Zavrieť

Porady

vrátenie dane z úrokov

Som na dôchodku. Za minulý rok som mala dôchodok cca 4 405 € a príjem len z úrokov v banke. Tie boli v sume 2 013,70 €. Môžem si podať daňové priznanie a žiadať späť daň z úrokov 2012,85 €.
Usporiadat
Mária Vopěnková Mária Vopěnková
Daňové B-čko som už podala, vyplnila sumu na 2012,85 € a doložila doklad na 2013,69 €. Poradili mi to aj na Daňovom úrade, aby som to "vraj" riskla. Takže už to neriešim, ale ďakujem všetkým...
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Marína Pozri príspevok
Viď v DP_typ B poznámka 6) pod odd. III
6) Ak daňovník vypĺňa r. 29, na r. 30 uvedie úhrnnú sumu dôchodku (ov) podľa § 11 ods. 7 zákona za zdaňovacie obdobie vždy, aj keď mu nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti podľa § 11 zákona. Tento údaj je potrebný na účely výpočtu poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov na daň podľa § 34 zákona.
Je mi jedno čo a kde je napísané, podstatné je, že mi to ako správne vyplnené daňové akceptuje.
Okrem toho minulý rok, keď som bol osobne s mojím daňovým referentom konzultovať, a tak isto aj v poradni, všetci to zhodne tvrdili a dokonca keď som to v tom oddiele nemal zaixnuté, mi to pán poradca povedal, že treba iba ten X
Takže aj teraz, ako som napísal, to mám tak a je to, ako mi volal môj referent, v poriadku. Ale kto chce, môže aj inak.
Toto nie ja, ale to som našiel, takže?
tak, teraz som bol podat danove, vyska dochodku nema vplyv na vratenie urokov. v danovom staci zaskrknut, ze ste poberatelom dochodku, uhrn sa tam nemusi davat. moj nazor je taky, ze zalezi na danom pracovnikovi, ktory priznanie prebera, ci bude vyzadovat ten uhrn alebo nie. toto su take malickosti, ktore zalezia na danom danovom urade, kde patrite.


0

0
0
Pridané: 12.3. 2010, 12:08 Reagovať
Naposledy upravil Gapo : 05.03.11 at 08:22
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Gapo Pozri príspevok
Je mi jedno čo a kde je napísané, podstatné je, že mi to ako správne vyplnené daňové akceptuje.
Okrem toho minulý rok, keď som bol osobne s mojím daňovým referentom konzultovať, a tak isto aj v poradni, všetci to zhodne tvrdili a dokonca keď som to v tom oddiele nemal zaixnuté, mi to pán poradca povedal, že treba iba ten X
Takže aj teraz, ako som napísal, to mám tak a je to, ako mi volal môj referent, v poriadku. Ale kto chce, môže aj inak.
Ako myslíš, každý je zodpovedný sám za svoje DP. Môj odkaz bol aj pre iných, určite si ho väčšina zoberie za "svoje". Prepáč, ale musela som tvoju radu poopraviť, aby si iných neuvádzal do omylu.
Ak by si si overil, porovnal DP pre r. 2009 s DP za r. 2010 zistil by si, že v minuloročnom DP priznaní táto poznámka v DP uvedená nie je, takže čo neplatilo vlani, dnes už platiť môže. Konzultoval si s poradcom aj tento rok?
6 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Vkladná knižka má majiteľa - dôchodcu a spolumajiteľa - jeho dcéru. Nemôže si v tomto prípade dôchodca uplatniť nárok na vrátenie celej dane z úrokov?
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Marína Pozri príspevok
Ako myslíš, každý je zodpovedný sám za svoje DP. Môj odkaz bol aj pre iných, určite si ho väčšina zoberie za "svoje". Prepáč, ale musela som tvoju radu poopraviť, aby si iných neuvádzal do omylu.
Ak by si si overil, porovnal DP pre r. 2009 s DP za r. 2010 zistil by si, že v minuloročnom DP priznaní táto poznámka v DP uvedená nie je, takže čo neplatilo vlani, dnes už platiť môže. Konzultoval si s poradcom aj tento rok?
V pohode, ja sa nehnevám, veď od toho táto diskusia je
Uviedol som iba fakty, ktoré som vedel a podľa nich som aj tento rok postupoval, hneď druhý deň mi volal môj referent, že som urobil chybu v tlačive vrátiť daň o jeden cent, totiž tam som mal diferenciu medzi potvrdením a automatickým výpočtom. Dohodli sme sa, že to opraví on a inak je to v poriadku. A mám to tak ako som písal, tak teraz už len čakám až mi zabrble mobil, že peniažky nabehli na účet, teda dúfam.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Liptáčik Pozri príspevok
Vkladná knižka má majiteľa - dôchodcu a spolumajiteľa - jeho dcéru. Nemôže si v tomto prípade dôchodca uplatniť nárok na vrátenie celej dane z úrokov?
Nie, ak je dcéra spolumajiteľka môže si nárokovať len 1/2. Keby mala len dispozičné právo, vtedy by si mohol nárokovať vrátenie celej dane z úrokov.
1 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Ďakujem za odpoveď. Podobného názoru som bola aj ja, ale nebola som si istá.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Gapo Pozri príspevok
V pohode, ja sa nehnevám, veď od toho táto diskusia je
Uviedol som iba fakty, ktoré som vedel a podľa nich som aj tento rok postupoval, hneď druhý deň mi volal môj referent, že som urobil chybu v tlačive vrátiť daň o jeden cent, totiž tam som mal diferenciu medzi potvrdením a automatickým výpočtom. Dohodli sme sa, že to opraví on a inak je to v poriadku. A mám to tak ako som písal, tak teraz už len čakám až mi zabrble mobil, že peniažky nabehli na účet, teda dúfam.
Ja som vypĺňala za rok 2010 tlačivo B na internete, keby som tam neuviedla výšku dôchodku, tak mi to nevezme. Zaškrtla som, že poberám dôchodok, a rovnako ako vlani som tam uviedla sumu 4025,70€. Tak mi poradili na DÚ. Za rok 2010 si uplatňujem daň z úrokov, aj z manželovho účtu aj zo stavebného sporenia. Vlani som podávala typ A, mala som tam v roku 2009 nejaké príjmy, aj zrážkové, a tiež som dopočítavala príjem presne do sumy 2012,85€. Vrátili mi 382,42€ ešte v apríli.
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

truch Pozri príspevok
Tiež som myslela, že vypýtam potvrdenie z banky, len neviem, či to dajú presne na meno. Myslím, že slov. sporiteľňa dáva tieto potvrdenia bezplatne, skúsim tam zájsť. Myslím však, že ewita 888 má pravdu.
Tak dnes som také potvrdenie zo SLSP videla, je to na VK - dvaja majitelia /manželia/. Potvrdenie je vystavené len na meno, kto žiadal potvrdenie, ale je tam veta, že vklady sú formou spoločného vkladu, aj keď meno druhého majitela tam uvedené nie je..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ewita888 Pozri príspevok
Tak dnes som také potvrdenie zo SLSP videla, je to na VK - dvaja majitelia /manželia/. Potvrdenie je vystavené len na meno, kto žiadal potvrdenie, ale je tam veta, že vklady sú formou spoločného vkladu, aj keď meno druhého majitela tam uvedené nie je..
.. keby bolo vystavené aj na dve mená (robia aj tak - že vystavia na kždého zvlášť) .. môže si to v DP uplatniť aj len jeden z manželov - ten, ktorému sa to viac oplatí .. do poznámky sa uvedie, že manželia majú BSM - a takto sa rozhodli
Naposledy upravil Katy a R : 05.03.11 at 13:41
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ewita888 Pozri príspevok
Tak dnes som také potvrdenie zo SLSP videla, je to na VK - dvaja majitelia /manželia/. Potvrdenie je vystavené len na meno, kto žiadal potvrdenie, ale je tam veta, že vklady sú formou spoločného vkladu, aj keď meno druhého majitela tam uvedené nie je..
Môže to byť aj výpis z účtu, ja mám napr. v službe banky zasielanie ročného výpisu, na ňom mám vyčíslený úrok za celý rok a rovnako aj daň. Poslala mi ho banka poštou, priložím k DP.
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Katy a R Pozri príspevok
.. keby bolo vystavené aj na dve mená (robia aj tak - že vystavia na kždého zvlášť) .. môže si to v DP uplatniť len jeden .. do poznámky sa uvedie, že manželia majú BSM - a takto sa rozhodli
Katy, to mi je jasné, len chceli baby vedieť, ako SLSP vystavuje potvrdenie na spoločnú VK... a ešte, aby to niekoho nepomýlilo, tvoja veta -može si to v DP uplatniť len jeden- by mala znieť, že sa manželia možu rozhodnúť, že si to v DP uplatní len jeden.. lebo takto to vyznie, že može iba jeden..
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Katy a R Pozri príspevok
.. keby bolo vystavené aj na dve mená (robia aj tak - že vystavia na kždého zvlášť) .. môže si to v DP uplatniť aj len jeden z manželov - ten, ktorému sa to viac oplatí .. do poznámky sa uvedie, že manželia majú BSM - a takto sa rozhodli
V poznámke mám napísané: Spoločné dosiahnuté príjmy, meno manžela, jeho adresu a r.č., potom uvádzam, že na základe dohody si uplatňujem vrátenie celej zrážkovej dane na všetkých našich účtoch, spoločné príjmy na úrokoch boli ... a daň ... .
4 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. v našej SLSP dali potvrdenie zo spoločnej VK na každého zvlášť .. - ale je to jedno (BSM)
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Gapo Pozri príspevok
V pohode, ja sa nehnevám, veď od toho táto diskusia je
Uviedol som iba fakty, ktoré som vedel a podľa nich som aj tento rok postupoval, hneď druhý deň mi volal môj referent, že som urobil chybu v tlačive vrátiť daň o jeden cent, totiž tam som mal diferenciu medzi potvrdením a automatickým výpočtom. Dohodli sme sa, že to opraví on a inak je to v poriadku. A mám to tak ako som písal, tak teraz už len čakám až mi zabrble mobil, že peniažky nabehli na účet, teda dúfam.
Gapo, ešte sa načakáš, kým Ti mobil zabrble.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

ak je prijem z urokov dosiahnuty v zahranici a v zahranici sa tento prijem nezdanuje az od urcitej vysky. Je potrebne to brat v DP ako prijem z kapitaloveho majetku? zamestnanec je povinny z titulu zamestnania poziadat o RZD aleob urobit DP. Len sme mu povedali, ze si musi robit DP a zahrnut tam prijem z urokov v zahranici. JE to spravne?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

rrrrr Pozri príspevok
ak je prijem z urokov dosiahnuty v zahranici a v zahranici sa tento prijem nezdanuje az od urcitej vysky. Je potrebne to brat v DP ako prijem z kapitaloveho majetku? zamestnanec je povinny z titulu zamestnania poziadat o RZD aleob urobit DP. Len sme mu povedali, ze si musi robit DP a zahrnut tam prijem z urokov v zahranici. JE to spravne?
Podľa ZDP § 7 ods. 3 sa výnosy z redemácie(spätný predaj) podielových listov zo zdrojov plynúcich zo zahraničia zahŕňajú do základu dane. Do základu dane sa zahrnie suma, ktorá prevyšuje úhrn vkladov.

Poznámka: Ak daňovník kúpi prostredníctvom slovenského obchodníka s cennými papiermi podielové listy, ktoré sa zhodnocujú v zahraničí, t. z. že zdroj príjmu plynie zo zahraničia, obchodník z takto dosiahnutého príjmu nezráža daň(§ 43) ale tento príjem si daňovník vysporiada sám prostredníctvom daňového priznania(§ 7/1/g).
3 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Marína Pozri príspevok
Podľa ZDP § 7 ods. 3 sa výnosy z redemácie(spätný predaj) podielových listov zo zdrojov plynúcich zo zahraničia zahŕňajú do základu dane. Do základu dane sa zahrnie suma, ktorá prevyšuje úhrn vkladov.

Poznámka: Ak daňovník kúpi prostredníctvom slovenského obchodníka s cennými papiermi podielové listy, ktoré sa zhodnocujú v zahraničí, t. z. že zdroj príjmu plynie zo zahraničia, obchodník z takto dosiahnutého príjmu nezráža daň(§ 43) ale tento príjem si daňovník vysporiada sám prostredníctvom daňového priznania(§ 7/1/g).


Tu ide o uroky z vkkladov na terminovanom ucte.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

rrrrr Pozri príspevok
Tu ide o uroky z vkkladov na terminovanom ucte.
Už si medzitým mohol pozrieť mnou uvádzaný § 7 ods. 3 ZDP, zistil by si, že

(3) Z príjmov uvedených v odseku 1 písm. a), b)*, d), e) a g) a v odseku 2, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. V prípade dlhopisov a pokladničných poukážok predávaných pod ich menovitú hodnotu sa príjem vo výške rozdielu medzi ich menovitou hodnotou a nižšou obstarávacou cenou u majiteľa zahrnie do základu dane pri ich splatnosti. Ak príjmy uvedené v odseku 1 písm. a), b)*, d), e) a g) a v odseku 2 plynú zo zdrojov v zahraničí, zahŕňajú sa do základu dane (čiastkového základu dane).

(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d),
* b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
1 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Melnick Pozri príspevok
Gapo, ešte sa načakáš, kým Ti mobil zabrble.
Dám vedieť až to bude
0 0
Načítať ďalšie