Zavrieť

Porady

bozp

Poraďte mi prosím.
Kto môže školiť zamestnancov z problematiky BOZP? Ja ako učiteľ môžem školiť aspoň našich zamestnancov? A Ako je to so zástupcom zamestnancov. Je volený, alebo je direktívne určený?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pupkin je offline (nepripojený) pupkin

    pupkin
    Ako učiteľ, myslím tým, že mám pedagogické vzdelanie a som technik BOZP na našej škole.

    pupkin je offline (nepripojený) pupkin

    pupkin
    Mám živnosť, ale v čase školenia som nemal s nimi dohodu o vykonaní toho školenia (práce) a to podľa IP problém.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Na školenie svojich vlastných zamestnancov (ktorí sú so zamestnávateľom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, napríklad v služobnom) o problematike BOZP podľa § 7 zákona o BOZP nie je potrebné, aby mal zamestnávateľ, či jeho vedúci zamestnanec, bezpečnostný technik alebo iný jeho zamestnanec, ktorý školí problematiku BOZP, oprávnenie podľa § 27 zákona o BOZP. Samozrejmou podmienkou a v prípade osobitných odborných profesií nevyhnutnou podmienkou je, aby školiteľ bol odborne spôsobilý vo vzťahu k predmetu (témam) školenia.
    Čo sa týka zástupcu zamestnancov, spomenuli ste, že pracujete v škole. O akého zástupcu zamestnancov sa konkrétne jedná? Je to vo vzťahu k rade školy? Konkretizujte otázku.

    Ak hovoríte o zástupcovi zamestnancov v problematike BOZP, tak platí:
    § 19 ods. 1 a 2
    Zamestnanca, výlučne a len s jeho písomným súhlasom, možno za zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť
    1. navrhnúť prostredníctvom príslušného odborového orgánu (§ 230 ZP) alebo zamestnaneckej rady (§ 233 ZP) pôsobiacich u zamestnávateľa alebo

    2. zvoliť z radu zamestnancov, ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia alebo zamestnanecká rada.
    Naposledy upravil GabiZ : 16.10.12 at 10:24

    pupkin je offline (nepripojený) pupkin

    pupkin
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ak by som chcel školiť na inej škole? Môžem? Ďakujem.

    marosc je offline (nepripojený) marosc

    marosc
    Pokiaľ na inej škole nemáte pracovný pomer, tak nie. Musel by Ste byť bezpečnostný technik a školenie robiť ako dodávateľskú službu.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Tu už sa vyžaduje požiadavka mať oprávnenie podľa bodu 01.1 prílohy č. 2 k tomuto zákonu, lebo tu už ide o výchovu a vzdelávanie všetkých ďalších osôb zrejme dodávateľsky pre iné fyzické osoby alebo iné právnické osoby.

    pupkin je offline (nepripojený) pupkin

    pupkin
    Som BT. Takže, keďrobím pre susednú školu BT a školím zamestnancov, a robím pre nich na živnosť, nie je to v súlade so zákonom? Ďakujem

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    ak to nie je v rozpore s platnou legislatívou pre školy, máš živnosť, tak môžeš školiť aj iné subjekty a nielen školy.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Tak teda podľa IP je problém zrejme to, že ak si to robil dodávateľsky, mala byť s nimi zrejme spísaná nejaká zmluva, dohoda (kvalifikácia zrejme problém nebol). Lebo ak by si bol zamestnancom tej školy, tak platí, čo je písané v príspevku 3, ale ak to robíš pre iného zamestnávateľa, tak tam už je treba formou dohody, zmluvy a pod.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.