Zavrieť

Porady

Daňové priznanie-dôchodca

normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac
Dobrý deň.Viete mi niekto poradiť, keď budem robiť DP dôchodcovi , ktorý má príjem z dohody 1100 EUR, je potrebné uviesť výšku dôchodku? Každý hovorí niečo iné.Vďaka za radu
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ano, je to potrebné na strane 2 a zaškrtnúť, že je poberatelom SD. Výška vyplateného SD nemá vplyv na vrátenie dane, ak v DP uplatníš § 46 ZoDzP.
1 0
anicka29 anicka29

anicka29 je offline (nepripojený) anicka29

normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac
Vďaka.Musím priložiť aj doklad o výške dôchodku? Nezdaniteľnú položku /myslím rozdiel/vyplňam alebo nie ?Nechapem jedno.Ako mohli doteraz robiť DP bez toho, aby tam vôbec uviedli výšku dôchodku.Čo sa týka mňa, ja tiež viem, že je to potrebné, ale tak ma domotali, že som už nevedela čo je správne.Keď ich pýtam papier o výške dôchodku, tak len pozerajú že načo nikdy predtým ich to učtovnik napýtal.Tak preto mám také ""blbé"" otázky.A taktiež mám jedného 21 ročného dôchodcu/nie starobného/narodil sa trochu postihnutý,tak aj jeho mám pýtať papier?Má príjem z roznášky letákov
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Nechapem jedno.Ako mohli doteraz robiť DP bez toho, aby tam vôbec uviedli výšku dôchodku.
Dôchodok nie je príjem,nezdaňuje sa

.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

anicka - keby si si prečítala § 46 - tak vieš prečo netreba (fakt je to škoda papiera).
A ID má nárok na celú NČZD .. samozrejme ak nemá vysokánske príjmy (ale to asi nie je tento prípad)
0 0
anicka29 anicka29

anicka29 je offline (nepripojený) anicka29

normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac
A keď je ID tak sa asi nezaškrtáva na strane 2.Sory za "blbú" otázku
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nie, ID sa neuvádza..
0 0
anicka29 anicka29

anicka29 je offline (nepripojený) anicka29

normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac
Ďakujem veľmi ste mi všetci pomohli..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anicka29 Pozri príspevok
Vďaka.Musím priložiť aj doklad o výške dôchodku? Nezdaniteľnú položku /myslím rozdiel/vyplňam alebo nie ?Nechapem jedno.Ako mohli doteraz robiť DP bez toho, aby tam vôbec uviedli výšku dôchodku.Čo sa týka mňa, ja tiež viem, že je to potrebné, ale tak ma domotali, že som už nevedela čo je správne.Keď ich pýtam papier o výške dôchodku, tak len pozerajú že načo nikdy predtým ich to učtovnik napýtal.Tak preto mám také ""blbé"" otázky.A taktiež mám jedného 21 ročného dôchodcu/nie starobného/narodil sa trochu postihnutý,tak aj jeho mám pýtať papier?Má príjem z roznášky letákov
Prečo chceš vyplňať (celú, alebo rozdiel), keď pri uplatnení § 46 sa neprihliada na NČZD ani výšku SD ?
Pri príjme do 1/2 NČZD nepotrebuješ doklad o výške dôchodku, stačí keď tam napíšeš "orientačnú" sumu - vraj SW DU neberie (alebo v min.rokoch nebral) spracovanie DP bez vyplneného údaja. Aby som predišla "reklamáciam" zo strany DU, tak tento údaj tam vypisujem.
0 0
anicka29 anicka29

anicka29 je offline (nepripojený) anicka29

normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac
Vďaka za pomoc.Už som vypísala tie DP../konečne
0 0
ivettt ivettt

ivettt je offline (nepripojený) ivettt

Dobrý deň, môžem po zomrelom dôchodcovi uplatniť rozdiel medzi výškou jeho dôchodku, keď zomrel v januári, teda mal nárok na dôchodok len za jeden mesiac a odpočítateľnou položkou za celý rok? Alebo sa v tomto prípade počíta dôchodok tiež za celý rok? V januári ešte pracoval, takže nezdaniteľná čiastka nebola uplatnená, ale v DP by v prípade tejto možnosti - uplatnenia rozdielu, vyšiel preplatok na dani v prospech dedičov. Ďakujem!
0 0
ivettt ivettt

ivettt je offline (nepripojený) ivettt

Poradí niekto, prosím?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivettt Pozri príspevok
Poradí niekto, prosím?
ja len - že povinnosť podať DP je do troch mesiacov od úmrtia .. dúfam, že ste požiadali o odklad?? A dôchodok počítaš len ten, ktorý bol vyplatený. Treba aj doložiť (SP vydá potvrdenie)
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň.Prosím Vás o konzultáciu:
viem že dôchodca má nárok na vrátenie zaplatenej dane podľa § 35 z príjmov zo závislej činnosti na dohodu, ak nezarobí viac ako 1779,65 Eur.
čo prosím v prípade,že zarobil 1800 eur? v minulých rokoch to bolo tak,že by sme do príjmu uviedli "iba" 1779,65 Eur, z toho vypočitame alikvotne,kolko bola zaplatena dan atd, a na tuto čiastku ma dochodca nárok.
Je mozné takto vyplniť daň.priznanie typ A pre dochôdcu,bude to správne?
ďakujem vopred pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň.Prosím Vás o konzultáciu:
viem že dôchodca má nárok na vrátenie zaplatenej dane podľa § 35 z príjmov zo závislej činnosti na dohodu, ak nezarobí viac ako 1779,65 Eur.
čo prosím v prípade,že zarobil 1800 eur? v minulých rokoch to bolo tak,že by sme do príjmu uviedli "iba" 1779,65 Eur, z toho vypočitame alikvotne,kolko bola zaplatena dan atd, a na tuto čiastku ma dochodca nárok.
Je mozné takto vyplniť daň.priznanie typ A pre dochôdcu,bude to správne?
ďakujem vopred pekne
Príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou. Do DP musíš zahrnúť celý príjem. Ak je vyšší ako 1/2 NČZD, nemá nárok na vrátenie dane v zmysle § 46, resp. len na uplatnenie NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným SD.

Vzťahuje sa to na poberateľa starobného, predčasného SD a výsluhového dôchodku, ak bol poberatelom dôchodku k 1.1. kal.roku
2 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

veronikasad Pozri príspevok
Príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou. Do DP musíš zahrnúť celý príjem. Ak je vyšší ako 1/2 NČZD, nemá nárok na vrátenie dane v zmysle § 46, resp. len na uplatnenie NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným SD.

Vzťahuje sa to na poberateľa starobného, predčasného SD a výsluhového dôchodku, ak bol poberatelom dôchodku k 1.1. kal.roku
ďakujem za odpoveď veronika.peknu nedelu prajem
0 0
ivettt ivettt

ivettt je offline (nepripojený) ivettt

Díky Katy a R, o povinnosti viem a aj do konca marca sa to stihne. Skôr mi šlo o to, či sá dá uplatniť ten rozdiel medzi dôchodkom a nezdaniteľnou čiastkou v tomto prípade
Naposledy upravil ivettt : 04.03.12 at 19:12 Dôvod: adresovanie
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

je mi jasne ze dochodcom ktory zarobia menej ako 1779€ sa cela dan vrati podanim danoveho priznania uplatnenim §46, chcem sa len spytat, ak mam v potvrdeni o prijmoch FO zo zavislej cinnosti uhrn preddavkov na dan 16,05€ a je tam aj priznany a vyplateny danovy bonus podla §33 suma 20,02€ vrati sa dochdocovi ta dan tych 16,05€? pretoze ked v danovom priznani nedam ten bonus mi vyjde vratenie tej dane a ked tam uvediem tej danovy bonus mi zas vyjde nedoplatok 3,97€ prosim co je spravne?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

citam citam tie zakony , ale nieje mozne aby mi zo zarobku 403,58 kde je dan 16,05 a danovy bonus 20,02 vyslo zaplatit dan 56,35 ako mi to vychadza niekde robim chybu a neviem kde, s tym nedoplatkom 3,97 som sa pomylila, pretoze DB treba napisat aj do riadku 55 a 57 a tym padom mi vychadza uhradit 56,35 ci je uplne cosi zle popocitane.
0 0
Leora Leora

Leora je offline (nepripojený) Leora

Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom:
Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok 3505€+peňažný príspevok 1042€ na opatrovanie z úradu práce a má príjem z podielu hospodárenia urbár.spoloč. bez právnej subjektivity vo výške 2150€. Musí podať B daň priznanie, má nárok na odpočítateľnú položku? Ak má príjem z podielu hospodárenia urbár. spoločenstva bez právnej subjektivity má nárok na 25% výdavky? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať