Zavrieť

Porady

Zdanenie prijmov z CR

Dobry den,
Vo februari 2005 som odisiel pracovat do CR kde som zamestnany a platim vsetky odvody a teda aj dane. Za januar 2005 mam ale prijem v SR. Trvaly pobyt mam stale v SR. Poradi mi niekto ako si mam podat danove priznanie za mesiac januar 2005? Mam do vypoctu zahrnut aj prijmy a dan zaplatenu v CR?

Myslim, ze tato tema zaujem viac ludi, ktori v roku 2005 odisli pracovat do CR.

Dakujem a prajem pekny den.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Pre zamestnancov je výhodné urobiť najskôr ročné zúčtovanie dane v ČR /v prípade ak by im vznikol preplatok/ a potom z toho ročného zúčtovania dane si musia urobiť DP v SR.
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Ak ale zamestnávateľ neurobí ročné zúčtovanie, nič sa nestane.
K DP im stačí aj potvrdenie?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

áno stačí potvrdenie.
Je to len preto, že je pravdepodobné, že v ČR mali vyššiu daň, preplatok mohli mať vrátený. Ak podá DP v SR - na vrátenie preplatku z ČR nemá nárok.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pozrite si:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=189046&postcount=7
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Marína veľká vďaka za ten článok, je fakt dobrý.
0 0
matalenka matalenka

matalenka je offline (nepripojený) matalenka

sprav si danove priznanie typu A, zapoctovou metodou. robievam to aj ja tak... a len na uzemi SR v mieste trvaleho bydliska. Treba zdanit vsetky prijmy za rok 2005, cize aj tie, ktore si mal na slovensku.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Tak som akurát dokončila DP bratovi, ktorý pracoval aj v Čechách aj na Slovensku. Vychádza mi že má preplatok 4030,- celkom dobre tomu nerozumiem či mu ho vrátia alebo nie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Preplatok môže byť v prípade, že v SR boli zaplatené preddavky väčšie ako je daňová povinnosť a preto mu ich správca dane vráti. Určite to nie je preplatok na dani zaplatenej v zahraničí.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Áno preddavky v SR boli väčšie ako je daňová povinnosť.
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Prosím o radu, hrozí mi vyplniť jedno DP pre FO, ktorá má trvalý pobyt v SR, príjmy z podnikania má v SR aj ČR. Tvrdí mi, že DP si musí podať v SR + aj v ČR, ako postupovať?
Podať v SR daň.priznanie typu A postupovať podľa rady Alenky11?
...ďakujem....
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

JDM
Prosím o radu, hrozí mi vyplniť jedno DP pre FO, ktorá má trvalý pobyt v SR, príjmy z podnikania má v SR aj ČR. Tvrdí mi, že DP si musí podať v SR + aj v ČR, ako postupovať?
Podať v SR daň.priznanie typu A postupovať podľa rady Alenky11?
...ďakujem....
Priznanie typu "A" je vyhradené pre príjmy zo závislej činnosti. Jedná sa teda o príjmy zo živnosti, či zo závislej činnosti, resp. o kombináciu týchto príjmov? Potom bližšie - akú?
0 0
Danka Danka

Danka je offline (nepripojený) Danka

Zdravím vás, poraďáci.
Čítam jednu odpoveď za druhou, ale aj tak neviem vyriešiť svoj problém.
Kolegyňa mala v roku 2005 len príjem z ČR.Akokoľvek sa snažím vypniť riadok 50 DP, vychádza mi nezmysel.
Na r.50 je postup:vydeliť riadok č.48 riadkom 35 a mne vyjde "1", pretože na r.48 mám takú istú sumu ako na riadku 35 /základ dane/, a toto by som ešte mala násobiť 100.Neviem, kde robím chybu.
Kto mi poradí????!!!!????
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nikde nerobíš chybu. Tento riadok vyjadruje percentuálny podiel príjmov zo zahraničia na celkových príjmoch. Nakoľko má daňovník príjmy iba zo zahraničia, tak ich podiel na celkových príjmoch je 100 %. Lenže v priznaní je málo okienok a do tohto riadku sa v takomto prípade píše 99,99.
0 0
lufe lufe

lufe je offline (nepripojený) lufe

karpis
Ak niekto pracuje celý rok v ČR musí podávať DP aj v SR. Trvalý pobyt má v SR a v SR nemal žiadne príjmy.
Dnes som podával Daňové priznanie na otazku ci musi FO pracujúca celý rok v Česku podat daňové priznanie aj na Slovensku mi daňovaci povedali že nemusí.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Na jednoduchú otázku si dostal jednoduchú odpoveď. Zdaňovanie príjmov zo zdrojov v zahraničí ovplyvňuje toľko skutočností, že Tvoja otázka by musela byť presnejšie formulovaná.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

lufe
Dnes som podával Daňové priznanie na otazku ci musi FO pracujúca celý rok v Česku podat daňové priznanie aj na Slovensku mi daňovaci povedali že nemusí.
Dnes som podávala i ja a povedali mi, že musí....dodali, že vlani ešte nemusela....a ako perličku pridávam: Napriek tomu, že daň sa iba započítala, opýtali sa, či chcem poukázať 2% niekomu Tomu som veru neporozumela.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Paula
Dnes som podávala i ja a povedali mi, že musí....dodali, že vlani ešte nemusela....a ako perličku pridávam: Napriek tomu, že daň sa iba započítala, opýtali sa, či chcem poukázať 2% niekomu Tomu som veru neporozumela.
Paulinka, veď si tam mala prasknúť svoje č. účtu
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

dobry den,
mam otazku k domicilu a podaniu DP za 2006
Trvaly pobyt mam v SR, v CR mam momentalne dlhodoby.
V CR som zacal pracovat 02.2006. Dovtedy som pracoval v Nemecku. Na SR som v 2006 prenajimal byt a nepracoval.
Takze otazky:
SR: Predpokladam, ze si mozem/musim zvolit SR ako danovy domicil, kde musim podat DP a uviest prijmy z DE, CZ a bytu. Vychadza mi nejaky maly nedoplatok.
Ako je to s DP v CR? V diskusii som sa docital, ze DP podat nemusim. Podat by som ho ale chcel, lebo by mi mali nieco vratit(napr. zlava na dani za januar, za darovanie krvy...)-plati ale za podmienky, ze neuvediem ostatne prijmy zo zahranicia. Musim tam ale potom uviest prijmy z SR a DE?
Nemecko: to mi vzdy robila poradkyna, tam je to asi najzlozitejsie a vzdy chcu potvrdenie z DU, ze som podal DP, ako keby som mal domicil v nemecku.

vdaka za kazdu radu
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

GiZMo1221
dobry den,
mam otazku k domicilu a podaniu DP za 2006
Trvaly pobyt mam v SR, v CR mam momentalne dlhodoby.
V CR som zacal pracovat 02.2006. Dovtedy som pracoval v Nemecku. Na SR som v 2006 prenajimal byt a nepracoval.
Takze otazky:
SR: Predpokladam, ze si mozem/musim zvolit SR ako danovy domicil, kde musim podat DP a uviest prijmy z DE, CZ a bytu. Áno, ak máš v SR stály byt, trvalý pobyt,...si rezidentom SR(viď Zmluva o zamedzení ...v prílohe). Vychadza mi nejaky maly nedoplatok.
Ako je to s DP v CR? V diskusii som sa docital, ze DP podat nemusim. Podat by som ho ale chcel, lebo by mi mali nieco vratit(napr. zlava na dani za januar, za darovanie krvy...)-plati ale za podmienky, ze neuvediem ostatne prijmy zo zahranicia. Musim tam ale potom uviest prijmy z SR a DE? Ak si rezidentom SR(daňovníkom s neobmedzenou daň.povinnosťou), v daň. priznaní v ČR uvádzaš len príjmy dosiahnuté v tomto štáte(si daňovníkom s obmedzenou daň.povinnosťou). Od Finančního úřadu si vyžiadaš Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu-Certification on tax payment, v ktorom je uvedené o.i. druh príjmu, výška príjmu v CZK, daň v CZK, dátum zaplatenia. Ak nebudeš podávať DP, k DP priložíš potvrdenie o príjmoch od zamestnávateľa.
Nemecko: to mi vzdy robila poradkyna, tam je to asi najzlozitejsie a vzdy chcu potvrdenie z DU, ze som podal DP, ako keby som mal domicil v nemecku.V Nemecku nemáš daň.domicil, tam si daňovníkom s obmedzenou daň.povinnosťou a preto si tam v DP uvádzal len príjmy plynúce z daného štátu a nie celosvetové príjmy. Z celosvetových príjmov si mal podať DP v SR.
Ak budeš podávať DP aj v Nemecku, požiadaš správcu dane o také isté potvrdenie ako z ČR. Ak nebudeš podávať DP, k DP priložíš potvrdenie o príjmoch od zamestnávateľa.


vdaka za kazdu radu
Odpoveď v rámci citátu. Doporučovala by som Ti požiadať DÚ v SR o predĺženie lehoty na podanie DP(tá je možná do 30.9.).
Uvedené odpovede platia, ak si podľa čl. 4 Zmluvy o zamedzení ..... zistíš, že si rezidentom SR.
Podľa čl. 22 Zmluvy o ...medzi SR a ČR platí metóda zápočtu dane.
Podľa čl. 23 Zmluvy o ...medzi ČSSR a SRN platí metóda vyňatia príjmov.
Naposledy upravil Marína : 29.01.07 at 08:52
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Marína
Odpoveď v rámci citátu. Doporučovala by som Ti požiadať DÚ v SR o predĺženie lehoty na podanie DP(tá je možná do 30.9.).
Uvedené odpovede platia, ak si podľa čl. 4 Zmluvy o zamedzení ..... zistíš, že si rezidentom SR.
Podľa čl. 22 Zmluvy o ...medzi SR a ČR platí metóda zápočtu dane.
Podľa čl. 23 Zmluvy o ...medzi ČSSR a SRN platí metóda vyňatia príjmov.
ahoj, podla coho usudzujes, ze som rezidentom v SR pre podanie DP?
podla zakonov SR som v SR rezident (trvaly pobyt)
podla zakonov CR som aj v CR rezident (zdrzujem sa viac ako 183dni)
takze prichadza na rad zmluva o dvojitom zdaneni, cast rezident.
tam mi vychadza, ze na mna plati bod b(obvykle sa zdrziavam v CR), bod a nie lebo stale byty mam v oboch statoch.
tak mi to dnes vysvetlila pani na DU v Prahe.
potom si ale spomenula na pokyn D-300, z financneho spravodaja, konkretne paragraf 2, bod2:
"Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti
vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo 3 zákona)
v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny
bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku
samostatně. V případě vzniku neomezené daňové
povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona)
v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje,
uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období.
"
kedze ja som sa vo februari do CR z nemecka prestahoval a predtym som v CR rezidentom nebol, tak vravela, ze to by mohlo na mna platit. akurat sa mi nepaci ta druha veta, lebo mam pocit, ze ohranicuje ten pripad len na to ze niekto z CR odide, t.j. strati rezidenturu a ten zvysok roka co je v zahranici nemusi v CR priznavat. vyznate sa v tom niekto?
poznate nejake dobre ceske forum o daniach v CR? alebo mozem taketo otazky klast aj tuna?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať