Zavrieť

Porady

Stravné pre rok 2012

Dobrý deň. Hľadala som na nete nejaké info ohľadom stravného pre rok 2012, ale nič som nenašla...
Mení sa výška stravného na našom území, alebo ostáva stravné vo výške 3,80 €, 5,70 € a 8,80 € ?
A mení sa výška minimálnej nominálnej hodnoty stravného lístka ?

ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

novelizácia zákona o cestovnom som si všimla, že dali stravné pri zahraničných cestách.....tuzemské tam neboli.......

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-472
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

ja som niekde počula, že stravné pre tuzemsko sa na budúci rok meniť nebude
0 0
MarcelaV MarcelaV

MarcelaV je offline (nepripojený) MarcelaV

začínam podnikať v učtovníctve ...viac
Tiež som prehľadala celý net a opatrenie o tom, či sa mení, alebo nemení výška stravného pri tuzemských pracovných cestách som nenašla. V rôznych ekonomických článkoch sa píše, že sumy ostávajú nezmenené, ale podľa čoho?

Sadzby stravného (diéty) na tuzemské služobné cesty v roku 2012 – podľa opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
5 - 12 hodín 3,80 €
12 - 18 hodín 5,70 €
nad 18 hodín 8,80 €
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

v tejto súvislosti by som sa chcela opýtať či má nárok na stravné lístky konateľ, spoločník, bez príjmu, ktorý je zároveň u seba dohodár?
ďakujem
0 0
MarcelaV MarcelaV

MarcelaV je offline (nepripojený) MarcelaV

začínam podnikať v učtovníctve ...viac
Nárok na stravné má v prípade, ak má so zamestnávateľom uzatvorený pracovno právny vzťah, teda ak je konateľ na základe pracovnej zmluvy, a ak v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

MarcelaV Pozri príspevok
Nárok na stravné má v prípade, ak má so zamestnávateľom uzatvorený pracovno právny vzťah, teda ak je konateľ na základe pracovnej zmluvy, a ak v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.
Konateľstvo sa neuzatvára na základe pracovnoprávneho vzťahu. Samozrejme to nevylučuje, pracovnoprávny vzťajh na inú činnosť, kedy by mal nárok na stravné ako zamestnanec.
</SPAN>Zamestnávateľ však môže po prerokovaní so zástupcami rozšíriť okruh osôb, ktorým bude zabezpečovať, alebo prispievať na stravovanie ako u zamestnancov podľa ZP §152 ods 8 písm c).

(8)</SPAN> Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku</SPAN>
0 0
Ticket Restaurant Ticket Restaurant
Mila123 Pozri príspevok
novelizácia zákona o cestovnom som si všimla, že dali stravné pri zahraničných cestách.....tuzemské tam neboli.......

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-472

Ano, aj pre rok 2012 ostáva výška stravného pre časové pásmo 5-12 hodín 3,80 €.
SZČO si takto môžu znížiť základ dane až o 3,80 € za každý odpracovaný deň. Podmienkou je, že im súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie v súvislosti s výkonom závislej činnosti a neuplatňujú si výdavky na stravovanie iným spôsobom.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Ticket Restaurant Pozri príspevok
Ano, aj pre rok 2012 ostáva výška stravného pre časové pásmo 5-12 hodín 3,80 €.
SZČO si takto môžu znížiť základ dane až o 3,80 € za každý odpracovaný deň. Podmienkou je, že im súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie v súvislosti s výkonom závislej činnosti a neuplatňujú si výdavky na stravovanie iným spôsobom.
Len ešte doplním, že SZČO musí mať aj doklad o nákupe stravy /strav.lístkov alebo doklad z iného strav.zariadenia/
0 0
Ticket Restaurant Ticket Restaurant
Výška stravného sa pre rok 2012 nemení a pre časové pásmo 5-12 hodín ostáva 3,80 €.
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

ok takže konateľ, spoločník a dohodár v jednej osobne, ktorý na dohodu odpracuje denne viac ako 4hodiny má nárok na stravné lístky v hodnote 3,80€
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

žena, manželka, mama, babina ...viac
KatarinaNR Pozri príspevok
ok takže konateľ, spoločník a dohodár v jednej osobne, ktorý na dohodu odpracuje denne viac ako 4hodiny má nárok na stravné lístky v hodnote 3,80€
Nárok na zabezpečenie stravy majú len zamestnanci s PČ dlhším ako 4 hod. Dododári, len vtedy, ak to máte v KZ, alebo v dohode so zástupcami zamestnancov.
0 0
Viera R. Viera R.

Viera R. je offline (nepripojený) Viera R.

Česko je tam: základná sadzba stravného 600,-- CZK, tj. ostáva ako minulý rok nárok na stravné: 0-6 hod. 150,-- CZK,
6-12 hod. 300,-- CZK, nad 12 hod. 600,-- CZK ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

žena, manželka, mama, babina ...viac
Viera R. Pozri príspevok
Česko je tam: základná sadzba stravného 600,-- CZK, tj. ostáva ako minulý rok nárok na stravné: 0-6 hod. 150,-- CZK,
6-12 hod. 300,-- CZK, nad 12 hod. 600,-- CZK ?
Áno, ostáva po starom.
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Tweety Pozri príspevok
Nárok na zabezpečenie stravy majú len zamestnanci s PČ dlhším ako 4 hod. Dododári, len vtedy, ak to máte v KZ, alebo v dohode so zástupcami zamestnancov.
Tweety, tak si urobí konateľ, spoločník a dohodár v jednej osobe, že dohodári majú nárok na stravné lístky, a zároveň bude mať nárok na stravné lístky aj ďalší dohodár, rodinný príslušník, ktorý ale nie je spoločník a ani konateľ. Tieto stravné lístky sa potom môžu dať do nákladov.
Tweety, vedela by si mi prosím poradiť, ako by taká KZ mala vyzerať, resp.ako by tam malo byť zakonponované, že majú nárok na tie stravné lístky.
ďakujem
0 0
Viera R. Viera R.

Viera R. je offline (nepripojený) Viera R.

Vďaka Tweety za odpoveď. Prosím ešte o jednu radu. Pracovník má nárok na stravné 300,-- CZK zdržiaval sa v Čechách 9 hodín. Ale vrátil mi zálohu na stravné v CZK, a žiada vyplatiť v EUR. Treba prerátať kurzom z prvého dňa v mesiaci, kedy služ. cesta začala. Nahodila som do "archív denných kurzových lístkov ECB" na stránke NBS dátum 01.01.2012, ale ten dátum stále vyhadzuje, a dáva tam kurz z 31.12.2011, takže teraz neviem odkiaľ mám kurz k 01.01. zistiť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

žena, manželka, mama, babina ...viac
Viera R. Pozri príspevok
Vďaka Tweety za odpoveď. Prosím ešte o jednu radu. Pracovník má nárok na stravné 300,-- CZK zdržiaval sa v Čechách 9 hodín. Ale vrátil mi zálohu na stravné v CZK, a žiada vyplatiť v EUR. Treba prerátať kurzom z prvého dňa v mesiaci, kedy služ. cesta začala. Áno, Nahodila som do "archív denných kurzových lístkov ECB" na stránke NBS dátum 01.01.2012, ale ten dátum stále vyhadzuje, a dáva tam kurz z 31.12.2011, takže teraz neviem odkiaľ mám kurz k 01.01. zistiť? .
berieš kurz v tomto prípade z 31.12, ten platí aj pre 1.1.. V texte.
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Mohla by som sa v tejto téme opýtať na nasledovné:
firma zabezpečuje pre svojich zamestnancov dovoz obedov, pričom celý obed stojí 2,90€. Ako postupovať pri výpočte 55% ak si zamestnanec objednal iba hlavné jedlo bez polievky v hodnote 2,45€. Príspevok zamestnávateľa 55% je vo výške 1,3475€ (z 2,45€) alebo 1,595€ (z 2,9€)? Ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa ak som sa netrafila do správnej témy.
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Tweety, mohla aby som ťa ešte poprosiť o pomoc.
Môže teda zemestnávateľ a zamestnanec, tá istá osoba uzavrieť so sebou dohodu? keď ide o jednoosobovú s.r.o.?
ďakujem
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
KatarinaNR Pozri príspevok
Tweety, mohla aby som ťa ešte poprosiť o pomoc.
Môže teda zemestnávateľ a zamestnanec, tá istá osoba uzavrieť so sebou dohodu? keď ide o jednoosobovú s.r.o.?
ďakujem
zamestnanec a jednoosobová sro nie je tá istá osoba.... (aj keď sa to navonok zdá)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

žena, manželka, mama, babina ...viac
KatarinaNR Pozri príspevok
Tweety, mohla aby som ťa ešte poprosiť o pomoc.
Môže teda zemestnávateľ a zamestnanec, tá istá osoba uzavrieť so sebou dohodu? keď ide o jednoosobovú s.r.o.?
ďakujem
[QUOTE Môže, ako so zamestnávateľom.
[/QUOTE]
Naposledy upravil Tweety : 24.01.12 at 13:26
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať






Pridať pochvalu