Zavrieť

Porady

fakturacia sluzieb do EU

Pekny den,
idem si zalozit zivnost - vyvoj software pre zahranicneho odberatela. Je predpoklad, ze moj obrat presiahne 1 500 000 korun, teda budem musiet byt platcom DPH. V podstate budem vystavovat kazdy mesiac 1 fakturu do Rakuska na dost znacnu sumu, pricom moje naklady budu neporovnatelne nizsie. Z toho mi vyplyva, ze keby som nebol platcom DPH, moj zisk ( po odratani odvodov, nakladov, dani z prijmu ) by bol vacsi o takmer 19%, ako keby som bol platcom DPH! Chapem tomu dobre? Nebolo by potom lepsie fakturovat tak, aby som 1.5 mil SKK neprekrocil a tym by som "zarobil" viac?? Prosim poradte mi, som z toho uplne zamotany... Vdaka!
Usporiadat
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Ak nemáte nijakú inú činnosť ,len soft do rakúska, potom je to , čo sa výstupnej dane týka dosť jedno, pretože miestom dodania služby je rakúsko, a teda DPH bude odvádzať rakúšan do rozpočtu rakúska. Vy napr. požadujete 100 000 mesačne a on, či ste alebo nie ste platiteľ odvedie asi 20% DPH (treba zistiť či ich zákon o DPH sa správa rovnako, t.j. či on podľa svojho zákona o DPH je povinný odviesť daň rovnako za službu od platiteľa ako aj podnikateľa neplatiteľa.Malo by to byť rovnaké. U nás § 15.8).
Rozdiel je v dani na vstupe. Ak budete neplatiteľ, nemáte s DPH nič, ak budete platiteľ, DPH na vstupe si uplatňujete. Takže mi z toho vychádza, že výhodnejší je platiteľ. Inak by to bolo, keby ste to predávali na slovensku.
0 0
stanleyy stanleyy

stanleyy je offline (nepripojený) stanleyy

Velmi pekne dakujem.. Este by som chcel vediet, podla coho sa urci miesto dodania sluzby. Ja som si myslel, ze kedze budem software programovat na Slovensku a poslem im ho napr. cez internet, miesto dodania je Slovensko, alebo sa mylim? Musim to este prediskutovat s mojim buducim obchodnym "partnerom", resp. zakaznikom, ale predpokladam, ze oni su platci DPH ( kedze je to dost velka firma )... Ked som to spravne pochopil, tak ja im vystavim fakturu na 100 000 SK a tato faktura bude bez DPH ? Kedze DPH plati on? Este raz pekne dakujem
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Moze mi niekto poradit, ak vystavujem fakturu za sluzbu do krajin EU podla zmluvy, dodanie podla zmluvy sa uskutocnuje nepravidelne, kurz podla NBS sa vztahuje na datum dodania sluzby alebo na datum vystavenia faktury, pozerala som si zakon, ale akosi mi nie je jasne, ci som spravne vystavila fakturu, v zakone je uvedene datumom dodania §19 pism.2,ale aj podla datumu vystavenia faktury. Neviem,ci prepocet podla NBS bol spravny.
Datum vystavenia: december
Datum dodania sluzby: november
Prepocet som urobila novembrovym datumom
Dakujem
Naposledy upravil JanaF : 16.12.05 at 08:11
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

stanleyy
Velmi pekne dakujem.. Este by som chcel vediet, podla coho sa urci miesto dodania sluzby. Ja som si myslel, ze kedze budem software programovat na Slovensku a poslem im ho napr. cez internet, miesto dodania je Slovensko, alebo sa mylim? Musim to este prediskutovat s mojim buducim obchodnym "partnerom", resp. zakaznikom, ale predpokladam, ze oni su platci DPH ( kedze je to dost velka firma )... Ked som to spravne pochopil, tak ja im vystavim fakturu na 100 000 SK a tato faktura bude bez DPH ? Kedze DPH plati on? Este raz pekne dakujem
Presne tak, miesto dodania sa určí podľa zákona o DPH, v tomto prípade §15 ods.8 - miestom dodania ako správne uvažujete je Rakúsko. Čiže vy faktúrujete bez DPH. V tomto prípade, ak nebudete predávať na Slovensku je naozaj pre Vás výhodnejšie byť platcom DPH, pretože si budete daň uplatňovať iba na vstupe a správca dane Vám bude daň s nakúpených tovarov a služieb vraciať, keďže na výstupe nebudete mať žiadnu daň.
Naposledy upravil Karina : 16.12.05 at 10:09
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

JanaF
Moze mi niekto poradit, ak vystavujem fakturu za sluzbu do krajin EU podla zmluvy, dodanie podla zmluvy sa uskutocnuje nepravidelne, kurz podla NBS sa vztahuje na datum dodania sluzby alebo na datum vystavenia faktury, pozerala som si zakon, ale akosi mi nie je jasne, ci som spravne vystavila fakturu, v zakone je uvedene datumom dodania §19 pism.2,ale aj podla datumu vystavenia faktury. Neviem,ci prepocet podla NBS bol spravny.
Datum vystavenia: december
Datum dodania sluzby: november
Prepocet som urobila novembrovym datumom
Dakujem
Ja som za ten november, termín "daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia FA" by ťa zaujímal vtedy ak by si samozdaňovala, teda mala by si dod. fa. z inej krajiny EÚ.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Karina
Presne tak, miesto dodania sa určí podľa zákona o DPH, v tomto prípade §15 ods.8 - miestom dodania ako správne uvažujete je Slovensko, ale softwarové práce sa nachádzajú v ods.8, a pri službách uvedených v tomto odseku sa daňová povinnosť prenáša na odberateľa. Čiže vy faktúrujete bez DPH. V tomto prípade, ak nebudete predávať na Slovensku je naozaj pre Vás výhodnejšie byť platcom DPH, pretože si budete daň uplatňovať iba na vstupe a správca dane Vám bude daň s nakúpených tovarov a služieb vraciať, keďže na výstupe nebudete mať žiadnu daň.
Nie Slovensko ale rakúsko
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

stanleyy
Velmi pekne dakujem.. Este by som chcel vediet, podla coho sa urci miesto dodania sluzby. Ja som si myslel, ze kedze budem software programovat na Slovensku a poslem im ho napr. cez internet, miesto dodania je Slovensko, alebo sa mylim? Musim to este prediskutovat s mojim buducim obchodnym "partnerom", resp. zakaznikom, ale predpokladam, ze oni su platci DPH ( kedze je to dost velka firma )... Ked som to spravne pochopil, tak ja im vystavim fakturu na 100 000 SK a tato faktura bude bez DPH ? Kedze DPH plati on? Este raz pekne dakujem
Prečítate to v § 15 ods. 7 a 8 v tomto konkrétnom príklade. Rakúšania by mali to isté mať vo svojom zákone.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

JanaF
Moze mi niekto poradit, ak vystavujem fakturu za sluzbu do krajin EU podla zmluvy, dodanie podla zmluvy sa uskutocnuje nepravidelne, kurz podla NBS sa vztahuje na datum dodania sluzby alebo na datum vystavenia faktury, pozerala som si zakon, ale akosi mi nie je jasne, ci som spravne vystavila fakturu, v zakone je uvedene datumom dodania §19 pism.2,ale aj podla datumu vystavenia faktury. Neviem,ci prepocet podla NBS bol spravny.
Datum vystavenia: december
Datum dodania sluzby: november
Prepocet som urobila novembrovym datumom
Dakujem
No ja teda nerozumiem otázke, ak vystavujete Fa vy do zahraničia, tak vás nezaujíma § 19 ods. 2. Ten je dobrý na prepočet a výpočet dane ak vám niekto poskytne službu a je povinnosť ju dodaniť na Slovensku. Vy keď vystavujete Fa do zahraničia, Ktora nepodlieha dani u nás, tak vystavíte Fa v hociakej mene alebo ju prepočítate na nejakú menu kurzom určeným v zmluvných podmienkach.to nema nič s DPH.
Inak § 26 -ak požadujete platbu v cudzej mene a tá sa tu zdaňuje
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

ALBO
Nie Slovensko ale rakúsko
Súhlasím s tebou , to som trošku poplietla a hneď to aj opravím.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Karina
Súhlasím s tebou , to som trošku poplietla a hneď to aj opravím.
To ako to môžem opraviť čo napíšem?
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

ALBO
To ako to môžem opraviť čo napíšem?
No jasne, už je to aj opravené. Pozri na svoje príspevky vpravo dolu, je tam UPRAVIŤ.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ako je to ak SZČO neplatca DPH fakturuje do Čiech práce na hmotnom majetku PO platcovi DPH. Práce su vykonávané v Čechách.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Mikolajova
Ako je to ak SZČO neplatca DPH fakturuje do Čiech práce na hmotnom majetku PO platcovi DPH. Práce su vykonávané v Čechách.
§10 4) Místem plnění při poskytnutí

a) služby kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, výchovné, vzdělávací a zábavní, pořádání kongresů, výstav a veletrhů, včetně organizování těchto služeb a poskytnutí s nimi přímo souvisejících služeb,
b) služby přímo související s přepravní službou,
c) služby oceňování movité věci nebo práce na movité věci,

je místo, kde je tato služba uskutečňována.
(5) Pokud však je poskytnuta služba přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy nebo služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci osobě registrované k dani v jiném členském státě, než ve kterém je tato služba uskutečněna, za místo plnění se považuje území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby. Jestliže však movitá věc nebyla odeslána nebo přepravena z území členského státu, ve kterém byla služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci uskutečněna, za místo plnění se nepovažuje členský stát, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby, ale místem plnění je místo, kde je tato služba uskutečněna.

z tohoto by mi vyplývalo , že miesto dodania je česko.To vyplýva aj z našeho § 15.

§94 11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle § 108, se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění.

z tohoto, že zdaniteľná osoba sa má poztieť na § 108

§108 f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,má zaplatiť daň

no a z tohto že český platiteľ tú daň za slovenskú zdaniteľnú osobu odvedie.



0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ja mám otázku k tomuto.Keď vystavujem faktúru do ČR za služby a sme platci DPH taktiež sa vystavuje táto čiastka bez DPH teda DPH tu nefiguruje v tomto prípade? A môže byť vystavená faktúra vystavená v slovesnkých korunách pretože češi nám vystavujú v našej mene.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
marcelaStanakova
Ja mám otázku k tomuto.Keď vystavujem faktúru do ČR za služby a sme platci DPH taktiež sa vystavuje táto čiastka bez DPH teda DPH tu nefiguruje v tomto prípade? A môže byť vystavená faktúra vystavená v slovesnkých korunách pretože češi nám vystavujú v našej mene.
Fa môže byť vystavená v akejkoľvek mene. To, či fa bude vystavená s DPH alebo mimo DPH záleží na druhu služby, viď § 15,16 Z DPH.
Ak chcete vedieť viac, napíšte viac info.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ide o vystavenie faktúry za služby- návrh dizajnu. Faktúra je vystavená do ČIECH v slovenských korunách a je na nej vyčíslené aj DPH a teraz neviem myslím , že by mala byť vystavená bez DPH, alebo sa mýlim.

cena bez DPH 999,-
DPH 189,80
cena s DPH 1.189,-
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
marcelaStanakova
Ide o vystavenie faktúry za služby- návrh dizajnu. Faktúra je vystavená do ČIECH v slovenských korunách a je na nej vyčíslené aj DPH a teraz neviem myslím , že by mala byť vystavená bez DPH, alebo sa mýlim.

cena bez DPH 999,-
DPH 189,80
cena s DPH 1.189,-
§15/
(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,

Dizajn by som považoval za inžiniersku, príp. technickú službu §15/8b, miesto dodania služby je zahraničie ( ak je odberateľ platcom DPH) a preto fakturácie momo DPH ( na Slovensku nie je predmetom dane).
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Takže treba tú faktúru vystaviť bez dane a suma na faktúre bude uvedená 999,- alebo 1189,- _
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
999,- . Tá druhá suma predsa obsahuje aj DPH, alebo nie ??
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

No áno tá suma obsahuje DPH , podľa toho ako vystavil tú faktúru len on asi chcel dať tú druhú sumu ako bez DPH už som ťa s tým asi otravujem má sa tá faktúra prepísať?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať