Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane alebo DP u dôchodcu?

Dobrý deň, prosila by som o radu. U nás bol v roku 2011 zamestnaný dôchodca.V čase 1.-4.2011 pracoval na dohodu, celkový príjem z dohody mal 1748,08€. Od mesiaca máj 2011 pracuje u nás až doteraz na TPP. Možem mu , ak požiadal urobiť RZD a vrátiť mu preddavkovo zaplatenú daň z dohody, alebo nemá nárok na jej vrátenie, ak ďalej pracoval , ale na TPP, alebo mu vôbec nemôžem robiť RZD a on si musi dať DP??? Fakt neviem??Pracoval u nás teda vlastne celý rok a ďalej pracuje, len prvé 4 mesiace pracoval na dohodu a potom už na TPP. Za radu vopred ďakujem.
Usporiadat
michaelak michaelak

michaelak je offline (nepripojený) michaelak

Ak zamestnanec požiadal o ročné zúčtovanie do 15.2.2012, musíš mu spraviť RZD a zarátať všetky príjmy, ktoré za rok 2011 dosiahol (teda aj dohodu, aj TPP). Ak nepožiadal o RZD, vystavíš mu Potvrdenie o príjmoch FO ... a musí si podať DP sám.
0 0
michaelak michaelak

michaelak je offline (nepripojený) michaelak

A ešte, ak bol poberateľom dôchodku k 1.1.2011, nemá nárok na celú nezdaniteľnú časť na daňovníka, len na rozdiel medzi sumou 3559,30 a výškou dôchodku (ak mal dôchodok za rok 2011 vyšší ako 3559,30, nemá nárok na NČ)
Naposledy upravil michaelak : 21.02.12 at 10:18
0 0
MagdaN MagdaN

MagdaN je offline (nepripojený) MagdaN

Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď. Pracovník o RZP požiadal, dôchodca bol po celý rok, odpočítateľná položka mu nepatrí, ale nad tým DP som rozmýšľala iba preto, že ak časť roka pracoval na dohodu, tak či nemá nárok na vrátenie daní z tej dohody.Nebola som si istá a nechcela som pracovníka prípadne o peniažky ak by mu patrili, pripraviť, preto som radšej spýtam. Ešte raz ´dakujem.
0 0
IvetaSab IvetaSab

IvetaSab je offline (nepripojený) IvetaSab

Poprosím poradiť, otec pracoval od 1.1.2011 do 30.9.2011 v TPP, od 1.10.2011 je starobným dôchodcom. Mám potvrdenie o príjme a chcem mu urobiť daňové priznanie. Treba od odpočítateľnej položky odrátať dôchodok, ktorý poberal za 10,11,12/2011 ? A ešte jedna otázka , môže si uplatniť NČZD na manželku, ktorá je starobná dôchodkyňa?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

IvetaSab Pozri príspevok
Poprosím poradiť, otec pracoval od 1.1.2011 do 30.9.2011 v TPP, od 1.10.2011 je starobným dôchodcom. Mám potvrdenie o príjme a chcem mu urobiť daňové priznanie. Treba od odpočítateľnej položky odrátať dôchodok, ktorý poberal za 10,11,12/2011 ? A ešte jedna otázka , môže si uplatniť NČZD na manželku, ktorá je starobná dôchodkyňa?
Má nárok na celú NČZD, ak nebol k 1.1.2011 poberateľom dôchodku. Na manželku si môže uplatniť rozdiel v NČZD a úhrnu jej dôchodkov v roku 2011.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

IvetaSab Pozri príspevok
Poprosím poradiť, otec pracoval od 1.1.2011 do 30.9.2011 v TPP, od 1.10.2011 je starobným dôchodcom. Mám potvrdenie o príjme a chcem mu urobiť daňové priznanie. Treba od odpočítateľnej položky odrátať dôchodok, ktorý poberal za 10,11,12/2011 ? A ešte jedna otázka , môže si uplatniť NČZD na manželku, ktorá je starobná dôchodkyňa?
Uveď výšku vlastného príjmu manželky - započítava sa do neho aj starobný dôchodok
0 0
drobec17 drobec17

drobec17 je offline (nepripojený) drobec17

Dobry,
kto mi vie poradit, prosim.
V roku 2011 SZCO + poberatel riadneho dochodku od 1.8.2010. Ako je to NČZD? Plati na neho cela alebo tiez podla noveho len rozdiel?
Dakujem velmi pekne za radu.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

má nárok na nčzd iba v rozdiele SD.....ak vôbec.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

drobec17 Pozri príspevok
Dobry,
kto mi vie poradit, prosim.
V roku 2011 SZCO + poberatel riadneho dochodku od 1.8.2010. Ako je to NČZD? Plati na neho cela alebo tiez podla noveho len rozdiel?
Dakujem velmi pekne za radu.
Uveď výšku vyplateného SD v roku 2011. Nemá nárok na celú NČZD (podla nového, ani podľa starého), lebo bol poberatelom SD k 1.1. kal.roka za ktorý sa podáva DP.
0 0
IvetaSab IvetaSab

IvetaSab je offline (nepripojený) IvetaSab

Maminu výšku dôchodku ešte neviem, ale ďakujem za odpovede, aspoň sa viem pohnúť. Takže to zhrniem, u otca si uplatním celú NČZD a u mamy rozdiel medzi výškou NČZD a výškou dôchodku.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

IvetaSab Pozri príspevok
Maminu výšku dôchodku ešte neviem, ale ďakujem za odpovede, aspoň sa viem pohnúť. Takže to zhrniem, u otca si uplatním celú NČZD a u mamy rozdiel medzi výškou NČZD a výškou dôchodku.
Áno, ak iný príjem nemala.
0 0
drobec17 drobec17

drobec17 je offline (nepripojený) drobec17

veronikasad Pozri príspevok
Uveď výšku vyplateného SD v roku 2011. Nemá nárok na celú NČZD (podla nového, ani podľa starého), lebo bol poberatelom SD k 1.1. kal.roka za ktorý sa podáva DP.
SD 3198 za rok 2011.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

drobec17 Pozri príspevok
SD 3198 za rok 2011.
Uplatní si rozdiel medzi ročnou NČZD a sumou vyplateného SD v roku 2011.
Na výšku SD sa neprihliada, ak príjmy=tržby nepresiahli 1/2 NČZD.
0 0
drobec17 drobec17

drobec17 je offline (nepripojený) drobec17

veronikasad Pozri príspevok
Uplatní si rozdiel medzi ročnou NČZD a sumou vyplateného SD v roku 2011.
Na výšku SD sa neprihliada, ak príjmy=tržby nepresiahli 1/2 NČZD.

trosku sa do toho zacinam zamotavat...prepac...prosim znova radsej na prikladoch...
1.
SZCO
SD 3198
Prijem=trzby 2547 (kedy presiahne 1/2NCZD)
(P=2547-V=1527)=ZD=1020 sa ponizi o alikvot SD a NCZD=361,30, tak?

2.
SZCO
SD 3198
Prijem=trzby 1300 (nepresiahne 1/2 NCZD)
(P=1300-V=300)=ZD=1000 sa ponizi o ??? NCZD ???
Nemusi vobec robit DU? len oznam na DU a do ZP, alebo urobit DP a odpocet NCZD, v plnej vyske, ci ako to bude potom? I ked to je aj tak 0,ale nieco tam napisat musi.
V kazdom pripade bude robit DP, lebo plati ZP, takze to bude vyhodnejsie, ci?

A aby to nebolo az take jednoduche, aky si moze dat na nu odpocet jej manzel SZCO?
v prvom priklade 0, lebo ho vycerpala ona,
v 2priklade cely, alebo len rozdiel medzi NCZD-Prijem?

3.tak toto je skutocnost
SD 3198
Prijmy 1882
Vydavky 1949
takze je v strate, ale ako to teda je s tym odpoctom u manzela?
Zoberie sa cela, alikvot medzi SD-NCZD, alebo NCZD-Prijmy, alebo v konecnom dosledku 0 lebo presiahla 1/2 NCZD a tym padom jej prijem je SD+Prijmy, tak?

Velmi velmi velmi pekne dakujem za trpezlivost a odpoved...
Naposledy upravil drobec17 : 04.03.12 at 13:16
0 0
drobec17 drobec17

drobec17 je offline (nepripojený) drobec17

Viete mi niekto poradit s prikladmi vyssie?
hlavne ten odpocet u manzela na manzelku...
...dakujeeem...
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Zamestnancovi bol spatne priznaný dôchodok od 1.10.2011. Na nezd.časť má nárok teda na celý rok.
1/ Dôchodok priznaný v roku 2011 mu zahrniem do ročného zúčtovania alebo je tento príjem od dane oslobodený?
2/ Spatne vrátené poistné bolo vyplatené až v januárovej výplate /zdanené/, čiže s týmto nerobím nič, však? nemám to zahrnúť do ročného zúčtovania za rok 2011,že?
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Chcela som svoj predchádzajúci príspevok iba upraviť, ale nejako sa mi to nedarí. Takže to píšem ešte raz.
Zamestnancovi bol spatne priznaný dôchodok od 1.10.2011. Len poprosím niekoho zlatého, aby mi to potvrdil, či je to tak ako si myslím.
1/Na nezd.časť má nárok teda na celý rok, keďže k 1.1.2011 nebol dôchodca.
2/ Dôchodok priznaný v roku 2011 mu nezahrniem do ročného zúčtovania lebo je tento príjem od dane oslobodený?
3/ Spatne vrátené poistné bolo vyplatené až v januárovej výplate /zdanené/, čiže s týmto nerobím nič, však? nemám to zahrnúť do ročného zúčtovania za rok 2011,že?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suklova Pozri príspevok
Chcela som svoj predchádzajúci príspevok iba upraviť, ale nejako sa mi to nedarí. Takže to píšem ešte raz.
Zamestnancovi bol spatne priznaný dôchodok od 1.10.2011. Len poprosím niekoho zlatého, aby mi to potvrdil, či je to tak ako si myslím.
1/Na nezd.časť má nárok teda na celý rok, keďže k 1.1.2011 nebol dôchodca. Áno.
2/ Dôchodok priznaný v roku 2011 mu nezahrniem do ročného zúčtovania lebo je tento príjem od dane oslobodený?Áno.
3/ Spatne vrátené poistné bolo vyplatené až v januárovej výplate /zdanené/, čiže s týmto nerobím nič, však? nemám to zahrnúť do ročného zúčtovania za rok 2011,že? Áno.
V texte.
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Ďakujem krásne.
0 0
drobec17 drobec17

drobec17 je offline (nepripojený) drobec17

1.
SZCO
SD 3198
Prijem=trzby 2547 (kedy presiahne 1/2NCZD)
(P=2547-V=1527)=ZD=1020 sa ponizi o alikvot SD a NCZD=361,30, tak?

2.
SZCO
SD 3198
Prijem=trzby 1300 (nepresiahne 1/2 NCZD)
(P=1300-V=300)=ZD=1000 sa ponizi o ??? NCZD ???
Nemusi vobec robit DU? len oznam na DU a do ZP, alebo urobit DP a odpocet NCZD, v plnej vyske, ci ako to bude potom? I ked to je aj tak 0,ale nieco tam napisat musi.
V kazdom pripade bude robit DP, lebo plati ZP, takze to bude vyhodnejsie, ci?

A aby to nebolo az take jednoduche, aky si moze dat na nu odpocet jej manzel SZCO?
v prvom priklade 0, lebo ho vycerpala ona,
v 2priklade cely, alebo len rozdiel medzi NCZD-Prijem?

3.tak toto je skutocnost
SD 3198
Prijmy 1882
Vydavky 1949
takze je v strate, ale ako to teda je s tym odpoctom u manzela?
Zoberie sa cela, alikvot medzi SD-NCZD, alebo NCZD-Prijmy, alebo v konecnom dosledku 0 lebo presiahla 1/2 NCZD a tym padom jej prijem je SD+Prijmy, tak?

Velmi velmi velmi pekne dakujem za trpezlivost a odpoved...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať