Zavrieť

Porady

Zdanenie prijmov z CR

Dobry den,
Vo februari 2005 som odisiel pracovat do CR kde som zamestnany a platim vsetky odvody a teda aj dane. Za januar 2005 mam ale prijem v SR. Trvaly pobyt mam stale v SR. Poradi mi niekto ako si mam podat danove priznanie za mesiac januar 2005? Mam do vypoctu zahrnut aj prijmy a dan zaplatenu v CR?

Myslim, ze tato tema zaujem viac ludi, ktori v roku 2005 odisli pracovat do CR.

Dakujem a prajem pekny den.
Usporiadat
alenka11 alenka11

alenka11 je offline (nepripojený) alenka11

Daňové priznanie si musíš podať v SR (keď si zamestnaný v ČR). Je to DP typu A a v tomto priznaní v V.oddieli na strane 2 uvedieš úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov a taktiež zrazené poistné. Príjem z ČR musíš prepočítať priemerným kurzom na slovenské koruny. A v VI. oddieli daň.priznania musíš príjem z ČR uviesť do r. 48 (samozrejme prepočítaný na slovenské koruny). Ďalej vyplníš riadok 49, 50, 51 a 52. Musíš postupovať podľa Pokynov na vyplnenie DP.
0 0
balu1 balu1

balu1 je offline (nepripojený) balu1

Dakujem za promptnu odpoved. Este ma zaujima, aku ciastku nezdanitelnej casti zakladu dane si mozem uplatnit. Kedze mam prijem v SR len za januar 2005, je to 1/12 alebo ako mi mzdarka v byvalje praci na slovensku povedla, mozem si uplatnit celu vo vyske 87,936 Sk.

Dik
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
balu1
Dakujem za promptnu odpoved. Este ma zaujima, aku ciastku nezdanitelnej casti zakladu dane si mozem uplatnit. Kedze mam prijem v SR len za januar 2005, je to 1/12 alebo ako mi mzdarka v byvalje praci na slovensku povedla, mozem si uplatnit celu vo vyske 87,936 Sk.

Dik

áno celú --87.936,-Sk
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

balu1
Dobry den,
Vo februari 2005 som odisiel pracovat do CR kde som zamestnany a platim vsetky odvody a teda aj dane. Za januar 2005 mam ale prijem v SR. Trvaly pobyt mam stale v SR. Poradi mi niekto ako si mam podat danove priznanie za mesiac januar 2005? Mam do vypoctu zahrnut aj prijmy a dan zaplatenu v CR?

Myslim, ze tato tema zaujem viac ludi, ktori v roku 2005 odisli pracovat do CR.

Dakujem a prajem pekny den.
Na SR musis podat, lebo si mal prijmy za januar a takisto si mozes vysporiadat dan v CR podanim danoveho priznania za prijmy od 02-12/2005.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Ak niekto pracuje celý rok v ČR musí podávať DP aj v SR. Trvalý pobyt má v SR a v SR nemal žiadne príjmy.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis
Ak niekto pracuje celý rok v ČR musí podávať DP aj v SR. Trvalý pobyt má v SR a v SR nemal žiadne príjmy.
PROSíM PORADTE
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

sylkra
Na SR musis podat, lebo si mal prijmy za januar a takisto si mozes vysporiadat dan v CR podanim danoveho priznania za prijmy od 02-12/2005.
Ak má trvalý pobyt V SR, musí zdaniť "celosvetové príjmy" v SR.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

karpis
Ak niekto pracuje celý rok v ČR musí podávať DP aj v SR. Trvalý pobyt má v SR a v SR nemal žiadne príjmy.
Ak má trvalý pobyt v SR, je daňovníkom z neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR a zdaňuje v SR príjmy zo zdrojov v tuzemsku a zo zdrojov v zahraničí ( celosvetové príjmy) v SR. Daňové priznanie v ČR nepodáva, pri vypĺňaní priznania v SR postupuje podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR. Pri eliminácii dvojitého zdanenia príjmu zo zdrojov v ČR sa používa metóda zápočtu dane zaplatenej v ČR.
0 0
balu1 balu1

balu1 je offline (nepripojený) balu1

Uz v tom zacinam mat hokej. Prva rada bola, ze si musim podat danove priznanie z ceskych prijomov v CR a vysku zaplatenej dane odratav v danovom priznani v SR. Teraz citam, ze v CR nemusim podat ziadne danove priznanie. Lenze vyska preddavkov ktore som zplatil je vyssia ako skutocna dan (pretoze nereflektuje 10% dar, ktory som v CR dal). Ako mam teraz postupovat?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

balu 1,
Ak si mal príjem v ČR ako zamestnanec, môžeš požiadať o ročné zúčtovanie v ČR, ale potom musíš podať DP v SR, kde uvedieš tento príjem.
DU môžeš požiadať o odklad podanie DP.
Ročné zúčtovanie preto, lebo ak Ti v ČR vychádzala vyššia daň a pri vyúčtovaní by si mal preplatok, tak v SR Ti ju nikto nevráti.
Z ČR budeš potrebovať z Finančného úradu, že za Teba bola odvedená daň.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Muška
balu 1,
Z ČR budeš potrebovať z Finančného úradu, že za Teba bola odvedená daň.
Muška, už pár rokov podáva môj syn daňové priznanie v SR z príjmov zo závislej činnosti v ČR. Vždy som prikladala k DP len potvrdenie o ... a nikdy som neprikladala potvrdenie z FÚ. Potvrdenie o zrazenej dani je podľa môjho názoru dostačujúce. Daňový úrad v SR ani nič iné nevyžaduje. Odvod dane je záväzkom zamestnávateľa a nie zamestnanca.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
A ako je to s aupairkami, ktoré pracujú v zahraničí cez agentúru?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Postupujú tak isto.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Marína
Postupujú tak isto.
A kto im vystaví nejaké potvrdenie? Kamarátkina dcéra nič od nikoho nedostala.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Skús zadať tému s názvom au-pair. Určite sa tu nájde niekto, kto si ju všimne. Ja som vychádzala len z toho, že poberajú zdaniteľné príjmy.
0 0
balu1 balu1

balu1 je offline (nepripojený) balu1

Muska,
Dakujem za odpoved. Vcera som si precital zmluvu medzi SR a CR o zamedzeni dvojiteho zdanenia c. 238/2003 z.z.
V clanku 14 par. 1 sa pise (ak som to dobre pochopil), ze ja ako rezident SR "mozem" zdanit svoje prijmy v druhom state. Takze mozem ale nemusim. V kazdom pripade ich musim zdanit v SR. Ak sa rozhodnem zaplatit dan v CR, tak vysku tejto dane si odpocitam od dane, ktora my vide v SR. Ak sa nerozhodnem podat danove priznanie v CR, preddavky, ktore som tu zaplatil my asi uz nikto nevrati a tie si mozem pri danovom priznani v SR odpocitat ako zalpatenu dan. Alebo sa daju vratit?

Ak to teda dobre chapem, je na mne, ci si spravim danove priznanie v CR alebo sa na to vykaslem. V kazdom pripade si ho vsak musim spravit v SR!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marína
Muška, už pár rokov podáva môj syn daňové priznanie v SR z príjmov zo závislej činnosti v ČR. Vždy som prikladala k DP len potvrdenie o ... a nikdy som neprikladala potvrdenie z FÚ. Potvrdenie o zrazenej dani je podľa môjho názoru dostačujúce. Daňový úrad v SR ani nič iné nevyžaduje. Odvod dane je záväzkom zamestnávateľa a nie zamestnanca.
Muška, predsa sa ešte vrátim k tejto téme, lebo mi vŕta v hlave. Je to myslené tak, že potvrdenie z FÚ potrebuje vtedy, keď si daň vysporiada ročným zúčtovaním v ČR?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

DanielaSĽ
A kto im vystaví nejaké potvrdenie? Kamarátkina dcéra nič od nikoho nedostala.

Po konzultácii už v tom mám jasnejšie.
A. Au-pair. Môžu nastať takéto prípady
1.) Zamestnáva ju agentúra so sídlom v SR. Ide o závislú činnosť s vyslaním do iného štátu. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Daňové priznanie nepodáva.
2.) Zamestnáva ju agentúra v UK. Zamestnávateľa požiada o potvrdenie o príjme. Daňové priznanie podáva v SR. Súčasne môže požiadať zamestnávateľa v UK, alebo príslušný úrad(obdoba DÚ) o ročné zúčtovanie dane.
3.) Príjmy poberá v UK od "domácich".
a. závislá činnosť, alebo obdoba závislej činnosti. T. z., že jej zrážajú z
príjmu odvody a daň(a odvádzajú). Vystavia potvrdenie o príjme,
zrazených odvodoch a dani. DP podáva v SR.
b. Poberá príjmy od "domácich". Odvody si platí sama. Podáva daňové
priznanie v UK. Požiada o potvrdenie správcu dane z UK o podaní
DP. Následne podáva DP v SR. DÚ v SR môže požiadať o odklad
podania DP do 30.9.2006.
Poznámka: V mnohých prípadoch v UK zamestnávatelia nevydajú potvrdenie o celkovom príjme. Môže sa požiť posledná výplatná páska k 31.12., pretože v UK je zvykom na výplatných páskach napočítavať všetky príjmy, odvody a daň za celé obdobie. Preklad z angl. jazyka do slovenčiny nie je nutný.
B. Rezident
Určenie rezidencie osoby-občana SR je v
1. v 1 rade - bydlisko a trvalý pobyt
2. Ak má osoba trvalý pobyt v SR, ale celosvetové príjmy chce zdaňovať v inom štáte, musí v tomto štáte požiadať o Potvrdenie o daňovej rezidencii
Poznámka: Ak v tomto štáte nemá trvalý pobyt, zvyčajne ho nedostane.
3. Ak má osoba trvalý pobyt v 2 a viacerých štátoch, v niektorom z týchto štátoch požiada o potvrdenie príslušnosti-Potvrdenie o daňovej rezidencii a v tomto štáte bude zdaňovať celosvetové príjmy. Ak je občan na základe potvrdenia o rezidencii rezidentom štátu, s ktorým ostatné štáty, kde má občan tiež trvalý pobyt, nie je podpísaná medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia a v týchto štátoch by poberal zdaniteľné príjmy, je povinný podať daňové priznanie a odviesť daň v každom z týchto štátov a súčasne by musel priznať a zdaniť úhrne celosvetové príjmy v štáte, ktorého je rezidentom, čo je pre občana značne nevýhodné.
Poznámka: V prípade, že ju v ktoromkoľvek zo štátov, kde má trvalý pobyt(ale nie je rezidentom), príslušný správca dane vyzve na podanie daňového priznanie, predloží mu Potvrdenie o rezidencii ako doklad, že v danom štáte nie je povinný zdaňovať celosvetové príjmy.
Napr. Ak má občan SR trvalý pobyt v SR, UK, ČR a v štáte, s ktorým nie je uzavretá medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia a rozhodne sa byť rezidentom štátu, s ktorým táto zmluva nie je uzavretá, od daného štátu má potvrdenie o rezidencii, celosvetové príjmy si zdaňuje v tomto štáte. Ak by mal aj príjmy zo SR, tieto musí zdaniť v SR, ale súčasne kvôli neuzavretiu medzinárodnej zmluvy o zamedzení .... ich musí zdaniť aj v štáte, ktorého je rezidentom. To však závisí hlavne od toho, aká je právna úprava v danom štáte. V niektorých štátoch môže byť zohľadnené vyňatie týchto príjmov tak, ako je to v právnej úprave nášho štátu (§ 45 ods. 3 b), ale nemusí. Preto je dôležité, ak sa stane rezidentom ktoréhokoľvek štátu, musí si overiť, aká je právna úprava daného problému.
Naposledy upravil Marína : 17.02.06 at 11:33
0 0
sylkra sylkra

sylkra je offline (nepripojený) sylkra

balu1
Muska,
Dakujem za odpoved. Vcera som si precital zmluvu medzi SR a CR o zamedzeni dvojiteho zdanenia c. 238/2003 z.z.
V clanku 14 par. 1 sa pise (ak som to dobre pochopil), ze ja ako rezident SR "mozem" zdanit svoje prijmy v druhom state. Takze mozem ale nemusim. V kazdom pripade ich musim zdanit v SR. Ak sa rozhodnem zaplatit dan v CR, tak vysku tejto dane si odpocitam od dane, ktora my vide v SR. Ak sa nerozhodnem podat danove priznanie v CR, preddavky, ktore som tu zaplatil my asi uz nikto nevrati a tie si mozem pri danovom priznani v SR odpocitat ako zalpatenu dan. Alebo sa daju vratit?

Ak to teda dobre chapem, je na mne, ci si spravim danove priznanie v CR alebo sa na to vykaslem. V kazdom pripade si ho vsak musim spravit v SR!
Ano, spravne si topochopil. Rozhodne si urob danove priznanie v CR!!!
v SR si musis podat danove priznanie kvoli tomu trvalemu pobytu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Marína
Muška, už pár rokov podáva môj syn daňové priznanie v SR z príjmov zo závislej činnosti v ČR. Vždy som prikladala k DP len potvrdenie o ... a nikdy som neprikladala potvrdenie z FÚ. Potvrdenie o zrazenej dani je podľa môjho názoru dostačujúce. Daňový úrad v SR ani nič iné nevyžaduje. Odvod dane je záväzkom zamestnávateľa a nie zamestnanca.
Marínka,
nerobila som ešte príjem zo zamestnania v ČR. Ale ak má príjem, ktorý je v ČR napr. zdanení zrážkovou daňou, tak potrebujem doklad z Finančného úradu Praha 1 o úhrade tejto dane. /týka sa to napr. honorárov autorov /.

V tejto problematike trochu tápam
Ale napr. viem ešte, že ak v medzin. zmluve je pri určitom príjme uvedené nižšie percentom ako je obyklá daň z príjmu /ale náš daňovník musí preukázať daňový domicil/ ak sa nepreukáže, tak mu môžu uplatniť daň obvyklú, ale u nás sa mu bude započítavať iba daň do výšky podľa medzn. zmluvy a zbytok u nás dodaní .

Takže treba naštudovať tú ktorú zmluvu.

Ak by vedel niekto o školení práve na tému dvojité zdanenia....tak dajte vedieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať