Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane

Dobrý deň

Po dokončení strednej školy som si založil živnosť dňa 4.3 2011 Po piatich mesiacoch som sa zamestnal v automobilke VW. Prvý rok som neplatil sociálne poistenie, chcel by som sa opýtať či druhy rok som povinný platiť sociálne poistenie kedže zo živnosti nemám žiaden príjem a sociálku platí za mňa zamestnávateľ.
A druhá otázka ohľadom ročného zúčtovania dane či som povinný si ho robiť sám alebo mi ho urobí zamestnávateľ.

Za odpoveď vopred Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Máš živnosť, treba tebe urobiť DP typ B. Bral si dotáciu z UP?
    Ak tvoj príjem zo živnosti nepresiahol 4078,68 eur, tak nie si povinný platiť odvody do SP.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A od zamestnávateľa VW si pýtaj ... "Potvrdenie o zdaniteľnych príjmoch" ... to tiež potrebuješ aby si vedel urobiť si DP typ B.

    Na tvojom mieste oslovím účtovníčku z okolia nech ti to urobí. lebo pokuty DU dáva vysoké aby si sa do priekaku nedostal.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    dodo1221 Pozri príspevok
    Mal by som ešte otázku ći musím uvádzať niekde v daňovom priznaní príspevok na živnosť ktorý som dostal keď som začal podnikať


    Za odpoveď vopred ďakujem
    No tento príspevok sa neuvádza v danovom priznaní.
    Tento príspevok sa započíta k príjmom podľa spôsobu uplatnenia výdavkov. Samozrejme, že musíš priznať aj tento príspevok.

    Pri JU, ZDE priznávaš spotrebovanú časť príspevku - dotácie, pri paušalnych výdavkoch Ti celá dotácia vstupuje do príjmov z podnikania.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak nemáš príjem a nemáš ani výdavky môže ti RZD urobiť i zamestnávateľ....
    ale ak máš napr. zaplatené fondy ZP, mal by si vykázať stratu z podnikaniam si povinný podať DP FO typ B, RZZP ti bude robiť tvoja ZP (z podkladov na DP)
    Čučoriedka 5
    Ja si myslím, že zamestnávateľ mu za rok 2011 nemôže robiť RZD , pretože menovaný bol v roku 2011 SZČO a ak aj nemal žiadne príjmy a výdaje , napriek tomu si bude musieť robiť daň. priznanie sám. ( typ B ) alebo sa mýlim ??? -

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Čučoriedka 5 Pozri príspevok
    Ja si myslím, že zamestnávateľ mu za rok 2011 nemôže robiť RZD , pretože menovaný bol v roku 2011 SZČO a ak aj nemal žiadne príjmy a výdaje , napriek tomu si bude musieť robiť daň. priznanie sám. ( typ B ) alebo sa mýlim ??? -
    môže si podať A, ak nemal žiadne príjmy a výdavky, popr. RZD by bolo vhodnejšie......oznámila by som DU o tom, že som nemala žiadny príjem podľa § 6 ZDP....

    dodo1221 je offline (nepripojený) dodo1221

    dodo1221
    Dobry vecer
    Ano bral som financnu dotaciu z urádu prace. Tak co by ste mi teda poradili mam to teda oznamit na DU a tam sa snimi dohodnut ?

    dodo1221 je offline (nepripojený) dodo1221

    dodo1221
    pouzil som asi polovicu cca 1200eur. nakupil som vybavenie ktore som potreboval k prevadzke mojej zivnosti.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    tak potom si musíš spracovať doklady v peň. denníku, knihe záväzkov , pokladničnej knihe....proste kompletné JU.......
    do príjmu podľa § 6 si dáš príjem zo živnosti vo výške tých 1200 a aj do výdavkov......
    SP od 01072012 platiť nebudeš, RZZP ti spracuje tvoja ZP, výsledok zúčtovania ti poštou pošle.....
    to je tak na hrubo asi všetko.....

    Pantarhei je offline (nepripojený) Pantarhei

    Pantarhei
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, či je možné si v RZD znížiť základ dane o zaplatené poistné ako dobrovoľne poistená fyzická osoba na dobrovoľné nemocenské poistenie. V žiadosti o vykonie výpočtu som je možnosť uplatniť si nárok na zaplatené povinné poistné a príspevky. Dobrovoľné poistenie bolo platené popri zamestnaní.

    Ďakujem

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    Pantarhei Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, či je možné si v RZD znížiť základ dane o zaplatené poistné ako dobrovoľne poistená fyzická osoba na dobrovoľné nemocenské poistenie. V žiadosti o vykonie výpočtu som je možnosť uplatniť si nárok na zaplatené povinné poistné a príspevky. Dobrovoľné poistenie bolo platené popri zamestnaní.


    Ďakujem
    áno je...

    dodo1221 je offline (nepripojený) dodo1221

    dodo1221
    Mal by som ešte otázku ći musím uvádzať niekde v daňovom priznaní príspevok na živnosť ktorý som dostal keď som začal podnikať


    Za odpoveď vopred ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.