Zavrieť

Porady

prenájom bytu a nezdaniteľná čiastka 2011

Dobrý deň, mám otázku. Byt je napísaný na maloleté dieťa. Ako zákonný zástupca chcem dať byt do prenájmu. Zaregistrujem dieťa na Dú, pridelia mu DIČ. Má nárok v daňovom priznaní za rok 2011 na nedzaniteľnú čiastku 3559,30 EUR? Je to jeho pasívny alebo aktívny príjem? Ďakujem.
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Teda ak prenajímaš byt ako fyzická osoba, tak si nemôžeš uplatiť tieto náklady? To sa mi akosi nezdá. Neviem, či tomu dobre rozumiem... Alebo myslíš len pokiaľ prenajímam nehnuteľnosť, ktorú nevlastním?
Myslela som tým, že si nemôže tieto výdavky uplatniť ak nebude o nehnuteľnosti účtovať ako o obchodnom majetku
Zákon o dani z príjmu
§ 19
Daňové výdavky
(3) Daňovými výdavkami sú aj
s) úroky z úverov na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, ak podľa osobitného predpisu1) sa tieto úroky účtujú v nákladoch
http://moje.hnonline.sk/node/3718
1 0
ada.gustafik@gmail.com ada.gustafik@gmail.com
Ekonomka, Uctovnicka, Adobe Certifikovany Expert pre Photoshop, Illustrator, InDesign, Web background ...viac
babi2 Pozri príspevok
Myslela som tým, že si nemôže tieto výdavky uplatniť ak nebude o nehnuteľnosti účtovať ako o obchodnom majetku
Zákon o dani z príjmu
§ 19
Daňové výdavky
(3) Daňovými výdavkami sú aj
s) úroky z úverov na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, ak podľa osobitného predpisu1) sa tieto úroky účtujú v nákladoch
http://moje.hnonline.sk/node/3718
Rozumiem, ďakujem. Pomohla mi pochopiť tá diskusia tam... "Vo všeobecnosti každý prenajímateľ sa môže rozhodnúť, či prenajímanú nehnuteľnosť vloží do obchodného majetku. Ak tak učiní, potom si môže do výdavkov zahrnúť aj zaplatené úroky z úveru .
Treba si ale zvážiť, aký má zámer s prenajímanou nehnuteľnosťou v budúcnosti. Príjem z prípadného predaja je totiž v takomto prípade oslobodený až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku."
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

veď čísla nepustia..... ak je príjem znížený o 500€ tak paušálne výdavky sa musia počítať predsa zo zníženého príjmu......
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ada.gustafik@gmail.com Pozri príspevok
Teda ak prenajímaš byt ako fyzická osoba, tak si nemôžeš uplatiť tieto náklady? To sa mi akosi nezdá. Neviem, či tomu dobre rozumiem... Alebo myslíš len pokiaľ prenajímam nehnuteľnosť, ktorú nevlastním?
Vyjadrujem sa k výdavkom zaradená nehnuteľnosť versus nezaradená nehnuteľnosť a výdavky

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...tml?highlight=

Prečítajte si Pokyn a príspevky od č.35 v téme, alebo nezaškodí aj celú tému .
2 0
sztracena sztracena

sztracena je offline (nepripojený) sztracena

Dobrý večer. Keďže som sa doteraz nestretla s prenájmom bytu potrebovala by som poradiť. Súkromná osoba prenajíma byt, môže si uplatniť do výdavkov 1/20 z kupnej ceny?
0 0
ada.gustafik@gmail.com ada.gustafik@gmail.com
Ekonomka, Uctovnicka, Adobe Certifikovany Expert pre Photoshop, Illustrator, InDesign, Web background ...viac
sztracena Pozri príspevok
Dobrý večer. Keďže som sa doteraz nestretla s prenájmom bytu potrebovala by som poradiť. Súkromná osoba prenajíma byt, môže si uplatniť do výdavkov 1/20 z kupnej ceny?
áno, ale v tom prípade môže nehnuteľnosť predať bez zdanenia až 5 rokov po vyradení z obch. majetku
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

prečítajte si pokyn - prípsevok 25 od Zita5 - je to tam všetko pekne rozpísané.
0 0
sztracena sztracena

sztracena je offline (nepripojený) sztracena

Ešte poprosím o upresnenie. Súkromná osoba nevedie účtovníctvo, tak si nevyraďuje obchodný majetok, či?
0 0
ada.gustafik@gmail.com ada.gustafik@gmail.com
Ekonomka, Uctovnicka, Adobe Certifikovany Expert pre Photoshop, Illustrator, InDesign, Web background ...viac
sztracena Pozri príspevok
Ešte poprosím o upresnenie. Súkromná osoba nevedie účtovníctvo, tak si nevyraďuje obchodný majetok, či?
Keď si nevedie účto, tak si nemôže uplatňovať odpis... Buď si ho uplatní spolu so skutočnými nákladmi alebo si bude uplatňovať paušál alebo nič ...
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Aj ja mám na vás jednu otázočku. Ak fyzická osoba zobrala úver na prerobenie a zariadenie bytu a chce tento zariadený byt prenajať druhej fyzickej osobe, do skutočných nákladov patrí len platba za elektriku, plyn, nájomné.... alebo si môže dať do nákladov aj splátku úveru? Vďaka, Eva
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

ZEvina Pozri príspevok
Aj ja mám na vás jednu otázočku. Ak fyzická osoba zobrala úver na prerobenie a zariadenie bytu a chce tento zariadený byt prenajať druhej fyzickej osobe, do skutočných nákladov patrí len platba za elektriku, plyn, nájomné.... alebo si môže dať do nákladov aj splátku úveru? Vďaka, Eva
Odporúčam prečítať si predchádzajúce príspevky
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Začala som si dnes pozerať tlačivo DP FO "B", a nejako mi "nedá spať".
Po známom riadku z minulých rokov, ktorý má označenie "Základ dane" (r.80) nasleduje r. 81:
Základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 a 3 zákona (znižuje sa len úhrn čiastkového základu dane z príjmov podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2 zákona )
Zníženie základ dane podľa § 11 zákona
r. 82 - na daňovníka - vypočítaná zo sumy na r . 81
r. 83 - na manželku (manžela) - vypočítaná zo sumy na r. 81

v Poučení sa píše:
V súlade s 3 11 ods. 1 zákona, daňovník môže uplatniť (odpočítať) nezdaniteľné časti len od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 alebo podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ich úhrnu a tento uvedie na r. 81.V prípade, ak daňovník vykázal daňovú stratu z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona v zdaňovacom období, za ktoré podáva daňové priznanie a dosahuje aj príjmy podľa § 5 zákona, uvedie na tomto riadku len základ dane (čiastkový základ dane) z týchto príjmov.



Ak daňovník nemá iné príjmy, len z prenájmu, je jednoznačné, že si nič nebude odpočítavať.
Čo však v prípade, ak má aj podľa § 5 a §6 ods. 1 a 2, ale z prenájmu má dosť vysoké, čiže ich súčet ďaleko prevyšuje 100 násobok ŽM.

Príklad:
ČZD podľa § 5 = 10000 €
ČZD podľa § 6 ods. 3 = 18000 €

Na r. 81 - základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť len z § 5 a §6 ods. 1 a 2 = 10000,00
na r. 82 - zníženie základu dane na daňovníka = 3559,30
prípadne aj
na r. 83 - zníženie základu dane na manželku = 3559,30
Daň = (18000 + 10000 - 7118,60)*19% = 20881,40*19%=3967,46

Výpočet „po starom“:
100 násobok ŽM = 18538
44,2 násobok ŽM = 8193,79
Krátenie NČZD: 8193,79 - 1/4 z 28000 = 1193,79
176,8 * ŽM = 32775,18 .... NČZD na manželku = 3559,30
Daň = (28000-1193,79-3559,30)*19% =23246,91*19=4416,91

Niečo prehliadam alebo je veľa hodín?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aby moja otázka nezapadla prachom, prikladám 2 možnosti ("očne"), v mojom príklade príjem § 5 = 19000, § 6 ods. 3 = 10000
Jedno tlačivko mám vyplnené podľa predtlače (no neviem, či ho chápem správne) a druhé podľa mojej logiky.

Čo si o tom myslíte?

PS. teraz zisťujem, že ich mám pomenované úplne naopak
Naposledy upravil Rozalka : 14.01.12 at 18:27 Dôvod: doplnenie PS
BezZnizeniaNCZD.jpg  
ZnizenieNCZD.jpg  
1/1
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. nezapadla prachom ... nuž keď platí, že:
(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.
..tak vieš, pre koho je to výhodné
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
veď práve ....
0 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Dobrý deň.Pred chvíľou mi volal priateľ,ktorý vie,že mám svoju živnosť a ešte aj prenájom nehnut.ako súkromná osoba.U mňa je to jasné,lebo mám daňový základ zo živnosti cca 7000€ od ktorého odpočítam NČZD 3559 a z prenájmu mám ZD cca 6000€.
On má však zo živnosti ZD len cca 2000€ a z prenájmu ZD cca 10000€.
Opýtam sa ako sa pýtal on /obaja sme laici/: Ak od ZD zo živnosti odpočíta NČZD 3559 zostane mu "nevyužitých" ešte 1559€,ktoré si už nemôže pri prenájme uplatniť?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

no veruže nemôže... a ak by v roku nemal iné príjmy, len z prenájmu, tam by mu ,,prepadla,, celá NČZD..
1 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Bude asi natešený,lebo okrem tých 1559 mu "prepadne" aj 3559 na nepracujúcu manželku./my amatéri máme iný slovník ako vy účtovníci/.
0 0
boban boban

boban je offline (nepripojený) boban

Milí poraďáci,
aj ja by som potrebovala pomoc. Mám urobiť daňové priznanie:
on - príjem podľa § 5 ZD vo výške 4389,65 €, potom príjem z prenájmu ZD 88,34 €
ona - iba príjem z prenájmu 200 €

Moja otázka znie:
On má nárok na nezd.časť zo základu dane vo výške 3559,20 € a na ňu si môže uplatniť 3359,20 ?? alebo iba výške 830,45 €, aby mi základ dane zostal 88,34 €, pretože to je príjem z prenájmu ??


Ďakujem za všetky rady.
0 0
Brana Brana

Brana je offline (nepripojený) Brana

Dobrý deň, tiež by som sa chcela opýtať jednu vec. Invalidný dôchodca mal v roku 2011 len príjem z prenájmu 1500 Eur. Nezdaniteľná časť - 500 Eur, ostáva 1000 Eur. Nepresiahol tých cca. 1779 Eur. Je pravda, že si nemusí podávať daňové priznanie? Treba niečo dokladovať na DÚ alebo jednoducho to daňové priznanie nepodá? (Ak by ho podával, odpočítal si pomernú časť výdavkov, bez odpočítania NČZD, tak by platil daň okolo 200 Eur...) Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať