Zavrieť

Porady

výsluhový dôchodca a dane za 2011

Poraďte prosím... od 2010 som výsluhový dôchodca, t.č. nezamestnaná, v roku 2011 som pracovala "na dohodu o vykonaní práce" (max. 350 hod) a od 5.12.2011 som pracovala na HPP (k 30.12.2011 bol so mnou ukončený pracovný pomer v skúšobnej dobe). Zamestnávateľ mi znížil plat z dôvodu, že som výsluhový dôchodca a zdôvodnil mi to tým, že si nemôžem uplatniť nezdaniteľnú položku. Chcela by som vedieť, či postupoval správne a prosím vysvetlite mi, aká je výška nezdaniteľnej položky a či pri RZD mi túto čiastku vrátia alebo ako to je. A ešte otázka, ako to je pri RZD za prácu vykonávanú na "dohodu..." . Ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

VD nemá nárok na uplatnenie mesačnej NČZD.

Doplň prosím výšku celoročného príjmu za rok 2011 (hrubá mzda) u všetkých zamestnávatelov, vrátane dohody.
0 0
evkaps evkaps

evkaps je offline (nepripojený) evkaps

Hrubý plat na dohodu bol 1365 € a za HPP 578.14 € (ale základný plat na zmluve som mala 632 €). Výsluhový dôchodok 441,88 €. Žiadny iný príjem som nemala.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evkaps Pozri príspevok
Hrubý plat na dohodu bol 1365 € a za HPP 578.14 € (ale základný plat na zmluve som mala 632 €). Výsluhový dôchodok 441,88 €. Žiadny iný príjem som nemala.
tvoj ročný príjem presiahol 1/2 nezd.časti základu dane, preto si povinná do 15.2.2012 požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane, alebo do 31.3.2012 sama podať daňové priznanie typu A. Žiadna daň sa ti nevráti, lebo ročný dôchodok máš vyšší ako NČZD.

Ak by si si bola ustriehla ročný príjem do výške 1/2 NČZD (do 1779,60€), všetku zrazenú daň by ti DU pri podaní DP vrátil.
0 0
evkaps evkaps

evkaps je offline (nepripojený) evkaps

Do toho ročného príjmu započítavam aj výsluhový dôchodok ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie, ten je oslobodený.....
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

evkaps Pozri príspevok
Do toho ročného príjmu započítavam aj výsluhový dôchodok ?
nie, nezapocitavas ... v danovom priznani zaskrtnes polozku 28, ak si bola poberatelkou vysluhoveho dochodku od zaciatku roka 2011

§ 9

Príjmy oslobodené od dane

(2) Od dane sú oslobodené aj
...
f) dávky výsluhového zabezpečenia a služby sociálneho zabezpečenia príslušníkov ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Národného bezpečnostného úradu, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby a Slovenskej informačnej služby poskytované podľa osobitných predpisov49) okrem výsluhového príspevku, odchodného a rekreačnej starostlivosti,


§ 4
Základ dane
(1) Základ dane sa zistí ako súčet
a) čiastkových základov dane z príjmov podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2, ktoré sa znižujú o nezdaniteľné časti základu dane (§ 11), a
b) čiastkových základov dane z príjmov podľa § 6 ods. 3 a 4, § 7 a 8.

§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
...
(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

0 0
evkaps evkaps

evkaps je offline (nepripojený) evkaps

Ďakujem za radu, konečne mi to niekto poriadne vysvetlil. Ešte raz dík.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Takže výsluhový dôchodok sa neráta do príjmu,ale čo odstupné, ktoré dostal výsluhový dôchodca? Počíta sa do príjmu? Platia sa z neho odvody? Vďaka.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
Takže výsluhový dôchodok sa neráta do príjmu,ale čo odstupné, ktoré dostal výsluhový dôchodca? Počíta sa do príjmu? Platia sa z neho odvody? Vďaka.
do príjmu na posúdenie čoho ???? málo info
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mila123 Pozri príspevok
do príjmu na posúdenie čoho ???? málo info
Výsluhovým dôchodcom je od 1.1.2011. Niekedy v apríli dostal odstupné. Od 2.10. má živnosť, dostal dotáciu z UP. Od 15. 10. 2011 pracuje ako zamestnanec v Rakúsku. Na spracovanie DP potrebujem vedieť, či sa odstupné ráta do príjmu a či je potrebné dokladovať, že je od 1.1.2011 VD. Na NČZD nemá nárok, ale ak manželka bola celý rok 2011 na RD, môže si uplatniť NČZD na ňu. Však? Dik.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

a príjem za odstupné nech ti donesie potvrdenie o zdan. mzde od bývalého zamestnávateľ, je to príjem podľa § 5 ZDP.....
a na NČZD on ako FO nemá nárok, príjem bol určite vyšší ako 3559.30 €
Naposledy upravil Mila123 : 04.02.12 at 10:35
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Mila123 Pozri príspevok
jeho ročný príjem + dôchodok bude určite mnohonásobne vyšší ako 3559.30, tak na manželku nič.....prečo??

a príjem za odstupné nech ti donesie potvrdenie o zdan. mzde od bývalého zamestnávateľ, je to príjem podľa § 5 ZDP.....
a na NČZD on ako FO nemá nárok, príjem bol určite vyšší ako 3559.30 €
?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mondes Pozri príspevok
Výsluhovým dôchodcom je od 1.1.2011. Niekedy v apríli dostal odstupné. Od 2.10. má živnosť, dostal dotáciu z UP. Od 15. 10. 2011 pracuje ako zamestnanec v Rakúsku. Na spracovanie DP potrebujem vedieť, či sa odstupné ráta do príjmu a či je potrebné dokladovať, že je od 1.1.2011 VD. Na NČZD nemá nárok, ale ak manželka bola celý rok 2011 na RD, môže si uplatniť NČZD na ňu. Však? Dik.
odstupne myslis odchodne za odsluzene roky v armade?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

áno
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Mila123 Pozri príspevok
jeho ročný príjem + dôchodok bude určite mnohonásobne vyšší ako 3559.30, tak na manželku nič.....

a príjem za odstupné nech ti donesie potvrdenie o zdan. mzde od bývalého zamestnávateľ, je to príjem podľa § 5 ZDP.....
a na NČZD on ako FO nemá nárok, príjem bol určite vyšší ako 3559.30 €
...nerozumiem zvýraznenej vete. Určite mu nevyjde základ dane vyšší ako cca. 32 000 Eur.

viď:

Výpočet nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela)
§ 11 ods. 3 písm. a) zákona
Ak základ dane (čiastkový základ dane zistený z príjmov podľa § 5 alebo podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov) daňovníka (r. 81) Príjmy manželky Nezdaniteľná časť na manželku
- sa rovná alebo je nižší ako 32 775,18 0 3 559,30
menej ako 3 559,30 3 559,30– príjmy manželky
3 559,30 a viac 0,00

Príklad 4:
Základ dane daňovníka, ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na manželku = 20 000,00
1. Vlastné príjmy manželky znížené o zaplatené povinné poistné a príspevky = 0,00
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku = 3 559,30
2. Vlastné príjmy manželky znížené o zaplatené povinné poistné a príspevky = 1 500,00
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku = 3 559,30 – 1 500,00 = 2 059,30
3. Vlastné príjmy manželky znížené o zaplatené povinné poistné a príspevky = 4 500,00
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku = 0,00

A čo sa týka odstupného, viem, že potrebuje potvrdenie, ale či sa to ráta to odstupné do príjmu za rok 2011 alebo nie.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

mondes Pozri príspevok
áno
ZoDP
§ 52
(5) Na odchodné podľa osobitných predpisov22) prijaté po nadobudnutí účinnosti tohto zákona sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa doterajšieho predpisu, ak do 31. decembra 2003 služobný pomer trval najmenej päť rokov.

V zozhodnuti o priznani odchodneho od VUSZ su uvedene aj doby sluzby, kde sa da zistit ci je podmienka na oslobodenie splnena.
Naposledy upravil avalik : 04.02.12 at 10:47
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1Dara Pozri príspevok
ZoDP
§ 52
(5) Na odchodné podľa osobitných predpisov22) prijaté po nadobudnutí účinnosti tohto zákona sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa doterajšieho predpisu, ak do 31. decembra 2003 služobný pomer trval najmenej päť rokov.

V zozhodnuti o priznani odchodneho od VUSZ su uvedene aj doby sluzby, kde sa da zistit ci je podmienka na oslobodenie splnena.
Takže to mám chápať tak, že ak bol vojakom z povolania pred rokom 2003 viac ako 5 rokov, napr. od 1.1.1998, tak je odstupné oslobodené od dane? Poprosím to nejako laicky vysvetliť, pretože som si pozerala aj zákon a priznám sa, že nerozumiem, a to som čítala aj ods. 6. Vďaka.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ano ... ja som isla do vys. doch. v 2007, k 31.12.2003 som mala "odsluzenych" viac ako 5 rokov ... odchodne mi bolo vyplatene nezdanene (tu predpokladam, ak by bola povinnost platit dan z odchodneho, tak dan zrazi priamo ten kto vyplaca ... teda VUSZ u vojakov - skus si to overit priamo u nich ... tel. kontakt najdes na www.vusz.sk)
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1Dara Pozri príspevok
ano ... ja som isla do vys. doch. v 2007, k 31.12.2003 som mala "odsluzenych" viac ako 5 rokov ... odchodne mi bolo vyplatene nezdanene (tu predpokladam, ak by bola povinnost platit dan z odchodneho, tak dan zrazi priamo ten kto vyplaca ... teda VUSZ u vojakov - skus si to overit priamo u nich ... tel. kontakt najdes na www.vusz.sk)
Ďakujem veľmi pekne. Ale čo ak k 31.12.2003 nemá odslúžených viac ako 5 rokov? Čo potom? Píšem to len tak hypoteticky, pretože neviem prresne, koľko má odslúžených rokov, ale sa má dnes u mňa zastaviť, tak aby som bola pripravená na rôzne varianty. Čítala som aj § 52 ods. 6, tak sa to nejak kráti to odstupné, ale ako som vyššie písala, nepochopila som to. Vďaka.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

veď dôležité je to, čo bude mať na potvrdení o príjme, načo si to komplikuješ..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať