Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo - úplný začiatočník

dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, ohľadne jednoduchého účtovníctva. Kamarátka mala otvorený maloobchod od cca mája do októbra roku 2011, na otvorenie dostala príspevok od úradu práce cca 4.000 €. Teraz živnosť pozastavila a je v zahraničí. Poprosila ma či by som jej nepomohla s účtovníctvom a daňovým priznaním, pretože pracujem vo verejnej správe ako účtovník - PÚ. Avšak toto je úplne odlišná oblasť..... neviem vôbec aký je postup. Môžem jej napríklad viesť len daňovú evidenciu a tú odovzdať aj s daňovým priznaním? Alebo musím viesť JÚ? Poprosím o nejaké dobré rady... ako začať a tak. ďakujem a prajem pekný deň.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V prvom rade treba pozrieť zmluvu z UPSVAR .Z môjho pohľadu porušila zmluvu .Dostala dotáciu a pozastavila podnikanie , ktoré sa berie ako ukončenie podnikania .
Na koľko má prerušenú živnosť ?
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=12858

....... príspevok sa mu poskytne, ak začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej 2 roky.
0 0
ivaana81 ivaana81

ivaana81 je offline (nepripojený) ivaana81

pardón.... komunikujeme len cez FB, tak som to nesprávne pochopila.... živnosť má stále len obchod dočasne zatvorila..
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je
povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas
, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa
nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa
nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Tu je zákon http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=12823
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivaana81 Pozri príspevok
pardón.... komunikujeme len cez FB, tak som to nesprávne pochopila.... živnosť má stále len obchod dočasne zatvorila..
ako vykonáva činnosť, keď obchod je zatvorený ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Čistá špekulácia, koľko ľudí by chcelo a nedostane dotáciu.
Čo z dotácie zakúpila ?Resp.už dotáciu investovala na účel , na ktorý dotáciu žiadala.Resp.investovala len časť dotácie ?
0 0
ivaana81 ivaana81

ivaana81 je offline (nepripojený) ivaana81

Za dotáciu kúpila nejaké chladiace zariadenia, pokladňu, regále...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Keďže ide o maloobchod so skladovými zásobami, vhodnejšie je viesť jednoduché účtovníctvo. Čo urobila so zásobami (píšeš o chladiacom zariadení, tak zrejme ide o potravinársku prevádzku)? ku dňu uzatvorenia prevádzky ? Na akú dobu je uzatvorená ?

Príjem Dotácie účtuješ ako príjem neovpl.základ dane, vyčerpanú dotáciu v zmysle podn.plánu, cez interný doklad ako príjem ovpl.ZD.
0 0
marosc marosc

marosc je offline (nepripojený) marosc

Treba si uvedomiť či bude účtovať paušálné výdaje / dotácia sa odpíše celá/, alebo viesť JÚ a potom rozpustí dotáciu podľa toho kedy ju použila na zakúpenie zariadení, ktorémala v podnikateľskom zámere. Keď aj neprevádzkuje obchod / nemusí sa vždy dariť a vytvárať stratu/ musi si platiť odvody do ZP a SP. Živnosť môže ukončiť 1 deň po dátume uplynutia 2 rokov od začatia podnikania. Na UPSVaR sme konštatovali porušenie zmluvy,keď to bolo v ten istý dátum a živnostík musel za 1 deň vrátiť pomernú časť príspevku. Dôvod: Deň zrušenia živnosti sa považuje za deň, keď sa už živnosť nevykonáva.
1 0
ivaana81 ivaana81

ivaana81 je offline (nepripojený) ivaana81

No ja dúfam, že zásoby a inventarizáciu si urobí sama.... zistím podrobnosti a napíšem. Ale asi treba začať speňažných denníkom.... ?
0 0
lusetka33 lusetka33

lusetka33 je offline (nepripojený) lusetka33

Peňažný denník treba viesť, pretože bude musieť podať správu na MF SR o použití finančných prostriedkov ( správa s vyúčtovaním sa mala poslať 31.01.2012) a taktiež pod akým číslom boli zaúčtované v PD. Tiež musí mať kópie bločkov, či výpisov z banky aby mohla preukázať či boli prostriedky použité podľa podnikateľského zámeru, na základe ktorého jej bol príspevok schválený.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na jednu vec: aký dátum má použiť SZČO keď pracuje ako subdodávateľ pre inú veľkú firmu, fakturuje prácu po mesiacoch. pr. prevedené práce za január 2012 v sume 1500 €. Dátum vystavenia a dátum dodania tovaru/služieb môže byť 6.2.2012 alebo musí byť dátum dodania tovaru/služieb ešte v tom mesiaci, za ktorý fakturuje prácu teda v tomto pr. 31.1.2012? Kolegovi (tiež SZČO) vraj prišla pokuta zo živnostenského úradu za to, že mal dátumy ako v pr.(práca za január a dátum februárový). Nie je mi to jasné, tak by som chcela nejakú info, ako to vlastne má byť. Díky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čimko Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na jednu vec: aký dátum má použiť SZČO keď pracuje ako subdodávateľ pre inú veľkú firmu, fakturuje prácu po mesiacoch. pr. prevedené práce za január 2012 v sume 1500 €. Dátum vystavenia a dátum dodania tovaru/služieb môže byť 6.2.2012 alebo musí byť dátum dodania tovaru/služieb ešte v tom mesiaci, za ktorý fakturuje prácu teda v tomto pr. 31.1.2012? Kolegovi (tiež SZČO) vraj prišla pokuta zo živnostenského úradu za to, že mal dátumy ako v pr.(práca za január a dátum februárový). Nie je mi to jasné, tak by som chcela nejakú info, ako to vlastne má byť. Díky.
Dátum dodania je dátum dodania tovaru, služieb, takže ak boli vykonané v januári, dátum dodania je január.
1 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Díky za odpoveď, je to veľká chyba, ak sú dátumy v nasledujúcom mesiaci - má SZČO prerobiť všetky fa v minulom roku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čimko Pozri príspevok
Díky za odpoveď, je to veľká chyba, ak sú dátumy v nasledujúcom mesiaci - má SZČO prerobiť všetky fa v minulom roku?
Ak nie je platiteľom dph, nebola by to až taká chyba.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Nie je platiteľom DPH, ale firma, pre ktorú pracuje, je platiteľom DPH. Musí ich teda prerobiť? Ako to, že na to veľká firma neprišla a nepovedala SZČO?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čimko Pozri príspevok
Nie je platiteľom DPH, ale firma, pre ktorú pracuje, je platiteľom DPH. Musí ich teda prerobiť? Ako to, že na to veľká firma neprišla a nepovedala SZČO?
Nie. Za vystavenú faktúru zodpovedá ten, kto ju vystavil.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Vystavil ju SZČO (neplatca DPH) inej firme s dátumom dodania služieb v ďalšom mesiaci ako boli poskytnuté. Má ich teda prerobiť aby to sedelo aj firme, pre ktorú pracuje ako subdodávateľ a táto firma je platiteľom DPH? (práca prevedená v januári, dátum dodania vo februári)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čimko Pozri príspevok
Vystavil ju SZČO (neplatca DPH) inej firme s dátumom dodania služieb v ďalšom mesiaci ako boli poskytnuté. Má ich teda prerobiť aby to sedelo aj firme, pre ktorú pracuje ako subdodávateľ a táto firma je platiteľom DPH? (práca prevedená v januári, dátum dodania vo februári)
V príspevku vyššie máš odpoveď, že nemusí.
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Díky za odpoveď, určite bude rád, že to nemusí prerábať.
Ešte jedna otázka:
Ako zaúčtovať nasledujúcu transakciu - 31.12.2011 nakúpil SZČO spotrebný materiál - prev.réžia (euroobaly, papier,...), platil bank. kartou, účtenku teda účtuje v decembri - ale v banke bola transakcia zaevidovaná až 4.1.2012. Účtuje to teda ako výdavok na priebežnú položku ale potom nebude súhlasiť stav priebežnej položky na konci roka lebo nubude príjem z prieb. položky ....... a januárové transakcie sa účtujú až v roku 2012.Ako tento výdavok zaúčtovať?
0 0
Čimko Čimko

Čimko je offline (nepripojený) Čimko

Takže platbu účtuje až v roku 2012 a nie v roku 2011? Ale na účtenke je 2011.......Alebo cez ID v 2011 ako výdavok a v roku 2012 ako? Nejako to nechápem, asi mi niekto sedí na vedení....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať