sme.
0 0
decembrovka decembrovka

decembrovka je offline (nepripojený) decembrovka

prosím o konzultáciu:
prosím o pomoc, mordujem sa už celé odpoludnie, prešla som už takmer celú poradu a nič...
účtujem v PU-program MRP
1.príjem proforma faktúry vo výške 20.000,-
na tejto proforma faktúre je už zohľadnená provízia vo výške 2.000,-
teda úhrada dodávateľovi iba 18.000,- (nie cez náklady)

2. úhrada zo strany klienta-odberateľa 20.000,- Sk priamym vkladom na účet (bez vystavenia odberateľskej faktúry) nie cez výnosy

Tip účtovania:
zápis proforma faktúry iba do knihy záväzkov 20.000 ?????????????????
úhrada záväzku dodávateľovi vo výške 18.000 324/221
zúčtovanie provízie cez ID 2.000 324/602
príjem od klienta-priamy vklad 20.000 221/324

Čo poviete? Ako sa zachová program? Je to správne po účtovnej stránke?
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Dobrý večer. Nevie mi prosím niekto poradiť ako mám postupovať pri zálohovej platbe v programe MRP PU Win.
1.vystavila som predfaktúru 20 000,-
2.prijala platbu zaučt.211/324 20000
3.ikona uhradiť č. 2 uhradiť predfaktúru a vytvoriť daňový doklad zauč. 3193,30 len DPH 324/343.010
4. vystavila som ostrú faktúru Ikona - uhradiť č. 4 vytvoriť faktúru........
dodávka nebola splnená celá vyfakt. som 7500,- DPH 1 425,- zaučt. 311/602,343odpočítaná celá záloha zaučt.324/311,343/311 zostáva uhradiť - 11 075,- Zostatok faktúry nebol uhradený do konca roka.
Do zoznamu dokladov DPH mi dalo DPH 3193,30-1768,30= 1425,-t.j.dobre keby bola faktúra aj zákazníkovi uhradená.
Ale preto, že faktúra nebola uhradená mám odviesť DPH 1768,30 a neviem ako postupovať ďalej aby mi do zoznamu dokladu DPH dalo sumu 1768,30. Niekde robím chybu a neviem kde.
Naposledy upravil Antonia1 : 24.01.07 at 10:32 Dôvod: doplnenie
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Nevie nik poradiť
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

moj nazor:

ked si dostala zalohu 20000,-sk - na nu musim podla zakona o DPH vystavit fakturu, kde rozdelis ZD: 16806,70 a DPH 3193,30. Je jedno ako to v programe zauctujes, doklad je vystaveny, ak mas uvedeny typ DPH 10-v tychto ciastkach ti to ide aj do vypoctu DPH.

Pri odpocitavani zalohy ti do DPH ide uz len zvysna ciastka (rozdiel ZD aj DPH), nakolko prvu si uz priznala.

Uhrada nema vplyv na DPH. To uz bolo davno zrusene.
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

adinka55
moj nazor:

ked si dostala zalohu 20000,-sk - na nu musim podla zakona o DPH vystavit fakturu, kde rozdelis ZD: 16806,70 a DPH 3193,30. Je jedno ako to v programe zauctujes, doklad je vystaveny, ak mas uvedeny typ DPH 10-v tychto ciastkach ti to ide aj do vypoctu DPH.

Pri odpocitavani zalohy ti do DPH ide uz len zvysna ciastka (rozdiel ZD aj DPH), nakolko prvu si uz priznala.

Uhrada nema vplyv na DPH. To uz bolo davno zrusene.
Adinka55 veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Viem. že pri odpočítaní dane nie je už podmienka zaplatenia faktúry. Mne ide o to,že klient zobral od zákazníka zálohu. Urobil len časť zákazky a vyfakturoval. Odpočital celú zálohu od faktúry, kde má vrátiť zo zálohy zvyšok. Ale nevrátil.Ja si myslím, že z toho zvyšku zálohy si nemôže odpočítať DPH.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Nebude sa na to nahodou vztahovat paragraf 53 zakona o DPH (oprava zakladu dane)?
Ak to do DPH nechces, jednoducha pomoc - vymaz datum odpocitania dane, ale ci je to spravne neviem.
0 0
keste keste

keste je offline (nepripojený) keste

lenkak Pozri príspevok
Ak Ti je ešte niečo nejasné, tak napíš. Veď na to tu sme.
Ahojte , ja som tu len novačik, zatial sa len orientujem..Zda sa mi to super pokec
Chcela by som aj ja poprosit o radu. Sme platci DPH a ceska strana je registrovana pre DPH na Slovensku. Budem ich brat ako slovensku firmu a pouzijem kod vo Fa 10 alebo nejaky iny?
Mam fakturovat raz do tyzdna po splneni dodavky na cechy zalohovo. To znanena 4 zalohove FA mesacne/ samozrejme bez DPH/+ pri dodani zalohova platba. V§19 odst.3 - opakovane po dobu trvania zmluvy - by to malo byt v poriadku, potom vystavím "ostru FA". Len mam problem ako dostanem 4 zalohove FA do jednej ostrej? A neviem či nebude problem aj s tými zalohovymi platbami a povinnostou vystavovať Fa do 15-tich dni???
0 0
keste keste

keste je offline (nepripojený) keste

Ahojte , ja som tu len novačik, zatial sa len orientujem..Zda sa mi to super pokec
Chcela by som aj ja poprosit o radu. Sme platci DPH a ceska strana je registrovana pre DPH na Slovensku. Budem ich brat ako slovensku firmu a pouzijem kod vo Fa 10 alebo nejaky iny?
Mam fakturovat raz do tyzdna po splneni dodavky na cechy zalohovo. To znanena 4 zalohove FA mesacne/ samozrejme bez DPH/+ pri dodani zalohova platba. V§19 odst.3 - opakovane po dobu trvania zmluvy - by to malo byt v poriadku, potom vystavím "ostru FA". Len mam problem ako dostanem 4 zalohove FA do jednej ostrej? A neviem či nebude problem aj s tými zalohovymi platbami a povinnostou vystavovať Fa do 15-tich dni???
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No myslím, že na toto program nemyslel. Podľa mňa je stavaný tak, že na každú zálohovú faktúru možno urobiť iba jednu ostrú. Takže, alebo každú zálohu zvlášť, alebo to viacmenej urobiť ručne, mimo program v tom, že si vystavíš riadnu faktúru a v nej v jednotlivých riadkoch jednotlivé zálohy odrátaš. Samozrejme treba dať pozor na evidenciu DPH, aby si vrámci mesiaca príp.štvrťroka mala DPH v poriadku. Potom by som si ale na uvedené faktúry poznačila nejaké odvolávky, prípadne priamo v ostrej faktúre v riadkoch, aby bolo jasné aj po rokoch, ktoré faktúry sa v ktorej zúčtovali.
0 0
keste keste

keste je offline (nepripojený) keste

Takze , Ok zalohove zvlast a rucne do ostrej...
Ozaj a co ked platba ide sucasne tyzdenne so zalohovou Fa. Netrena po prvych 15-stich dnoch vystavit ostrú??? V zmluve dohodnute zalohove FA pri odbere bez DPH a na konci mesiaca v ostrej suma DPH za vsetky zal.FA???
A co s tým IC DPH ceskeho odberatela? Mam to brat ako keby to bol slovensky a v ostrej Fa uctovat kod 10 a v DP DPH ako zdaniteľny obchod v tuzemsku, aj ked tovar ide na Cechy???? Netreba potom súhrnny vykaz?
Je to hruuuuza..... Diky moc. Pomozte v "tme!"
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ak máš tovar pre českú firmu a sú platcami dph, tak ide o samozdanenie, v mrp typ 13, pozri link
http://www.porada.sk/t11029-suhrny-vykaz-v-mrp.html
a ak si nováčik v mrp tak Ti odporúčam ešte tento link:
http://www.porada.sk/t24751-mrp-win-...k-z-ju-pu.html
0 0
keste keste

keste je offline (nepripojený) keste

e: DPH z preddavku v MRP Win podvoj.
ak máš tovar pre českú firmu a sú platcami dph, tak ide o samozdanenie, v mrp typ 13, pozri link
http://www.porada.sk/t11029-suhrny-vykaz-v-mrp.html
a ak si nováčik v mrp tak Ti odporúčam ešte tento link:
http://www.porada.sk/t24751-mrp-win-...k-z-ju-pu.html
__________________
Lenka
Diky moc Lenka,
ale už som to vyriešila. Ano mam tovar pre česku firmu, ale ona je registrovana na slovensku ako platca DPH. Bolo mi povedané, že sa mam k nim spravat ako k slovenskej firme, t.j.Kod 10.
Diky aj za linky idem si ich pozrieť. Este by som chcela poprosit, keďže sa tu este dost tažko orientujem, kdesi som čítala o "Svokrinej kuchyni", zrejme je autorkou nasa "kolegynka na porade", bolo to velmi chvalene,kde by som to nasla?
0 0
keste keste

keste je offline (nepripojený) keste

Este som to ja Lenka, tie linky mam už všetky prezreté, len ten moj pripad som tam nikde nenasla. Este raz diky moc. Dufam, že sa tu uz skoro naučim lepsie orientovat. Este prajem krasny a pokojny vikend.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať