Zavrieť

Porady

Priebežná položka v Alfe

Ahojte!
Účtujem v programe ALFA a chcela by som sa spýtať, na konci roka pri uzávierke sa mi zobrazuje Priebežná položka, ktorá je mínusová. Vedeli by ste mi napísať, prečo to tak je a z čoho vlastne prišiel program na takúto sumu? V minulom roku keď som začínala podnikať som ku konci roka mala stav priebežnej položky 0 a teraz mi vypisuje mínusovú hodnotu a ja tak neviem či je to dobre alebo zle a čo to vlasnte znamená. Nejak som to ani nenašla v príručke k programu. Poraďte mi prosím niekto!
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jennys
Ahojte!
Účtujem v programe ALFA a chcela by som sa spýtať, na konci roka pri uzávierke sa mi zobrazuje Priebežná položka, ktorá je mínusová. Vedeli by ste mi napísať, prečo to tak je a z čoho vlastne prišiel program na takúto sumu? V minulom roku keď som začínala podnikať som ku konci roka mala stav priebežnej položky 0 a teraz mi vypisuje mínusovú hodnotu a ja tak neviem či je to dobre alebo zle a čo to vlasnte znamená. Nejak som to ani nenašla v príručke k programu. Poraďte mi prosím niekto!

Mínusová položka môžne naznačovať , že napr. 31.12.2005 ste z BÚ vybrali nejakú sumu , ktorú máš zaúčtovanú v pokladni - príjem - priebežné položky výdaj , ale BV budeš účtovať až j 1/2006 . Čiže tam sa Ti vyrovnajú . Z toho vyplýva že tento rozdiel budeš uvádzať aj vo výkaze o majetku a záväzkoch .
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

no neviem, či to je tak, lebo mi to vychádza také nie zaokrúhlené čislo.Z účtu vyberám vždy buď 5tis alebo 10tis a mne vychádza priebežná položka nejakých -3123,- Sk. takže to by nemohlo byť tým, však? Potom z čoho sa mi to môže vypočítavať?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jennys
no neviem, či to je tak, lebo mi to vychádza také nie zaokrúhlené čislo.Z účtu vyberám vždy buď 5tis alebo 10tis a mne vychádza priebežná položka nejakých -3123,- Sk. takže to by nemohlo byť tým, však? Potom z čoho sa mi to môže vypočítavať?

Potom jedine vidím chybu v účtovaní , že v členení máš niekde zakliknuté " priebežné položky " / a možno to mal byť tovar resp.služba, alebo opačne vo výdavkoch /. Takže otvor si peňažný denník a daj si usporiadať hore podľa "priebežné položky " príjem a výdaj a odkontroluj si jednotlivé riadky v PD prieb.položiek. Tam musíš na ten rozdiel prísť . Dosiahneš to jednine kontrolou .
0 0
Jozefsp Jozefsp

Jozefsp je offline (nepripojený) Jozefsp

Spracujem mzdy, na voľnej nohe ...viac
Možno neskoro ale až dnes som sa k tomu dostal:
Používaš FIRMA-KONTROLA ? Keď toto spustíš, tak Ti program vyhodí, kde sú chyby v náväznostiach Výdaj z účtu-Príjem do pokladne a opačne.A samozrejme skontroluje aj ďalšie náväznosti, podľa predvolených možnosti.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Jozefsp ďakujem veľmi pekne za radu. Takže keď si spustím kontrolu, tak mi to vyhodí chyby a nezmaže sa mi tým niečo? Asi by bolo lepšie predtým všetko zálohovať však? Inak ja sem píšem preto, lebo už som konečne prišla na to prečo mi to vyhadzuje tú priebežnú položku. Vyhadzuje mi stále že je -3643,50. Ale nejakým zázrakom som prišla na to až teraz z čoho mi ju počíta. Zrátala som si tri faktúry, ktoré som prenášala z roku 2004 do roku 2005 keďže neboli vyplatené a vyplatili sa až začiatkom roku 2005. Takže konečne viem, že tu je niekde chyba. Sú aj uhradené, len teraz neviem ako to urobiť aby bol stav priebežnej položky 0 a prečo mi to vyhadzuje keď uhradené sú. Poradíte mi niekto.
Zitka aj tebe vďaka za radu, vieš mi pomôcť s tým teraz? ďakujem ešte raz.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jennys
Jozefsp ďakujem veľmi pekne za radu. Takže keď si spustím kontrolu, tak mi to vyhodí chyby a nezmaže sa mi tým niečo? Asi by bolo lepšie predtým všetko zálohovať však? Inak ja sem píšem preto, lebo už som konečne prišla na to prečo mi to vyhadzuje tú priebežnú položku. Vyhadzuje mi stále že je -3643,50. Ale nejakým zázrakom som prišla na to až teraz z čoho mi ju počíta. Zrátala som si tri faktúry, ktoré som prenášala z roku 2004 do roku 2005 keďže neboli vyplatené a vyplatili sa až začiatkom roku 2005. Takže konečne viem, že tu je niekde chyba. Sú aj uhradené, len teraz neviem ako to urobiť aby bol stav priebežnej položky 0 a prečo mi to vyhadzuje keď uhradené sú. Poradíte mi niekto.
Zitka aj tebe vďaka za radu, vieš mi pomôcť s tým teraz? ďakujem ešte raz.
Aké faktúry máš na mysli DF alebo OF. ?
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Zitka ahoj, mám na mysli vystavené faktúry, teda OF, čo som vystavila ja v roku 2004 ale zaplatili mi ich až začiatkom 2005. Asi som niečo urobila zle pri uzávierke roka, nie? Keďže mi to vyhadzuje tú priebežnú položku. Ale som rada, že som aspoň prišla na to z čoho mi ju vyrátalo. Ak mi budeš vedieť poradiť čo s tým, budem ti veľmi vďačná.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jennys
Zitka ahoj, mám na mysli vystavené faktúry, teda OF, čo som vystavila ja v roku 2004 ale zaplatili mi ich až začiatkom 2005. Asi som niečo urobila zle pri uzávierke roka, nie? Keďže mi to vyhadzuje tú priebežnú položku. Ale som rada, že som aspoň prišla na to z čoho mi ju vyrátalo. Ak mi budeš vedieť poradiť čo s tým, budem ti veľmi vďačná.
Ešte raz si skontroluj ako ich máš zaúčtované. Mala by si mat banka -príjem oproti - príjem OZD iný, tovar ,služby podľa členenia . Zároveň úhrada zo záväzkov odpísaná . To si pozri .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja vidím chybu len v účtovaní , pretože tieto úhrady nijakým spôsobom nevstupujú do PP.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

všetko mám tak ako má byť, aj pohyb z banky, úhrada z pohľadávok je odpísaná tak ako má byť. Len možno mi robí problém to, že jedna faktúra bola vystavená na sumu 3103,- Sk a táto suma bola zaplatená úhradou zo zahraničia len mne bola pripísaná na účte v SK. Táto suma bola 3242,58 a ešte mi za to banka strhla poplatok 250,- Sk. Ja som to pod týmito sumami zaúčtovala aj v peňažnom denníku VOZD a spárovala s pohľadávkou v ktorej je však suma nižšia, takže som to tam potom upravila ručne na 3103,-. Ale to som asi urobila zle však? Tak neviem potom ako to má byť správne aby to aj sedelo a nevyhadzovalo mi to tú priebežnú položku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jennys
všetko mám tak ako má byť, aj pohyb z banky, úhrada z pohľadávok je odpísaná tak ako má byť. Len možno mi robí problém to, že jedna faktúra bola vystavená na sumu 3103,- Sk a táto suma bola zaplatená úhradou zo zahraničia len mne bola pripísaná na účte v SK
Táto suma bola 3242,58 a ešte mi za to banka strhla poplatok 250,- Sk.

Pri úhrade si mala odpísať sumu 3242,58 Sk z pohľadávok .Taktiež interným dokladom by som zaúčtovala do príjmu 25O Sk , odpísala z pohľadávok.Čiže pohľadávku by si dostala na nulu .
Poplatok by som účtovala banka výdaj oproti VOZD - prevádzková réžia bankové poplatky


Ja som to pod týmito sumami zaúčtovala aj v peňažnom denníku VOZD a spárovala s pohľadávkou v ktorej je však suma nižšia, takže som to tam potom upravila ručne na 3103,-. Ale to som asi urobila zle však? Tak neviem potom ako to má byť správne aby to aj sedelo a nevyhadzovalo mi to tú priebežnú položku.
Čo ti po tom kroku vykazujú pohľadávky v tom konkrétnom riadku ? malo by to byť vysporiadané .


Asi tak , PP by týmto spôsobom nemali byť ovplyvnené .
Naposledy upravil Zita5 : 12.02.06 at 15:35
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte ma napadla jedna vec :

1/Pohľadávky by si mala mať nulové .
2/ Ešte choď do banka príjem cez "oprav" a skontroluj , či hore na lište v členení príjmov nemáš zakliknuté omylom namiesto príjmu - priebežné položky príjem .
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Zita5
Ešte ma napadla jedna vec :

1/Pohľadávky by si mala mať nulové .

Zitka pohľadávky mám nulové.

2/ Ešte choď do banka príjem cez "oprav" a skontroluj , či hore na lište v členení príjmov nemáš zakliknuté omylom namiesto príjmu - priebežné položky príjem .
Aj v banke som to skontrolovala a omylom nemám zakliknuté priebežné položky, je tam tovar ako má byť.

Kontrolovala som si to aj tak ako mi poradil Jozef cez FIRMA - KONTORLA a tam je to tiež OK, tak neviem prečo mi to stále vyhadzuje tie tri faktúry dohromady sumu ako mínusovú priebežnú položku. Inak ten poplatok 250,- čo som písala že mi banka strhla za to pripísanie sumy na účet je účtovaný zvlášť. Takže je tam zvlášť príjem 3242,58 a zvlášť výdaj 250,- Sk čo som dala v členení ako Prevádzkovú réžiu.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Inak ma ešte teraz napadlo že prečo asi to tak je. V roku 2004 keď som uzatvárala rok, ešte som ho nemala uzavretý a prešla som do ďalšieho roku lebo som potrebovala vystavovať faktúry. Je teda možné že mi tam vtedy prehodilo tú priebežnú položku, čiže v roku 2005 mi ju zapísalo do Začiatočných zostatkov, ja som si robila už v roku 2005, potom som si dala do poriadku rok 2004 kde mi medzitým priebežná položka vyšla 0 lebo som si všetko dala do poriadku a vlastne mi to potom zostalo automaticky v roku 2005 keďže prechod som už nerobila aby sa mi nevymazalo to čo som tam nahodila už v roku 2005? Mohlo by to byť aj tako, nie? Takže ak by to tak bolo, potom by som si asi ručne mala dať v Začiatočných zostatkoch Priebežnú položku na 0 a je to vybavené, nie? Ja len tak uvažujem, ale mohlo by to byť aj takto?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jennys
Inak ma ešte teraz napadlo že prečo asi to tak je. V roku 2004 keď som uzatvárala rok, ešte som ho nemala uzavretý a prešla som do ďalšieho roku lebo som potrebovala vystavovať faktúry. Je teda možné že mi tam vtedy prehodilo tú priebežnú položku, čiže v roku 2005 mi ju zapísalo do Začiatočných zostatkov, ja som si robila už v roku 2005, potom som si dala do poriadku rok 2004 kde mi medzitým priebežná položka vyšla 0 lebo som si všetko dala do poriadku a vlastne mi to potom zostalo automaticky v roku 2005 keďže prechod som už nerobila aby sa mi nevymazalo to čo som tam nahodila už v roku 2005? Mohlo by to byť aj tako, nie? Takže ak by to tak bolo, potom by som si asi ručne mala dať v Začiatočných zostatkoch Priebežnú položku na 0 a je to vybavené, nie? Ja len tak uvažujem, ale mohlo by to byť aj takto?
Môže to byť aj tak .Skús ešte zakliknúť "kde máš členenie,partnerov , BÚ,počiatočné zostatky , okrem iného sa tam uvádzajú aj ceniny ",skúšaj, som už doma , neviem presne ako to je v Alfe presne špecifikované, nemám s čím porovnať .Tam vymaž počiatočný zostatok PP. okrem iného tam máš aj počiatočné zostatky pokladňa , banka a podobne. oprav PP na nulu .
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Zitka to si ma potešila že to tak môže byť, dala som to na 0 a všade je v priebežnej položke nula. Inak to asi ani neurobím. Nemalo by mi to nič ovplyvniť, nie? Inak som vyskúšala prejsť do nového roku 2006 (hoci už nahadzujem 2006 a viem že sa mi to vymaže, ale obnovím si to zo zálohy) a začiatočné zostatky mám presne také aké majú byť s priebežnou položkou 0.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Jennys
Zitka to si ma potešila že to tak môže byť, dala som to na 0 a všade je v priebežnej položke nula. Inak to asi ani neurobím. Nemalo by mi to nič ovplyvniť, nie? Inak som vyskúšala prejsť do nového roku 2006 (hoci už nahadzujem 2006 a viem že sa mi to vymaže, ale obnovím si to zo zálohy) a začiatočné zostatky mám presne také aké majú byť s priebežnou položkou 0.
Len pozor, ak si obnovíš zo zálohy už do naúčtovaného, tak ti to znova "preplácne" a budeš mať znova len to naúčtované čo si robila v novom roku (celé účtovníctvo zo zálohy). Obnovy v Alfe fungujú tak že sa ti stiahne vždy to čo si mala na diskete zálohované a nenecháva žiadne pôvodné údaje - teda ani prenosy.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Je to fanj .

Vieš v v prenosoch sa dá opraviť počiatočný stav , ak by si už mala spravený prechod do nového roka a ešte by si v predchádzajúcom roku niečo dorábala-opravovala , čím by sa Ti zmenili konečné zostatky , tak môžeš ručne opravovať týmto spôsobom počiatočné zostatky v danom roku . Ja to občas použijem tiež . Ale nám to trvalo pokiaľ ,sa to opravilo .Dúfam , že už to budeš mať v poriadku .
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Zitka si poklad, trvalo to riadne, ale myslím, že v tomto bola naozaj chyba a už je to hádam v poriadku. Dosť si mi tu pomohla, naozaj neviem kde by som si to inde zisťovala ako tu na porade. Ale zasa som sa niečomu popritom aj naučila. Veď ja sa ešte ozvem určite s nejakým problémom ale aspň viem, že tu mi určite niekto poradí. Ešte raz díky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
sway
Len pozor, ak si obnovíš zo zálohy už do naúčtovaného, tak ti to znova "preplácne" a budeš mať znova len to naúčtované čo si robila v novom roku (celé účtovníctvo zo zálohy). Obnovy v Alfe fungujú tak že sa ti stiahne vždy to čo si mala na diskete zálohované a nenecháva žiadne pôvodné údaje - teda ani prenosy.
Ale neviem pochopiť , načo by si mala dávať obnovovať zálohu . Ja som tento krok ešte nikdy nepoužívala .

Ty si zostatky ručne upravíš aj bez zálohy .Alebo sa potom nerozumieme.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať