Zavrieť

Porady

Otestovanie akumulátorov- tuškových a aj iných

Vedel by niekto prakticky poradiť ako si doma otestovať akumulátor, ale napr. aj batériu? Podobne ako hodinár strčí batériu do prístroja a vie či je ešte dobrá.
Hnevá ma ak vlečiem foťák a po chvíli je akumulátor slabý a treba čakať, kým sa "zotaví".
To že si mám zobrať náhradný viem, ale aj tak.
Voltmeter a ampérmeter mám.
Usporiadat
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Po prvé môžeš overiť kapacitu akumulátora - najlepšie realizovať jeden celý vybíjací cyklus plne nabitej batérie.
Po druhe môžeš zistiť vnútornú impedanciu akumulátora, tzv. tvrdosť zdroja, a to podľa zmeny napätia pri určitej dostatočne veľkej záťaži.
Tieto dva parametre spolu súvisia, avšak nedajú sa celkom vzájomne nahradiť. Aj tvrdší akumulátor môže mať menšiu kapacitu a opačne.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Julian Pozri príspevok
Vedel by niekto prakticky poradiť ako si doma otestovať akumulátor, ale napr. aj batériu? Podobne ako hodinár strčí batériu do prístroja a vie či je ešte dobrá.
Hnevá ma ak vlečiem foťák a po chvíli je akumulátor slabý a treba čakať, kým sa "zotaví".
To že si mám zobrať náhradný viem, ale aj tak.
Voltmeter a ampérmeter mám.
Inteligentná mikroprocesorová rýchlonabíjačka
Nabíjačka môže pracovať v nasledujúcich režimoch:
1. Nabíjanie
Pre nabíjanie je možné nastaviť voliteľné nabíjacie prúdy pre batérie a R03/ AAA (mikrotužkové) R6/AA (tužkové):
- 200 mA
- 500 mA
- 700 mAh

2. Vybíjanie
Nabíjačka vybíja týmito prúdmi:
- 100mA
- 200mA
- 350mA

Nasledujúci nabíjací prúd bude 2 x vyšší ako predtým nastavený vybíjací prúd.

3. Obnovovanie (osvieženie)
Špeciálny program starostlivosti o akumulátory slúžiaci k obnoveniu poškodených, alebo naformátovaniu nových batérií prostredníctvom opakovania vybíjacícha a nabíjacích cyklov, kým batéria nedosiahne maximum svojej aktuálnej kapacity.

4. Testovanie
Testovanie batérií – zistenie kapacity batéríí. Batéria bude najprv plne nabitá, potom vybitá a znova nabitá
Po vložení batérie do príslušnej nabíjacej šachty a otestovaní zistíte jeho kapacitu v „mAh“ alebo v „Ah“. Kapacita batérie bude zobrazená v príslušnom segmente na displaji nabíjačky.

Nabíjačka je vybavená LCD displejom, pri každej nabíjacej šachte môžeme vidieť nabíjací prúd, vybíjací prúd, napätie, kapacitu, doba nabíjania, druh režimu pre každú šachtu zvlášť.

Je ideálna pre nabíjanie Ni-MH batérií
1 1
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Mám NiMH batérie GP 2700. Už si ani nepamätám koľko nabití mali zvládnuť (doteraz som ich odhadom- počet nabití- zaťažil tak na 10%) . Na začiatku som sa nemohol dočkať kým ich vybíjem a teraz sa mi zdá, že nejako zmäkli. Vonku mi robia problém, prídem domov a po čase v teple v aparáte indikátor ukazuje 50% stav batérii aj viac.
Žiadnu špeciálnu nabíjačku nemám.
Uvítal by som radu ako ich "vzkriesiť" ak sa dajú. Prípadne čo som robil zle. Párkrát som ich celkom nevybil, ale len dobil keď som nechcel aby ma nechali v štichu.
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

V zime je treba držať bateriu aj akumulátor v teple, stačí vo vrecku košele, založiť, vyfotiť a znovu schovať.
Julian nabudúce kúp len GP 2100 alebo 1800, vydržia oveľa viac, niekde sa o tom rozpisovali, je to zložením vnútrajška.
1 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

viktorviktor Pozri príspevok
V zime je treba držať bateriu aj akumulátor v teple, stačí vo vrecku košele, založiť, vyfotiť a znovu schovať.
Julian nabudúce kúp len GP 2100 alebo 1800, vydržia oveľa viac, niekde sa o tom rozpisovali, je to zložením vnútrajška.
V zime nosím aparát pod vetrovkov alebo časť aparátu kde sú baterky "ohrievam" rukou.
Ale v tom čísle niečo bude. Tých 2700 je neobvykle vysoké a možno platí niečo za niečo.
Len neviem či to platí iba pre GP alebo všeobecne.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Julian, tiež používam tie isté batérie, GP 2700. Prvé mi vydržali dosť dlho, možno aj rok a pol, mala som dve sady, jednu spomínanú 2700 a 2300. Myslím, že menej fotím ako ty. Kúpila som si jednu novú sadu ale tie staré stále nabité nosím so sebou, na výmenu.
Presne včera manžel od známeho dostal veľmi šikovnú vecičku, battery tester. Má veľkosť cca 4x4 cm. Zajtra odfotím a priložím ti to tu. Neskôr skúsim aj zistiť, kde to bolo kúpené.

Dodatok:
Foto prikladám. Kúpiš v predajni, kde predávajú meracie prístroje. Rozmery testera 50x53 mm. V KE merač bol kúpený na Kováčskej ul., na názov predajne si dotyčný pán nevedel spomenúť. Manžel sa na cenu nepýtal, pretože to bol od neho darček.
Naposledy upravil Marína : 26.02.11 at 11:11
_IMG_4528.jpg  
_IMG_4529.jpg  
1/1
5 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Marína ďakujem za odpoveď a foto prístroja. Niečo také som si predstavoval a hlavne, že je to použiteľné aj v teréne, lebo doma to môže byť "good", ale vonku pri -15 st. C už "good" nemusia byť. Zdá sa, že to nebude ani veľmi drahé, ale vyzerá to šikovne.
Ináč zdá sa mi, že ten môj aparát je aj dosť veľký žrút elektriny. Ak je v pohotovostnej polohe tak pracuje, ale ak ho vypnem a opätovne chcem zapnúť, tak vtedy sa nechá prosiť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Julián, keď pôjdem okolo Kováčskej ulice tak sa pozriem, koľko to stojí. Tiež si nemyslím, že to bude veľká položka. Ako meria vonku a k tomu v zime, toť otázka.
Nenosíš so sebou aj náhradnú sadu batérii?
Inak ten tester meria aj batérie, neviem ako sa presne nazývajú, tie okrúhle, do hodín. Ukazovateľ merania je ten spodný úzky prúžok červený a zelený.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Doteraz som to nepotreboval, ale ako som už raz povedal nechodím preto aby som fotil, ale keď už chodím tak aj fotím.
Keď som na bežkách a na tele mi hompáľa aparát a nakoniec je mi aj tak nanič alebo viď dole výsledok
HPIM6768.jpg  
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Škoda, preškoda.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Zaujala ma téma, ako i cena tej praktickej vecičky; u nás som síce jej cenu nenašiel, ale v konkurečnom prostredí ju ponúkajú za necelých 6$ ( http://www.batterymart.com/p-battery-tester.html ). Zaujímavo vypadá i tento (cenovo dostupný) product: http://www.schotter.sk/index.php?pag...mart&Itemid=26

dosť široká ponuka je tu: http://www.schotter.sk/index.php?opt...0&limitstart=0
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Števko, podľa mňa to bolo kúpené v tejto predajni http://www.cbelektro.sk/ Neviem však ten tester na ich stránke nájsť. Zajtra tam zavolám.
0 0
tibor. tibor.

tibor. je offline (nepripojený) tibor.

ten tester je zbytocnost.
bude to asi len rezistor a amtermeter.
staci ked niekde pohladas hodnoty rezistora, a aky by mal mat prud - vacsinou je to na stranke vyrobcu baterii, alebo si to jednoducho otestujes na dobrych bateriach, pokusom.
pri nimh bateriach je vacsinou pokles prudu skokovy.
urcite sa da najst vela pokusov, grafov a statistik...
nstaci len google a :
tester, circuit, battery, current, voltage, 1,2v, mah,...
0 0
PotPalo PotPalo

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu
Ten ručičkový tester mám, je k ničomu. Je to len voltmeter, ukazuje zelenú a pritom batéria pri záťaži ide hneď dolu. Možno keby sa vylepšil odporom....

Tiež mám druhý tester, ten nemá ručičku ale má tri LED diódy (červená, žltá, zelená) , a ten meria podstatne lepšie. To preto, lebo vnútri má dva 10 Ohm odpory zapojené paralelne s meranou batériou, takže batéria sa meria nie naprázdno, ale pri odbere cca 300mA.

Alkalické (a aj klasické) batérie to meria dobre, lebo ich postupným vybíjaním klesá aj ich napätie.
Nabíjacie batérie sa merajú ťažšie, majú stále plné napätie (klesá iba kapacita), až keď ostáva asi len 20% tak začne napätie klesať.

A ako už bolo spomínané, na meranie batérie ti stačí voltmeter a odpor. Priebežným meraním si urobíš tabuľku koľko voltov=koľko ešte ostáva %.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Dnešnými číslicovými V-A metrami sa to meria ťažko, lebo majú veľký vstupný odpor , merané napätie klesne o desatinky. Predtým keď som meriaval starým ručičkovým AVOMETom, dal som na niektorý prúdový rozsah - A, krátke pripojenie a bol vidno, kde až ručička vyjde a bola jasná kapacita v batérii. No už taký merák nemá asi skoro nikto, ani ja. Dobrá cesta je s tým paralelným priložením odporu alebomerať pri spotrebe, ak sa dá, teda meranie napätia pri záťaži, ako píše PotPalo.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Ak testér je len voltmeter tak je to naozaj o ničom, pretože aj skoro prázdna batéria má takmer nominálne napätie (to som premeral)
Na základe toho čo som tu prečítal som experimentoval a zapojil do série s akumulátorom 27 Ω odpor a meral som prúd. Podľa ohmovho zákona by mal byť prúd 1,4(V)/27 (Ω)=0,051 (A) → 51 (mA). Ja som nameral 47 mA. Po vyfotení 20 obrázkov a pri niekoľkých zapnutiach a vypnutiach pri 4 st. C som to premeral po 5-tich hodinách od fotenia a prúd klesol na 44,7 mA a o 12h neskôr mierne stúpol na 44,9 mA. Potom som vložil článok do chladničky na -6 st.C a znovu premeral. Prúd bol stále rovnaký a k poklesu nedošlo.
Keď som však premeral článok starší, tak som nameral 1,1 V, ale keď som ho zapojil do série s odporom 27 Ω tak prúd rýchlo klesal- od 11 mA až po 1,5 mA asi za 20 sekúnd.
Pri nepoužitej batérii AAA (mikrotužkovej) som nameral 1,62 V (údaj 1,5V) a prúd 55,1 mA pri zaradenom odpore 27 Ω. Podľa ohm. zákona by to malo byť 1,62V/27,7 Ω=58 mA (odpor má nominálnu hodnotu 27 Ω, ale keď som ho premeral tak to bolo 27,7 Ω).

Teraz ide o to, či 27 Ω- vý odpor je adekvátne zaťaženie (aj pri dlhšom zaťažení nedochádzalo pri dobrej batérii k poklesu prúdu- Potpalo spomína 2x 10 Ω) ak áno tak, len empiricky odsledovať správanie akumulátora, urobiť tabuľku a možno by sa to dalo použiť na sledovanie stavu batérií a akumulátora.
Naposledy upravil Julian : 28.02.11 at 14:28
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Na Dealextreme je ešte presnejší merač : http://www.dealextreme.com/p/3-5-lcd...l-tester-24219

mám ho a môžem ho odporučiť.
0 0
tibor. tibor.

tibor. je offline (nepripojený) tibor.

merat kapacitu nimh akumulatora tak maly prudom je asi nemozne.
napriklad podla tejto zavislosti je vidiet ze kapacita sa da najpresnejsie zmerat asi pri piatich amperoch (mozno by stacili aj tri). pri malych prudoch je ale vybijanie akumulatora skokove.
bude potom uz len stacit zmerat napatie takto zatazenych baterii ktore su par desiatok fotiek pred vybitim, tie iste po vybiti a z toho by sa dala zistit kapacita.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Možno diletantská otázka (do el. som laik do bodky a písmena): ten graf to je jeden nabíjací cyklus, alebo celá životnosť aku. batérie?

Keď som založil tému, tak mi išlo iba o to, ako zistiť či batéria je v takom stave, že sa mi vôbec oplatí brať aparát ak sa náhle rozhodnem kamsi ísť.
Naposledy upravil Julian : 28.02.11 at 20:46 Dôvod: doplnenie
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Zaoberám sa leteckým modelárstvom a napíšem len k tým Vaším GP batériám jedno:
NiMh batéria nad 2000 mA je iba blbý reklamný trik, resp. bude mať také samovybíjanie že až...
Jednoznačne najlepšie NiMh batérie na zemeguli sú momentálne SANYO ENELOOP http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?...oduct&id=29869 nič iné z NiMh sa už neoplatí kúpiť...
Majú nízke samovybíjanie, do foťáku sú ako stvorené, vydržia niekoľkokrát dlhšie ako iné 2700 a pod. šity a to čo je na nej písané, je aj pravda...
Kamarát doteraz nevie pochopiť, prečo s takouto batériou nafotí 2 x viac fotiek s bleskom ako s nejakými 2700-vkami...
Inej baterke ak stúpne vnútorný odpor, batéria tak zmäkne že už nevládze ani nabiť blesk....
Žiadna "lepšia" NiMh štandardnej veľkosti AA, príp. AAA momentálne neexistuje...
Naposledy upravil Nandrolon : 07.03.11 at 13:14
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať