Zavrieť

Porady

Vklad do pokladne JE či NIE JE povinný?

Prosím, skúste mi niekto odpovedať na jednoduchú otázku: Je alebo NIE JE povinnosťou podnikateľa dávať vklad do pokladne? Chápem, že táto téma sa tu už rozoberala x-y krát, avšak, vždy z toho vznikne vlákno, kde sa človek odpoveď na otázku nakoniec ani nedozvie, nakoľko sa ľudia začnú pýtať úplne iné veci, ktoré s danou témou nemajú nič spoločné.
Ak mám naprílad nechtový dizajn, príde ráno zákazník a za úkon zaplatí 20 € - dá mi presne. Je mojou povinnosťou vykonať pred tým aj spomínaný vklad do pokladne? Zo zákona mi to tak nevychádza, logicky mi to tak nevychádza a napriek tomu som dostala viacero odpovedí, že je to povinnosť. Je mi jasné, že ak zákazník nemá presne, musím ten vklad vykonať, aby bolo z čoho vydávať, mne sa však jedna o konkrétny prípad, kedy mi dá zákazník presne požadovanú sumu.
Prosím, ak máte s tým skúsenosti, prípadne to máte potvrdené z dobrého zdroja, ako sa to robiť MUSÍ, dajte nám /určite viacerým/ odpoveď. Ale prosím, len k téme, ak má niekto inú otázku, nech si založí nový príspevok /je to zadarmo ;-) /, aby z toho nevznikali zbytočne neužitočné vlákna...
Ďakujem
Usporiadat
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Vratim sa k otazke zadavatelky: je nutny vklad (na vydavanie) do RP? Je mi jasne, ze ak tam nejake peniaze dam(vyberiem) vsetko evidujem. Ale nechceme do pokladne davat ziadny vklad, budu tam len trzby, nakolko hotovost mame len obcas a zakaznici maju vzdy presne (ak nie, mozeme si rozmeni vo firemnej pokladni). Je ten vklad povinny? Dakujem za kazdu odpoved
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
rennka Pozri príspevok
Vratim sa k otazke zadavatelky: je nutny vklad (na vydavanie) do RP? Je mi jasne, ze ak tam nejake peniaze dam(vyberiem) vsetko evidujem. Ale nechceme do pokladne davat ziadny vklad, budu tam len trzby, nakolko hotovost mame len obcas a zakaznici maju vzdy presne (ak nie, mozeme si rozmeni vo firemnej pokladni). Je ten vklad povinny? Dakujem za kazdu odpoved


Znenie zákona
§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou
registračnou pokladnicou

(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej
pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju
bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej
registračnej pokladnici.



http://www.porada.sk/t183388-registr...ml#post1933590
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rennka Pozri príspevok
Vratim sa k otazke zadavatelky: je nutny vklad (na vydavanie) do RP? Je mi jasne, ze ak tam nejake peniaze dam(vyberiem) vsetko evidujem. Ale nechceme do pokladne davat ziadny vklad, budu tam len trzby, nakolko hotovost mame len obcas a zakaznici maju vzdy presne (ak nie, mozeme si rozmeni vo firemnej pokladni). Je ten vklad povinny? Dakujem za kazdu odpoved
rennka, ak nepotrebuješ vložiť peniaze na vydávanie nič neeviduješ (nevkladáš)
1 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Zita a veronikasad dakujem. Uz som z toho celkom zmatena. Kasu sme doteraz nemuseli mat, tak je to pre mna vsetko nove a nestacim citat vsetky zakony a prisp. a stihat aj pracu... Este raz vdaka.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

veronikasad Pozri príspevok
Zitka, máš väčší prehlad v tejto téme, prilož prosím odpoveď DR SR, kde sa vyslovene píše o výdavkovom doklade (videla som to na Porade).
Daňováci doporučujú použiť VPD - nemôžu prikázať - zákon nepovažuje za povinné výber evidovať cez ERP.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evina Pozri príspevok
Daňováci doporučujú použiť VPD - nemôžu prikázať - zákon nepovažuje za povinné výber evidovať cez ERP.
súhlasím, hľadala som odpoveď z prísp. č. 18
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

rennka Pozri príspevok
Vratim sa k otazke zadavatelky: je nutny vklad (na vydavanie) do RP? Je mi jasne, ze ak tam nejake peniaze dam(vyberiem) vsetko evidujem. Ale nechceme do pokladne davat ziadny vklad, budu tam len trzby, nakolko hotovost mame len obcas a zakaznici maju vzdy presne (ak nie, mozeme si rozmeni vo firemnej pokladni). Je ten vklad povinny? Dakujem za kazdu odpoved
.........

evina Pozri príspevok
S manipuláciou ERP sa až tak veľa nezmenilo - pribudli 2 povinnosti - evidovať vklad do pokladne /šuplíčka ERP/ a evidovať úhrady faktúr v hotovosti /vrátane záloh/pre tých, ktorí majú povinnosť evidovať tržby prostredníctvom ERP.
Podčiarkujem jednu dôležitú skutočnosť a je to odrazené aj v zákone



(1) Tento zákon upravuje

a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,


Ak účtovníčka nevie, čo sú to tržby, je potom ťažká každá diskusia.
Povedzte jej, že by nás na stránke Porady veľmi zaujímalo ako zaeviduje nákup alobalu v delení ntto cena, DPH /ak ide o výdaj - náklad/ v kase, ktorá slúži na evidenciu príjmov. Zároveň nás zaujíma, kde je napísané, že sa zrušia VPD prípadne PPD a pod. hlúposti - už naozaj prestávam chápať.

ERP sa používa len na evidenciu tržieb pri predaji tovaru a vybraných službách podľa prílohy zákona. Po novom od 1.1.2012 sa prostredníctvom ERP zaznamenávajú aj úhrady faktúr v hotovosti na tovar a vybrané služby a prijímané zálohy /PRÍJMOVÉ/ na tento tovar a vybrané služby. V prípade, že pri prvých ranných nákupoch je potrebné mať určitú sumu peňazí napríklad na vydávanie, tak i tieto sa evidujú ako vklad hotovosti do pokladne najmä z dôvodu kontroly tržieb a hotovosti v šuplíčku. Ak si tam napríklad hodia čašníci aj všimné, tak ho samozrejme musia zaevidovať. Denný vklad do pokladne nie je podľa zákona povinný. Samozrejme neeviduje sa tu vklad podnikateľa na účet prípadne iné hotovostné presuny peňazí v rámci firmy.
Je povinná denná uzávierka, ktorú už nie je povinnosť lepiť do knihy, ale je povinnosť ju 5 rokov uchovávať. Tržby je možnú účtovať denne podľa dennej uzávierky alebo týždenne,, mesačne kto ako sa rozhodne - podľa napríklad intervalovej uzávierky, lebo mesačná už neexistuje, takže v rámci intervalovej si navolíte napríklad 1.1.2012 - 31.01.2012. Ak má povinnosť niekto používať ERP na predaj tovaru a poskytuje zároveň služby, ktoré nie sú predmetom prílohy zákona, nemá povinnosť tieto tržby evidovať prostredníctvom kasy /len predaj tovaru/ a môže používať systém úhrady faktúry prostredníctvom PPD. Nič iné /nehovorím o technickom vybavení a sankciách/ zákon nehovorí.......Zákon nekáže ani zaznamenávať výdaj z kasy /napríklad výber tržby/, ale doporučuje sa /a správne podľa mňa/ vyberať akukoľvek hotovosť z kasy cez VPD, ktorého kópiu vložíte do šuplíčka - alebo vedľa kasy na stôl, keby sa niekto pýtal čo robiť , ak nemá šuplík....

Nezabudnite Elektronická registračná kasa slúži na evidenciu tržieb - t.j. príjmov, výnosov.




h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,



P.s. Prepáčte farebnosť a zvýraznenie , ale donútilo ma k tomu množstvo tém na túto problematiku a stále dokola to isté /najmä o evidencii nákupov/. Pre starých poraďákov je to na základe KSNENP /keby sa náhodou ešte niekto pýtal/
3 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

VPD? a ten mi bude akoze naco? maximalne aby som mohol skontrolovat ci ma pokladnicka neokradla? to si tam mozem napisat na kusok papiera ze 200 € a podpisat sa...
ved ked robim vyber z ERP, tak predsa stale zostava na ucte 211, nie? k comu je potrebny VPD?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

blavaciko Pozri príspevok
VPD? a ten mi bude akoze naco? maximalne aby som mohol skontrolovat ci ma pokladnicka neokradla? to si tam mozem napisat na kusok papiera ze 200 € a podpisat sa...
ved ked robim vyber z ERP, tak predsa stale zostava na ucte 211, nie? k comu je potrebny VPD?
denná hotovosť v ERP nie je zostatok účtu 211.
Načo ti bude VPD ? Aby kontrolori vedeli skontrolovať tvoju aktuálnu hotovosť z ERP. (zostatok sa nuluje dennou závierkou, preto sú potrebné vklady a výbery)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

blavaciko Pozri príspevok
VPD? a ten mi bude akoze naco? maximalne aby som mohol skontrolovat ci ma pokladnicka neokradla? to si tam mozem napisat na kusok papiera ze 200 € a podpisat sa...
ved ked robim vyber z ERP, tak predsa stale zostava na ucte 211, nie? k comu je potrebny VPD?
VPD sa doporučuje, ale principiálne môžeš to napísať aj na kúsok papiera a podpísať. Ten VPD je v danom čase, ak už vyberieš tržbu a zaúčtuješ ju celú do pokladne ako príjem, tak áno bude na účte 211, ale ako píše Veronika denná hotovosť ERP nie je zostatok na účte 211 /ten sa všade ani neúčtuje každý deň a za každým pohybom, takže pre kontrolu nemá v danom okamžiku vypovedaciu schopnosť o hotovosti v ERP.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

evina Pozri príspevok
VPD sa doporučuje, ale principiálne môžeš to napísať aj na kúsok papiera a podpísať. Ten VPD je v danom čase, ak už vyberieš tržbu a zaúčtuješ ju celú do pokladne ako príjem, tak áno bude na účte 211, ale ako píše Veronika denná hotovosť ERP nie je zostatok na účte 211 /ten sa všade ani neúčtuje každý deň a za každým pohybom, takže pre kontrolu nemá v danom okamžiku vypovedaciu schopnosť o hotovosti v ERP.
ved prave, takze si myslim spravne ze VPD je z hladiska uctovnictva uplne zbytocny, vsak?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

blavaciko Pozri príspevok
ved prave, takze si myslim spravne ze VPD je z hladiska uctovnictva uplne zbytocny, vsak?
V tomto prípade áno. Iba, ak by si do pokladne centrálnej, teda účet 211 prijal o to menšiu tržbu, čiže dennú tržbu účtoval viackrát, čo zrejme nikto nerobí Je to pre účel kontroly hotovosti a VDP pôsobí kultivovanejšie
1 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Mnohi to riesia tak, ze ked vyberaju z reg. pokladne, spravia do nej vklad s minusom, aby bolo jasne, aka je momentalne v pokladni hotovost.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať